NIEUWS- EN ADVEÜTENTIE-IILAI) ÏOOli DE STAD EN HET AIIDONDISSÊBENT SNEER, WOENSDAG den 2 December GLACED- F LR of IJZF.RGLANS van 1. PORTON, te Utrecht, is het eenigste middel om KAGCHELS, HAAR DEN, een duurzaam en uitmuntend schoon .glan zend zwart te geven waarvoor zelfs roest en brandvlekken verdwijnen en tevens tegen het felle stoken bestand blijft. 1863 No. 96 18de Jaargang r l j sie ADVERTENTIE N. Bevallen van een’ Dochter T. P. VLAS, van Sneek den 1 December 1863. Eenige kennisgeving. de reeds in dienst zijnde tusschen hier en Leeu warden. De directie voldoet daardoor in eené behoefte, die zij niet had voorzien, want in de eerste vier weken sedert de opening van den spoorweg, zijn daarop, naar men verneemtmeer dan 15,000 personen vervoerd. Morgen zullen de aangekomen locomotieven met de kraan van de heeren llarmens en Penning worden gelost. GRONINGEN 27 November. Naar wij ver nemen wordt hier eerstdaags de aankomst van een groote vervoerbare stoom dorschmachine ver wacht toebehoorende aan den heer llarmenste Harlingen die op verschillende plaatsen van Hol land reeds met vier dergelijke machines werkzaam isom tegen een bepaalden prijs per mud het dorschwerk van den landbouwer aan te nemen. De machine zal dingsdag den 1 December, voor het eerst werken op de boerderij der Landhuis houdkundige school te Harenwaar belangstellende dan vrijen toegang zullen hebbenen met den eigenaar der machines over dorschwerk kunnen onderhandelen. Het is te verwachten, dat vele landbouwers van deze belangrijke gelegenheid ge bruik zullen maken; om kennis te maken met een werktuig dat op een korten winterdag gemak kelijk eenige lasten tarwe of rogge afgedorscht en tevens marktschoon oplevert. ITALIË. De pastoor van een dorp bij Biella heeft den H Ernestus geschrapt van de lijst der Heiligen, omdat hij de patroon is van den heer Renan. De pastoor heeft officiéél van den kan sel verkondigddat hij voortaan geene kinderen onder dien voornaam meer zal doopen. DUITSCHLAND. Lit Koppenhagc wordt van den 21 Nov. gemelddat de koning den graaf Karl Mollke tot minister voor Holstein en Lauen- burg benoemd heeft. Voorts melden de berig- ten dat er uitgebreide oorlogstoerustingen ge maakt worden; dat de Hertogdommen Sleesvvijk en Holstein binnen weinige dagen door 25,000 man zullen bezet zijn en dat zes oorlogsschepen, waaronder twee fregatten bevel hebben ontvan gen om uil te zeilen. Hunne bestemming was nog niet bekend Berigten uit Warschauvan de Poolsche zijde afkomstig melden dat in den nacht van den 19 Nov. weder een groot aantal geachte burgers waaronder hoogleeraren advocaten kooplieden en eenige vrouwen, in hechtenis ge nomen en naar de citadel gebragt zijn alsmede dat den 21 sten weder eenige doodvonnissen zou den worden uitgevoerd. DENEMARKEN De proclamatie van hertog Frederik van Auguslenbmg aan Sleeswijk-Holstein is door de Deensche regering beantwoordmet aanschrijving aan alle autoriteiten in Lauenburg om elke demonstratie tegen te gaan die als uit vloeisel der bedoelde proclamatie mogt worden gedaan. De raad der hoofdstad Sleeswijk heeft een stemmig geweigerd om naar aanleiding van een voorstel der municipaliteiteene deputatie naar Koppenhage te zenden, ten einde koning Chris tiaan IX geluk te wenschen met zijne troonsbe stijging. Onder de Holsleinsche geestelijken is er bijna niet een die zich bereid verklaart den eed aan den koning hertog af te leggen. Van het hoog-geregtshof aldaar weigert de helft der leden en, naar men verneemt, wil de voorzitter, op grond hiervande teregtzittingen vooreerst niet doen houden. FRANKRIJK. Eene correspondentie uit Parijs aan de Amst. Cl. zegt, dat de Fransche regering onverwijld aan hare diplomatieke agenten in ge heel Europa eene nota zenden zal betreffende de Deensch Duitsche hertogdommen. O a. zou daarin worden gezegd, dat zoodra Duitschland het Deen- De prijs der groote Blikken Bus is 25 Cents en voor Sneek alléén verkrijgbaar bij den Heer Johs. L Bakker. sche grondgebied van Holstein zal overweldigen een Fransch leger aan den Rijn post vatten en in Pruissen een stelling innemen zalwelke geschikt zal voorkomen. PARIJS24 November. Men heeft hier thans de zekerheid erlangd dat door den dood van den koning van Denemarken de onderteekening van het Zweedsch Deensche verdrag onbepaald is verdaagd. Het jongste nummer van TEurope, van Frank fort is hier weder in beslag genomen. De boekhandelaars Michel Levy hebben reeds 60,000 exemplaren van het leven van Jezus ver kocht. Jl. zaturdag had de heer Renan reeds 85,000 fr. voor honorarium ontvangen en het is te voorzien, dat die cijfers door den bekenden brief des keizers aan mgr. Parisis nog aanzienlijk zullen worden vermeerderd. Men verzekert, dat eindelijk een middel is uitgevondendat den photograaf in staat stelt ook kleuren over te brengen. LONDEN26 November. Robert Hales de reus van Norfolkstierf jl. zondag te Great Yar mouth in zijn 44e jaar. Zijne lengte was 7 voet 6 duim en zijne zwaarte 452 pond. Een zijner zusters die 7 voet 2 duim lengte had stierf op haar 20e jaar. Het geslacht Hales was vermaard om de lengte en een der voorvaderen zou naar men zegtde befaamde wachter van een der Engelsche koningen en 8 voet 4 duim lang geweest zijn. De vader van Robert was 6 voet 6 duim en de moeder 6 voet lang De zonen van het geslacht Hales waren gewoonlijk 6 voet 5 duim en de dochteren 6 voet 3 'za duim lang. De onlangs aan de tering gestorvene Ha les die ten gevolge van de langdurige opsluiting in tenten en kermiswagens ziek werd, was ge zet in verhouding van zijne lengte, en de omtrek zijner borst wastoen hij in goeden welstand verkeerde, 64 duim, en die van zijne middel 62; van schouder tot schouder mat hij 36 duim en 21 duim omtrek aan de kuit. Hij maakte veel opzien in Amerika, waar hij in 10 dagen door 28,000 menschen bezocht werd. Nu volgens sommigen de waarschijnlijkheid veld wintdat het congres in duigen zal vallen vooral na de mededeeling van de Morning Post over Engelands afwijzing, terwijl men beweert dat Oostenrijk en Pruissen willigt met Groot Brittanje eensgezind zullen handelen begint men te gewagen van afzonderlijke bondgenootschappen, die Frankrijk zou trachten te sluitenmet het oog op verwikkelingen die in Europa zouden kunnen ontstaan Beschouwingen daarover leveren een ruim veld. SNEEK, 1 December. Gisteren namiddag kwam alhier hetberigt, dat een persoon onder de gemeente Bolsward was gevondenliggende in het land en bezweken van koude. Volgens informatie was die persoon E. E. van Sneek die zondag middag zijn woning in stilte had verlaten. Naar men verneemt is mis bruik van sterken drank de oorzaak van zijn dood. De giften, tot nu toe bij de hoofdcommis- te 's Hage ingekomen voor de oprigting van de nationale gedenkteekenenbedragen volgens de opgaven in de Slaats-Courant ƒ89823 00’. - De feestviering te Scheveningen tot her innering van de heugelijke aankomst van Z. K. H. den prins van Oranje en Nassau op den 30 November 1813 op den vaderlandschen grond al daar na eene scheiding van zeventien jaren is in de beste orde afgeloopen en met hel schoonste weder begunstigd. De heeren predikanten Krai- jenbelt en Meerdink en de pastoor Peperkorn hebben hel woord gevoerd. HH. KK HH. de prins en princes Frederik der Nederlanden en princes Maria zijn daarbij tegenwoordig geweest. De optogt van de visscherij was in zijn ganschen omvang aller prachtigst. Op donderdag 10 December a. s.zal voor het provinciaal geregtshof in Gelderland behan deld worden de zaak van George Hornidge zich ook noemende Henry Charles Somerset Lee, oud 71 jaren, zonder beroep, geboren te Dublin in Ierlandzich thans bevindende in arrestbe schuldigd van 1) moord op den heer Reinhard Willem Roelof van Dongen Francke, gepensioneerd kapitein van het Nederlandsche leger te Arnhem gepleegd in den avond van den 29 Julij jl. en 2) van moedwillige verwonding op deszelfs huis vrouw Anna Trip. In deze zaak zullen 22 getuigen a charge op treden. De beschuldigde heeft tot zijn raadsman gekozen den heer air. J. U. de Kempenaer, advocaat te Arnhem. Uit de instructie moet gebleken zijn dat de overledene dieblijkens eenstemmige verklarin gen van officieren welke met hem gediend heb beneen zeer geacht en regtschapen man was, is vermoord gewordennadat Lee hem eenige minuten heeft opgewacht en bij die gelegenheid ter zekere volvoering van de daad eerst zijn mes met een dolk is gaan verwisselen hetgeen door hem wordt erkend. Verder is uit van Ierland overgezonden processtukken gebleken, dat de be schuldigde aldaar in 1824 mede een moord ge pleegd heeftdoor iemand le zijnen huizemet wien hij eene woordenwisseling had gekregen, met een mes of sabel het leven te benemen nadat de vermoorde in eene worsteling was ge raakt met een knecht, wien S. last had gegeven om hem met geweld uit zijne woning te verwij deren. Dj Leidsche Courant zegt, dat in het voor jaar o. a. de te velde staande bolgewassenhy- acinthen tulpen crocussen enz. behoorende tot de nalatenschap van den onlangs, op het huis Ter Leedc te Sassenheim overleden baron van Pallandt, openbaar verkocht worden. Deskundi gen schallen deze aanzienlijke verzameling op minstens 100,000. Ene jeugdige dame, van den aanzienlijken stand, die onlangs te Keulen in denzoölogischen tuin een struisvogel eene veer uittrok om er ha ren hoed mede te versieren is daar tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. HARLINGEN, 29 November Heden morgen zijn hier met de stoomboot Swanland uit Huil aangebragt twee locomotieven voor de dienst op den Noorder spoorweg. Naar wij vernemen zijn deze grooter en vau meerder stoomkrachtdan Gr) I BINNENLAND BUITENLAND b i u o o geliefde Echtgenoot W. VAN DER MELLEN. Advertentiën van 1 tot 4 regels,gewone lettel 40 te. voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve\& cta.tB- gelregt vooriedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40; buiten de Stad franco ƒ1.66 4. COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1