EN ADVEDTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET AIIRONDISSEBENT SNEER. NIEUWS- 2.0 1863 No. 84 18de Jaargang; ,.- J WOENSDAG den 21 October O* 9 9% kennisgeving. SNEEKER BINNENLAND 20 is Advertentiën van 1 tot 4 regels, voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 cts.H gelregt voor iedere plaatsing. Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris 1IAGA. SNEEK, 20 October. Naar men verneemt, bestaat bij de regering het voornemen, in het volgende jaar, te Joure een telegraafkantoor te vestigen. Z. M. beschikkende op een verzoekschrift van Tjeerd Sjoerds IJbema en twee anderen, al len wonende te Workumdaarbij overleggende de statuten der voor minder dan dertig jaren aan gegane Vereeniging voor Christelijk schoolonderwijs te Workum, heeft goedgevonden die statuten goed te keuren en de Vereeniging mitsdien als regt- persoon te erkennen. De uitslag der verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stalen generaalin het hoofdkiesdistrict Dokkum, is geweest als volgt: uitgebragt 1481 stemmen, waarvan 10 van on waarde. Gekozen jhr. S. W. H. A. van Beijma thoe Kingmamet 856 stemmen de heer O. van Wassenaer van Calwijck bekwam 583 stemmen. De verwachtingdat de administratie van den centraalspoorweg terug zou komen op de gewone letter Ls. behalve 35 cU.sS 1 Dexe Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco /1.65 werkelijk niet eens tijd worden dan cenigc wel gezinder! in den lande zich eens lieten gelegen liggen aan 't lot van ontslagen tuchtelingen In de gevangenis wordt gepredikt, wordt tot boeto en berouw, tot bekeering cu tol geloof vermaand, 't is ééne 't zijn meerdere stemmen van boven die daar komen tot gevallene maar buiten den kerkeronder de menschenin de achter buurtenwaar men ontslagen gevangenen huis vesting verleent, daar worden andere stemmen vernomen eene andere leer geprediktdaar wordt de hand, die men arbeid onthoudt, geleid op den weg der misdaad Als er binnen de gevangenis al een enkel goed zaad is ontkiemd het wordt daar buiten dadelijk vertreden en verstikt. „Zeg niet, dat hij, die 'tinitatief tot zoo’n patronaat zou nemenweinig steun in den lande zou vinden. Wij weerleggen dat beweren met een schitterend voorbeeld uit de jongste geschie denis van den dag. Te Rotterdam „staat," een braaf predikanteen echt philantroopds. Wal raven Francken Azn, zijn naam dient met eerbied genoemd te worden die goede her der vroeg weinige weken geleden bij adverten tie in de dagbladen, een dienst voor een meisjo dat eerstdaags uit de gevangenis ontslagen zon worden. Hij bleef, in iekeren zin, zedelijk borg voor haar. Weinige dagen later kon hij in de zelfde bladen vélenzeer vélen dank zeggen voor hun betoonden goeden wil, om aan zijne beda gehoor te geven. Hij kon haar echter slechts afstaan aan éénebij wie ze reeds een herberg zaam dak en brood in ruil voor den arbeid ba rer handen heeft gevonden. God alleen weet 'tof die twintigjarige uit Middelbi rgware hij ook eens gevallen in zulko goede handenzijne gedachte aan wraak niet had laten varenof hij niet een betermisschien nog een braaf man had kunnen worden. De maatschappij stiet hem uit; de balling stond buiten haar en hij wreekte zich over die uitsluiting, 't Is nooit te vergeven of te vergoè- lijken maar 't behoeft niemand te verwonderen. Zou zoo’n patronaat over ontslagen tuchte lingen nog lang uitblijven in een land welks be- volding in elk opzigt „aiissere Mission' steunen de toch ook reeds aanvankelijk toont te begrij pen, dat innere Mission" zoo al niet meerdere, dan toch minstens dezelfde aanspraak heeft op de belangstelling en medewerking van Staat en indi viduen. sGRAVENHAGE, 19 October. In de zitting van de tweede kamer der staten generaal van he den heeft eene langdurige discussie plaats gehad o» er het wets ontwerp betrekkeiijk het stichten van een paleis voor de beide kamers der sta- ten-generaal. Een amendement van den heer mr. G. Groen van Prinsterer, om alleen te slichten een gebouw ter herinnering aan de gebeurtenis sen vai November 1813, is met 34 tegen 13 stemmen verworpen. Het wets-ontwerp der re gering is aangenomen met 29 tegen 19 stem men. De provinciale staten van Zuid-Holland heb ben in hunne buitengewone vergadering van he den benoemd tot lid van de eerste kamer der staten generaal den heer Joost van Vollenhoven, met 41 van de 73 stemmen. AMSTERDAM, 17 October. Heden heeft het provinciaal geregtshof in Zuid Holland, onder het voorzitterschap van den heer mr. J. A. Philipse (in hooger beroep) uitspraak gedaan in de zaak van,... die bij vonnis van de arr-reglb. te's Gra- venhage is veroordeeld lot drie maanden gevan genisstraf, ter zake van het doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein, door het fluiten op een gelijk fluitje als waarop de conducteurs dit doen. Het hof heeft geoordeeld dat de zaak iu hooger beroep tot geen andere beschouwing aan leiding heeft gegeven en genoemd vonnis beves-: tigd. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, brengen door deze ter ken nis der ingezetenen dat op Woensdag den 25 November ek des voormiddags van elf tot des namiddags een uur, in een der localen van het Gemeentehuis zal worden gehouden de vergade- dering om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneekdie met het einde dezes jaars door over lijden of andere oorzaken zullen zijn uitgevallen. En zal deze door aanplakking en aankondiging in do Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Sneek den 21 October 1863. Burgemeester en IVeth u iers voornoemd WOl DA. De Secretaris f II AC. A BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK geven door deze kennis dat zij voorloopig hebben vastgesteld het suppletoir kohier van de belasting op de binnen de Ge meente Sneek gehouden wordende Honden over den jare 1863 en dat het le beginnen met he den, gedurende 14 dagen ter Secretarie der Ge meente voor een' ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 14 October 1863. Burgemeester en Wethouders roornoemd WOU DA. De Secretaris HAGA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK geven door deze kennisdat zij voorloopig hebben vastgesleld het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer Ge meente, over den jare 1863, betreffende ingeze tenen die in den loop des jaars of na de op making van het Voljaars Kohier in de gemeente zijn komen wonen en een eigen middel van bestaan of inkomsten van anderen aard de som van ƒ400 te bovengaande, hebben verkregen en dat het te beginnen met hedengedurende 14 dagen ter Secretarie der Gemeente voor een' ie der ter inzage is nedergelegd. Sneek den 14 October 1863. Burgemeester en sfe COURANT dienstregeling, die met den 16 September een aanvang nam en eene geheele vertraging te weeg bragt in de aankomst en het vertrek der brieven en dagbladen is niet te leur gesteld.. Met ge noegen verneemt men toch, dat die administra tie eene nieuwe dienstregeling aan den mi nister van binnenlandsche zaken ter goedkeuring heeft opgezonden, waarbij o. a. 's avonds te 8 uur 5 minuten een trein uit Utrecht en ’s mor gens 5 uur 10 minuten een trein uit Hattum vertrekt. Wordt de gevraagde goedkeuring van den minister verkregen waaraan men niet twij felt dan zal uiterlijk met den 1 November met deze wijziging een aanvang worden gemaakt en mag men dus spoedig de brieven en dagbladen die ’s avonds te 7 ure uit Amsterdam verzonden wordenhier den volgenden morgen weder te half elf verwachten. Men schrijft uit Enschedé 14 October Gisteren avond werden de ingezetenen alhier weder verontrust door het gezigt van een feilen brand in de nabijheid dezer stad. Ahauzenin het koningrijk Pruissen, bijna 5 uren van hier, ligtvolgens berigtgeheel in de asch slechts woningen zijn gespaard gebleven De brand na zonsondergang uitgebarstende oorzaak is nog onbekend. De heer P. van Eek Poppegenees-, hcel- en verloskundige te Maassluis maakt in de Roti. Cour het publiek opmerkzaam op een uiterst een voudig en volgens hem vrij zeker middel tegen de zoo gevreesde keelziekte. Door telkens kleine stukjes ijs te gebruiken moet het gevaar binnen weinig uren wijken en heeft men tijd om een geneesheer te raadplegen. Dit middel moet door dr. Grand Boulogne te Vera-Cruz met een uit stekend goed gevolg aangewend zijn Men leest in het Nieuwe Dagblad van 'sllage. „Het is een oude waarheiddat niet altijd de gevangenis den tuchteling verbetert. Waar de geest des kwaads met hem den onzaligen dorpel overschrijdtblijft die niet zelden zijn trouwen makker hem ook volgende, waar meest ieder hem verlaatin de maatschappijwaar hij te rugkeerde nadat de kerkerdeur zich voor hem wéér ontsloot. Van die trouw is dezer dagen weer een af doend bewijs geleverd. Vijf jaren geleden maakte een zestienjarige boerenjongen zich schuldig aan diefstal jegens zijn meester Op de misdaad volg de de regtvaardige straf. Na ontslag keerde hij naar Middelburg, zijne vroegere woonplaats te rug. Niemand wilde den ontslagen tuchteling in dienst nemen. Hij zwierf zonder dak en zonder broodzonder arbeid voor zijne handen. Zijn oude meester meende al een regt christelijk werk te doen, toen hij, op herhaald verzoek, hem in zijne schuur eene schuilplaats voor den nacht aanbood. Wal er in de ziel van dien twintigja rige met zulk een donker verleden achter en zulk een donkere toekomst voor zichis omge gaanweet niemand. Alleen dit: in dien nacht sloeg eensklaps de vlam uit het dak der legen brandschaden niet verzekerde schuur en legde die, voorraad en alin de asch. „Men nam hem op vermoeden van brand stichting gevangen. Het behoefde niet lang te duren of van het vermoeden van zijne schuld kwam men tol zekerheid. Hij legde eene volle dige bekentenis af. Reeds in de gevangenis was het denkbeeld bij hem gerijpt, om, wanneer bij zijne terugkomst in de maatschappij hem tegen liep, wraak te nemen op den man, op wiens aanklagt hij vijf jaren in ,,’t kol had gezucht. Hij zou den rooijen haan" hem op het dak bren gen. De ellendige heeft woord gehouden aan zijn boozen geest. De schuur ligt tegen den grond de oogst is verwoest, en weer is de kerkerdeur achter hem diglgevallcn. Met het oog op deze sombere geschiedenis rijst bij ons wéér ecu oude vraagZou het dan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1