EN AIIÏEIITENTIMLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 11 1863 Ao. 83 18dc JaariranarJ ZATURDAG den 24 October BINNENLAND BUITENLAND ren Auvertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 et voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 cts.z* gelregt voor iedere plaatsing. ff een ware reus is bevonden In den grooten ballon wa— SNEEK, 23 October. De minister van finantien heeft beslistdat de vrijdommen bij de artt 8 en 12 der wet van ■den 6 Junij 1840 (Staatsblad no. 17Jtoegekend, toepasselijk zijn op alle gebouwen, die onder de bij de wet gestelde voorwaarden, op de gronden bij de aangehaalde wetsartikelen bedoeld zijn ge sticht. Dien ten gevolge kunnen deze vrijdom men ook worden toegepast op eene schuur, ee- nen stal, eene tuinmanswoning, een pakhuis enz. daar deze, ofschoon met betrekking tot de ka dastrale schattingen aanhoorigheden of bebouwin gen zijnde van eene boerderij een woonhuis eene buitenplaats of eene fabriek niettemin fei telijk op zich zelf staande gebouwen zijn. Daar entegen zijn zij niet toepasselijk op gebouwen die hetzij door verhooging met eene of meer verdiepingenhetzij door aanbouw van eene of meer kamers, hetzij op andere wijze vergroot zijn, dewijl niet gezegd kan worden dat daardoor ge bouwen gesticht zijn. Aan de leden der tweede kamer is rondge deeld een geschrift, dat den volgenden titel draagt: „De tolkwestie van het Zwolsche Diep ten acht sten male toegelicht door W. J. Schuttevaér vroeger schipperthans koopman en lid van den gemeenteraad te Zwolle, naar aanleiding van eeni- ge uitdrukkingen, door den baron Sloet tot Old- huis, als voorzitter van de Overijsselsche vereeni- ging tot ontwikkeling van provinciale welvaart gebezigd in het verslag dier vereeniging over 1862 Vervolg op de toelichtingen der tolkwes tie in 1848, in 1849 in 1852, in 1856, in 1857 en in Mei 1861, met beschouwingen over hel eiland Schokland uitgegeven Nadat door een aantal werklieden en eeni- ge gevangenen bijna onafgebroken aan de her stelling van het huis van arrest te Zwolle was voortgewerktwas men vrijdag daarmede zoo verre gevorderddat het huis gedeeltelijk weder bewoonbaar is. Dien ten gevolge zijn de gevan genen die sedert den 9 dezer in de localen van de tcekenschool hun verblijf hielden, zaturdag morgen naar het huis van arrest teruggebragt. Men schrijft uit Harlingen „Ik verneem van goederhand, dat er voorloo- pig tusschen hier en Leeuwarden drie treinen zullen rijdenwaarvan de eerstedie 's morgens kwart voor 7 ure van Leeuwarden en kwart over 8 van Harlingen rijdt, den overtogt in 38 minu ten zal doenterwijl de beide andere treinen daartoe 51 minuten zullen noodig hebben. De laatste trein verlaat Leeuwarden ten 4 ure en Harlingen kwart over 5 ure. Volgens het alge'- meen gevoelen is de regeling der beide eerste treinen zeer geschikt gesteld, doch de laatste wel wal vroeg.” LEEUWARDEN, 20 October. Het volgende, niet onaardige voorvalwordt verzekerd te zijn gebeurd op den dag der opening van bovenver melden spoorw eg. Zeker heer uit Franeker zi h te Harlingen bevindende tijdens het afgaan van den feestlrein vond goed om zoo mogelijk ongemerkt mede in een der wagens te gaan, om alzoo tijdig te huis te zijn doch ziet waar niet op was gerekend de trein stoomt zonder halten in eens door naar Leeuwarden zoodat genoem de heer zich bij aankomst moest haasten om de ten 4 ure vertrekkende trekschuit te bereiken en alzoo ten ongeveer 7 ure op de plaats van bestemming aan te komen. WORKUM21 October. Bij de herstemming van een lid van den raad dezer gemeente is ge kozen de heer Robijn Knijpers met 94 stemmen. Op den heer Tjeerd Sjoerds IJbeina waren 78 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. •Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40; buiten de Stad franco 1.65 RUSLAND. De Invalidehet dagblad van het ministerie van oorlog te St. Petersburg be zigt in zijn jongstontvangen nummer, dat er be vel is gegeven oin nieuwe troepen naar het koningrijk Polen te zenden, en wel twee geheele divisiën infanteriebenevens zware kavalerie en dat het gouvernement elf gepantserde kanonneer- booten doet uitrusten om des noods tot ver sterking der Russische krijgsmagt in de Zwarte Zee te doen dienen. DUITSCHLAND. Te Dusseldorf is in de vo rige week tot lid der regtbank van koophandel gekozen de heer Jacob Cohen op wien reeds ten vorige jare de keuze gevallen was, die ech ter door de regering niet werd bekragtigd om dat de heer Cohen Israëliet is. Thans zal de vraag op nieuw beslist moeten worden of in Pruis sen hel regterambt voor hraelieten ontoegankelijk isook dan wanneer deze door de vrije keuze hunner medeburgers daartoe geroepen worden. WEENEN, 17 October. De Botschafterdie dikwerf ministeriële mededeelingen ontvangtzegt dat de drie mogendheden in de Poolsche zaak nog altijd eenstemmig handelen. Het blad is overigens vrij oorlogzuchtig. De toestand is zeer gespannenzegt het blad en de overweging, dat de Poolsche kwestie slechts vereffend kan wor den door een Europeschen oorlog waarin Oos tenrijk niet onzijdig kan blijven, begint thans zelfs door te dringen lol de kringen, die tot dusverre aan geen oorlog dachten. Wij zijn aldus laat hel blad zich verder uitwel is waar nog niet op het punt van oorlog; maar wij moeten erkennen, datdaar de diplomatie al hare hulpmiddelen vruchteloos heeft uitgeput alleen de oorlog het middel is om eervol uit den tegenwoordigen toestand te geraken. Er zal een stap voorwaarts moeten gedaan worden. De Fransche en Engel- sche nota’s zijn nog niet naar Petersburg gezon den men wacht Oostenrijks besluit af. BERLIJN 17 October. Kladderadatsch lever de in zijn nummer van den 17 Maart dezes jaars een beeld voorstellende eene schrikgodin doch met het welgelijkend portret van den mi nister-president von Bismarck die met eene schaar een strook papier doorknipt, waarop het woord grondwet staat. De heer Dohm, verant woordelijk uitgever van dat blad, werd ter dier 's GRAVENHAGE, 19 October. Naar wij vernemen klimt het aantal giften en collecten ten behoeve van de op te rigten gedenkteekenen voor November 1813 thans met iederen dag. Er zullen nog in den loop dezer maand in een zeer groot aantal gemeenten inzamelingen gedaan wor den. Over het algemeen hebben nu die commis- siën de beste uitkomsten verkregen welke het middel van inschrijving hebben te baat genomen en persoonlijk zich bij de ingezeten hebben ge lieven te vervoegen tegelijk met aanbieding van eene bus aan hen die de voorkeur mogten ge ven aai» eene geheime bijdrage. NIJMEGEN 20 October Heden nacht is al hier de vrouw van zekeren koopman Drukker geheetenbevallen van vier meisjesallen in le ven. De kraamvrouw is nog zeer jong, pas om steeks drie jaren gehuwd, en het vorige jaar om (rent denzelfden tijd insgelijks bevallen, doch toen slechts van één meisje. ENSCHEDÉ, 19 October. Heden morgen bij na half zeven ure werden de boeren in deze om streken zeer verschrikt door een gezigt van een verschijnsel in de lucht hetwelk na eenige oo- genblikken is gebleken een ballon met reizigers te zijn welke uit het zuiden naar het oosten in de rigting van het Hannoversche verdween. der grondwet werd toegedicht. De regtbank sprak den beklaagde echter vrij, doch het open baar ministerie appelleerde en in hooger beroep werd de heer Dohm tot een geldboete van 59 th. en bij wanbetaling tot eene maand gevange nisstraf veroordeeld. Voorts heeft de hoogere regler den heer von Bismarck het regt toegekend het vonnis eenmaal in Kladderadatsch openbaar te ma ken, en daarenboven de vernieling van de hout- sneêfiguur bevolen BREMEN, 21 October. De Parijsche lucht ballon is gisteren in de nabijheid van Eystrup, in het Hannoversche ncérgekomen, met negen per sonen waarvan drie zwaar en twee ligt bezeerd. FRANKRIJK. Volgens sommige bladenzoo als het Memorial diplomatiquezijn de drie ho ven het reeds eens geworden omtrent eene ver klaring, die zij ten aanzien der Poolsche kwestie zouden afleggen. Laatstgenoemd blad is van gevoelendat hoe meer de drie hoven het aangaande bedoelde aan - gelegenheid eens zijndes te meer de kansen zullen vermeerderen van eene definitieve beslech ting zonder dat men tot de wapenen de toe- vlugt zal behoeven te nemen. Het huis Rothschild heeft van de regering een bedrag van 100 mill. fr. schatkistbiljeten 5 pet. genomen waardoor de schatkist uit dringen de verlegenheid is gered. Dezer dagen is Nadar met zijnen luchtballon le Géant weder opgestegen, te Parijs op het Champs de Mars. Ten 5 ure ’s namiddags rees de ballon open het begon reeds donker te wor den toen hij zich langzaam over Parijs bewoog.' Dezen keer ware betere maatregelen genomen dan de eerste maal ook was de enlréeprijs van 1 fr tot 50 centimes verminderd. In den kleinen bal lon dien Nadar mede liet opstijgen om te bewij zen dat de zijne zich vier personen. meer passagiers dan bij de eerste reis. Bei de ballons namen dezelfde rigting als toen. Men verwacht dat zij nabij Meaux zullen zijn neérge- komen. Het weder was niet zeer gunstig. GROOT-BR1TTANJE. Op het eiland Mauri tius heeft onlangs eene zonderlinge gebeurtenis plaats gehad. Ongeveer een half jaar geleden verspreidde zich namelijk het gerucht dat een al daar gevestigd l’ranschman Cladomir Frénois ge naamd die als een zeer geaccrediteerd handelaar bekend stond, zich door een pistoolschot van het leven had beroofd Lit de nadere bijzonderhe den bleek tevens, dat men op de tafel naast het lijk een door hem onderteekciidcn brief had ge vonden, waarin hij verklaarde tot een zelfmoord le zijn overgegaan omdat hij dien dag voor ee ne aanzienlijke som bestolen en dien ten gevolge niet in staat was zijne schulden te betalen. Het voorval bragt eene algemeene sensatie te weeg, terwijl zijne weduwe terstond in een klooster ging en aan een bloedverwant de zorg opdroeg om de» nagelaten goederen ten behoeve der schuldeischers te verkoopen. Intusschen bleef het niet onopge merkt dat een beambte van zijn huis, John Mooit genaamdjuist op dien zelfden dag verdwenen was, zonder dat iemand wist waar hij gebleven kon zijn. Eenigen tijd later op het eiland terug gekomen zijnde verklaarde deze dat hij op den bedoelden morgen op last van zijn chef naar Frankrijk onder zeil was gegaan, tot het invor deren van een paar belangrijke pretentie»». Hij had, zeide hij, er niets van gemerkt dat Frénois het heillooze voornemen koesterde zich van kant te maken en dit noodlottig incident dan ook eerst in Frankrijk vernomen, terwijl hij, wat overigens de zaak der pretentiën betrofin het doel zijner reis niet geslaagd wasdaar men hem eenvoudig had afgewezen met de opmerking dat De collecte voor het nationaal gedenkteeken heeft alhier opgcbrugl de som van ƒ266.39'/a. het feit eene beleediging zag van den minister, aan wien het moedwillig schenden of vernietigen Een paar weken bleef het daarbij en het scheen reeds dat de geheele zaak, even als zoo vele an- SNEEKER COURANT >«D

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1