EN ADVERTBNTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET AI1I1ONDISSEIIEM' SNEER. NIEUWS- 'i 18(53 Ao. 92 D1NGSDAG den 17 November 1 Stic Jaargang d 1 1) Nederland viert heden een feest zoo zeldzaam als schoon. Welk feest Die vraag hoort men zeker van niemand immers van af den begaafden redenaar die zijne hoordeis verrukt door zijne wegslepen de feestrede, tot den minst ontwikkelden. School jongen die a leen denkt aan tractementen en volks feesten kunnen allen u zeggen dat Nederland heden zijn 50jarig zelfstandig bestaat! gedenkt dat ons Vaderland het öOjarig jubileum viert van zijne verlossing van het Fransche juk en herce- niging met het geliefde stamhuis van Oranje. Maar als men nu verder vraagt: was dat dan zulk eene gelukkige gebeurtenis, was dat Fransche juk zóó zwaar, die vreemde ov< rheersching van 1810 tol 1813 zóó ondragelijk, dan zal meneen minder algemeen voldoend antwoord ontvangen dan zal het blijken datvele feestvierenden nog te weinig bekend zijn met de rampvolle jaren die de heugelijke Omwenteling van November 1813 voor af gingen en daartoe aanleiding gaven Daarom kan het niet ongepast wezen zich de feiten te herinnerenwaarvan slechts weinigen onzer tijdgenooten ooggetuigen waren, opdat men juist op dezen feestdag regt inziewaarom men feest viertwaarom men van ganscher harte God dankt voor de verlossing die onze vaderen in 1813 hebben tot stand gebragt onder de echt nationale leus:,, God helpt die zich zelf helpen." Herinneren wij ons dus kortelijk de voornaamste grieven tegen het bewind van den Franschen overweldiger in ons Vaderland te regt ingebragt, de maatregelen, die misnoegen en onheil over dit land bragten maar ondanks alle verhoogen zonder genade werden doorgezet. Die maatregelen waren vooral de tjercering, de conscriptie en het continentaal stelsel. De tiercering werd tegelijk met de inlijving uitgesproken en was gegrond op den berooiden Staat van ’s lands finantien berooid vooral door de 100 millioen die Napoleon ons betalen liet voor het geluk om aan het reeds zinkende maar nog magtige keizerrijk geannexeerd te worden. Om die berooide en beroofde schatkist te gemoet te komen wilde Napoleon dus wel zoo goed zijn, niet om een streep te halen door alle verpliglingen van den staat wel neen het kapi taal der schuld werd niet door hem aangetast, iiiuar alleen de interest zou worden verminderd 2) sten 3) De edelen der steden en voornaamste dor pen grondbezitters pachterskooplieden enz 4) De personen of geslachtendie door hun vermogen of hunne denkwijze den moesten invloed uitoefenen. Het is noodig, dat de politic bekend zij met den vorigen en tegenwoordigen toestand van ie der dier pe.sonen, zijn openhaar leven, zijne staalkundige en godsdienstige meerlingenzijn geldelijk vermogen zijne zedelijkheid en den aard der talenten of begaafdheden welke hem onder scheiden of waardoor hij zich bijzonder kenmerkt voorts dal men haar opgeveof hij weduwnaar dan wel gehuwd is, het aantalde kunne en den ouderdom zijner kinderen, waar deze zich bevin den en wal zij verrigten hoedanig zijne tegen woordige gedragingenbeide in het maatschappelijk en huisselijk leven, den graad van achting welken hij geniet, de betrekkingen welke hij buiten ‘t rijk heeft aangeknoopt en nog kan hebben aan gehouden, de landen waar die bestonden of nog bestaan, zijne dagelijksche gewoonten en die in de zamenlevingde gevoelens, welke door hem en de zijnen ten aanzien van Z M. en Hoogst- derzelver Doorluchtig Stamhuis worden geuit eindelijk al wal geschikt kan zijn om de politie voor te lichten aangaande hetgeen ieder man van eenige beteekenis geweest is en nog is, zoowel als omtrent zijne denkwijze, en al wat men van hem hopen en vreezen kan. Uwe aandacht moet zich vooral bepalen tot het aankomend geslacht van beider kunne; gij behoort u de noodige ophelderingen, betrekkelijk enwel lot op een derde! leder die dus bijv. ƒ600 inkomen had van obligation ten laste van den staat, zou zich in ’t vervolg met ƒ200 moeten vergenoegen. Wat was het natuurlijk gevolg van dien maat regel? wij lezen zulks in een onlangs uitgegeven brochure Nederlands w edergeboorte" Het openbaar crediet werd op het gevoeligst geschokt, vele kantoren moesten hunne betalingen staken, de noodwendige bekrimping van alle uit gaven der aanzienlijken en bij den in Holland zoo talrijken deftigen burgerstandverkleinde ook de welvaart der geringerender neringdoendende armoede deed zich voor duizenden kommervol ge voelen, en de inkomsten van de liefdadige ge stichten waren, door de vermindering van de renten, onvoldoende om in hunne behoeften volgens den wil der erflaters te voorzien. De inlandsche han del, de onderlinge gemeenschap in het groote Kei zerrijk zouden eenige leniging hebben kunnen bie den en vergoeding voor het gemis van den bui- tenlaudschen handel geven; maar het douanestelsel stremde hel verkeer zelfs met België en het oc- trooistelsel dat van de eene plaats tot de andere. De visscherij werd belemmerd, de haringvisscherij, eenmaal de „groote visscherij’ die aan tiendui zenden den kost gaf, verboden. Het was een jammerlijk schouwspel de verlaten havens, de onttakelde, rottende schepen, de werkelooze zee lieden in de koopsteden te zien. Hollandwas een Fansch wiiidgewest, werd door Engeland ook in zijne koloniën niet meer gespaard Java werd het in 1811 ontrukt. De conscriptie was gegrond op de algemeene dienstpligtigheid voor alle Franschen in het vrees selijkst jaar der omwenteling, in 1793tegenover den geduchten aanval vau buitenvastgesteld Napoleon had in dien grondslag van algemeene wapening het gereede middel gevonden om zijne legers voltallig te maken en te houden en zijne veroveringen naar alle zijden voort te zetten. De conscriptie ook hier (bij decreet van 5 Februarij 1811) ingevoerd, stuitte geheel tegen den aard en de overleveringen des volks dat vroeger in ziji.e schutterijen wel eene volkswapening had ge keud, maar zelfs in de roemrijkste tijdvakken zijner geschiedenis, zijne legers en vloten door vrijwilliger.' had zien aanvullen en bevolken, en bij de groote eischen van den handel ook vreemde troepen had moeten in dienst nemen. Zeker is de conscriptie ook na 1813 behouden, maar die wapening is werkelijk eene vaderlandsche geworden; men had onder de Fransche heerschappij er vooral tegen dat zoo vele zonen des lands voor doeleinden, geheel vreemd aan onze belangen en behoeften naar verre oorden ter slagtbank werden gevoerd hel stuitte bovenal het bloed te moeten vergieten toi bevestiging als hel ware van eigen boeijen en hel wekte de grootste verbittering dat bij di. n reeds harden maatregel nog onregtvaardigheid gepleegd werd. Immers werd daaraan eene te rugwerkende kracht gegeven. Eu waarin bestond nu dat beruchtevoor den handel zoo noodlottige continentaal stelsel dat bij decreet van 19 Oct 1810 werd ingewijd door het verbranden van alle Engelsche waren in de magazijnen aanwezig? Hel bestond in de afslui ting van al de havens van het vasteland voor den buitenlandschen handeldie door wachtschepen op de Noord- en Zuiderzee belet werd. Alle havensen kusten waren met douaniers overdekt, op elke visscherspink werd een soldaat geplaatst voor wiens behouden terugkomst het geheele dorp aansprakelijk was Ook de binnenlandsche handel tusscheu Friesland en Holland stond geheel stil. Het was niet vergund zonder geleibrief goederen naar een ander gewest te zenden Hadden de tabaksfabrieken aan sommigen in de laatste jaren nog een bestaan verschaft ook dit hield op toen het staatsmonopolie van den tabak ook hier werd ingevoerd en de verkoopers slijters voor dim Staat werden. De jammerlijke gevolgen van al deze maatregelen bleven niet uit. Van al wat tot zeevaart betrekking heeft, was niets dan kwij- ning overgebleven Aan het nationaal karakter des volks werd geweld aangedaanen nu het zich verstoken zag van eerlijken nutten handel die welvaart verspreidt en in zijne behoeften voorziet gaf het zich over aan zedebedervende smokkelarij en dobbelspel. Was het wonder dat de bevolking van Amsterdam, die in 1796 nog 217,000 zielen telde, in 1811 tot even bovendo 200,000 was gedaald, dat de groote steden ver laten en vele woningen gesloopt werden? (in Haarlem o. a 500 en te s Hage 600 zoo groote als kleine). Was het wonder dat onze vaderen den Franschen beheerscher de roede Gods noemden Men vraagt zich zelven onwillekeurig af hoe is het mogelijk, dat die aldus in hunne dierbaar ste belangen geschokte vaderen, zulk eene roede zoolang zonder verzet hebben geduid Maar men leze dan ook weer hoe de overheerschers van hunne magt hebben gebruik gemaakt, vooral door de organisatie van een politie wezendat voor geen enkele maarregel van gestreng toezigt be moeijingverklikking of bespieding terug deinsde. Het zij ons nog vergund hier gebruik te makeu van t geen dr Jorissen in zijne „Schetsen daar omtrent heeft medegedeeld. Het is een officieel stuk eene circulaire van den commiss.-generaal van politie te llotterd en luidde hoofdzakelijk aldus: In de statistiek waaraan de politie behoefte heeltzijn begrepen De openbare ambtenaren van allen rang, biirgei lijke militaire en regteiiijke De bedienaren der verschillende eeredien SKEEKER COURANT I 40 a H NOVEMBER 1863. j Mr. A. Bogaers, Jubelzang Geen d^g gelijkt dees dagvoorwaar! Op dezen dag voor vijftig jaar Verkeerde Neérlands rouw in zegen: De vrijheid, die ten grave zonk. Is, triomferend, toen hij blonk, IVeer uit het graf gestegen. Ben krans gezwierdeen gouden kraus Om 't wapenschild des Vaderlands De Oranjeleus met groen omweven! Bij 't vreugdmnziek en 't sehutgebrom De driekleur uitgezwaaid alom En 't Jubelsein gegeven Adverteutiëu vau 1 tol 4 regels, gewouejetter tooi- eiken regel daarenboven 10 ets. bel gelregt voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1