NIEUWS- EN AI)VERTEXTIE-RUI) VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i 7 f ZATURDAG den 10 October VERGADERING VAN DEN GBBMTHUD VAN SNEER MAANDAG DEN 12 OCTOBER 1863. ang 18de Jaargang <3 BINNENLAND Hl I BUITENLAND des voormiddag» ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. lorgen lemie- ;t ree. dende de de oopen in de I dheid I g der I stu- I ?taan i ictor, i het ver- /ijck, 1 rec- 1 irge- I ge- van- ur- vee va let in oo rp en at ?n mts- pro- j uur I >gdij art. met oor g in .e e d len al- 7 ure ïwolle, nd, in verblijf olie in ig tot De naar erdie- is men De Indépendance van Napels meldt In de Foriaslraat woont een met- Vrijdag nacht werd er aan hoefte der steeds toenemende bevolking en tevens der steeds vermeerderende vergrooting van Parijs. Deze staat van zaken heeft een inwoner van Bor- deaux, een bekwaam rijtuigmaker, op het denk - beeld gebragt een vernieuwd systeem in deze in te voeren waarover dezer dagen in Parijs veel gesproken wordten waardoor dat middel van vervoer meer met de behoefte van de tegen woordige bevolking in overeenstemming zal gebragt worden. Dit nieuwe omnibus-rijtuig waaraan de uit vinder den naam van bitricycle gegeven heeft (het rust op zes raderen) zal met gemak twee en vijftig reizigers kunnen bevatten, namelijk; 28 van binnen en 24 op bankenop de imperiale eene beweegbare en uit voor vocht ondoordring baar linnen vervaardigde tentzal de reizigers tegen zon en regen beveiligen. De bitiicycle zal noch hoogcrnoch langer zijn dan de tegen woordige omnibus-rijtuigen en slechts 60 cen timeters breeder een onbeduidend onderscheid vooral wanneer men in aanmerking neemt do meerdere en wezenlijke voordeelen, ook uit het oogpunt van veiligheid die zij aanbiedt. De naam van den uitvinder is Audineau. 4 ter 40 ct I -<^15 cts.xe I Besluit van heeren gedeputeerde stalen van 21 September jl., houdende goedkeuring der gemeen te rekening over 1862. Adres om gedeeltelijke kwijtschelding der boe te wegens overtreding der Verordening op het gedisteleerd. Adres om wijziging der Verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag. Voorstellen tot af- en overschrijving en betaling uit de onvoorziene uitgaven. Adres van de directeur van het Natuurkundig Genootschap omtrent het gebruik van het ver trek boven de Hoogënster poort. Adres om vergunning tot het maken van een -stalt aan de trekvaart. Procesverbaal van verificatie der gemeente kas. Behandeling der gemeente begrooting van 1864. van op zijde en overdekt de kleeren kind en de schrijftafel. die zich over mede te gaan en eenig werk te Hij weigerde in den beginne om laat was doch men beloofde hem bedoening en hij gaf toe. De drie waren AMERIKA. Uit Londen wordt aan de Indépen- dance Bekje een gerucht gemeld te Washington in omloop en volgens hetwelk, keizer Napoleon in December des vorigen jaars het voorstel had gedaan om met de Zuid confederatie een verbond te sluiten en haar in het vestigen harer onafhan kelijkheid te helpenonder voorwaarde dat Texas aan Frankrijk wierde afgestaan. De geconfede- reerden hadden hier geene ooren naar, daar zij hoopten met de federalen een minder nadeeligen vrede te sluiten; maar toen nu presidem Lincoln in Julij jl. weigerde den vice president Stephens van het Zuiden te ontvangen, die door president Jefferson Davis naar Washington was afgevaar digd om over een compromis te onderhandelen ging Stephens naar Parijs met volmagl om de on - derhandelingen met den keizer der Fianschen op den grondslag van den afstand van Texas te hervatten. ITALIË, het vo'gende selaarsknecht. Vrijdag nacht werd er aan zijne kamer aangeklopt en men riep hem bij zijn naam. Hij deed open en zag twee mannen die hem bevel gaven komen doen, dal het zoo eene groote personen stegen in een rijtuig; naauwelijks zij aan hel rijden of eene der beide mannen trok een pistool, dal hij op de borst van den metse laar hield terwijl de andere man dezen blind doekte. Stilzwijgend reden zij door verschillende stratenhel pistool stond steeds op de borst van den metselaarzoo dat deze niet in staat was iets uil te voeren. Eindelijk hield het rijtuig stil; geblinddoekt werd de metselaar een trap opge voerd en binnen eene kamer gebragt waar hem de doek werd afgenomen. Hij kreeg bevel in den muur een gat te maken groot genoeg om eene lijkkist te bevatten. Hij moest daaraan vol doen want nog steeds stonden de mannen met revolvers voor hem. Toen hij gereed was, werd er eene ledige lijkkist binnen gebragt en daarna werd door beide mannen eene jeugdigeschoone net gekleede vrouw, die zich tegen hen met kracht verzette naar binnen gesleept. Zij wier pen haar in de kist en spijketden die digt, waar na zij in het gat in de muur werd geplaatst dat de metselaar weder moest digt metselen. Toen dit was gedaan blinddoekte men hem we der en duwde hem in het rijtuig waarin ook ■k L SNEEK, 9 October. De Kerkelijke Courant van den 3 dezer be vat het voorloopig door de synode aangenomen reglement voor de verkiezing van kerkeraadsleden in de Ned. Hervormde kerk Dat reglement heeft ten doel de gemeenten in de gelegenheid te stel len om het haar bij art. 23 van het algemeen reglement toegekende regt in zijnen geheelen om vang uit te oefenen. Het handelt niet alleen over de benoeming van ouderlingen en diakenen, maar ook over de beroeping van predikanten omdat men gemeend heeft niet slechts de eerste, maar ook de laatste in den geest van art. 23 le moeten regelen. Bij de Doopsgezinde gemeente te Harlingen is een rijk geschenk ontvangen bestaande in vier zilveren schenkkannen en twaalf zilveren bekers ter vervanging van gelijke voorwerpen in tin waarvan tot heden gebruik gemaakt werd bij de viering van het avondmaal. Dit prachtig geschenk is bij uiterste wilsbeschikking aan de gemeente 1 vermaakt door wijlen mevr, de wed J. Hanekuijk, eene dame, die tijdens haar leven door hare wel geplaatste milddadigheid bekend was. Bij het gemeentebestuur van Vlissingen be staat, zegt men, hel plan om ecu groot bassin te graven hetwelk met het oog op den aan le leggen spoorweg dienen zou om de schepen uit zee op te nemen en de ladingen direct per spoor te vervoeren. In den nacht van 3 op 4 Octobei strandde bij wassend water op het grondgebied van Loos- duinende Deensche schoonerbrik Experiment bevelvoerder 1). H. Bagge in ballast van Ant werpen naar New-Castle. De bemanning, sterk acht koppen, heeft zich zelve gedeeltelijk zwem mende weten te redden. Het schip had een zoo belangrijk lek bekomendat het niet langer zee kon blijven houwen, en hel noodzakelijk was voor levensbehoud het op strand te zetten. De schipbreukeling' zijn dadelijk van het noodige voorzien Drie uren na de stranding werd de schie ur verbrijzeld en zag men de stukken langs de kust drijven. Voor een paar dagen begaf zich een met Selaarsknecht des morgens te 9 ure op den wal muur in de nabijheid der Belvedère te Nijmegen, om naar eene begrafenis te zien, die zich naar het nabijzijnde kcikhof begaf. Reeds eenigen tijd mijmerende door het verlies van een kind, ont- Troerde hem het gezigt der begrafenis in die mate, dat hij, duizelig geworden, van den hoogen wal- muur in de vestingwerken viel. Eerst des avonds te 8 ure werd hij aldaar door een veehoeder in deerlijk vciminkten toestand gevonden en naar zijne woning gebragt, alwaar hij later, na hevige pijnen te hebben doorgestaan, is overleden. LEEUWARDEN, 8 October. Naar men ver neemt, zijn op eene aanbevelingslijst van candi- daten, ter vervulling van eene der drie vacatures van raadsheer de laatste ontstaan door de be noeming van den raadsheer mr. W. W. Buma> tot president in de plaats van jhr. mr. H. M- Speelman Wobmaals zoodanig eervol ontslagen, opgemaakt door het provinciaal geregtshof van Friesland geplaatst de navolgende heeren mr. S W. Tromp procureur bij gemeld hof en de arrondissements-regtbank te Leeuwarden mr. G. Andnae Pz president van de arrondissements- regtbank te Snoek mr. M van Helomaregter in de arrondissements-regtbank te Sneek; mr. J. I. Scholborgh Simonregter in de arrondisse- ments-reglbank te Heerenveenjhr. mr. C. J. Speelman, griffier van de arrondissements-regt bank te Leeuwarden en mr. J. W. Tromp rijks advocaat in de provincie Friesland regter-plaats- vervanger in de arrondissements regtbank te Leeu warden en deken der orde van de advocaten bij het provinciaal geregtshof van Friesland. Gisteren morgen omstreeks 5 uur is er zonder bekende oorzaak, brand ontstaan in eene boerenhuizinge en schuurslaande te Nieuwe- horne toebehoorende aan de erven van den heer Johannes Tuijmelaar en bewoond door Thijmen Pieters van der Veen. Het gebouw is geheel door de vlammen vernield, zoomede het ameu blement en de boerengereedschappenen voorts naar berekening p. m.30 koe'seten hooi, 100 mud boekweit, 40 mud rogge, 125 mud aardappelen en 3 varkens. Het huis, hooi, boerengereed- i schap en ameublement waren tegen brandschade verzekerd. AMSTERDAM, 5 October. Ds F. C. A.Pan- tekoekpredikant te Schiedam heeft het beroep naar de Ned Herv. gemeente alhier aangenomen. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Utrecht is beroepen ds. J. W. Felixpred te Katwijk aan Zee. 's GRAVENHAGE6 October Z. M. de ko- ning heeft aangenomen om den 17 November den eersten steen te leggen van het alhier te stichten nationaal monument. Als een waarschuwend voorbeeld tegen hel gebruik van petroleum doelen wij het volgende voorval mede, dat jl. vrijdag avond in een parti culier huis te Parijs plaats greep. Zekere heer de V. zat aan zijn schrijftafel bij eene groote dusgenaamde petroleum lamp te werken. Naasl hem speelde zijn zoontje, een aanvallig vijfjarig knaapje. Hij zelf legde nu en dan de pen neder, om met den kleine le stoeijen. Op zoon oogen blik raakt hel armpje van het kind de lamp. Deze valt op zijde en overdekt de kleeren van vader en kind en de schrijftafel, 't Was een gloeijende vuurmassa, die zich over hou uit spreidde enondanks onmiddellijk toegebragle hulp niet gebluscht kon worden dewijl de bei de ongelukkigen te zeer met brandwonden waren overdekt om bij 't leven behouden te kunnen worden. Zulk een ongeval ligt voor iederdie petroleum in zijn huis brandtvoor de hand Waar het getal lampen die jaarlijks door kinde ren worden omvergeworpen legio is, achten wij het niet onnuttig om de petroleum verbruikers te waarschuwen voor het gevaar waaraan zij en de hunnen speciaal blootstaan, wanneer zulks met eene met die vloeistof gevulde lamp gebeurt. Het systema van vervoer door middel van de rijtuigenalgemeen onder de benaming van omnibus bekend, is zoo als het tot nu toe ge volgd wordt, niet meer voldoende voor de be- ge- 1 ds. COURANT SETS kt - r Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Q voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 cts.ao gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1