NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. i WOENSDAG den 14 October r «s i BINNENLAND i l a I Advertentiëu van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 ct voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 85 cts.xe gelregt voor iedere plaatsing. l, p p- IV -O- naar een opvoedingsgesticht. UTRECHT, 10 October. Heden worden al hier verwacht, waarschijnlijk omstreeks 7 ure, per cent raai-spoor de gevangenen van Zwolle, ongeveer 40 man sterk, die door een brand, in de gevangenis aldaar ontstaaneen ander verblijf moeten hebbendaar ze voorloopig te Zwolle in stallen zijn gelegerd. Althans de vraag tot herberging der gevangenen is hier gedaan. De brand gisteren avond uitgebroken heeft naar de laatste berigten alleen de bovenste verdie ping en het dak vernield; heden morgen was men liet vuur geheel meester geworden. GRONINGEN 9 October. Gisteren morgen had in de groote gehoorzaal van het akademie- gebouw alhier de plegtige overdragt van het rec toraat der hoogeschool plaats De aftredende rector, prof. E. J. Diest Loigion, vermeldde de lotgevallen der hoogeschool over het afgeloopen jaar en sprak voorts eene redevoering uit in de latijnsche taaldat de christelijke godgeleerdheid geheel vrij behoort te worden van het gezag der kerkvaders. In den avond hebben de H.H. stu denten eene serenade met fakkellicht gebragtaan den aftredenden en den nieuw benoemden rector, de heeren Diest Lorgion en Jonckbloet, aan het collegie professoren dat aan een diner was ver- eenigd in ‘t concerthuis aan prof, van der Wijck, als tot hoogleeraar benoemd sedert de vorige rec- toraatsverandcring, alsmede aan den heer burge meester dezer gemeente. ZWOLLE, 10 October. Deie Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 heer J. G. Jager heeft aan de onder teekenaren der acte tot opri; ling van de Amster damsche kanaal maatschappij eene circulaire toe gezonden waarin gij mededeelt, dat zijne op roeping van de inschrijvers in de ontworpene Amsterdamsche kanaal-maatschappij om alsncg de acte van oprigling dier maatschappij te komen teekenenmet met het gewenschte gevolg is be kroond dat de som welke door de gezamen lijke onderteekenaais wordt vertegenwoordigd, niet meei dan 1,523,400 bedraagt, en derhalve beneden het bedrag blijft, dat voor het bestaan der maatschappij wettelijk vereischt wordt, waar van het, gevolg is dat de acte welke door die onderleekeuaars is gepasseerd, geene uitwerking kan hebben, en dat daaruit geene regten of ver- pligtingen kunnen voorlv loeijen. s HERTOGENBOSCH 9 October. Gisteren heeft de bekende Jan van Veen, beschuldigd van den aanslag op het leven van den aartsbisschop voor den regter-commissaris een zeer lang ver hoor ondergaan. Naar men verneemtmoet de instructie alsnu als geëindigd te beschouwen zijn, en de ongeloofelijke moeite die men zich daar bij getroost heeft, met geen den minst gewensch- ten uitslag bekroond zijn. Dit moet evenzoo het geval zijn met het onderzoek dat te Amsterdam ingesteld is. Van Veen legt steeds eene onver schillige kalmte, eene zorgelooze gerustheid aan den dag. Men kan dus in deze gewigtige zaak spoedig eene beslissing te gemoet zien. Te ’s Hertogenbosch wordt thans voor de legtbank behandeld de zaak van een zevenjarig kind beschuldigd van brandstichting. Het open baar ministerie eischt opzending van het kind Pia- ellen men niet kan weten, of een ongezond persoon ze reeds in den mond heeft gehad. LEEUWARDEN12 October. Vrijdag och tend om 7'/a ure viel een der gevangenen in het tuchthuis bij het putten van water, in de gracht; hij zou zekerlijk verdronken zijn indien de sol daat Timmer van de 2c compagnie, 3e balaillon, 8ste regement infanterie hem niet ware nage sprongen en het genoegen mogt smaken hem nog tijdig uit hel water te halen. AMSTERDAM. Sedert eenigen tijd heeft men ter beurze den handel in zoogenaamde speculatie -fondsen, wier tal reeds legio is, weder met eenigen vermeederdt, die volstrekt geene waarde hebben. Wij bedoelen 1°. de obligatiën Poyais, wier prijs, naar wij meenen te herinneren, on geveer 30 jaren geleden binnen weinige dagen, van 1 of 2 tot ongeveer 125 gld. werd opgedreven ofschooh zij zich slechts in een kortstondig ja ephe- merisen beursleven van een paar weken mogten ver heugen. 2°. Zoogenaamde Acres (Poyaisian landgrants), die van 2,/3 tot 6 ct. per acre gedaan, doch thans weder tot 2'/a «i 3 ct per acre terugge- loopen zijn. Voor de overdreven verwachting, die men van deze wij mogen het gerustzeggen non valeurs koestert, meenen wij de koopers te moeten waarschuwen daar, dienaar wij geloo- ven, nimmer zuilen worden verwezenlijkt de wijl de oorsprong van wettigheid dezer Poy is en Akres nog steeds (sedert bijna 30 jaren bewe zen moet worden. Wat echter de kroon op het werk zet, is de handel, die sedert weinige dagen eveneens wordt gedreven in de alom bekende Assignaten en Man daten der (eerste) Fransche republiek wier vol strekte onwaarde door vier verschillende, elkan der opgevolgd hebbende regeringen in Frankrijk steeds is bevestigd. Wel weten wij dat de wet daartegen niets vermag, doch wij vragen, of het niet tot de be voegdheid van het beurs comité behoort die on zinnige speculatiën met hare schandalen tegen te gaan en daardoor de wereldvermaarde reputatie der Amsterdamsche beurs althans voor dezen smet te vrijwaren De SNEEK, 13 October. Bij het gehouden onderwijzers examen te Lecu warden, zijn onder anderen tot hulponderwijzers toegelaten: Henri Raeskin en Douwe Riemer- smabeide van Sneek. Wij vernemen tevens dat onze vroegere stad genoote mej. J. Mastenbroek verleden week te Zwolle met goeden uitslag in het Engelsch is geëxamineerd. Als eene bijzonderheid meldt men uit Rau- werd dat aldaar in den Imogen ouderdom van 91 ,/2 jaar is overleden Grietje Klazes Rienstra weduwe Melle Rauwerda nalatende 6 kinderen, 34 kleinkinderen, en 16 achterkleinkinderen De Russische gezant te ’s Hage heeft ter kennisse gebragt der Russische onderdanen van Poolsche nationaliteitdie zich in het buitenland bevinden dat zij na het verstrijken van hunne passen naar Polen moeten terugkeerenterwijl zij, wier passen reeds verstreken zijn, verpligt zijn onmiddellijk terug te koeren. De goederen van hendie aan dit bevel niet gehoorzamen zullen verbeurd worden verklaard Naar men verneemt bestaat bij de regering het voornemen om aan de krijgers van 1813, die op 17 November a. s. hun tachtigste jaar heb ben bereikt, eene jaarlijksche toelage te verstrek ken, gelijkstaande met die, toegekend aan den rang van broeder van den Nederlandschen Leeuw. De arrondissements- regtbank heeft jl. vrijdagbij openlijk uitgespro ken vonniswaarvan de voorlezing ruim 1 uur duurde, mevr, de wed. P., ontzet uit de voogdij over haar minderjarig kind op grond van art. 437, 2e al. van het Burgerlijk Wetboek, met last tot het doen van rekening en verantwoor ding aan haren opvolger en met veroordeeling in de kosten. Onderscheidene leden der Hervormde ge meente behoorende tot de volgelingen van ds. van Rijn hebben een adres aan de regtbank ge- rigthoudende verzoek tot invrijheidstelling van hunnen leeraar. RAALTE 9 October. Heden middag gebeur de hier het volgende ongeluk: Terwijl twee personen ieder met een geweer in het veld wa ren, ging hel geweer van den eenen af. Het volle schot trof een bij hen zijnden jongeling in den regter schouder. De zwaar gekwetste is zoo spoedig mogelijk naar zijne woning in het dorp vervoerd, en onder heelkundige behandeling ge steld. VEENDAM, den 7 October. Heden morgen ongeveer te acht uur viel ongemerk, zonder dat iemand hel zag het öjarig dochtertje van den landbouwer S. de Lange, alhier, bij het beneden ste verlaat in h< t water. Zulks werd ontdekt door den timmerman Johannes Klomp, alhier, juist op het oogenbliktoen het kind begon te zinken. Zonder zich te bedenkenspringt deze in de diepte en mogt het geluk smakenhet kind van een gewissen dood te hebben gered. APPINGEDAM, 7 October. Heden nademid- dag had hier wederom een treurig ongeval plaats. Het vierjarig zoontje van den kastelein Hettema liep met zijn 7jarig broertje, spelende met hun ne hoepels, om naar hunne grootmoeder te gaan, welke eenige kampen land aldaar van verwijderd woonde. Daar zijn hoepel in eene sloot geraakte, wilde hij hem grijpen maar viel toen voorover in het water, met het ongelukkig gevolg, dat hij eenige oogenblikken daarna er dood werd uitgehaald, tot diepe droefheid van zijn weenendo ouders. Daar de vader naar Slochtermarkt was, moest hij bij zijn te huiskomst deze droevige ma re hooren VEENHUIZEN8 October. Eergisteren heeft hier de verpleegde D.bij het verlaten der fa briek aan het tweede gesticht, een muisje, in rang van broeder van den Nederlandschen Leeuw. Die toelage zou ook later ten deel vallen aanelken onzer veteranen uit dat tijdperk,- nadat hij dien Imogen leeftijd zal zijn ingetreden. De heer jonkheer mr. J. de Bosch Kem per, president van de plaalselijke schoolcommis sie te Amsterdam tot oprigling van een nationaal gedenkteeken, was {uitgenoodigd om den 17den November aanst. eene feestrede te houden bij het leggen van den eersten steen van het in het Wil lemspark te 's Ilage op te rigten monument voor November 1813, tot welks plaatsing Z. M. de koning is aangezochtdie dit bereidvaardig heeft toegezegd. De heer de Bosch Kemper heeft voor de hem gedane uilnoodiging bedankten thans is daartoe verzocht de Heer J. Bosscha, levens beschrijver van koning Willem II. Men schrijft uit Breda: Zooais men weet, is de advocaat van Baerle bij arrest van het Hof in Zeeland ter zake van mishandeling zij ner wettige moeder tot 6 maanden eenzame op sluiting veroordeeld, tegen welk arrest hij zich in cassatie had voorzien. Den 14 dezer zou de ze zaak voor den Hoogen Raad worden behaii deld doch uit een deurwaarders exploit, te Bre da geteekend waarbij hem kennis werd gegeven van den dagwaarop de behandeling der zaak was bepaald, is gebleken, dat hij van daar naar het buitenland is vertrokken, alwaar hij zich met der woon schijnt gevestigd te hebben Twee werklieden onder de gemeente Axel, (vader en zoon) zijn gevangen genomen als ver dacht van zich te hebben schuldig gemaakt,eene vrouw van 74 jaren (schoonmoeder van eerstge noemde) door vergiftiging en het toebrengen van slagenvan het leven te hebben beroofd Onlangs moeten te Mechelen hij gelegen heid van het daar gehouden congres zoovele zak- kerollerijen hebben plaats gehad dat een land man die in de voorstad Honsewijck woont, op zijn veld niet minder dan vijftien portemonnaies vond, die door de ontvreemders na behoorlijk geledigd te zijn aldaar vermoeddelijk zijn wegge worpen. Onlangs is in Belgie een persoon vergiftigd, doordien hij, een hoop banknoten aftellendevan een aan de pokken lijdend persoon afkomstig, herhaaldelijk de vingers met de long bevochtigd had. Naar aanleiding daarvan waarschuwt een der Brusselsche bladen de verzamelaars van post zegels om ze niet in den mond te stekendaar k R - km I >0 -'a SNEEKER S COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1