EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET AURONDISSEHENT SNEER. N1EÜWS- 1863 No. 86 WOENSDAG den 28 October I 18de Jaargang. Êi WÈT ro BINNENLAND 4. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40; buiten de Stad franco/1.66 Advertentiên van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 o voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 cts.z gelregt voor iedere plaatsing. Thans is gebleken dat de Indiër onlangs door de Engelschen gevangen genomen en dien zij voor den beruchtcn Nena Sahib hielden een opperpriesters der Mahraltch is. Deze persoon Wethouder* voornoemd WOllll. De Secretaris HAGA. 1 liBV een proces voor genoemde regtbank heeft ge wennen. Te Arnhem heeft de plaatselijke commissie voor het nationaal gedenkteeken voor 1813 enz. de collecte gehouden. De opbrengst daarvan was ƒ807.93 In één zak vond men o. a. een gou den Willem I en een gouden Napoleon I. Door een ingezetene werd bij de collecte aan het lid der commissiedat zich ten zijnen huize vervoeg de eene gift voor het gedenkteeken geweigerd maar ten behoeve der algemeene armen een bank biljet van ƒ100 ter hand gesteld. In het kiesdistrict Assen is de heer v. Iley- den Reynestein herkozen als lid van de tweeda kamermet 454 van de 534 geldige stemmen. Dezer dagen werd te Dussen, in Noord- Braband, bij de Hervormden het avondmaal g> vierd. Daarbij zat o. a. mede aan eene grijze, die den leeftijd van 102 jaren bereikt heeftmet name Anneke Kindt Zij werd te Dussen den 1 Januarij 1762 geboren. Om ter kerke te kun nen komen, heeft zij een weg van een uur gaans moeten en ook nog kunnen afleggen. Zij wordt aan den dijk „van de armen” verpleegd en heeft het niet breed. Daarom heeft de predikant van dat dorp op zich genomenvoor haar eeniga liefdegiften in te zamelen. Naar wij vernemen hebben de heeren Schret- len te Leiden en Maxwils te s Hage zich op nieuw gewend tot den minister van binnenlandsche za ken ter bekoming van concessie voor een spoor weg van 's Hage naar Gouda. Ook wordt ons medegedeeld, dat de concessie is aangevraagd voor een spoorweg van 's Hage op Utrechten een soortgelijken, welke in verband staat met eene haven te Scheveningen. Men leest in het Volksblad: „Er bevinden zich thans eenige Poolsche offi cieren hier te lande, ten einde vrijwilligers te werven voor den opstand. Wij hopen dat nie mand zich zal laten misleiden. Een opstand, waarvan het bestuurvolgens zijne eigene opga- ve, door dolksteken en door vergif laat vermoor denis een moordenaars opstand die het aller- onzedelijkste beginsel van het meest misdadige fanatisme in toepassing brengtdal het doel do middelen heiligt. Tegen geheime sluipmoorde naars moet wel een streng polietie bewind zich ontwikkelen. De Nederlanders, zelven in het volle bezit van staatkundige vrijheid, moeten uit den aard der zaak sympathie hebbed voor elk volk dat zijne vrijheid zoekt te herwinnen - maar hetgeen in beginsel goed is, kan bij de uitvoe ring door zoo vele misdaden bezoedeld worden dat de sympathie in antipathie overgaat.” IIEEG, 26 October. Een vreesselijk ongeluk had heden alhier plaats. De persoon van J. V., aldaar aan het water wonendezou eksters uit zijn druivenboom schieten. Zijn geweer scheen evenwel in geen besten staat te zijndaar het vijfmalen achtereen kilste. Hierna zijn plan op gevende gaat hij met het geweer in de hand de loop naar boven houdende, naar huis terug, doch terwijl hij voorbij zijne dienstmeid loopt, slaat het geweer door een noodlottig toeval af en de ze ontvangt de volle lading in de zijde terwijl deze door de borst weder uitgaat. De ongeluk kige is reeds heden avond ten 10 ure overleden. HABLINGEN, 25 October. De uitvoer van levend vee is tegenwoordig zóó sterk dat men zich daarvan bijna geen voorbeeld kan herinneren. Gisteren moest de stoomboot Lion van hier op Londen 88 stuks runderen achterlaten terwijl de Magnetnaar ons gisteren werd berigteen nog grooter getal runderen en vele schapen te Nieu- wediep aan wal moest laten blijven. Naar wij ver nemen heeft dit ook dagelijks te Rotterdam plaats. mer der stalen generaalwonende op den htfca Rijs, onder Minis en Bakhuizen, ter vereer van de nagedachtenis zijner overledena ccbtg ol en ter bevordering van de wetenschap,.: jke leiding van met lijdelijke goederen mind r ’.ui i voorziene jongelingen, gesticht eene studiebeurs, onder den naam van Vrouwe Constantia Joha .na Rengers Leen Deze stichting is door hem be giftigd met een kapitaal van 10,500, ingeschre ven in het grootboek der 4 pCts. Nat. Schuld onder voorbehouddat dit kapitaal gedurende zijn leven nog naar eigen goeddunken zal kun nen worden vermeerderd. De renten van dit kapitaal zullen worden gebezigd tot ééne studie beurs van 400 in het jaar; het meerdere zui vere revenu zal jaarlijks bij het kapitaal worden gevoegd enzoodra de dus vermeerderde renten het zullen toelaten zal daaruit eene tweede stu diebeurs van ƒ400 worden aangelegd. Deze beurzen zullen worden gegeven aan jongelingen wier ouders gevestigd zijn of bij hun leven ge vestigd zijn geweest in eene der gemeenten, thans uitmakende het arrondissement Sneek. De ge- benificiëerden zullen moeten studeren of opgeleid worden aan eene erkende openbare inrigting van h >ger of middelbaar onderwijs, ter verkrijging ii. j van eene zoogenaamde geleerde opvoeding, heUj van rang van burgerlijk ingenieur of ande- re:i daarmede g I 'islaande. Deze jongelingen moeten de 'U> d t.i hebben bereikt van 15 ja ren; h t g./o t d beurs mag niet langer duren dan tot den vollen ouderdom van 25 jaren. Te Amsk rdam waar de collecte voor het nationaal gedenkteken dezer dagen slechts onge veer ƒ8000 opbragt werd voor het museum IVillem 1, volgens mededeeling van het bureau in eene onlangs gehouden vergadering der com missie ƒ80,GOO ingezameld door bijdragenbijna alleen van Amsterdam afkomstig daar de meeste zuster-commissiën hare verslagen nog moe ten inzenden. B.j eene der nieuwe credielbankenwelke in den jongsten tijd te Amsterdam werden opge- rigtis men bezig, een circulatiepapier onder een nieuwen vorm in circulatie te brengen, na melijk gedrukte kassiersbriefjes met gedrukte som en watermerk van ƒ100 en van ƒ1000. Deze biljetten zullen in alle opzigten voldoen aan de arll. 221 en 227 van het Wetboek van Koop handel het zullen namenllijk, even als het bank papier promessen aan toonder zijnbetaalbaar bij den onderteekenaar. Wij vernemen dat het O. M. in appel is gekomen bij het prov. gen gt-hof in Zuid-Holland legen het vonnis der arrondissements-regtbank te Rotterdam, waarbij de boekdrukker en uitgever H. M. A Roelants, te Schiedam, is vrijgespro ken van de. beschuldiging van nadruk der werken van Vondelbij de boekhandelaars Gebroeders Binger te Amsterdam uitgegeven. De expeditie van de heeren Van Gend Loos heeft aan de centraalspoorweg-maatschappij aangeboden, 6 maands eene som van ƒ3500 te betalenwanneer haar een wagen op dien weg werd afgestaan. Dit aanbod is echter door de maatschappij van de hand gewezen. Naar men verneemt is de brug aan het Nieuwediep waarvan de beproeving zou boven mate aan de verwachting heeft voldaan, op eene na de grootste beweegbare brug op het vasteland van Europa. Het ontwerp is van den ingenieu J. Strootman, wien daarvoor de meeste eer toe komt. Men meldt uit Roermond, datniettegen staande de buitengewoon hooge en aanzienlijke sommen door den staat voor de onteigening ten behoeve van den staatsspoorweg aangebodende staat door de regtbank aldaar in alle onteigenings- processen in hel ongelijk is gesteld en alle vor- deiingen van particulieren, hoe hoog opgevoerd ookzijn toegewezen. Als eene bijzonderheid wordt tevens gemelddat nog nimmer de staat KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK, brengen door deze ter ken nis der ingezetenen dat op Woensdag den 25 November ek des voqrmiddags van elf tot des namiddags een uur, in een der localen van het Gemeentehuis zal worden gehouden de vergade dering om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneekdie met het einde dezes jaars door over lijden of andere oorzaken zullen zijn uitgevallen. En zal deze door aanplakking en aankondiging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Sneek den 21 October 1863. Burgemeester en SNEEK, 27 October. Na bij de voormiddags godsdienst-oefening door ds. de Groot bevestigd te zijn hield de wcleerw. heer ds. Kolff, nieuw beroepen predikant bij de Hervormde Gemeente alhierzondag avond jl. voor eene zeer aanzienlijke schare zijne intree rede sprekende naar aanleiding vanEfezen 4 vs. 15. Wij vernemen met genoegendat bij de werkende leden der hier bestaande Typographische Vereeniging Lourens Coster," het plan bestaat omten voordeele van het bij die Vereeniging op te rigten hulpfonds in het begin der volgende maand November eene openbare verga dering te houden tot het opvoeren van eenige Tooneelslukjes. Het wezenllijk nuttige doel der Vereeniging doet ons eene goede opkomst van het publiek verwachten. Gedurende het 1ste halfjaar van 1863 zijn in deze provincie door de kwaadaardige keelziek te aangetast 234 personen. Daarvan zijn her steld 216, overleden 17, terwijl 1 lijder op het einde des semesters nog in behandeling was. Bij Zr. Ms besluit is benoemd ’ol raads heer in het provinciaal gereglshof in Friesland mr. S. W. Tromp, thans procureur bij gemeld gereglshof en bij de arrondissements regtbank te Leeuwarden uit welke betrekking van procu reur aan hem tevens eervol ontslag is verleend De eerste kamer der staten generaal is bij eengeroepen legen donderdag 29 October aan slaand’, des namiddags ten 2‘/a ure. Hel eeni ge ontwerp, dat zij alsdan te behandelen heeft, is dal lot het slichten van een paleis voor de beide kamers der staten-generaalzoodat deze bijeenkomst van de eerste kamer niet lang zal duren. Blijkens opgave in de Staats-Courant heb ben de rijks belastingen over de maand S pleinb. bijna 6 millioen gulden opgebragt en over de eerste negen maanden van dit jaar 45,283,656.62 Daarentegen was de opbrengst over gelijk tijdvak van het vorige jaar ƒ43,556 661.09 en de ra ming 44,224,746 75. Er is dus weder eene aanmerkelijke vermeerdering van ‘s rijks middelen op te merken Omtrent den slaat van het Nederl. Bijbel genootschap verneemt men dat deze zeer vol doende is; het aantal afdeelingen bedraagt thans 109, met circa 9000 zoo leden als begunstigers Uitgereikt werden in het maatschappelijk jaar 38,919 exemplaren, namelijk 13,933 bijbels, 2285 oude testamenten en 22,701 nieuwe testamenten, zijnde 2505 meer dan in het vorige jaar. De inkomsten bedroegen ƒ56,042 92 en de uitgaven ƒ51,084,24; hel saldo in kas bleef ƒ28.958,24; totaal bedrag van het kapitaal was 163,679,54. Na verkregen magtiging is onlangs door Jhr G. R G. van Swinderen, lid van de eerste ka Sa SHEERER l X» ,-t-— _rs h COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1