NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-DLAD VOOII HE STAD EN HET AHIIONDISSEIIENT SNEER. I .1 I 1863 Ao. 94 o XX OENSDAG den 25 November V 18de Jaargang BINNENLAND BUITENLAND herstel te zijn. >- Nederland en Oranje. (get) Gericke van Herwijncn. De Nederlansche consul te Newcastlede heer W. J M. Lange, heeft jl. dingsdag aldaar een groot diner gegeven ter viering van den ge dankdag van Neérlands herstelling. De zaal, waar het feestmaal werd gegeven was met vlaggen enz, gedecoreerd terwijl aan haar oostelijk einde het portret des konings hing. Er werden onder scheidene toasten uitgebragtonder anderen op den koning der Nederlandenden prins van Oranje, op den Nederl consul den heer Lange op den majoor van Newcastle, op de Nederl. handelsvl., op den handel van New castle enz. Aan het einde van hel feest werden nationale en andere liederen gezoi g*m met accompagnement van piano forte. sGRAVENHAGE23 November Inde twee de kamer zijn heden de algemeene beraadslagin gen over de begroolingswelten voor 1864 geopend. De hoeren van Goltstein en Groen van Prinsterer hebben politieke bezwaren ontwikkeld. De heer san Bosse trad in fmantiële beschouwingen eti heeft met den heer Dirks aangedrongen op meer dere amortisatie. De minister van binnenlandsche za ken en van finantiën hebben deze terstond geant woord. Morgen voortzetting. MEPPEL19 November. Heden morgen, bij het binnenrijden van deze stad werd een jong paard schichtig voor eene vlag, ten gevolge waar van het met het rijtuigwaarvoor het gespan nen was, op hol ging. Het stuitte in zijnen vaart tegen een boom, doch de landbouwerdie in den wagen zatbezeerde zich daarbij zoo ern stig dat men voor het behoud van zijn leven vreest. SNEEK 24 November Benoemd is tot 2e hulponderwijzer in de school voor het lager onderwijs te IJlstGovert Kuiper van Harlingen. Nadat van het Instituut voor Doofstommen te Groningen in den afgeloopen zomer 11 kwee- kelingenna volbragten cursus en het afleggen der geloofsbelijdenis ontslagen waren en er in dezen herfst 10 nieuwen zijn opgenomen, telt de inrigting ..thans het aanzienlijk getal van 162 kweekelingen Van deze is slechts I externe al de O'erige zijn in het Instituut gehuisvest, Zij zijn afkomstig uil alle provinciën des Rijks uit Noord Holland de meeste, namelijk 43; uit Lim burg de mmsle, 3. Alle godsdienstige gezindten zijn er vertegenwoordigd. Voor 40 kweekelingen wordt eene groolere of kleinere vergoeding, naar male van den finantiëlen toestand der ouders betaald; 122 worden geheel voor rekening van de inrigting gehuisvestgevoed en onderwezen. Tot bestrijding der kosten dienen mede de con- tributiën der leden nu het getal leerlingen, se dert een paar jaren tot eene hoogte is geklom men welke het in de laatste 20 jaren niet had bereikt, is eene krachtige ondersteuning meer dan ooit noodig. De leeftijd der kweekelingen is van 6 tot 20 jaren. Alle Doofstommen, uit geheel ons land kunnen zoodra zij den ouderdom van zes jaren hebben bereiktgeplaatst worden. Het doel der inrigting ishen iigchamelijkverstandelijk en zedelijk te ontwikkelen hen voor het leven en een zelfstandig beslaan in de maatschappij te bekwa men en hen op te leiden tot de kennis van- en liefde tot God. Op de bereiking van dit doel zijn de huisselijke opvoeding en hel onderwijs ge heel gerigt. Bij het onderwijs wordt er voortdu rend naar gestreefd, de Doofstommen met de ■woordentaalals spraak en schriftgemeenzaam te maken en hen daarin zich vlug en naauwkeu rig te leeren uitdrukken. Aan het spreken en afzien van de mond wordt sleedt eene bijzondere zorg gewijd. Hel getal onderwijzers is 13. Bo vendien zijn er 2 onderwijzeressen voor de vrou welijke handwerken en 4 ambachts onderwijzers; ook dit onderrigt wordt in hel Instituut onder naauwkeurig toezigt gegeven en levert voor de praktische bekwaming der kweekelingen zeer gun stige uitkomsten op. Dagelijks hebben er gym nastische oefeningen plaats en wordt er teeken- onderwijs gegeven. Elk kweekeling bekomt, zoo dra zijne ontwikkeling genoegzaam gevorderd is, van den leeraar der gezindtewaartoe hij be hoort onderwijs in zijne godsdienst; de geloofs- beleidenis wordt afgelegd vóór hel ontslag van het Instituut Voor deze inrigting die voor alle doofstom men uil geheel het Rijk openslaat en welke reeds bijna 1000 dier ongelukkigen lot ontwikkeling heeft gebragtraag zeker met vertrouwen de on dersteuning van alle weldenkende worden inge roepen. De giften tot nu toe bij de hoofdcommis sie te 's Hage ingekomen voor de oprigting van de nationale gedenkteekenen, bedragen volgens de opgaven in de Staats Courant ƒ89,823.00‘/4 Niet alleen in ons vaderland maar ook in den vreemde blijkt het 50ste verjaarfeest van het van Nederlands onafhankelijkheid gevierd Jl. dingsdag avond toch ontving Z. M. de koning een telegram van onzen gezant te Brus selaldus luidende: „Sire! de Nederlanders te Brussel, welke thans ten mijne huize, hoewel van hun dierbaar vaderland verwijderdden 50sten verjaardag der herstelling van Neérlands onafhan kelijkheid vieren verzoeken mij U. M. hunne eerbiedige hulde aan te bieden met betuiging hunner gevoelens van gehechtheid aan den koning, ITALIË. Bij koninklijk besluit is eene amnes tie verleend, waarbij worden vernietigd alle von nissen, in de?Napolitaansche provinciën uitgespro ken over alle personen die zich hebben schuldig gemaakt aan misdaden welke geene betrekking hebben op de rooverij. In de amnestie zijn be grepen ile overtreders der drukperswet en der wellen op de nationale garde. In een rapport dat het besluit vergezeld wordt geconstateerd dat de koning met bijzonder veel geestdrift ont vangen is geworden door de bevolking, en ha rerzijds zoo veel bewijzen heeft gekregen dat de eenheid des vaderslands diep geworteld is in den volksgeest en niets meer te vreezen heeft van de vijandelijke pogingen. RUSLAND. Bij een besluit van keizer Alexan der gedagteekend te Livadia, in de Krim den 31 October jl. is de generaal der infanterie, graaf Berg, tot stadhouder in het koningrijk Po len benoemd en mei alle aan dien post verbonden regten en bevoegdheden bekleed. Den 14 dezer is te Warschau het doodvonnis voltrokken aan zekeren v. Truszynskionlangs nog student in de geneeskunde aldaar en laatstelijk lid van het revolutionaire bewind van Polen. Volgens eene inededeeling van het oficiële rege- ringsblad was hij een der voornaamste leden van het geheime bewind en was onder zijne mede werking een besluit uitgevaardigd, waarbij ver scheiden ambtenaren ter dood veroordeeld en vogelvrij verklaard werden o. a zijn eigen vader, de majoor von Truszynskidie in Russische krijgs dienst is en eene afdeeling van het corps gens- darmerie in Polen onder zijn bevel heeft. Het officiële dagblad van Warschau zegt in zijn nummer van den 11 dezer: Gisteren was het de door de regering bepaalde dag voor het afleg gen van het rouwgewaad Reeds in den ochtend zag men ligtkleurige kleedij eene aangename af wisseling voor de oogen die zoolang overal de zwarte kleur hadden gezien en daardoor vermoeid waren. Wel zijn eenige vrouwen van de gerin gere volksklasse in hechtenis genomenmaar zijn weder ontslagen, dewijl bleek, dat zij de veror deningen op de kleedij niet goed hadden begrepen en zich daarom alleen aan overtreding hadden den optogt werden de 1200 de heeren P. van Vlissingen en Dudok van Heel in het paleis van Volksvlijt door hunne heeren onthaald. Een derde van de groote zaal was voldoende om al die lieden en een aan tal andere genoodigden te ontvangen. De werk lieden ontvingen daar brood vleesch en wijn. liet Weekblad van hel Regt van 16 Nov. zegt in een artikelwaarin het spreekt over de op te ligten gedenkteekenen ter herinnering aan de herboren vrijheid van Nederlando. a. hel volgende; Binnen weinige dagen zal het ook vijftig jaren geleden zijn, dal de wijsheid der vaderen de Fransche wellen „bij provisie’’ in stand hield, lot daaromtrent andere bepalingen zullen zijn gemaakt.” Wat wij nu zouden gewenscht hebben zou dit geweest zijn, dat wij naast alle die monu menten van metaal en marmer, nog één een voudig monument hadden zien verrijzen op den zeventienden November, dat niets zou gekost hebben, en dat reeds dadelijk ons zijne weldadige vruchten had kunnen schenken. Wij hadden alleen deze woorden willen le zen in liet Staatsblad: Alle Napoleontische wetten en decreten zijn afgeschafl.” Eerst daarmede zouden wij onze volkomen vrijmaking van de Fransche overheersching ver overd hebben." Z. M. heeft zich gehaast den Nederlandschen gezant per telegraaf voor deze uitmuntende ver rassing te bedanken. Dit antwoord, te 10% ure des avonds verzonden, luidt als volgt: Zeer gevoelig voor dit bewijs van gehechtheid iaat de koning u allen harte ijk bedanken." Volgens de Middb tl heeft de Fransche gezant te 's Hage op uitdrukkelijken last van kei zer Napoleon den 17 dezer gevlagd en geïllumi neerd Hetzelfde blad zegtdat Z. M de koning jl. zaterdag incognito en natuurlijk zonder oranje- cocarde in het Willemspark wandelende, door een jongen met den naam „Kies” werd be. roet. Zelfs wordt verhaald, dat een paar lieden Z. M. we geus het niet dragen van oranje dreigend aan tastten. Het Nieuwe Dagblad deelt als stellig mede, dat geen der ministers bij de plegtigheid van de steenlegging tegenwoordig, met de oranjekleur versierd is geweest. Te Almelo zijn dezer dagen uit de Gilde- hauser steengroeven aangevoerd en verscheept twee stukken ruwe steen bestemd voor de St. Jans kerk te 's Hertogenboschwegende het eene 18000 en het andere 12000 halve Ned ponden. De feestelijke optogt te Amsterdam op den 16 dezer heeft in alle opzigten naar wensch plaats gehad. Zes duizend menschen namen er aan deel en trokken door een groot gedeelte der stad. Het denkbeeld tot dien optogt was uitge gaan van bestuurders der typographisclie vereeni gingeu en met de meest welwillende zamenwer king van gemeentebestuur en politie verwe zenlijkt. Te 8 ure des morgens vereenigde zich in het Park de trein die onder geschutge- bulder zich in beweging stelde en voorltrok. In den trein waren eenige zegewagensde eerste stelde Nederland voor daarop was de Nederl. maagd, vergezeld van 12 in het wil gekleede meisjes die verschillende voorwerpen droegi n. De tweede stelde de vrije pers na 1813 voor. Daar op werden onder het voorttrekken feestliederen gedrukt en onder hel volk verspreid. De derde stelden de boekhandel voor, en de vierde de li thogralie op deze werden gedurende den optogt portretten van Z. M. gedrukt en bij duizenden onder het volk verspreid. De trein was een uur lang en leverde een schoon gezigt. Na afloop van werklieden van SNBEKER COURANT j Advertentien van 1 tot 4 regels, gewone lette/ voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 3b cjs.<r gelregt voor iedere plaatsing. k I I 1 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1