EN ADVEIÏTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1863 No. 100 WOENSDAG den 16 December i 18de Jaargang Ch <5 ■B BINNENLAND BUITENLAND «iiiimiwI '11 HARDENBERG, 9 Dec. Gepasseerden Zon dag zaten hier een jongen en een meisje in ee- ne herberg te vrijen. Toen de jongen het meisje verlaten hadbespeurde de laatstedat zij haar geldbeursje kwijt was, en haar vermoeden viel op den vrijer, die even te voren was weggegaan. Deze, nog in den herberg zijndewerd daarover door haar aangesprokenmaar wilde niet hooren, en verliet het huis. liet meisje echter achtervolg de hem en riep om hulp. Toen hij daarop even buiten de stad door een paar mannen werd aan gehouden wierp hij iets in eene diepe sloot; dit werd opgevischt en bleek het vermiste beursje te zijn. Van dit feit is dadelijk aangifte gedaanen tegen den bedrijver van hetzelve een boeren knecht uit Lutten is procesverbaal opgemaakt. >1 De Vlrechtsche Courant maakt melding van de loffelijke houding van den heer Lokhorst chef van het station Ilattem der centraal-spoor- wegmaatschnppijbij de overslrooining van den spoordijk aldaar, die zoo plotseling geschiedde, dat het hem alléén nog^gelukte’, met levensge vaar door hel waler het station Hattem te berei kenmet achterlating op den Usseldijk van een gedeelte van den trein. Tevens wordt met lof gewaagd van de hulp op dien avond van 4 De cember jl. door den burgemeester van Hattem aan de passagiers bewezen. Den 11 dezer heeft het provinciaal geregts- hof in Gelderland de behandeling der zaak tegen Leebeschuldigd van moordvoortgezel. Na af loop van hel getuigenverhoor heeft de advocaat- generaal mr. Smits de beschuldiging volgehouden en veroordeeling gerequireerd tot de straffe des doods en eene geldboete van ƒ50. De heer mr. J. U. de Kempenaer droeg hierop de verdediging voor. De stormen, welke in dit jaar nog voor speld zijn zullenindien wat zeer onzeker is die voorspellingen vervuld worden op of om streeks den 14, 20 en 28 December komen, en we< de eerste voornamelijk in Italië en langs de kusten der Zwarte zeede tweede in Zwitser land en Lombardije en de derde in Engeland en Frankrijk. Deze laatsten zullen denkelijk eenige uren vooraf door het observatorium van Parijs worden verkondigd. Op den avond van 5 December jl. ontstond er in de gemeente Veghel brand in eene schuur, die met een daaraan grenzend huis totaal in de asch werd gelegd Den volgenden dag meldde zich aan het huis van arrest te ’s Hertogenbosch een persoon aan, zich noemende C. Boudewijns, zeggende van Veghel te komen en te zijn de brand stichter van het huis van zijn zwager, dat den vorigen avond was afgebrand verder dat hij die misdaad, waarbij menschenlevens in gevaar kon den worden gebragt, bedreven had uit wraak zuchtomdat men hem had tegengewerkt in de keus zijner eerste liefdedie daarom was over geslagen op eene andere, met wie hij, thans ge huwd in ongenoegen leefde. Het bleek weldra, dat dit verhaal waarheid bevatte, en reeds is te gen den zich vrijwillig in arresl begeven hebben den C. Boudewijns, ter zake van brandstichting, regtsingang met bevel van gevangenneming ver leend. HARLINGEN 13 Dec. Gisteren middag za ten in één logement alhier 75 schipbreukeling aan tafelterwijl nog vele anderen in andere estami- nets waren gehuisvest. Van meer dan een der landverhuizers, die naar Australië waren scheep gegaan en zoo noodlottig op Terschelling zijn te lande gekomenverneemt mendat zij het emi greren zich voor altoos uit het hoofd gezet hebben. De onbeschrijfelijke ellende, in twee dagen lijds doorleefdheeft hun een afschrik gegeven van het ontvlieden der heimalh. WONSERADEEL, 14 Dec. In den laatsten storm zijn in onze gemeente alleen 29 watermo lens geheel of gedeeltelijk vernield, en men be rekent dat het getal over de geheele piovincie Friesland wel 400 bedraagt. ZWOLLE, 12 December. In het begin dezer week wist een der kinderen van den broodbakker F. alhiereen jongetje van bijna drie jaren bij eene korte afwezigheid der moeder, een fleschje petroleumdat op de tafel stond maglig te wor den en dronk er uit .Daarop liet hij het verschrikt op den grond vallen en begon geweidelijk te.schreeu wen. De huisgenooten, hierop toeschietende, von den het kind in hevige benaauwdheid en riepen dadelijk geneeskundige hulp in Het kind is thans hersteld en schijnt van het ingenomen petroleum, waarvan de hoeveelheid waarschijnlijk niet groot zal zijn geweest, geene nadeelige gevolgen te zullen ondervinden. NOORD-AMERIKA. De Richmond Enquirer zegt in zijn nommer van 11 Novembers „Se dert het bombardement van het fort Sumter1, 17 Augustus jl door de Unie-troepen aangevangen tot jl. donderdag, zijn 15,583 schoten op dat fort gedaan 12,302 daarvan raakten het doel. Van het garnizoen van het fort zijn 27 man ge sneuveld en 69 gewond. De vlag is 34 malen weggeschoten. De op Sumter gerigle projecti - lengemiddeld op een gewigt van 200 pond ge* rekend maken gezamenlijk eene massa van 3,116,000 pond ijzer uit, dat is, omgeslagen het aantal gesneuvelden 115,439 pond voor eiken doode30,307 pond ijzer voor In- over ijzer ieder aan het garnizoen toegebragt verlies, dien tot ieder schot 15 pond buskruid is gebe- i zigddan heeft ieder van onze gesneuvelden 1 8659 pond buskruiden elk van onze verliezen 2435 pond buskruid aan den vijand gekost Sum ter ligt in puin, doch tart den vijand nog, en deze durft de vergruisde muren van het fort nog I niet voorbij varen. Voor Charleston is het fort eene ijzermijn van niet geringe waarde. RUSLAND. De bevolking van Warschau is sedert het begin van den opstand aanmerkelijk verminderd. Wegens verbanningen, deelneming aan den opstand en vertrek van gegoede familiën naar het buitenland hebben meer dan 15,000 per| sonen die stad verlaten. Geheele familiën zijn spoorloos verdwenen andere die welvaart ge noten zijn tot den bedelstaf gebragt. ZWEDEN. Zweden heeft afgezien van het verbond met Denemarken wijl het geschil van dezen staat met Duitschland het verdragjvan Lon den betreft en Zweden zich niet van de overigu onderteekenaars van het Londensche protocol kan afscheiden. DUITSCHLAND. Bij de stemming in de Bonds vergadering op jl maandag over het voorstel van Oostenrijk en Pruissen om lot de executie over te gaan verklaarde de gevolmagtigde van Luxem burg en Limburg zich zonder instructie maar in last te hebben om tegen eene occupatie ofseque- slratie van Holstein te stemmen. PARIJS. De keizer heeft den minister van marine en koloniën de som van 10,000 francs ter hand doen stellen om verdeeld te worden onder de familiën der zeelieden die in de laat ste stormen omgekomen zijn. GROOT-BR1TTANJE. Uit Great Yarmouth wordt gemeld dat van de visschersvlootten ge- lalle van 80 tot 100 schepen die door den storm van 3 dezer werd overvallen nog een 50lal werd vermist; van de meeste dergene die binnen waren gekomen was een of meer man over boord geslagen. De toestand van de huisgezin nen der visschers is hoogst beklagenswaardig zij staan met schreijende oogen op de woeste baren te turen, of soms een der hunnen in het verschiet komt opdagen. Gisteren ontving men per telegraaf uit het Nieuwediep berigt van het Ontzettende verlies van SNEEK 15 December. Z. M. heeft benoemd tot apotheker van de 3de klasse bij de geneeskundigedienst der land magt in West Indie, onze stadgenoot den heer Thijs Risselada. Tot predikant bij de Christi. Afgesch ge meente te Scharnegoutum is beroepends. C. Proosdij te Dordrecht. De eerste kamer heeft den 11 dezer, we gens het ongenoegzaam aantal ledengeen zitting kunnen houden. De heer mr. A. A. J. Meijlinck lid der twee de kamer voor het hoofdkiesdislrikt Eindhoven, is overleden. Z. M. heeft den heer Hingst benoemd tot burgemeester der gemeente Harlingen. De Staats Courant van heden bevat het be sluit van den 21sten November 1863, houdende vaststelling van het reglement voor de scheepvaart ter beveiling van de beweegbare spoorwegbrug - gen over de vaart van Bolsward naar Harlingen, over de Franeker-Sneeker zeilvaart en over de Leeuwarder-Sneeker trekvaart. Omtrent eenige Scheveningsche vischschuiten zijn verontrustende geruchten verspreid. Twee schui ten zouden it; zeedoor visschers drijvende zijn gezien. De lijken van den stuurman en twee matrozen der verongelukte pink Keeltje de Jong zijn gevon den. Op Oost Ameland is een onbekende schooner gestrand. Voorts is daar eene verlaten Engelsche brik binnen gedreven en op het westerstrand ge raakt. Zeer veel planken spoelen er aanzoodat het schijnt dat er meer dan één houtschip in de nabijheid van dat eiland is vergaan Bij Makktim is een Hannoversch schip met kool zaad gestrand. De lading en vaartuig zijn bijna onbeschadigd gered. Van de bemanning echter wordt niets vernomen vermoedelijk is zij kort voor de stranding over boord geraakt en verdron ken. Op Terschelling zijn reeds meer dan 160 lijken aangespoeld waarschijnlijk afkomstig van het daar verongelukte schip met landverhuizers van Ham burg. Jl. vrijdag morgen om 10 ure, toen de heer Betzminister van financiën naauwelijks zijne woning had verlaten, om zich naar zijn ministe rie te begeven werd hij naar het scheen, door eene duizeling overvallen die hem op den grond deed storten. Door spoedig toegeschoten hulp in zijne woning teruggebragt, was hij gelukkig een uur later weder in slaat naar zijn ministerie te gaan. Een treurig ongeval heeft jl. vrijdag te Muntendam een paar hoogbejaarde ouders in den diepslen rouw gedompeld. De eenige zoon van den mr. schoenmaker P. J. Sinnel, was donder dag naar Oude Pekela gegaan om daar zaken zijn vak betreffende, af te doen zonder des avonds terug te keeren. Nadat de ouders den nacht in de grootste ongerustheid hadden door- gebragtgingen des morgens een paar knechten aan 't nasporen en kwamen terug met het berigt dal de vermiste des vorigen daags te 4 uur uit Pekela vertrokken wasom zijn weg te bekorten over 'tveen was gegaau en daar in den duisteren avond in eene slootdigt bij de Kibbelgaren, tusschen Pekela en Veendamwas verdronken. Men schrijft uit Parijs dd. 6 dezer aan de Keue Preussische Zeitung: Het antwoord van den koning der Nederlan den in zake van het congres is hier zeer kwalijk opgenomen, daar het eerst na het bekend wor den van het Engelsche, bepaald weigerend ant woord, uit den Haag werd afgezonden. De koning der Nederlanden deelt alzoo met Engeland en Oostenrijk in den toorn van het Kabinet der Tuikriën.’ SNEEKER COURANT Deze Courant verschijnt Woensdags en Zaturdags. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad Z1.40; buiten de Stad franco /1.65 Advertentiën van 1 tot 4 regels,gewone iel voor eiken regel daarenboven 10 ets. behalve gelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1