'f f NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET AIIIIONDISSENEKT SNEEK. 1863 Ao. US 18de Jaargang WOENSDAG den 9 December I VERGADERING VAN DEN GEÏEENTHIAD VAN SNEEK Z.ITUBDAG OEN 12 DECEMBER 18G3. des voormiddags ten tien uur. O L (iW’ I Sneek - BINNENLAND Te Op 9 schuiten na bevindt L i Hij verloor De k vige storm had gewoed jzeld van stortregen zijn vloed sommige gedeelten der stad onder water geloopen. Nadat te Rotterdam den geheelen dag een he- van tijd tot tijd verge- des avonds met den rhiwitiiwM I PUNTEN TER BEHANDELING. Plan van eene hoogere Burgerschool met öja- rigen, Burgeravondschool met 2jarigen cuisus cn voor eene van landbouw en veeteelt. Adres om vergunning tot het dempen van een ploot. Adres bruggen. Besluit op de aanvrage om subsidie voor de bruggen in den aanteleggen kunstweg van naar de Joure. Begrooting voor het O. B. Weeshuis voor 1864 met rapport. Benoeming lan leden in de Plaatselijke School commissie. Benoemingen van Geneeskundigen ten behoeve voor de Stads Algemeene R. C. Parochiale en Israëlitische Armen voor 1864. Vaststelling van het maximum van den Onder stand voor 1864. - i. om remissie van pacht van vier draai- SNEEK, 8 December. Wij vernemen, dat het liefhebberij-tooneelge- xelscbap Thalia van Dragten, alhier de 18 dezer eene voorstelling in de Concertzaal zal geven. De storm van jl. donderdag heeft op ver schillende plaatsen van ons land zijne uitwerkin gen getoond. zich de haringvloot in zee. Nog een kantvisscher is afwezig. Later berigt. Tusschen Katwijk en Wassenaar is dezen morgen een kof gestrand waarin een fragment van het naambord den naam bevat van Clasina. De ekwipaadje is door mannen op paar den gezeten van boord gehaald. Ook in onze Provincie zijn vele ongelukken door dezen orkaan veroorzaakt Te Leeuwarden is de zwemschool grootendeels vernield. In do zeedijken zijn op verschillende plaatsen gaten go- slagendie evenwel direct gestopt zijn Van da oliemolen van den heer W. Visser te Workum is de bovenromp afgewaaid waardoor waarschijnlijk voor 3000 gulden schade is veroorzaakt. Het getal omgewaaide watermolens door de geheele provincie is groot. Te Dragten is eene school ingestort. Nog pas een uur vroeger, hadden da schoolkinderen dit gebouw verlaten. Overigens meldt men uit alle plaatsen van een ontzettend verlies van dakpannen van boeren woningen; som migen verloren er 6000 tot 8000. Zeerampenaan de kusten dezer provincie voorgevallen, heeft men verscheidene te betreu ren. Onder Cornwerd slrande het Hannoversche schip Wiemkea kapitein B, Schansker, van Rhau- dersthengeladen met koolzaadbestemd naar Amsterdam of Zaandam. Het schip was door het volk verlaten, althans twas onbeheerd. Ter rede van Makkum sloeg de binnenlandschö tjalk de Omnibus, geladen met zand, toebehoo- rende aan de heeren Kingma en Maas aldaar, voor de ankers weg en liep vervolgens tegen de palen. De schipper en zijn gezin benevens de knecht werden over de dijk palen heen gered. Het schip werd later verbrijzeld- Bij Kimswerd is een schip waarop zich maa vrouw en vijf kinderen bevonden gezonken. Du menschen zijn gered Tegen den zeedijk te Westdongeradeel kwam ’s nachts aandrijven een Zoulkamper tjalk beladen met turf, de equipagje werd vermist. Tegen den zeedijk van Ferwerderadeel strand-? den ’s nachts een aakschip genaamd de Jonge Ja* cob, en een kofscheepje zonder naam op der> spiegelbeide onbemand en ongeladen Bij Ameland moeten ook eenigemei) zegt dpiq schepen zijn verongelukt, Wij vernemen dat de kapitein van de stoom» boot Noraheden van Londen te Harlingen aan gekomen, over boord gevallen en verdronken is, bij eene poging tot hulpverschafTing aan een in gevaar verkeerend schip. Tot zooverre de ongelukken op de Zuiderzee die ons met zekerheid bekend zijp, ofschoon bin nen gekomen schepen van Holland het berigt me debrengen dat de zee vol is van harde en lange turf, wrakhout en meubelen. Eene visschersvloot van p. m. 30 schepen, die hier gisteren morgen aankwam, voerde eene menigte Noordsehe plan ken aan, en de kapt, der snelzeilende schooner Zenobiadie gisteren avond binnen 24 uren uil Yarmouth hier binnen kwam, verklaarde 13 ver» ongelukte schepen op den gronden van Texel pj) Vlieland geteld te hebben. De groofe brik Wilhelmsborgmet 30.0 passa giers van Hamburg naar Australia, strandde al daar en slechts 17 personen werden gered. Bij het vertrek waren reeds meer dan 100 lijken op het eiland aangespoeldwaaronder 40 vrouwen en 1 kind. Niet ver van genoemd vaartuig was een Noordsche brik gestrand, waarvan de equi page grootendeels gered was ITALIË. In de afgeloopen week is een h«n- delsverdrag tusschen Italië en Nederland ouder- teekend. DENEMARKEN. De Norddeutsche Altgtmeine Zeitung deelt een schrijven uil Koppenhage mede* hetwelk een aantal bijzuuderhedco beval aangaan- 1 c Des namiddags tusschen half vier en vier ure zag men daar de noodvlag hijschen op een op de rivier, voor de stad op stroom liggend Duitsch schipdat van zijne ankers was geslagenterwijl de zich aan boord bevindende manschappen in groot gevaar verkeerden, daar het vaartuig diep geladen was en de golven er onophoudelijk over sloegen. Dit werd opgemerkt door de bemanning van de aan de Boompjes liggende stoomsleepboot Bonnersbergwaarop men zich dadelijk gereed maakte om hulp te verleenen, en het genoegen mogt smaken, het vaartuig behouden naar den val te slepen. 'sllage zijn des morgens te 11 ure, door een zwaren rukwind uil bet West Zuid-Westen van vier huizendie naast elkander slaan in de nieuw aangelegde straat over de brug van de Boekhorststraat, de daken en zijmuren afgeslagen. Hoezeer daar zeer vele werklieden bezig waren zijn door dit ongeval gelukkig geëue menschen- levens te betreuren. Te Nijmegen waar de storm ook zijne ver woestingen aanrigltewerd daardoor de overlogt der gierbrug belet Tevens ontstond er in den stormnacht aan de Waalzijde brand, dje echter gelukkig spoedig gebluschl werd, terwijl anders de gevolgen onafzienbaar zouden zijn geweest. Ui.t Groningen berigt men omtrent den orkaan, dal daar in den dijk langs het Reildiep verschei dene gaten zijn geslagen. „Zoo ver als het oog reikt, zegt de Pr. Gr Cour., van de stad inde rigting van Hoogkerken ook aan de andere zijde van 'l Reitdiepis alles bare zee. Verscheidene menschen hebben ijlings hunne huizen waarvan sommige tot het dak in 't water staanmoeten verlaten De schade is reeds zoo op het eerste gezigl zeer aanzienlijk en zal volgens deskundi gen. later blijken nog grooter te zijn dan thans schijnt O a. is ook de straatweg naar Friesland over een groot eind zwaar beschadigd. Ook in de stad waar het water vrijdag morgen 3 uur aan de Groote Spilsluizen 2'/, Nederl. el boven volzee stond is in verscheiden woningen waar het vloedwater binnendrong, meer of minder be langrijke schade ontstaan, terwijl zelfs sommige der bewoners aldaar moesten vlugten. Van on gelukken aan personen of veehebben wij daar entegen in en nabij de stad niet vernomen be halve dat er een aantal schapen zijn verdronken. Voorts zegt dit berigt, dat de dijk in den Reiderwolderpoldernabij de Rijte donderdag nacht is doorgebroken. De windkracht was te Groningen den 3 De cember, 's avonds van 6 uur tot den ganschen nacht door, zeer hevig: te 11 uur is zij waar genomen 90 pd. op de vierkante el Kort daarop is de windvaan gebroken en de geheele toestel onklaar gewordenzoodat toen alle verdere waar neming onmogelijk werd. Te Amsterdam heeft de storm van donderdag o. a. aan de glazen van den koepel van het pa leis voor Volksvlijt belangrijke schade toegebragt. Een berigt uil den Helder van donderdag avond zegt Een hevige zuidwesten storm verspreidde he den angst en schrik onder de ingezetenen. Van alle zijden waaijen pannen en seboorsteenen schuttingen en andere voorwerpen omver. He den avond moet dg winddruk reeds tot 105 N. P. zijn geklommen de barometerstand js zeer verontrustend het zeewater reeds 0.96 el boven A. P. gestegen, Den nacht gaat men met angst te gemoet. Zoo even vernemen wij dat een Holland- sejje schooner de Zwaluw van de reede is ge stormd aan boord moeten zich ook de vrouw en kinderen van den kapitein bevinden. Te Utrecht is door den storm een in aanbouw zijnd gedeelte van de vitrioolfabriek der heeren Wolf en Smits ingestort en is een persoon ver dronken. De telegraafpalen zijn voor een groot deel omvergewaaid in zulk eene massa, dat de spoortreinen er door zijn opgehouden en de trein die donderdag te half acht moest arriveren eerst te half tien ure aankwam. Den 4 dezer woedde te Texel een vreeselijke orkaanvele huizen en boomen zijn vernield heden morgen 10 uur zijn reeds drie tijdingen te paard, van schipbreuken aangebragt; men spreekt van 2 barken en 1 brik consul en zeelieden zijn ter adsistentie naar de strandingplaats. Uit Scheveningen wordt van den 4 dezer het volgende gemeld De hevigheid van den orkaan, die sedert gis teren avond uit het zuid zuid westen woedde en la>er in hel noord-westen is geschoten, in aan merkiqg genomenmag men van geluk spreken dal hier geen enkele ramp van bedenkelijken aard is voorgevallen. Behalve dal daken en schoor- steenen geleden hebben en behalve dat de w ind vooral Zeerus!waar mei) nog zoo kort geleden zqo veel genoegen smaakteaan haar dak en aan haren muziektempel vrij belangrijke schade heeft toegebragtheeft men toch Gode zij dank zoo ver althans ons bekend is geene ongelukken van menschenievens te betreuren. Vele boomen zijn ontworteld. Op het strand kan men zich dezen nacht niet ophouden, De wind blies zoo sterk dat de bewoners van Zee- en Duinzigt, zich niet veilig in bun huis achtende waarvan een gedeelte van het dak was weggewaaider uit geylugt zijn, De grootste schade, die geleden wordt, treft een zeer geacht oppassend burger dezer plaats die reeds vele rampen in de laatste japen heeft moeten ondervindenden heer B. Pronk Willemszoon, reederwiens schuit zich ter vis- sehepij op de kust bevond en gedurende den storm voor Monster voor anker lag. Het vaartuig werd driemaal van zijne ankers geworpen, zijne vischnetten, drie ankers en touwen, visschers verklaarden nimmer zulk een noodweer te hebben beleefd. i SNEEKER i i BUITENLAND Advertentiën van 1 tot 4 regels, gewonKlel voor eiken regel daarenboven 10 ets, behalve gelregt vooriedere plaatsing. Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco ƒ1.65 COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1