NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-DLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I I yfel -v*~ 1863 No. 95 ZATURDAG den 28 November 18de Jaargang I If Mm» I. BINNENLAND n BUITENLAND men van een I. <1 I AMERIKA. Generaal Meade heeft de Zuide lijken bij den Rappahannock onverwacht aange tast en bijna al hunne strijdkrachten, welke zich aan den noordelijken kant der rivier bevonden krijgsgevangen gemaakt. RUSLAND. Een dagblad van Moskou heeft eene beschrijv ng en afbeelding gegeven 5an de met strychnine vergiftigde dolken waarmede de Rus sische ambtenaren te Warschau door de sluip moordenaren die in dienst van het geheime be wind staan, worden aangevallen. Honderden zoodanige dolken zijn volgens het bedoelde blad, te Warschau in het Bernhardnyner klooster en elders door de overheden gevonden. Het bovenbedoelde artikel is door sommige Poolschgezinde dagbladen van Parijs vertaald me degedeeld doch zoo onjuist dat de vergiftigde dolken een wapentuig van de Russen werden en de voorbehoedmiddelen aan het geheime bewind werden toegesebreven. Alzoo vervalscht gaf het artikel aan die dagbladen stof om weder over de onmenschelijkheid der Russen te klagen. De of ficiële Fransche Moniteur heeft echter die on juistheid aangewezen en eene juiste vertaling van het Moskousche dagblad medegedeeld. -Uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat de czar een door meer dan tweeduizend personen onderteekend adres ontvangen heeft waarin bij hem aoiigedrongen wordt op de verbanning van grootvorst Konslantijn en diens echtgenoot, prin ses Helena. De berigtgever voegt er bij dat Zelfs de kleinste giften worden in dank aan genomen onder motto: „studielast”, aan het bu reau Handelsblad’’ Bij de bijzonderheden aan het afgeloopen tijdvak van 50 jaren verbonden verdient het volgende, als inderdaad hoogslopmerkelijk en zeld zaam allezins vermelding. Bij de stedelijke schutterij te Amsterdam dienen als tamboers een vader zoon en kleinzoon, die een en denzelfden naain en voornaam, Gerrit Hendrik Rogge, voe ren. De vader kwam in dienst op den wapen kreet van den souvereinen /orst, bij den land storm en stond vervolgens bij de schutterij. De zoon begon zijn dienst tijdens de Belgische on lusten in 1832 en de kleinzoon in 1854. Nog alle drie als tamboers fungerende, tellen zij in deze vijftig jaren gezamelijk 90 jaren dienst. Den kelijk bestaat hiervan nergens een tweede voor beeld. LEEUWARDEN 25 November. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat de lampi ons welke dienden voor de gedwongen illumina tie tijdens de Fransche overheersching, wegens de veldslagen van Jena en Austerlitzthans ge bruikt zijn geworden om het paleis van justitie te verlichten op de gedachtenis der bevrijding van diezelfde overheersching Maandag avond jl. kwam te Leeuwarden een 6 jarig knaapje op de nieuwe brug bij het Hoek- sterend te struikelen en storte in eens onder de leuning door in het water. Gewis had de knaap moeten verdrinken zoo niet de menschlievende Herre van der Werff, in die buurt woonachtig was toegeschoten en zich niet zonder eigen le vensgevaar, in de diepte had begeven, om het kind, dat reeds tot de derde kolom was voortge sparteld nog te redden. KAMPEN 23 November. Zaturdag jl.des morgens om 4 uur, is schipper Woudhuis ko mende met zijn tjalkschip met graan geladen van Groningenbestemd naar Zaandam tusschen het Keteldiep en het eiland Schokland door een leeg schip van een Hoogeveenschen schipper overzeild, waardoor beide schepen spoedig in de diepte zonken. De bemanning der beide vaartuigen heeft eenigen tijd in doodsgevaar verkeerdmaar is gelukkig door een schipper gered. Men tracht thans het met koren gezonken vaartuig te ligten. naar den inhoud van dït adres den graad hartstogtelijken haat kan afmeten waarvan gedeelte der Russische volksmenigte bezield is ten aanzien van Polen. WEENEN 22 November. Uit Gara wordt medegedeeld dat aldaar woonachtig is een ge huwd paar, dat viervijfde gedeelten van eene eeuw dus 80 jaren met elkander is verbonden. Frederik Peller, zoo heet de echtgenoot, heeft den ouderdom bereikt van 105 en zijne huis vrouw Margaretha die van 98 jaren. Ter gele genheid van hunne meer dan diamanten bruiloft, welke op den 15den jl. is gevierd, heeft de kei zer als getuige gestaan bij de hernieuwde inze gening van het huwelijk en zich als zoodanig doen vertegenwoordigen door een der plaatselijke autoriteiten. Frcderich Peller diende onder keizer Jozef II en was o. a. tegenwoordig bij de bele gering van Belgrado Hij is sedert eenigen tijd blind maar voor het overige in het volle bezit zijner zintuigen en voor zijn ouderdom een nog krachtig man. Zijne huisvrouw is naar het uit wendige te oordeelen eene vrouw van omstreeks 60jarigen leeftijden zoo krachtigdat zij op de bruiloft herhaaldelijk met de gasten heeft gedanst. Van den 24sten. De regeringen van Oosten rijk en Pruissen hebben gelijke instructien be treffende Holstein aan hunne vertegenwoordigers bij den Bondsdag toegezonden. BERLIJN, 26 November. Van de Poolsche grenzen wordt berigtdat gisteren nacht talrijke arrestatién van hooge ambtenaren te Warschau hebben plaats gevonden, en dat zich daaronder bevinden de heeren MuszynskiLutzcwewski en Pulkowskileden der regerings commissie. STOKHOLM23 November. De regering heeft bij den rijksdag aanvraag gedaan om een nieuw buitengewoon crediet van drie millioen voor krijgstoerustingenmet het oog op de ver wikkelingen ten opzigte van de hertogdommen. MADRID, 23 November. Volgens een gerucht dat ingang vindt zou een Spaansch oorlogsschip twee Amerikaansche schepen vernield hebbendie een lading wapenen en ammunitie voor de op standelingen op San-Domingo aan boord hadden. FRANKRIJK. Ofschoon wij den winter zijn ingetreden wordt het bouwen in al de wijken van Parijs met denzelfden ijver als in de maand Junij voortgezet De ongeveer 300,000 hands- werklieden die te Parijs gebezigd worden zul len een allervoordeeligst jaar gehad hebben. Bij na nooit waren zij door het weder genoodzaakt hun werk te staken. De te Parijs gevestigde Polen hebben thans sedert Napoleons congresplan bekend werdveel minder hoop op de krachtdadige hulp van dien souverein ten behoeve van hun land, dan zij meenden te kunnen puien uit de troonrede van 5 dezer maand. Die troonrede vervulde hen met vreugde, maar van het congres verwachten zij zeer weinig of niets en reeds beginnen zij het aan te merken als een bewijsdat Napoleon III heeft afgezien van zijn voornemen om alleen en gewa pend ter gunste van Polen op te treden. LONDEN, 23 November. Onder het nieuws van den dag behoort de voortdurende zachte weêrsgesteldheidwaardoor sommige heesters en de kastanjeboomen weder knoppen beginnen te vertoonen die bij aanhoudenden zonneschijn spoe- i dig zullen uitbotten. Gewoonlijk of ten minste dikwijls volgen er stormwinden op zulke zachte I en schoone dagen in een jaargetijde als het te- I genwoordige De laatste jaren vooral hebben vele I en heiige orkanen opgeleverd en de bijzonderhe- 1 den aangaande de gevolgen daarvan blijken vrij I treurig te zijn volgens de officiële staten betref- J fende de schipbreuken. Die staten van 1862 A zijn voor een paar maanden openbaar gemaakt. I Gedurende dat jaar leden er 1827 schepen op I de Engelsche stranden schipbreuk, en van 4729 I A schipbreukelingen gingen er 600 verloren. Van I de 1827 schepen vergingen 521 en werden 967 M SNEEK, 27 November. De arrond. regtbank alhier heeft gisteren bij de behandeling eener strafzaak, staande de te- regtziHingop het requisitoir van het O. M. bevel tot voorloopige gevangenneming verleend tegen den persoon van M. K.te Echtenals verdacht van het afleggen eener valsche verkla - ring, en zulks onder eedeten voordeelevan den beklaagde. Het oogenblikkelijk wegleiden van den verdachte naar het huis van arrest, maakte een diepen indruk op al de aanwezigen. Moge het tol een waarschuwend voorbeeld strekken voor zoovelen die nog niet doordrongen zijn van het strafwaardige gelegen in het voor den regter verhalen van de geheele w aai heid. H. M. de koningin is zaturdag avond jl. plot seling door een hevig asthmawaarschijnlijk het gevolg van zware gevatte koude aangetast. Of schoon deze ongesteldheid zich in den beginne onrustbarend liet aanzien, bevindt H. M. zich se dert maandag weder redelijk wel, zoodat men mag hopen, dat H. M. weldra geheel hersteld zal zijn. Bij de feestviering op 17 November te Bre da had een boekverkooper 50 vlaggen uitgesto ken. Te Delft droeg een student het oranjelint, dat zijn bet-overgrootvader in 1747 droeg bij de uitroeping van Willem IV tot stadhouder. Den 24 November was het vijftig jaren ge ledendat de stad Woerden aan de plundering en den moord der Franschen was overgegeven waarbij zes en twintig onschuldige slagtoffers vie len van welke velen op de meest onmenschelijke wijze werden gemarteld. Men meldt aan het Utr. Dagblad, dat het berigtals zou de Fransche gezant te ’s Hage op bevel uit Parijs den 17 November gevlagd en geïllumineerd hebben, aan de Middelburgsche Ct. ontleend onjuist is. De gezant heeft geen vlag uitgestoken, en de gemeente heeft voor zijne wo ning doen illumineren om alle verwikkeling te voorkomen. Men deelt aan het Utr. Dagblad nopens de zaak van ds. van Rijn het volgende mede De heer Pruimersgrootvader en volgens regter- lijke uitspraakvoogd van het kind van mevrouw Pruimers, en de advocaat W. te Zwolle, die zich dezer dagen naar Zwitserland hebben bege ven om het kind aldaar op te eischenzijn van daar onverrigter zake naar Zwolle teruggekeerd. Bij het vernemen van deze reis had de moeder van het kind mevr. P. een telegram derwaarts gezonden met lastom het kind niet aan haren schoonvader af te geven, dat dan ook is gewei gerd door den predikant aldaar zijnde de vader Van de voormalige gouvernante van het kind, ten wiens huize het verpleegd en opgevoed wordt. De oude heer P. heeft het kind waarnaar hij zoo vurig verlangde, zelfs niet eens mogen zien. Als voorbeeld van eene buitengewoon voor spoedige reis deelen wij mede dat het aan den Kinderdijk te huis behoorende klipperfregal Noach kapt. P. Wierkx, den 10 September van Batavia herwaarts vertrokkenjl. zaturdag avond te Brou wershaven is gearriveerd. Dit schip heeft alzoo de reis van Batavia naar Brouwershaven in den zeer korten tijd van 72 dagen afgelegd Dit schip is sedert jaren om zijne snelle reizen beroemd. In 1861 heeft het de reis van Brouwershaven naar Batavia in 73 dagen afgelegd en de terugreis met volle lading in 84 dagen. In het Handelsblad van jl dingsdagvindt men onder de advertentiën de volgende gerigt tot de menschlievende stadgenooten." „Een student van uw Athenaeum Illustredie met de oranjefeesten voor vorst en vaderland al zijne col- legiegeldcn versnoept heeft, roept uwe milddadig heid in, ten einde niet lang van de hooggeleerde lessen verstoken behoeven te blijven. SNEEKER COURANT [1 ïd es i 8 Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 4 8 ?in- Jlcn 20 i 6 ien ÏS a 35 P. er et na iS. a- te os e- □- z e- n. -V I iBiwiiiiliBiiffiiiM i AüVjl I Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewone"!etter 40 e voor eiken regel daarenboven 10 ets. betyklve 35 cts.z gelregt voor iedere plaatsing. I 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1