D EN ADVEI1TENTIE-I1LAI) ÏOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- 1 öti3 i\u. 9 i ZATURDAG den 5 December 9 18de Jaargamr P/ i-- 'y BINNENLAND J le. BUITENLAND is geschied. i beslist. twee •ij l ig- ;e- te en n- igt zij in de lie en er lat :ot id. r, de AN ze ak ap et e- a| o- RUSLAND. Volgens het Journal de St. Pélers- bourg isna den aanslag op generaal Berg te Warschau gepleegd, in het hótel van graaf Za- moiski een zeer uitgewerkt plan der tegenwoor dige Poolsche omwenteling gevonden. Het stuk draagt de dagleekening van 1 Maart 1861 en is onderteekend door Mieroslawski. TURKIJE. Er loopt een gerucht, dat Abd-el- Kader te Mekka overledqn is. DUII'SCHLAND. In de Bondsvergadering van 28 Nov jl.is niet beraadslaagd over de Bonds- executie in Holsteinmaar wel behandeld de vraag of Denemarken nog voor Holstein zitting en stem in de vergadering mag hebben. De meerderheid verklaarde zich voor de uitsluiting van den Deenschen vertegenwoordigeren hierop verliet deze de vergaderzaal. Na zijne verwijde ring hield de Bondsdag eene tweede zitting waarin besloten werd, dat voorloopig voor Hol stein geene slem zal uitgebragt worden. De gezant van het groothertogdom Hessen stel de het geheele contingent van dien Bondstaat ter beschikking om zoo noodig Holstein en Sleeswijk te bezetten en deed de motie om Denemarken op te eischen, de landen voor den Bond te ont ruimen en de tot die landen behoorende soldaten voor den Bond beschikbaar te laten. Door Oos tennjk en Pruissen werd verklaard dat zij zich dooi het protocol van Louden gebonden achten voorname com- vormen voor de oprigting van een eeld van Gijsbert Karei van Hogendorp te SNEEK4 December. De storm die gisteren avond en in den nacht ■woeddeheeft hier ter stede meerdere schade aangebragtdan met de stormen van verleden jaar het geval was. Weinige huizen zijn er ge heel zonder schade afgekomen en bij enkele was de verwoesting vrij erg. Van een burgerhuis is de halve voorgevel omgewaaid, verscheidene hoo rnen zijn ontworteld en schoorsteenen afgewaaid, terwijl heden morgen door de geheele stad dak pannen verspreid lagen. Van persoonlijke onge lukken hebben wij gelukkig nog niet gehoord. Er liep hier heden morgen ook het gerucht dal er gisteren avond van hier in de rigling van het Noord Westen brand was gezien. Met zekerheid kunnen wij daarover evenwel nog niets melden. Men deelt mede, dat de definitieve concessie voor den spoorweg Sneek-Stavoren en Enkhuizen Amsterdam binnen kort kan te gemoet gezien worden. Het oponthoud ligt aan de zijde der regering, die nog enkele punten naauwkeurig moet onderzoeken, Wij vernemen met blijdschapdat de mi nister van financiën heeft bepaalddat bij de ver pachting der tollen op rijkswegenvoortaan geen regt van tappen aan de tolgaarders meer zal wor den toegestaan. Slechts daarwaar de localiteit gebiedend vordert dut men den reiziger de gele genheid tot eenige verversching moet kunnen ge ven zal men koffij en brood mogen verstrekken. Het is ons nog niet gebleken of deze be paling ook voor sluiswachters geldende is gemaakt Verkoop van sterken drank is ook daar regel, en een verbod zeker niet minder wenschelijk. (Volksvriend.') Uit 's Hage wordt aan de Ind. Beige ge schreven dat binnen kort ons kabinet den nieu wen koning van Denemarken zal erkennen In het Nieuw Dagblad van 's Dage leest men Wij vernemen - nogtans deelen wij dit berigt onder alle reserve mede dat onze re gering besloten zou hebbeneen weigerend ant woord af te zenden op de uitnoodiging van kei zer Napoleon 111 tot bijwoning van het congres.” Hoofdstuk V binnenlandsche zaken is aangenomen met de groote meerderheid van 50 tegen 14 stemmen De discussie over de be- grouting voor de spoorwegen is begonnen Z. M de koning heeft aan A. Mullekens, oud 75 jaar gewezen stadsarbeider, wonende te Breda, eene geldelijkc ondersteuning toegekend wegens zijn onverschrokken en moedig gedrag op 12 December 1813 bij gelegenheid van het des nachts langs de rivier de Mark binnenvoeren van een schip met buskruid geladen terwijl de Fran- schen nog in bivouac lagen in de nabijheid dier stad Dit schip was door den schipper Jan de Regtdiens vrouw en twee kinderen wegens het schieten der Franschen, verlaten. Mullekens echter bleef als knecht achter en bragt het schip behouden tot achter het arsenaal in veiligheid Deze zaak viel voor twee dagen voor de aankomst der kozakken in die stad. De natuurkundige afdeeling der kon. akad. van wetenschappen te Amsterdam hield den 29 Nov. bare gewone vergadering. In handen der commissie voor den paalworm is gesteld eene missive van den minister van bin- nenl: zaken kennis gevendedat eruithoofde van gevaar voor brand, bezwaar bestaat in het bewilligen van het verzoek der genoemde com missie, om op eene der stapelplaatsen van de staats spoorwegen green°n palen met petroleum te dóórtrekken tot het doen van proeven tot wering van den paalworm bij eventuele oiitrui ming echter van eene der stapelplaatsen zal dit Luimen beproefd worden tenzij dit reeds elders i u o n». h i Te Rotterdam zijn verscheiden ingezetenen uitgenoodigd om zich tot eene missie, te stanooi dier slede. Een opmerkelijk geval had den 28 Nov. te Peize ten huize van R. Kemkers een groot on geluk kunnen veroorzaken. Terwijl de vrouw des huizes bezig was spijs te bereiden ontstond er plotseling een' geweldige knal als van een afgeschoten geweer. Eene kei die zich waar schijnlijk in de brandstof bevond, spatte met zulk een geweld en zulk een geraas uiteen dat de bewoners met schrik werden bevangen. Gedeel ten dezer gloeijende kei spatteden door de wo ning met zulk een gewelddat er eene schilde rij door verbrijzeld werd. Eenige kleedingstuk- ken, die zich in de kamer bevonden, werden letterlijk met brandgaten doorboord terwijl het vuur met zooveel kracht van den haard stoof, dat men zelfs boven op het kabinet vuur vond. Gelukkig, dat men dadelijk pogingen konde aan wenden, om het vuur te blusschen, daar ’t ge bouw anders ligt eene prooi der vlammen was geworden. Driewerf gelukkigdat geen der in woners door een gedeelte van dezen gloeijenden steen werd getroffen. ZURICH1 December. Onze torenbij de zeelieden wel bekend zal eerlang misschien eene kerk krijgen althans heeren kerkvoogden zijn met hun plan tot kerkbouwer) zooverre gevorderd, dat het aan hun ijver en werkzaamheid ongetwijfeld zal gelukken de hinderpalen uit den weg te rui men. Volgens het plan zou de predikant van Pinjum waarmede Zurich is gecombineerd om de drie weken hier de dienst verrigten. sGRAVENHAGE, 30 November. Heden is H. M de koningin-moeder gelukkig aan een haar dreigend gevaar ontsnapt. Door de gladheid van den weg struikelde het tweede span van het rij tuig waarin H. M. was gezeten en hetwelk be reden werd door den postiljon Greef, waardoor het rijtuig op de paarden viel. Door de bijzon dere vlugheid van den postiljon en de hulp van een juist aankomend piket dragonders slaagde men er in de paarden zoodra mogelijk af te span nen zoodat 11 M er gelukkig met den schrik af is gekomen en de postiljon die onder de paarden lag, zonder eenig letsel, wéér heeft kunnen opstaan. doch dit beschouwen als een onafscheidelijk ge heel met de voorafgegane onderhandelingen be treffende de beloften van Denemarken. FRANKFORT 19 November. Tot veler te leurstelling is sisteren in de Bondsvergadering de kwestie der Bonds executie in die zitting niet Maar de meerderheid zeven tegen heeft in die zitting besloten oin den Deenschen gezant in de Bondsvergadering, han gende het geschil niet verder toe te laten De twee stemmen welke zich daar tegen hebben verklaard, waren die van Oostenrijk en Penissen Trok dit op zich zelf reeds de algemeene aan dacht de mededeelingen welke de Spenersche Zeitung doet nopens de motievenwaarop dt votum rust zijn van groot gewigt. Het blijkt daaruitdat zoowel Oostenrijk als Pruissen zich volkomen gebonden achten aan de bepalingen van het protokol van 1862; dat zij zelfs de regten van den koning van Denemarken op Lauenburg onbetwistbaar achten ook zonder de bepalingen van dat protokol, en dat zij die regten zullen er kennen op al de hertogdommen zoodra Dene marken zich van zijne verpjigtingen zal hebben gekweten. Uit Venetië meldt men, dat voor twee da gen een zoogenaamde Orsini-grenaat in het bureau van den redacteur der Gazella Vfficiale di Venezia is geworpenterwijl hij des avonds al daar werkzaam was. Het springen van den gre- naat volgde onmiddelijk nadat hij was geworpen, maar veroorzaakte gelukkigerwijze aan niemand der aanwezigen eenig letsel. KOPPENHAGEN 30 December. Geheel Slees - wijkop vier steden naheeft een deputatie herwaarts gezonden om den koning geluk te wen- schen. In Sleeswijk hebben de ambtenaren den eed van getrouwheid aan Christiaan IX afgelegd. FRANKRIJK. Het antwoord van Rusland op de uitnoodiging tot het congres is den 26 Nov. aan den heer Drouyn de Lhuys overhandigd. De inhoud daarvan is nog niet met zekerheid bekend le oordeelen naar de daaromtrent omloopende ge ruchten heeft het Russische gouvernement het voorstel in beginsel aangenomen doch gaat deze verklaring gepaard van een of ander voorbehoud;, hetwelk aan de toetreding veel van hare bedui- denis ontneemt Volgens het Memorial Diplomatique, hebben van de twintig door ‘keizer Napoleon uitgenoodig- de vorsten negen zich bereid verklaard in persoon deel te nemen aan het congres; te weten, de paus de koningin van Spanjede koning van Belgie de koning van Zweden de koning van Portugal, de koning van Italië, de koning van Denemarken, de sultan van Turkije en de koning der Hellenen. GROOT BRITTANJE. Te Londen heeft eene talrijk bezochte vergadering van Duitschers. die in Londen gevestigd zijnplaats gehad. Aldaar zijn de volgende resolution genomen 1) de band tusschen Slees vvijk-Holstein en Denemarken is als verbroken le beschouwen 2) het Londensche tractaat van 1852 is vervallen en nietig; 3} het is Duitschlands pligt, de onafhankelijkheid van Sleeswijk Holstein te verdedigen. Er is een co mité benoemd om voor de organisatie van corp sen vrijwilligers le zorgen. Volgens geruchten te Londen heeft de Brit- sche regering aan de Duitsche groote mogendhe den doen verklaren dat Engeland hel Londen sche tractaat gehandhaafd wil hebbenen aan Denemarken zijne hulp heeft toegezegd voor het geval dat Duilschland aan hetzelve den oorlog mogt aandoen. De gouverneur van Engelsch-lndie lord Elgin ligt volgens van daar ontvangen beriglon, gevaarlijk ziek. De Madridsche Correspondence weêrspreekt het berigt. dat generaal Dulce eene versterking Vdü 3u0,000 man voor de Antilles is aangevoerd. SNEEKER COURANT jr. 11e 'in- len ie ■ft >g r. ke d. an a. id 25 6 >n •g en ie. !e- i 5 is- Advertentiën van 1 tot 4 regels.gewope letter 40 its voor eiken regel daarenboven 10 ets. béhalve 35ct8.te- gelregt voor iedere plaatsing. BlfflllllllllfflllllllilBliilil^SlItiib Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.40; buiten de Stad franco /1.65 rBËjB W-aZ r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1