NIEUWS- EN AIIIEIITENTIE-IILAI) VOOR DE STAD EN HET AIIIIONDISSEIIENT SNEER. t L 1 r 1863 Ao. 89 ZATURDAG den 7 November 18de Jaargang I Het schip BINNENLAND ADVERTENTIE!». KENNISGEVING. I Ondertrouwd: TJALLING GONGGRIJP en AUKJE DROGE. Sneek den 5 October. 'J om. nen ven. De keizer heeft bepaald dat er pensioen zal worden verleend aan de weduwen kinderen van ambtenaren die in Polen ver- B U I T E W L A fti D AMERIKA. Maarschalk Forey maakt in eenen brief aan den keizer eenige opmerkingen omtrent het voornemen van den aartshertog Maximiiiaan om de Mexikaansche kroon niet te aanvaarden indien niet de meerderheid der Mexicaansche staten zich met die opdragt der kroon vereenigt. De maarschalk Fory meent dat deze voorwaarde als wezenlijk reeds vervuld kan beschouwd wor den, vermits de bevolking overal, waar de aan hangers van Juarez zich niet verloonen hare in genomenheid met iiet besluit der notabelen van Mexico aan den dag legt. 40 s ots.» GROOT-BRITTANJE. Sedert donderdag avond heeft aan de Engelsche kust een hevige storm geheerscht uit het westzuidwesten. In Londen is eene bergplaats van machines en een gebouw lang 170 voel ingestort met zulk een geweld, dat vijf locomotieven daardoor werden weggeslin gerd Het zware dak werd daarbij als een kaar- teblad omgekanteld. Een arbeider kwam daarbij Door het vallen van daken en schoorstee - verloren bovendien eenige menschen het le- Op de Theems is een Oost Indievaarder omgeslagen. RUSLAND. morgen door de reddingboot gered, zal echter verloren zijn. Naar wij vernemen is het oponthoud, dat de reizigers den 31 October op den Hollandschen spoorweg aan hel station te Delft hebben moeten ondervindenalleen veroorzaakt doordien de tele graaf (usschen Delft en 's Hage buiten werking wasten gevolge van het omwaaijen van palen door den storm. Ten einde mogelijke botsing te voorkomen heeft men dus moeien wachten tot de van Leiden komende veetreiu te Delft gearriveerd was. Een inwoner te Koudekerk aan den Rijn heeft bij de daar gehouden collecte voor het mo nument, eene acceptatie, groot ƒ25 gegeven, betaalbaar zoodra de ambachtsschool te Amster dam onder dak zal zijn. De Iliddelb. Cour, meldtdat zich dezer dagen te Utrecht de heer B.student in dereg- ten te Leiden tot den deken der jur. faculteit wendde om het candidaats-examen te mogen doen. Door de informatien, te Leiden ingew'on nen bleekdat de heer B. pas te Leiden zijn caudidaats examen had afgelegd dat hij daar ech ter den tweeden graad bekwam en nu te Utrecht gelukkiger hoopte te zijn. De faculteit te Utrecht weigerde daarop hem tot een hernieuwd examen toe te laten. HARLINGEN, 31 October. Hier is het be- rigt gekomendat eene meiddie een en ander maal wegens diefstal reeds straf onderging en thans te Amsterdam in de cellulaire gevangenis is opgesloten, uit eigen beweging heeft verklaard, het jongste kind van de lieden bij welke zij het laatst diende door middel van luciferskoppen te hebben vergeven. De reden dezer onmensche- lijke daad zou gezocht moeten worden in de zucht om ongestoord ter kermis te kunnen gaan waarin zij anders door dat kind zou zijn verhinderd De spoorweg op Leeuwarden sedert dings dag jl. geopend vervoert een toenemend en ie ders verwachting overtreffend groot aantal reizi gers. Naar wij uit goede bron vernemen zijn vrijdag jl. 959 personen verwerd. Ten gevolge van een en ander zal er wel eerstdaags verande ring in de trekschuiten komen, de barge al thans denkt donderdag ek. hare dienst te staken. DOETINCHEM2 November. Zalurdag jl werd hier eene manslag gepleegd die ieder met afgrijzen vervulde1 Zekere B.een jongeling van 17 jarenarbeider van beroep, geraakte over eene beuzeling in twist met zijn jongeren broe derwelke twist zoo hoog liep, dat zij handge meen werden en een oudere broeder het noodig oordeelde de vechtenden te scheidenteneinde mogelijke ongelukken te voorkomen echter met dat ongelukkig gevolg, dat de eerstgenoemde, die nu reeds in woede was, een op de tafel lig gend mes greep en den oudsten daarmede een steek in den onderbuik loebragt waaraan hij onmiddelijk overleed. De dader, het ongeluk beseffendevlugtte bui ten de stad, en sprong in het water waarschijn lijk met het doel, zich te verdrinken; doch werd tegen zijnen wil gered en is heden morgen nadat er vanwege de reglbank een lijkschouwing had plaats gehad, gevankelijk naar Zulpheu getranspor teerd. BRAND TE AHAUS. De ondergeteekendendaar toe uitgenoodigd, hebben zich bereid verklaard alle giften, welke onze stad en landgenooten zouden willen afzonde ren, voor de slagtoffere van den te Ahaus, op den 14 October jl. gewoed hebbenden biand, in ont vang te nemen en deze later in dit blad bekend te maken Zij achten alle aansporing tot milda- digheid overbodig en vertrouwen spoedig in staat te worden gesteld, ruime bijdragen te kunnen over maken. Sneek 5 November 1863. A. MOENS. H. KAMP. A. HOMAN. Mr. KAPPJ$IJNE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat ■door den gemeenteraad in zijne vergadering van den 31 October jl. zijn vastgesteld 1) Het aanvullings kohier van den Hoofdelij- ken Omslag dezer Gemeente over het jaar 1863, betreffende ingezetenen, die in den loop desjaars of na de opmaking van het voljaars-kohier in de (Gemeente zijn komen wonen en sedert een ei gen middel van bestaan of inkomsten van ande ren aard de som van ƒ400 gld. te boven gaande hebben verkregen 2j Het aanvi Hings kohier van de belasting op de binnen deze Gemeente gehouden wordende Honden, voor het jaar 1863, en dat deze ko hieren, te beginnen met heden, gedurende 8 da gen ter Secretarie der Gemeente voor een' ieder ter inzage zijn nedergelegd. Sneek den 2 November 1863. Burijenieester en IVelhouders voornoemd WOITDA. SNEEK, 6 November.. Door de provinciale commissie van geneeskun dig onderzoek en toevoorzigt zijn o. a. bevorderd tot vroedmeestei de heer J. van Dijk platte— landsheelmeesler geboren te Sneek en tot plat- telandsheelmeesterde heer W. Wiegersma ge boren te Boornbergum. Bij besluit van den 3 Novemberno. 54 heeft Zijne Majesteit goedgevonden het bij ko ninklijk besluit van den 5 December. 1851 (Staats blad no 149) ingesteld eereteeken tot belooning van eervolle langdurig werkelijke dienst bij de schutterijen o. a. toe te kennen aan H. Zelle sergeant bij de dienstdoende schutterij alhier. Men verhaalt, dat in eene plattelands ge meente onzer provincie iemand, ten gevolge de aanmaning van den predikant aan de leden van zijn kerkgenootschapom toch allen bij de aanstaande collecte ook een steentje aan te bren gen tot de monumenten onzer herboren volks- zelfstandigheid,” bij een der leden van de com missie twee baksteenen liet aanreikenmet het bijschriftWeinig maar uit een goed hart Bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te 's Gravenhage zal zondag de 15 November a. s. als dank- en bededag worden gevierd en dingsdag den 17 November zullen er des mor gens van tien tot elf ure in de Groote de Klooster- en de Nieuwe kerk godsdienstoefenin gen worden gehouden ter godsdienstige wijding van den feestdag. Bij loting is bepaald welke predikanten dan zullen optreden. Te Rotterdam is de geestdrift voor de aan staande nationale feestviering bijzonder groot. Niet alleen wordt er veel oranje gedragen aan verschillende kleedingstukken maar reeds heeft men er oranje parapluies zien gebruiken. Zaturdag morgen geraakte bij hevigen Z W. storm eene vermoedelijke Eng. schooner op de N. Haakswaarop men van het Nieuwe Diep duidelijk de in doodsgevaar verkeerende equipage heen en weder zag loopen terwijl hemelhooge golven bij afwisseling over het spoedig ontredder de schip liepen. Pogingen om met de redding boot en met een loodsvaartuig door de branding te gerakenwaren ten eenemale onmogelijk men moest de ongeiukkigen een w issen dood te gemoet zien gaan. Het schip is later gebleken te zijn de Engel, schooner Marij Stuart, van Glasgow met eene lading steen naar Rotterdam bestemd. De be manning uit 5 koppen bestaandeheeft zich ruim 21 uren in den mast gered en is zondag en moord zijn. De opstandelingen hebben de lange spoorweg brug bij Petrikan vernield. De sterkte van het Russische leger in de vei - schillende deelen van Polen zul in dezen winter ongeveer 150,000 man bedragen. Volgens de Invalide een half officieel dagblad van St. Petersburghebben de overheden te Warschau de drukkerij en de lithographic van het geheime bewind, benevens de minuten van al de door hetzelve sedert het einde van 1860 Uitgevaardigde stukken en ook den zoogenaam- den stadshoofdman of hoofd van het revolulionai- re bestuur der stad ontdekt en in handen ge kregen. LEMBERG, 3 November. Gisteren stieed Czachowski in het gebergte Saint-Krzbz op een verschanste plek, tot dat zijn corps op achttien mar. na geheel vernield wastoen trok hij terug. In het district Lublin zijn drie nieuwe corpsen opstandelingen verschenen, aangevoerd door Ko- morowskiSienkiwicz en Aladaropperbevel hebber is Kruk. FRANKRIJK. Te Marseille is dezer degen een bruidegom op het oogenblik dat hij voor het stadhuis uit het rijtuig stapte om door den echt met zijne bruid vereenigd te worden door twee gendarmen geairesteerd en in hetzelfde rij tuig naar de gevangenis gebragt. De man is bij verstek veroordeeld wegens bedriegelijke bank breuk, en scheen dit vergeten te hebben. LONDEN2 November. Een der weekbla den berigt dat een Engelsch officier die met zeer hooge familien vermaagschapt is, en uit hoofde van een duel in Engeland, waarin hij zij ne tegenpartij doodde reeds 30 jaren in Neder land verblijf houdt in de volgende maand aldaar te regt zal slaan beschuldigd van moord op een Nederlandschen officier (zijnen nabuur) gepleegd. De beschuldigde is 70 jaren oud en in Neder land onder den aangenomen naam van Somerset Lee bekend. Zijn zoon is opper sheriff in een aanzienlijk lersch graafschap. I SHEERER n COURANT KX5 I I l'T 111 I II t A O O df" Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone letter voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve\35 gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.40; buiten de Stad frauco ƒ1.65 De Secretaris II AC A UUvw IfHiu'i.duCn’Aij^ïS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1