NIEUWS- I EN ADTEIITENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARROMIISSEIIENT SNEEK. I i 1803 Ao. 78 OENSDAG den 30 September 18de Jaargang ie- I ?c- I ide I de I BINNENLAND v r ft n loren. Men verwachtte spoedig eene expeditie van de vereenigde zeemagten tegen prins Nigatte. ts- 1 o- lur I rt iet ir I in 1 e- 1 ds. e- I an-5 ee let in oo j rP I enM lat en j i- 1 k. I r, i te ze I id J i e’ I ■i I it I d I le I 5, I 1- 1 lieden had De grutter Den wagen be- ien I do I eid I Ier I u- I lan 1 or, iet I er- I k, 1 ?c- I je- In het tijdschrift voor geneeskunde leest men het volgende, onder den titel: Alweer een kwakzalver Het is bekend dat de vervolgingen tegen den Belgischen quasi doctor' Tiral ingesteld en zij ne herhaalde veroordeelingen aanleiding hebben gegeven tot het totaal eklipseren van den persoon en van de weldaden door hem bewezen. Gelukkig echter dat het geslacht der philan- thropische galvanische en elektrieke professoren en doctoren in het buitenland met name in het in dat opzigt boven de gansche beschaafde we reld zich onderscheidende Frankrijk, onsterfelijk is, ja, als paddestoelen welig opschiet, en, zoo lang dóór vooruitzigt beslaat tot groeijen en bloei- jenook voornamelijk ons vaderland blijft geluk kig maken met zijne even onbaatzuchtige als krach tige kunslhulp. Bef. is nl. in de gelegenheid ge steld te kunnen mededeelen dat den Isten Au gustus jl zijne intrede in Nederland en wel in de eerste plaats te ’s Hertogenbosch heeft gedaan, „ter genezing zonder stoornis, zonder geneesmiddelen en zonder geneeskundig onder zoek”, door de gebreveleerdee hte galvanisch- scheikundige toestellen met elektrieke geleiders de professor in de scheikunde Lavedan van Pa rijs lid (onder anderen) van verscheidene geleer de genootschappen van slepende ziekten vooral van de volgende ziekten rhumatiek, jicht,” enz. enz. (Het staat waarlijk zoo te lezen in de offi- ciëele aankondigingUit die aankondiging blijkt echter ook dit: dat het oude woord: „wanneer twee kijven” enz. ook hier volkomen bewaarheid wordt Immers professor Lavedan vernomen heb bende, dat schaamtelooze namakersdie zich doc toren der geneeskundige faculteit van Parijs noe men en hunne onbeschaamdheid zoo ver drijven, dat zij zich uitgeven voor de uitvinders van zijne ontdekking, in den vreemde zijne galvanisch- scheikundige toestellen verkochtenwaarvan zij noch het geheim noch den tot de genezing vereischten sterktegraad kennenkomt Holland bezoeken, om (zjne toestellen zelf te verkoopen wel neen! om) „te protesteren tegen het mis bruik dat gemaakt is van zijne uitvinding, die alleen geëigend is, om in alle slepende ziekten even spoedige als buitengewone genezingen te weeg te brengen!" Doch genoeg, om nu helder in te zien dat niet de doctor van Parijs Tirat de ware profeet is geweest, maar dal de profes sor van Parijs Lavedan de regie isdie zelf zegt, alleen naar Holland te komen, om te protesteren legen de handelingen door die anderen gepleegd, maar en passant, tegen goed Hollandsch geld, zeer gaarne de meer dan 80,000 genezingen die door zijne bewonderenswaardige uitvinding en groote ontdekking” reeds zijn tot stand gebragt nog met eenige nieuwe duizenden wenscht te ver meerderen. Deze welkomsgroet moge hem in zijne wen schee ten onzent tot eene welverdiende voorbe reiding strekken De meer noordwaartsche be volking is nu van zijnen aantogt verwittigd. Het ware evenwel niet kwaad eeist nog eens af te wachten, of er niet nog spoedig een ander, en nóg grooter man uit Parijs zal komen afzakken die aanloont, dat ook de professor Lavedan nog niet de ware is Ik geloof waarlijk dal dit de verstandigste raad is, dien wij aan het groole pu bliek zullen kunnen geven. De plaatselijke commissie van geneeskundig toe- voorzigt te ’s Hertogenbosch heeft, vergezeld van den coinmissaiis van politie, den 6den Augustus een bezoek afgelegd bij den „professor” Lavedan van Parijs, koopman in galvanisch-scheikundige toestellen. Ten gevolge van dat verzoek vermeent de commissie de ligtgeloovige lijders niet genoeg te kunnen waarschuwen tegen de verregaande wordt LEEUWARDEN, 24 September. Met het oog op de opening van den spoorweg van hier op Harlingenheeft de raad dezer gemeente heden zich bereid verklaard tot het beschikbaar stellen van eene som geld voor de bij die gelegenheid te geven feestelijkheden in de volgende maand en tevens burgemeesters en wethouders opgedra gen des betreffende noodige voorstellen te doen ’s GRAVENHAGE 23 September. Heden na middag ten half zes ure heeft de koning bij zich ontvangen de commissie van de tweede kamer der staten-generaal belast met de aanbieding eener lijst van drie candidaten voor het voorzit terschap der kamer gedurende het tegenwoordige zittingjaar De koning zal zich onverwijld met het doen eener keuze bezig houden. Men ver zekert heden avond, dat mr. G C. J. van Ree nen wederom tot voorzitter is benoemd. Mor gen zal de kamer waarschijnlijk bijeenkomen, dan zal de nieuw benoemde voorzitter zijne betrek king aanvaarden en dan zullen de werkzaamhe den der kamer aanvangen. Men verwacht spoe dig de aanbieding van de ontwerpen der staals- begrooting voor 1864. s GRAVENHAGE 28 September. In de zit ting van de tweede kamer der staten generaal van heden zijn ingekomen de volgende wets-ont- werpen a. tot afschaffing van den accijns op de brandstoffenb tot verhooging van den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd; c. tot regeling van de heffing der grondbelasting in Limburg; d. tot voorzieningen omtrent de Nederlandsche Bank; e. omtrent het regt van zegelf. omtrent de re gislratie; g tot verwisseling der muntbiljetten van 1845 en 1849; h. tot bekrachtiging van eenen onderhandschen verkoop van Rijksgrond. HOORN, 25 Sept. De opgaven van den jeug digen zeeman alhier woonachtigen die zich te Amsterdam, zoo als in der tijd in dit blad is vermeld vrijwillig in hechtenis had begeven, toen vooigevende een inwoner alhier te hebben ver moord, en later bewerende een zijner medesche- pelingen op bet kofschip Annegina in de Oostzee te hebben vermoordzijn na regterlijk onderzoek bevonden geheel onwaar te zijn, weshalve hij weder op vrije voelen en builen vervolging is ge steld. Men kan niet gissen wat den knaap tot deze leugenachtige opgaven geleid heeft NIEli WEDIEP 25 Sept. Naar wij vernemen is er bij een der hoofden van het nieuwe mari ne droogedok gisteren eene verzakking ge komenwaardoor van boven to' beneden eene diepe scheur is ontstaan, ter wijdte van onge veer een halven palm. Men heeft de werkzaam heden, die men sedert lang aan dit dok deed om te onderzoeken of dit belangrijke werk voor de marine hersteld kon worden moeten opgeven en de hoop op herstel wordt daardoor hoe langer hoe twijfelachtiger. VOLLENHOVE, 23 September alhier een droevig voorval plaats W. de O. zou meel vervoeren, laden hebbendeplaatste hij zich met zijn oudste zoontje van 3 'zs jaar boven op de zakken met dat ongelukkig gevolg, dat beide, toen hij van eene hoogte reed, er voor afstortten en een der wielen over het hoofd des kinds liep, waardoor het op de plaats dood bleef. Hij zelf ontving slechts eene kleine wonde aan den arm. Van Japan zijn particuliere berigten ontvan gen loopende tot het laatst van Julij. Daarin wordt gemelddat het Nederlandsche oorlogschip Medusa zich uitstekend had gedragen; dal deze bodem het verlies had le betreuren van 4 dooden en dat zij 4 gekwetsten had bekomen. De Fransche admiraal was ook aldaar versche nen. Eenige forten waren totaal tot zwijgen ge bragt. 150 Zouaven waren geland en 5 stukken geschut vernageld. De Franschen moesten even wel voor eene aanzienlijk opkomende legermagl ver- SNEEK29 September. De strafgevangenis te Leeuwarden had in 't afgeloopen jaar eene bevolking van 800 a 900 zielen. ’I Gebouw wordt door sloom verwarmd en door gas verlicht, de spijzen door stoom be reid. Gasgebruik koste ƒ3666,60 De goede ren, door de gevangenen vervaardigdhadden eene waarde van ongeveer een ton gouds. Twee gevangenen, werden ontslagen onder voorwaarde, dat zij zich naar Amerika zoude.i begeven. Men schrijft uit Drenthedat het dagwerk lange turf, waarvoor in hel afgeloopen jaarruim ƒ50 werd besteed, in dit jaar zal te koop zijn voor ruim ƒ30. Men schrijft uit Steenwijkdd. 23 Sept. Gisteren middag voer de bekende athleeteen der kermisbezoekende kunstspringerA Whery, met zijn schip waarop zich zijne vrouw en kinderen bevondenover het Giethoornsche meer. Nabij het gehucht Jonen gekomen begon de wind wat op te wakkeren en hij verzocht zijnen zoon Jozef het fokkezeil op te halen. Deze aan het verzoek gevolg willende geven, struikelde over den bo venlast en stortte in het water. Dewijl het daar ter plaatse vrij modderig was, kon hij niet zwem menen trachtte zijn vader hem een boom toe te werpen doch door de snelle vaart van het schip: schoot deze te kort. Onmiddelijk sprong nu de vader in het waterom zijn zoon te red den doch ook bij zakte in den modder weg en moest zijn hoopvollen zoon voor zijne oogen zien verdrinken. Hartverscheurend waren de kreten van vader, moeder en broedeisdoch redding was niet mogelijk. Met veel moeite en doodelijk afgetobd, heeft zich Whery op het drooge ge worsteld met achterlating van zijn zoon in de diepte welks verlies voor hem dubbel zwaar en {.loot is doordien hij een kunstenaar in zijn vak was, als zelden op lOjarigen leeftijd wordt aan- gelroffen. Laalstl. woensdag had er te Loppersum weder een treurig ongeval plaats. De knecht van den heer G. Glas aldaar, met diens paarden en wagen op hol geraakt zijnde, wilde uit den wa gen springen, mol het ongelukkig gevolg, dat hij met zijn hoofd op de straalkeijen kwam te vallen, zoodal hem hel bloed uit de beide ooien sprong en hij spoedig een lijk was. Als eene bijzonderheid woidt uit Waalwijk medegedeeld dat aldaar dezer dagen eene vrouw met name Catharina de Jong in den ouderdom van 90 jaren is overleden waarvan zij er 72 bedlegering is geweest. In de vorige week werd te Hantum een kind gedoopt. In hel voorschoot gepakt, werd de kleine daarna weder naar huis gebragtwaar men echter de vreeselijke ontdekking deed, dat het kind intusschenwaarschijnlijk door gebrek aan lucht was gestorven. De arrondissements regtbank te Rotterdam heeft den heer Roelants vrijgesproken van de be scliuldiging van uadruk der werken van Vondel, uitgave van gebr. Binger le Amsterdam De heer van der Want, pijpenfabriekant te Gouda, heeft dezer dagen eene nieuwe soort van pijpjes in den handel gebragtgewijd aan de her innering der bevrijding van ons vaderland uit de Frinsche overheersching. Op de voorzijde van den kop prijkt het Nederlandsche wapen waar onder in cijfers 1863 en hel woord jubeljaar staat; op de achterzijde vindt men het jaartal 1813, omgeven door de zon der blijde toekomst; op de schenk leest men: liet vaderland gegrond vest 1579, overheerscht 1795, bevrijd in 1813. Er is eene geregtelijke vervolging ingesleld tegen het dagblad de Noordbrabanterw ijl in een der laatgte'nommers een hoofdartikel voorkomt, waarin de wijze van handelen der justitie in de ziak van den aartsbisschop Zwijsen zeer gehekeld terug trekken, waarbij zij geen manschap SNEEKER i COURANT OBHIIItfllWIIIIIIDitlllllllilllllBI) Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.1-0; buiten de Stad franco ƒ1.65 it I.M ll- e, Ie, in lijf in lot De tar ie- ,en tr a- i.i i- I Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 e voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets. za gelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1