NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, Jé V I I 1803 No. 88 WOENSDAG den 4 November 18de Jaargang /V 'J 'i BINNENLAND I BUITENLAND iimiiii» I SOERA B ALIA 2 Sept. De heer dr. L. r., vergezeld van twee koelies die zijne goederen droegen vertrok te paard van Kediri naar Soe- rabaijaovernachtte door vermoeidheid in eene gardoe in den nacht van Dingsdag op Woens dag jl. aan den grooten postweg nabij de grens van Modjokerto. Na een paar uur slapens werd hij gewektzoowel door het onrustig worden van zijn paard, welks leidsels bij aan zijn arm had ge bonden als door het geschreeuw Gogor Gogor matjan 1 matjan I Op dit rumoer op te staan en zijne geladen pistool uit den halster te trekken was het werk van een oogenbliken toen zag hij tot zijn schrik op eenige passen afstands van zich een tijger met een kind van omstreeks 3 a 4 jarigen ouderdom in den muil over den nek geslagendie in groote sprongen weg liep. De heer L. op het gevaar af van het kind te raken, schoot het ondier in het regter schouderblad met dat gelukkig gevolgdat hel zijn prooi losliet. Genoemde heer, bij zijne veelvuldige reizen in de Binnenlanden van Javagewoonlijk voorzien van een zoogenaamde Zuid-Amerikaansche Lasso wierp dit geweldig wapen met een vaste hand, om den hals van den tijger die daardoor be dwelmd en bemeesterd werd bij welke ge legenheid de heer L. eene kleine wonde aan de reglerhand bekwam en in een daartoe ge maakt bamboezen hok door den vanger gisteren avond levend hier aangebragt. Dit fraaije dier zijnde een Matjang Toetooi, is ter voorkoming van ongelukken in een geschikt locaal in de bij - gebouwen van het policie-kantoor geborgen en ter bezigtiging. 1 SNEER, 3 November.. Op donderdag den 29 October is te Leeuwar den op den 106 vergadering van het Friesch ge nootschap van Geschied- Oudheid en Taalkunde de heer Hansma alhier, tot werkend lid benoemd. Uit de Lemmer wordt ons het volgende berigt: Zaturdag morgen kwam als naar gewoonte de Lemster beurtman op Amsterdam alhier de haven binnen In den storm van dien nacht wa ren de hevige stormen 1863, en in het frontespits Oranje hoven ge plaatst worden met den pijlbundel. APELDOORN30 October. De tuinman J. G. Jongeling van het Loodie onlangs op last van Z M. den koning naar Ch Alons is geweest, om kennis te maken met de nieuwe methode van den heer Hooibrenck bij het leiden van vrucht boomenheeft die reeds in toepassing gebragt bij eenige vruchtboomen in den moestuin van het paleis het Looterwijl hij daarmede zal voort gaan met jonge boomen, die ten dien einde ver wacht worden. De takken worden nederwaarts geleiden wel zoodat zij een hoek maken met den stam van ongeveer 80 graden. De proef is nu wel met oudere boomen genomenmaar het is te begrijpen dat het verkieslijker is bij jonge boomen van den aanvang af aan de takken die ligling te geven. Ook op frambozenstruiken werd die methode toegepast. AMERIKA. In de maand November 1860 vestigde zich in Minndsota (Vereenigde Staten) een Duitscher, met name Höflich die daar met een jong Duitsch meisje in het huwelijk trad. In Augustus 1861 bragt zij drie jongens ter wereld, van welke nog twee in leven zijn; inJunij!862 beviel zij van drie jongens en één meisje één der jongens overleed kort daarna en nu op 5 October werd zij van twee dochters en één’ zoon verlost, zoodat zij tien kinderen in minder dan drie jaren gekregen heeft. RUSLAND. De Russen hebben in Circassië eene proclamatie uitgevaardigdinhoudende dat zij het land zullen verwoesten bijaldien het zich in den aanstaanden winter niet inogt onderwer pen. Twaalf Russische korvetten kruisen langs de kusten en hebben onderscheidene Circassische vaartuigen gekaapt. In brieven uit St. Petersburg wordt gemeld dat de Russische regering er op bedacht isden Juliaanschen kalender langzameihand met den Gregoriaanschen in overeenstemming te brengen. Dit zou in minder dan vijftig jaren kunnen ge- zijne zeilen weggevlogen, en niettegenstaande rijk, i en hooge zeeën kwam dit oud 65 jaren, van Midwolda, zou dien morgen te regt slaan wegens eene door haar begane mis handeling. Toen men met het verhooren der getuigen bezig was, werd zij door eene plotse ling ongesteldheid aangetast en uit de zaal over- gebragi. naar de woning van den congierge van hel reglsgebouw. Nog maar korten tijd was zij daar of zij was een lijk Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen, doch te vergeefs. Te Oegslgeest zal hel feest van Neêrlands herkregen vrijheid en onafhankelijkheid gevierd worden, onder anderen met katknuppelen enhaan- sabelen. De mededeeling dienaangaande in de Leidsche Courant eindigt met den wenschdat op vele plaatsen dil loffelijk voorbeeld gevolgd w orde. Met betrekking tot het stormachtige weder van de laatste dagen schrijft men ons o. a. uit Andel. „Jongstleden vrijdagavond had hier een onge val plaatsdal ergere gevolgen had kunnen heb ben. De hevige wind, die tegen den avond op kwam, teisterde den in het vorige jaar alhier nieuw gebouwden oliemolentoebehoorende aan de heeren K. Zeef en A. de Boer, zoo gewel dig dat men werkelijk voor ongeluk begon te vreezen. Het achtkant stond te schudden en te beven. Omstreeks 10 uur hoorde men een ge weldig krakende kap as en wieken werden door den wind naar beneden geslingerdechter zonder verder ongelukdan dat de stelling aan de zijdewaarlangs de val geschieddevoor een gedeelte werd weggeslagen. In het dorp Dreumel bij Tiel werd dezer dagen door een arbeiderdie bezig was zijn land om te spitteneen stukje goudgeld gevonden ongeveer ter grootte van een kwartje. Het draagt het jaartal van zes honderd, en is geslagen te Wijk bij Duurstedeten tijde van het Frankische rUt, Tc Egmond aan Zee werd den 27 Oct. van wege de Noord- en Zuidhollandsche redding- maatschappij op nieuw eene proef genomen met het bekende vuurpijltoestelwaarmede in den Decemberstorm des vorigen jaars reeds eenige KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat door den gemeenteraad in zijne vergadering tan den 31 October jl. zijn vaslgestcld 1) Het aanvullings kohier van den Hoofdelij- ken Omslag dezer Gemeente over het jaar 1863, betreffende ingezetenen die in den loop des jaars of na de opmaking van het voljaars-kohier in de Gemeente zijnjkomen wonen en sedert een ei gen middel van bestaan of inkomsten van ande ren aard de som van ƒ400 gld. te boven gaande hebben verkregen. 2) Het aanvidlings kohier van de belasting op de binnen deze Gemeente gehouden wordende Honden, voor hel jaar 1863, en dat deze ko hieren, te beginnen met heden, gedurende 8 da gen ter Secretarie der Gemeente voor een’ ieder ter inzage zijn nedergelegd. Sneek den 2 November 1863. Jiurgemeester en Wethouders voornoemd f WO 1’11.1. Men schoot namelijk met den vuurpijl eene lijn over eene op eenigen afstand van het strand ge legen vischbom en bereikte den afstand van 260 Ned. ellen. HARLINGEN, 1 November. De storm van gisteren heeft hier geene ongelukken veroorzaakt. Van Utrecht zullen alsdan des mor- Onze beide stoombootennaar en van Amster- i dam hebbenwel wat later dan gewoonlijk doch zonder ongemak de plaats harer bestem ming bereikt. De Oveiijsselsche stoombooten naar Amsterdam waren evenwel niet zoo gelukkig, sommigen daarvan hebben zwaïe schade bekomen. De stoomboot Minister Thorbecke is hier in de haven terug gekeerd terwijl de Magnet van Am sterdam naar Londenna een groot verlies van vee uit de Noordzee weder het Nieuwediep is binnen geloopen. Die boot was een drijvende brik voorbij gestoomd waarop zich nog vijf man in hopenloozen toestand bevonden, zonder dat zij hulp konden aanbrengen. AMSTERDAM 31 October. Het Nieuw Am sterdamsch Handels- en Effectenblad, heden mor gen ten elf ure aan het bureau van dat blad door den deurwaarder P. A. van Overeem, vol gens aankondiging van gisteren avond, geveild, is op het eerste bod van ƒ100 verkocht aan den heer K. Koopmans alhier. De illuminatie, den 16 November a. s. te Amsterdam van stadswege voor het paleis op den Dam te ontstekenzal over eene breedte van 66 ellen worden aangebragt en 20 ellen hoog zijn Er zullen 10,000 lampions aan ontstoken wor- I den. Ter linkerzijde zal zij, in gasvlammen ge dekt zijn met het jaar 1813 ter regtpr met hooge zeeën kwam dit vaartuig slechts met eene foken eene noodfok achter de mast even stadig en behouden binnen als met gewoon weder. Een tal van nieuwsgierigen was dan ook op de been in bange verwachting of men de haven schipbreukelingen werden gered. Ook nu heeft zonder ongelukken zoude bereiken. de uitslag bijzonder aan het doel beantwoord Ook in den namiddag van dien dag arriveerde de Sneeker bootdie trots alle wederzijn oude roem blijft bewaren. De raad van administratie van den Centraal- spoorweg heeft bekend gemaaktdatmet den 5 November eene gewijzigde winterdienst zal aanvangeu. gens ten 8 uur 45 minuten, des nademiddags ten 1 uur 45 minuten en des avonds ten 8 uur 5 minuten treinen naar Hattum en des morgens ten 5 uur lü minuten, des voormiddags ten 10 uur 5 minuten en des nademiddags ten 4 uur 23 minuten treinen van Hattum naar Utrecht vertrekken. Door deze gewijzigde dienst is aan liet algemeen te kennen gegeven verlangen vol daan en zullen de brieven en dagbladen b. v. uit Amsterdam, van den vorigen avond, en alzoo de beriglen van den afloop der beurs behelzende alhier wederom des voormiddags ten ongeveer 10 'za uur worden ontvangen. De eerste kamer der staten generaal heeft den 31 Oct. de wet lot het stichten van een paleis voor de beide kamers der staten-generaal aangenomen met 20 tegen 13 stemmen. Men verneemtdat mevr. Rosa de Vries per telegrafische depêche als soprano dramatique is geëngageerd aan het koninklijk Ihéatet te Lis sabon, naar men weet, een der beroemdste thé- aters van Europa. De gevierde chanteuse is on middellijk naar de plaats harer nieuwe bestem ming vertrokken. Den 29 October had voor de arrondisse- ments-regtbank le Groningen een treurig voorval plaats. Zekere vrouw, G. Bijkerwed. J. Vos, SNEEKER I t o f n- en h COURANT i i. iV>-’ i -'I Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 Advertentiëu van 1 tot 4 regels, gewone letter i'CLja. voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ots/e gelregt voor iedere plaatsing. De Secretaris HACUk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1