NIEliWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. B E R I G T. ZATURDAG den 14 November k- 1863 No. 91 ISde Jaargang zig te houden. van BINNENLAND SNEEK, 13 November. BUITENLAND HUM Het volgend No. dezer COURANTzal van vvege de FEESTDAG Maandag avond of Dingsdag morgen worden uitgegeven. ADVER- TENT1EN en INGEZONDEN STUKKEN voor dat No. worden dus uiterlijk Maandag morgen vóór 12 uur ingewacht. d B. op te sporen sl reeks het lijk de woning zijner ouders gevonden. sHERTOGENBOSCH, 7 November. Bij het regement veldartillerie te Leiden diende een jon geling uit de naburige gemeente St. Michielsge stel deze, de dienst moede deserteerde en zocht bij een vriend van hem aldaar eene verzekerde schuilplaats; de policie hiervan onderligtonder zocht des nachts zijn toevlugtsoord en vond hem werkelijk in eene schuuralwaar hij gearresteerd en vervolgens naar Leiden overgebragt werd tengevolge waarvan hij door het hooginilitair ge- reglshof in appel vervallen werd verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot driejaren kruiwagenstrafterwijl zijn vriend, voor hel ver- leenen der verboden huisvesting, door de regt - bank alhier is veroordeeld tot ƒ100 boete of sub- sidaire gevangenisstraf van 45 dagen eenzame op sluiting. BURGEMEESTER SNEEK Gelet op artikel 117 der Algemeene Politie— sing in 1813. Als eene bijzonderheid van eerlijkheid en trouw berigt men uit Bolsward dat de dienst boden van den heer S. Lijcklama a Nijeholt al daar, met name JeUe de Boer vijf en dertig Mintje Lammertsma vijf en twintig en Pietje de Vries twaalf achtereenvolgende jaren bij genoem den heer gediend hebben. De uitvoer van vee uit Harlingen was in de afgeloopen week zeer belangrijk zelfs zal er moei jelijk eene week zijn aan te wijzen in welke er meer rundvee naar Engeland werd afgescheept. De sloombooten toch vervoerden 945 runderen, 293 kalveren 123 varkens, 850 schapen, ver der: 3981 kwart vaten boter, 900 kazen, enz. Zalurdag jl. had er op den grindweg bij Holwierde het navolgende ongeval plaats. De zestienjarige zoon van den landbouwer J. Bos aldaar met een paard en aardkar van het land huiswaarts keerende, nam bij een kromming des wegs de wending te kort zoodat het te voor zien was dat hij met paard en al de nabij zijn de sloot zou vallen, waarop hij van de kar af springt doch hierdoor het leidsel van het paard om den hals krijgt en zoo door het dier een eind ver over den scherpen grindweg wordt voortgesleurd. Ook zou hel zekerlijk ongelukkig met dezen jongeling zijn afgeloopen ware het niet, dat zich juist een varensgezel en een koop man uit Holwierde op den weg hadden bevonden, welke het paard oogenblikkelijk staande hielden den jongeling uit zijn gevaarlijken toestand ver losten en hem met een bebloed aangezigl en eenige kneuzingen aan het hoofd bij zijne ouders te huis bragten waar hem spoedig geneeskundi ge hulp werd toegediend. Te ’s Hage zijn de fundeerwerken voor hel nationaal gedenkteeken zoo verre gevorderddat de grondslag daarop is gelegd, waarop de eerste steen zal worden aangebragt. De grondsteen is eene vierkante el groot en 25 duim dik, met eene langwerpige uitholling voorzienin welke in een blikken koker, een perkament zal worden beslotenwaarop de geschiedenis der oprigting van het monument is vermeld, en welke uithol ling met den eersten steen zal worden bedekt. Op last van het departement van oorlog zal het aan de militairen voortaan vergund zijn buiten dienst in kleine dagelijksche tenue in het openbaar te rooken, zullende zij verpligt zijn om telkens, wanneer zij hunne meerderen in rang belmoren te groetenhet rookvoorwerp vooraf met de linkerhand uit den momj te nemen. Volgens een berigt in den Courj*er*de la Meuse is in het huis van arrest te Maastricht een inwoner der gemeente Vaals overgebragtdie geval werd op het oogenblik, dat hij bezig was met eene schuur in brand te stekenterwijl men later het slot van den klokkentoren met steentjes verstopt en insgelijks het slot der deur van het brandspuilhuisje onbruikbaar gemaakt vond, met het blijkbaar doel om In de laatste tijden werd de gemeente Vaals 14 PUBLICATIE. en WETHOUDERS Wij zijn eindelijk in staat onze lezers iels me de te deelen nopens de feestelijkheden op den 17en alhier te houden. Dat hel uitstéken van vlaggen bijna algemeen zal worden, is genoegzaam te verwachten. Daar er van stadswege geen gel den beschikbaar zijn gesteld om feestelijkheden te houden of illuminatien te doen en de raad zich alleen bepaald heeft, lot het onthalen van alle kinderen op de lagere scholen en tot eene extra bedeeiing der stads-armen zoo is door eenige heeren uit hun midden eene commissie benoemd, tot het leiden der volksvermakelijkheden, welke men daartoe door ruime bijdragen instaat gesteld, van plan is te houden. Omtrent de uit voering hiervan vernemen wij het volgende. Na afloop der weekmarkt (die gewoonlijk ten drie uur 's namiddags geëindigd is), zal de muzijk der stedelijke schuiterij zich bij Agema in de con certzaal vereenigen en van daar in optogt eenige der voornaamste straten dóórtrekken en zich zoo begeven naar het schapenplein waar omstreeks ten 4 '/2 uur met de volksvermakelijkheden een aanvang zal worden gemaakt door boegspriet - loopen enz. Tegen donker, ongeveer te 6a6'/2 uur zal er worden maslgeklommen in eene daar voor geïllumineerde mastalles om fraaije prijzen en preinien welke dadelijk aan de winnaars zullen worden uitgereikt. Zoo als ons uit eene bij ons ingekomen advertentie blijktworden alle jongelieden van 15 lot 25 jaar uitgenoodigd aan deze wedstrijd deel te nemen en moeien zich alsdan bij den kastelein Sevensma 's daags te vo ren aangeven. De avond zal worden besloten met het afsteken van een vuurwerk voor het stadhuis, ongeveer ten 9*/a a 10 uur. Naar wij vernemen zal een en ander door pro gramma’s nader worden omschreven. Zullen alzoo deze vermakelijkheden voor velen een groot genoegen zijn, wij hopen dal ze tevens maal door brand geteisterd, en telkens was de nu aangehoudene de eerste die ter hulp snelde en de daarvoor toegekende premie ontving. SLOTEN, 11 November. Tot leedwezen van velen in deze gemeenteverneemt mendat on ze geachte burgemeester, die bij raadsbesluit van den 29 Augustus jl tot secretaris der gemeente was benoemd, verklaard heeft deze betrekking niet aan te nemen. LEEUWARDEN, 12 November. Door de ar- rondissemtnts-regtbank alhier is opgemaakt eene lijst van aanbeveling voor de betrekking van reg- ter-plaatvervanger waarop geplaatst zijn de hee ren mrs. J. L. van SloterdijckW. J. van Wel- deren baron Rengers en A. Bloembergen, allen advocaten bij het provinciaal geregtshof. 's GRAVENHAGE 9 November. Omtrent de opbrengst der collecte voor het nationale gedenk teeken voor 1813 wordt het volgende gemeld „Zoo ver men kan nagaan is thans de uitslag bekend van de opbrengst der collecte voor het monnment voor 1813 enz wat betreft eender de gedeelte van de gemeenten in ons rijk. Daar uit blijkt, dal de opbrengst reeds nu voldoende isom de kosten te dekken zoowel voor het monument in het Willemspark, als van de naald te Scheveningen. Indien de opbrengst in de overige twee derde des lands in die zelfde ver houding is zal uit de collecte alleen eene zeer aanzienlijke som voor de Ambachtschool te Am sterdam aanwezig zijn" -De Staats-Courant van heden bevat het Staatsblad no 129 houdende de wet van den 1 November 1863 tot het stichten van een pa leis voor de staten-generaal. ZIERIKZEE10 November. Reeds sedert eenige dagen werd het elfjarige zoontje van P. vermisten waren alle pogingen om het te vergeefs. Heden morgen om- half acht ure bij zeer laag water, werd van dien knaap in de Nieuwehavcn vóór De weleerw. Heer ds. Evenhuis predikant bij de Christ Afgescheidene gemeente alhier zal op dingsdag den 17 November e. k. s avonds ten zes uur een dankstond houden in de kerk dier Verordening voor deze Gemeente vergunnen door gemeente,1er herinnering aan Neêrlands verlos deze op Dingsdag den 17 dezer maand, zijnde de 50ste gedenkdag aan het herstel van Neder lands Onafhankelijkheid, Zwervers en Voetzoekers af te stekenmet uitnoodiging evenwelom op plaatsenwaar publieke Volksvermakelijkheden plaats hebben of Vuurwerk afgestoken wordt, tijdens die Vermakelijkheden of het afsteken van het Vuur werk, geene Zwervers of Voetzoekers af leste ken terwijl het schieten met geweer pistool of andere vuurwapenen blijft verboden. En zal deze worden afgekondigd en in afschrift gezonden aan den Commissaris van Politie, om te zorgen voor de nalevin Sneek den 13 November 1863. een afleider moge zijn voor ongeregeld heden, die anders zoo spoedig kunnen ontstaan uit de vereeniging van eene groote menigte volkdie feest wil vieren en niet weet waarmede zich be- Dat dus deze dag door allen als de gedenkdag van Neêrlands Herstelling in de rei der volkeren op eene gepaste en bedaarde wijze worden gevierd en ze alzoo haar nationaal karacler moge behouden, is onze wensch en ze ker die van alie weldenkenden met ons. AMERIKA. Generaal Hooker is in den nacht van 29 October aangetast. Na een bloedig ge vecht, dat van middernacht tot des morgens 7 uren duurde heeft hij den vijand verdreven en zich van diens stellingen meester gemaakt. PARIJS 10 November. De galeiboeven zijn dezer dagen uit het bagno van Toulon ontsnapt' Twee werden onmiddellijk weder gevat. Ook de derde is weder in arrest gekomen maar onder zeer zonderlinge zeldzame omstandigheden. Na dat hij zich een tijd lang in het vrije veld had opgehouden en van raauw plantaardig voedsel ge leefd had, dreef de honger hem eindelijk uitzijn schuilhoek. Hel bagno boven zijn ellendig voort gesleept aanzijn in de vrijheid verkiezende, be sloot hij zich weder in handen te stellen; maar hij wilde toch wil van de reis hebben en zijne dadelijke hulp te beletten, kortstondige vrijheid door een goede daad ken- merken. Hij zocht ccn doodarmen stumpert op SNEEKER ife COURANT I I L.,_- --- I Advertcntiën van 1 tot 4 regels, gewd ▼oor eiken regel daarenboven 10 ets. bel gelregt voor iedere plaatsing. a - eletter 40 <L I lalve cIA. i Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 Burgemeester en Wethouders voornoemd WOU DA. De Secretaris 1IACIA. De namen der winnaars zullen wij zoo rnogclijk naderhand in onze Courant vermelden. *5.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1