EN ADÏEIITENTIE-I1LAI) VOOR DE STAD EN HET ARROND1SSEBEKT SNEEK. NIEUWS- k‘ f INT I ZATURDAG den 31 October 1863 No. 8< 18de Jaargang BEKEN DMA KING. BUITENLAND BINNENLAND In tot Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40; buiten de Stad franco 1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 o voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 85 ets. z gelregt voor iedere plaatsing. OP naar naar ƒ700, welke som door hem werd aangenomen. van ƒ1000 zal worden bij de vervaardiging van stoomwerktuigen van groot nut is, en waarbij uit dien hoofde de in dustrie in het algemeen allezins belang heeft. Meer in het bijzonder zal het kunnen worden aangewend voor de vervaardiging van de kussens of zoogenaamde coussinets, in welke de assen met meer of mindere snelheid bewogen worden. Het brons, hetwelk is zamengesteld met een tien de pc. aluminium zou vooral in aanmerking ko men als zijnde bij gelijk gewigl omstreeks drie maal duurzamer dan het gewone brons. I stad waarvoor een prijs I uitgeloofd. Ds. J W Felix, predikant bij de Hervorm de Gemeente te Katwijk 8/d Rijn die op deze en overige plaatsen 78maal een beroep ontving heeft het beroep naar de Nederduitsche Herv. gemeente te Utrecht aangenomen. Te Assen wenscht de commissie tot rege ling der feesten ter gelegenheid der herdenking van het herstel van Neérlands onafhankelijkheid in 1813, 1) op den dag der feestviering te As sen te npodigen allen, die in het jaar 1813 ge diend hebben bij de Drenlsche landweer, die feestelijk te doen inhalen en te onthalen: 2) een optogt te doen houden van een gecostumeerd corps, kozakkenwaartoe zij eenige ingezetenen denkt uil te noodigen; 3) een vuurwerk te doen afsteken Ij een paar piramides te doen oprig- ten en des avonds met gas te verlichten, en 5) des avonds een optogt van het gecostumeerd corps kozakken te doen houden bij fakkelicht. Men meldt uit Bosch dat de persoon van V.die verdacht werd gehouden van den moord aanslag op mgr. Zwijsen gepleegd te hebben en dien ten gevolge in arrest was spoedig op vrije voeten zal gesteld worden. LEEUWARDEN, 29 October. De heer dr. J. M. Baart de la Faille viert heden de 40sle verjaring zijner bevordering tot medicinae docter. Bij die gelegenheid is door hem aan zijne kunst broeders en verscheidene andere genoodigden ten ten huize van den heer van der Wielen een diner aangeboden dat mede met de tegenwoor digheid van de heeren commissaris des konings en burgemeester werd vereerd. AMSTERDAM, 28 October, Gisteren morgen zijn de treinen die ten 6 ure van den Moerdijk, en die, welke ten 8 ure van Antwerpen vertrok ken is te Calmpthout tegen elkander geloopen hetgeen een geweldigen schok veroorzaakte. Ech- ter zijn de reizigers er allen met den schrik af- (gekomen, doch er is een wagen verbiijzeld en de lokomotief eenigzins beschadigd terwijl de am bulance der brieven is gederailleerd. AMBT HARDENBERG, 24 October. Ten be wijze hoevele landlieden zich somtijds uiterst ver gissen in de waarde-bepaling van paarden kan dienen dat zekere landman in het naburige Wil sum voor eenigen tijd een zeer schoonen hengst ten verkoop aanbood voor 150. Terwijl dit dier eene tentoonstelling verscheen om te dingen een prijs of premie werd gezegden eige- voor het paard een koopprijs geboden van SNEEK, 30 October. Het vorstelijk stamhuis van Oranje zal, naar wij vernemen, den 17 November a. s. openlijk instemmen met de uiterlijke vreugdeblijken der natieop het halve eeuwfeest van Nederland’s - In den zoölogischen tuin te Keulen is jl herkregen onafhankelijkheid en dien dag in de i zondag de oppasser van den groolen Russischen residentie vieren; onder anderen zal het koninklij- I beer door dit dier gedood. De man had zich in ke paleis bij die gelegenheid schitterend worden geïllumineerd HH. KK. HII. prins en hebben voor de loterij ten behoeve voor de Idi- oten-inrigting te 's Gravenhage een prachtig ge schenk ingezonden bestaande uit twee kristallen bloemvazen op bronzen voet en een sigarenstan- dert met speelwerk. Naar men verneemtheeft de heer mr. S. W. H. A. van Beijma thoe Kingma, in het hoofd kiesdistrict Docktim verkozen tot lid van de twee de kamer der staten generaal die benoeming aangenomen. De Middelburgsche Courant maakt melding van een gerucht], volgens hetwelk de minister van oorlog eerlang aftreden en de betrekking van in specteur van het wapen der artillerie aanvaarden zou terwijl als zijn opvolger als minister van oorlog wordt genoemd de generaal-majoor van Molken lid van de tweede kamer der slaten-ge- neraal. Be gemeenteraad van Utrecht heeft beslo ten lot het uitschrijven ccner prijsvraag tot het een plan tot uitbreiding dier AMERIKA. In de hoofdstad der geconfede- reerden zijn de slaven tegenwoordig duurder dan zij ooit warenhebbende men te Richmond in eene openbare veiling betaald voor een neger 3350 en voor een meisje 3250 doll en onder de hand is voor eene keukenmeid 3800 dollars besteed. RUSLAND. In den nacht van 24 op 25 Oc tober zijn te Warschau weder een aantal perso nen in hechtenis genomen. Bij den Saksischen consul heeft eene huiszoeking plaats gehadda papieren zijn verzegeld en aan den consul is huis arrest opgelegd. De Breslauer Zeitung meldt iets bijna onge loofelijks. Te Wloclawek vverd dezer dagen ze kere Bienkowski als Poolsch opstandelingdood geschoten en onder de toeschouwers bevonden zich vele vrouwen die jammerlijk schreiden. De kommandant der stad, prins Wittgenstein, die dit zagliet den volgenden dag den burgers aan zeggen, dal, wanneer bij de voltrekking van een door den krijgsraad uitgesproken doodvonnis we der tranen gestort werden de stad eene boete van 5000 roebels daarvoor zal moeten betalen. GRIEKENLAND. De koning der Hellenen heeft zich den 23 October te Toulon ingescheept om naar Griekenland te vertrekken. Hij zal op de reis derwaarts Messina bezoeken. DUITSCHLAND. Het Mainzer Abondblatt be- rigtdat Johannes Ronge de bekende tegen stander van den aartsbisschop van Trier en da stichter van het zoogenoemd Duitsch Katholicis me aldaar tot eene gevangenisstraf van een jaar en eene geldboete van 250 gulden is veroordeeld. WARSCHAU28 October. Het dragen van rouw is van den 10 November af verboden op straffe van 10 roebels voor voetgangers, van 100 roebels voor equipages en van 15 roebels voor huurrijtuigen. Ambtenaren die dit verbod over treden worden gestraft met inhouding van eene maand bezoldiging. Het rouwdragen over over ledenen blijft geoorloofd. BRUSSEL, 28 October. De gemeente-verkie- zingen zijn door het geheel land gunstig voor de liberalen en strekken tot bevestiging van het mi nisterie. Schier overal waar de clericalcn in het worstelperk tradenwerden zij volkomenMHesla- gen. Te Tonnerre stonden dezer dagen al de bakkers dier stad te regt onder de aanklagt van coalitie. Zij hadden nl.sedert dat het brood- bakkersbedrijf werd vrij verklaard (1 Septemb. jl.) een geheime overeenkomst geslotenkrachtens welke zij zich, op poene van 50 fr.verbonden steeds lot denzelfdcn prijs en nooit onder de zoo genaamde ofücieüse (niet wettig voorgeschreven) zetting te verkoopen. Aan dit feit schuldig ver klaard werden zij tot geldboeten van 150, 100 en 50 fr. en in de kosten van het geding ver oordeeld. FRANKRIJK. De Opinion Nationale meldt, dat kolonel Pajol der dragonders op een feest maal van de officieren der cavalerie te Versail les gehoudenin zijn toast heeft gezegd „Mis schien zal de keizer op een niet ver verwijderd tijdstip ons oproepen om in het veld werkzaam te zijn legen de onderdrukkerseener natie, waar mede Frankrijk sympathiseert. Dan zullen jvij BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEKgelet op de resolution van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 14 September 1833 no. 173/9551 en van den 28 December 1844 no. 138, maken door deze aan de belanghebbenden bekend dat ingevolge art. 27 der wet op het personeel van den 29 Maart 1833 [Staatsblad no. 4) een ieder gehouden is aangifte te doen van zoodanige per ceelen welke op den 15 Mei dezes jaars niet in gebruik waren of door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop des dienst- jaars in gebruik genomen of van mobilair voor zien worden, voor het aanschaffen van meerdere dienst- en werkboden of paard-n dan op den 15 Mei worden gehouden, en eindelijk voor het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de 5e en 6e grondslagen, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijn zoomede van paarden die in den loop des jaars het tweede viertal hunner melk tanden hebben verloren zullende de aangifte hiervan moeten geschieden ten kantore van den Ontvanger, alvorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd dat: naar luid van art. 7 der wet van den 24 April 1843 {Staatsblad no. 15) van alle gebouwen welke nieuw gesticht, vernieuwd vergroot of uitge breid worden door de belanghebbenden binnen zes maanden, na de in gebruik stelling dier per- ceelen of nadat dezelve voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken, aan de Zetters der Gemeente aangifte moet worden gedaan daar bij verzuim dier aangifte wordt verbeurd, de aan spraak op de vrijdommen welke bij de wet van 28 Maart 1828 {Staatsblad no. 8) wegens die gebouwen zijn toegekend. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneekcr Courant. Sneek den 28 October 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd t VVOill.l, De Secretaris HAfttA. het hok van den beer begeven en eenige aan- I wezigc bezoekers uitgenoodigd te zien hoe hij naar prinses Hendrik gewoonte met het dier tegelijk zijn ontbijt nut tigde. Ondanks de waarschuwingen der toeschou wers en in weerwil van het verbod van den di recteur om op straffe van onmiddelijk ontslag met Je dieren kunsten te maken liet de waag hals zich van zijn voornemen niet terugbrengen. Hij neemt een stuk brood in den mond en de beer moest het er uithalen; het brood valt op den grond en hij belet den beer het te vatten; het dierhierdoor woedend gemaakt springt op den oppasser in het oogenblik dat deze zich bukt, pakt hem in den nek en een paar mi nuten later was de man een lijk dat niet dan met de uiterste inspanning aan het getergde beest kon ontnomen worden. De Belgische Moniteur meldt, dat de mi nister van buiten!. zaken te Brussel een brief heelt ontvangen van den te New-castle gevestig- den Belgischen consul, waarin de aandacht wordt gevestigd op het aluminium en de alliages van dal metaal. Vooral levert de vsreeniging van het zelve met koper een alurainium-brons, hetwelk van SIBU1 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1