EN AIIVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1 I I 1863 No. 83 18de Jaariranir ZATURDAG den 17 October A Onder BUITENLAND BINNENLAND WfflWI dant te Amsterdam, van Brienen van Rainerus over de omwenteling aldaar; de memorie van den directeur der policie te 'sGravenhageA. Ampt, over zijne gedragingen vóór en gedurende de om wenteling te 's Gravenhagehet eigenhandig dag verhaal van den generaal-majoor de Jonge over de blokkade van den Helderzeer naauwkeurige mededeelingen Van een ongenoemde omtrent de belegering van Delfzijleen rapport vau den ko - lonel van Valkenburg, over zijne verrigtingen als bevelhebber in dat belegeen verhaal van da hh. R. S. Modderman en G. Horenken van AI- berda over hetgeen door hen gedaan is om de omwenteling in het departement van de Wester- Eems tot stand te brengen en de verstandhouding met de Geallieerden aan te knoopen; eene zelf verdediging van den kapitein-ingenieur Van Gor- kum over de mislukte onderneming op Bergen op Zoom in den nacht van den 8/9 Maart, enz. tronen en uniformen moet gevonden hebben. De eigenaar van het paleis en al de mannelijke be woners zijn gearresteerd. Het paleis wordt door militairen bewaakt. Uit Warschau wordt het volgende gemeld Daags voor den moordaanslag op den generaal Berg, liet zich een l’oolsch geestelijke bij hem aanmelden, om eene audiëntie te verkrijgen on der verzekering, dat hij hem zeer belangrijke za ken had mede te doelen. De generaal weigerde echter eerst de audiëntiedoch gaf vervolgens bevelden geestelijke te doorzoeken en daarna t >t hem te brengen. Het kwam echter niet zoo ver, want toen men bij den geestelijke twee re volvers en een scherp geslepeu dolkmes had ge vonden werd hij dadelijk op de plaats van het kasteel opgehangen zonder eenig verhoor te on dergaan hetgeen waarschijnlijk de ontdekking van belangrijke bijzonderheden verijdeld heeft. ■d Men zal zich herinneren dat den 25 Mei Onder deze bescheiden moeten bij voorkeur jl.zijnde de tweede pinksterdag, door een der I genoemd worden: de berigten van den komman passagiers op den spoortrein^ welke van Rotter dam naar 's Hage bestemd wasmet een fluitje een sein werd gegeven gelijk aan dat als door de conducteurs gewoonlijk tol signaal van vertrek wordt geblazen en juist op het oogenblik dat die trein te Delft stil stond om eerst de komst van een anderen trein uil 's Hage af te wachten. De ze passagier een banketbakkersbediende werd deswege in regten vervolgd en wel wegens over treding van art. 53 der wet op de spoorwegen door zonder opzet gevaar te weeg te brengen dat hij had moeten en kunnen voorzien. De be klaagde te s Hage woonachtig(dien dag zijne moeder te Rotterdam bezoekende, vernam hij van haar dat zijne beide zusters juist dienzelfden dag zich naar ’sllage hadden begeven) bragt tot zijne verontschuldiging bij, dat hij het fluitje reeds ee- nige jaren in zijn bezit had en dien avond op dat oogenblik daarmeê gefloten had, opdat zijne zusters die zich bevonden in den trein van 's Ha ge komende en hem dikwijls daarmeê hebben hooren blazen hem dadelijk konden gewaar wor den. De regtbank te ’s Hage veroordeelde hem echter tot drie maanden gevangenisstraf. Hiervan kwam de veroordeelde in hooger beroep en het is deze zaak, welk den 9 dezer voor het provin ciaal geregtshof in Zuidholland behandeld werd. Nadat de raadsheer mr. Beels een zeer uitvoerig rapport had uitgebragt trad voor den appelant als verdediger op de advocaat mr. A. de Pinto die beweerde, dat er door het fluitje van den beklaagde geen trein werd in gevaar gebragt omdat op dien pinksteravond de stationschef te Delft aan alle machinisten den last had gegeven, in weerwil van alle signalen niet te mogen ver trekken zonder zijn order. Bovendien bestreed ZMEdGestr. nog op verschillende andere gron den het vonnis der regtbank en eindigde met te concluderen lot vernietiging van dat vonnis en lol vrijspraak van zijnen cliënt. SPANJE. Op den spoorweg van Barcelona naar de Fransche grenzen is een groot ongeluk gebeurd. De uit Frankrijk derwaarts komende treinbestaande uit negen waggons is onder weg in het water gestort, doordien eene brug, ten gevolge van plotselingen hevigen storm zwaar beschadigd was. De locomotief werd met zeven waggons met alle kracht in den vloed geslingerd, terwijl de twee achterste waggons aan de brug bleven hangen. Reeds zijn een aantal lijken uit het water gehaald, en nog velen worden er ver mist, die door den sterken stroom zijn medege voerd. Bovendien zijn verscheidene passagiers gekwetst. VAN DE POOLSC1IE GRENZEN 12 October. Ten gevolge van verklikking is gisteren te War- - schau eene huiszoeking gedaan in het paleisGra- e advocaat generaal mr. van Maanen bestreed bovvski, bij welke gelegenheid men wapenenpa- de argumenten van den pleiter en verdedigde bel voormelde vonnis Wat aanbelangt de lastgeving I van den stationchef te Delft hoezeer zulks vol komen bewezen was stelde ZEd. Gr. Achlb. daartegenover de afgelegde verklaring van den machinist, namelijk dal die last door den chef was verstrekt nadat de beklaagde gefloten had. Moezeer nu de stationschef beweertbevorens dien last reeds gegeven te hebben gelooft Z.Ed. i Gr. Achlb. in deze meer geloof te moeten stel- len in de verklaring van den machinistomdat 1 deze slechts één trein le beheeren en te beslu ren had terwijl daarentegen de stationschef te Delft, een oud man, dien avond over zeer vele gewone en buitengewone treinen het toezigl had Aanstaanden zalurdag zal hel hol uitspraak doen. Het provinciaal geregtshof van Zeeland heeft den binnenvader in hel burgerweeshuis te Zierik- zee schuldig verklaard aan zeven aanrandingen te gen de eerbaarheid van meisjes over welke hij in zijne betrekking gezag uitoefendeallen mei geweldadigheid gepleegden aan het moedwillig toebrengen van slagen, en hem mitsdien veroor deeld lol eene tuchthuisstraf van zeven jaren en eene geldboete van 8 AMSTERDAM 12 October. Ter gelegenheid van het vijftigjarige gedenkfeest der omwenteling van 1813 heeft de oud hoogleeraar mr. P. Bos scha, te Deventer, een belangrijk geschenk ge daan. Het beslaat uit de bescheiden, aan wijlen den hoogleeraar Hermanns Bosscha voor en ge durende de bearbeiding van zijne geschiedenis der Nederlandsche Staatsomwenteling door onderschei dene personen, die aan de gebeurtenissen dier da gen een werkzaam aandeel genomen hadden,me degedeeid. Het heeft Z Maj. behaagd dit ge schenk goedgunstiglijk te aanvaarden en de plaat sing dier stukken in hel Rijksarchicf te gelasten. INGEZONDEN. SNEEK, 16 October. Met genoegen vernemen wij, dat onder meer, ook onze stadgenoot H. Raeskinmet goeden uitslag zijn examen heeft afgelegd in de Fransche en Engelsche talen. Ter benoeming van éen lid van den ge- gemeenteraad van Lemsterland zal eene herstem ming moeten plaats hebben lusschen de heeren Johannes Wiebes Brandsma en Mr. Egberlus Hen- ricus Tenkink. Naar luid van geloofwaardige berigten in de IV. R. C.is Zr. Ms. stoomkonet Medusa, bij den verraderlijken aanval der Japansche batterijen op 17 plaatsen in den romp en op 15 in masten en tuig getroffen, en heeft dit schipdesnietlegen- s aande zeer ernstig kunnen antwoorden. 's GRAVENHAGE 13 October. Daar sedert een paar dagen des avonds weder volksbewcgin gen werden gezien, heeft de burgemeester als hoofd der gemeente policie bekendmakingen af gekoudigdlegen zamenscholingen of optoglen op stralen of pleinen. In eene gisteren onder voorzitterschap van jhr. mr. J. de Bosch Kemper gehouden zitting van de plaatselijke commissie voor het gedenktee ken ter herrinnering der gebeurtenissen van 1813, is door hel bestuur kennis gegeven, dat in hel geheel, zoowel ten gevolge van gedane inschrijf vingen als van de gehouden collecte, bij den the saurier is ontvangen een bedrag van ƒ8,256.85 terwijl er nog eenige inschrijvingen van ruim ƒ200 bestaanwaaraan de inschrijvers om ver schillende redenen nog geen gestand hebben ge daan. Onder de ontvangen gelden behoort eene som van ruim ƒ1200, die gegeven zijn onder voorwaarde dat een monument of geslicht te Am sterdam zou worden opgerigt. Er is besloten de ontvangen gelden, na aftrek der gemaakte kosten, met bijvoeging der eveugemelde voorwuurden aan de hoofd-commissie te 's Gravenhage op te zenden. "Wijders is na eenige wisseling van gedachten be sloten geen gevolg te geven aan het geopperde denkbeeld om eene collecte in de scholen te hou den. Aan het bestuur is overgelaten om uit zijn midden, en des vercischt uil de overige leden, drie leden te kiezen, die de plaatselijke commis sie bij de feestviering le 's Gravenhage zullen tcr- tegeuw oordigeu. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK geven door deze kennisdat zij voorloopig hebben vastgesteld het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer Ge meente, over den jare 1863, en dat het te be ginnen met heden, gedurende 14 dagen ter Se cretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 14 October 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOIRA. De Secretaris II ACi A KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK geven door deze kennis dat zij voorloopig hebben vaslgesteld het suppletoir kohier vau de belasting op de binnen de Ge meente Sneek gehouden wordende Honden over den jare 1863 en dal hel le beginnen met he den gedurende 14 dagen ter Secretarie der Ge meente voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 14 October 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOIIIA. De Secretaris IllGA. SNEEKER t 1 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.40; buiten de Stad franco f 1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 voor eiken regel daarenboven 10 ets, behalve 35 ets, gelregt voor iedere plaatsing. Vooruitgang is de leus onzer eeuw en dat Sneek daar* in niet achterlijk wil blijven dat getuigen zoovele nuttige inrigtingen en genootschappen dat getuigt ook de Gym- nastiek-school, die sedert een paar jaren hier gevestigd in een bloeijenden toestand verkeert. Van het hoogst doelmatig onderwijs, in die school gege ven werd een’ talrijke schare op den avond van gisteren, bij gelegenheid eeuer publieke les, in de Concertzaal zóó zeer overtuigddat het hoogst onbillijk zou zijndaarvan geene openbare loffelijke melding te maken. Werd voor l1/, jaar bij eene zelfde gelegenheid de overtuiging van het nut dier iurigting bij velen gevestigdhetgene men gisteren avond zag, toonde duidelijk, dat de onderwijzer Peverelli berekend voor zijn vak geene moeite ontziet, om zijne on- derwijs hoe langer hoe meer doelmatiger en daar door nut tiger te maken. De proevendoor de talrijke leerlingen gegevenbehaagden dan ook algemeen waarvan gedurige luide toejuichingen het bewijs gaven. Vooruitgang, aan merkelijke vooruitgang was duidelijk op te merken en op wel verdienden lof mag genoemde onderwijzer billijkerwijze aanspraak maken. Maar die lof komt ook toe ahu de hse- COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1