NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET AI1HONDISSE1IENT SNEER. i 1863 No. 99 ZATURDAG den 12 December 18<le Jaariramr o BEKENDMAKING. zoo M. BINNENLAND 3) BUITENLAND dra van Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.40; buiten de Stad franco/1.65 3 5 7 9 10 11 12 I rj ongehuwde tachtigjarige vrouw overle- die sedert meer dan een halve eeuw zich hardnekkig stilzwijgen had opgelegd. Advertentiën van 1 tot 4 regels,gewone lettier voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve 35 ets gelregt voor iedere plaatsing. Xj van eer. vreemdeling al is zijn SNEER, 11 December. Door den gouverneur generaal van Neèrl. In- dië is o. a. bevorderd tot kapitein bij de Artillerie onze vroegere stadgenoot de Heer A Haga. Onder de vele rampen door den storm te betreuren belmoren nog de volgende: De schoener de Zwaluw is op de reede van Nieuwe Diep van zijne ankers geslagenen ligt vermoedelijk achter Wieringen geheel omver ge slagen. Waarschijnlijk zijn hierbij 12 menschen omgenomen. In de Noordzee is bij Nieuwe Diep drijvende en geheel ontredderd gevonden de stoomboot Alert, varende van Huil op Amsterdam. Zij was niets meer dan een vormelooze klomp. De equi page is echterzegt menin zee opgenomen door een Hamburger stoomschip. Op Norden zijn drie schepen gestrand; een van Bremen op reis naar Amsterdameen van Bremen naar Groningen en een van Groningen naar Bremen Van het eerste zijn de kapitein en vier kinderen verdronken. Te Calandsoog is eene kof, van New-Castle naar Rotterdam bestemd, gestrand De dochter van den kapitein is daarbij omgekomen. Voorts is daar een Engelsche visscherschuit op strand geslagen zonder bemanning. Van de op het vlieland verongelukte schepen is slechts van een het volk gered behalve de ka pitein en een matroos. Het schip Provincie Overijsselkapitein Grup- pelaarmet manufacturen naar Zwolle bestemd is in de Noordzee gezonken en de equipagie te Harlingen met eene vischschnit aangebragt Op het strand van Scheveningende plaat te Brouwershaven en andere punten van onze kus ten zijn mede schepen vergaanvan sommigen waarvan de equipage is behouden. Bij Katwijk ligt een groot schip het onderste boven. Aan de kust bij het Nieuwe Diep ziet men overal kokosolie drijven: de zee drijft vol wrak hout en kleinere mastelooze vaartuigen. Door de bemanning van een der te Scheve- ningen aangezelte pinken wordt eene bijzonder heid medegedeeld welke schier een wonder zou kunnen genoemd worden. Twee mannen name lijk door eene zware stortzee over boord gesla gen, werden bij den teruggang van de golfslag weder ongedeerd op het scheepje nedergezet. Te Huizen bij Naarden zijn bij den laatsten storm 4 personen verongelukt in twee schuilen dieaan hel havenhoofd liggende zijn weggesla gen en tegen de steenen glooijing verongelukt. Eene Scheveningsche pink is bij Noordwijk op strand geworpenzonder dat zich iemand aan boord bevond. De bemanning was 8 man sterk op twee na alle huisvader Eene andere Sche- veninsche schuit is zonder mast en roer te Noord wijk gestrand. Den 5 dezer waren nog meer dan 100 schuiten van Scheveningen afwezig. Uit de tot dus ver ingekomen opgaven blijkt dat op Texel 12 of 13 schepen zijn gestrand, terwijl er ten minste 4 of 5 op Vlieland zijn verongelukt, dus niet minder dan 17 of 18 stran dingen op twee eilanden. Men berekenddat thans op Texel een hondertal schipbreukelingen door de consuls verzorgd worden. Onder de uitwerkselen van den storm te land meldt men o. a. dat bij Zevenbergen een rijtuig met paardwaarin twee heeren, door den wind is opgenomen en in het water is gewaaiddat in Oud Gastel de steiger van den zeer hoogen toren der R. kerk naar beneden gestort waar door eene woning en het raadhuis zeer beschadig den, en dat te Helder bij eene begravenis de lijk koets omver woei De graaf van Zuylen van Nyeveltbuiten gewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. den koning bij het hof van Berlijn en den baron StratemisZ. M buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het hof van Hanover zijn den 5 dezer onverwacht in de residentie aangekomen. -Bij de tweede kamer der staten generaal is den 7 dezer het amendement van den heer van Bosse om in plaats van 6l/2 11 en een half millioen voor amortisatie te bestemmenaangeno men met 32 tegen 28 stemmen. Het hoofdstuk nationale schuld is met algemeene stemmenen het hoofdstuk financiën met 47 tegen 13 stem men aangenomen. De discussie over het depar tement van oorlog is aangevangen. Bij de regering bestaat het voornemen om in het volgende jaar verandering te brengen inde wijze waarop de koffij voor rekening van het gou vernement in Nederland wordt geveild. In stede van tweezullen negen of tien veilingen 's jaars worden gehouden en zal een einde worden ge maakt aan de combinatie der monsters terwijl opbiedingen bij cent per half kilo zullen wor den aangenomen. 'sGRAVENHAGE7 Dec. De gewone huldo is gisteren den 6 Decemberden geboortedag van wijlen Z. M. Wi lem II andermaal gebragt. Een schoone krans van frisch groen met eenige bloemen doorstrengeld ligt op het voetstuk van het standbeeld op het Buitenhof. Gisteren is alhier aangekomen de gevierde Italiaansche zangeresmile. C. Patti. Zij heeft haar inlrek genomen in het hótel de Oude Doelen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK. Gelet op art. 19 der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72). Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk lil dier wethandelende over de inschrijving voor de militieonder anderen voorkomt het navolgende Art 15. Jaarlijks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen die op den Isten Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden Voor ingezeten wordt gehouden 1) hij, wiens vader, of, is deze overleden •wiens moederof, zijn beiden overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staatsblad no. 44); 2) hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatsteaan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achtien maanden in Nederland verblijf hield. 3) hijvan wiens ouders de langstlevende in gezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Slaatwaar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplig- tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Art. 16. 1) nelijke ingezetenen die op den Isien Januarij 1864 hun 19de jaar zijn ingetreden en die al DENEMARKEN. In eene proclamatie van den koning van Denemarken naar de Holsteiners zegt hijdat hij besloten heeft om elke oproerige be weging door geweld van wapenen tegen te gaan. Hij wil aan Holstein en Lauenburg autonomie te verleenen en hoopt alzoo de integriteit van het koningrijk te waarborgen. Te Hamburg is eene talrijke vergadering ge houden van vertrouwde mannen uil Sleeswijk - Holstein. Daarin werd met eenparige stemmen besloten om de betaling van belastingen aan De nemarken te weigeren en zich zelven belastingen op te leggen ten behoeve der hertogdommen. i FRANKRIJK. Den 7 dezer zou de raad van state over het ontwerp belrekkelijk het aangaan eener leening van 300 millioen, beraadslagen en het ontwerp in den loop dezer vveek aan het I Wetgevend Ligchaam worden medegedeeld. 8 's middags 10’s namiddags 1 Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden van ‘s morgens 9 tot *s namiddags 1 uur. Sneek den 12 December 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. De inschrijving geschiedt van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader ofis deze overleden de moeder, of, zijn beiden overledende voogd woont 2) van een gehuwde en van een wedunaar in de gemeente waar hij woont van hemdie geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten ’s lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont: van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeen te waar zijn vader of voogd het laatst in Ne derland gewoond heeft. Art. 17. 1) Maarschalk Forey is den 4 dezer te Lissa bo:i aangekomen en zondag naar Frankrijk ver trokken. In de Middellandsche zee en bijzonder in de golf van Lyon heeft jl. vrijdag een hevige storm gewoed. Te Donnoville nabij Charles is dezer da gen een den een I 1864 hun 19de jaar zijn ingetreden geboren zijn in 1845, en wel voor: Wijk 1 en 2 's morgens om 9 4 6 99 55 fe De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is; de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon voogd ingezeten 3) de zoon van den Nederlanderdie ter zake van 's landsdienst in 's rijks overzeesche bezittin gen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt, zich daartoe bij burgemeester ea wethouders aan te geven tusschen de isten en 31 Januarij. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden zijne moeder, vf, zijn beiden overledenzijn voogd tol het doen van die aangifte verpligt. Art. 20. Hijdie eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordtis verpligt zich zoo- dit plaats heeft, ter inschrijving aan te ge ven bij burgemeester en wethouders der gemeen tewaar de inschrijving, volgens art. 16. moet geschieden Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd be hoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verder be kend dat op Woensdag den 6den Januarij 1864 ten Gemeenteliuke alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der man- SNEEKER COURANT 4) 2) 1 J 55 55 uur 55 >9 99 55 t 1 55 schreven Voor de militie wordt niet inge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1