1863. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR BE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I I 23 December. Woensdag* ACHTTIENDE JAARGANG, wwftiwgmwTO BINNENLAND ■”j mi. z ner wet van 23 Junij 1850, 4 de kajuit vol water is geloopen en men ge- 1 O. cn W. I. Bezittingen* PARAMARIBO, 16 Nov. LI. vrijdag heeft de koloniale stoomboot Vice-Admiraal Rijk op hare terugreis van de Boven-Commewijne naar de stad op de hoogte van de plantaadje Zorg en Hoop een zwaar lek bekomen, zoodanig dat liet va; rtnig in weinige oogenbükken tot aan V '1 Mogt de tegenwoordige uitgever dezer Cou rant in de beide jaren,, in welke hij eigenaar was, zich over een toegenomen debiet ver heugenhij gelooft nog meer aan den wensch der lezers te kunnen voldoen, door haar eeni- ge uitbreiding te geven. Immers verhinderde de beperkte ruimte tot heden meermalen de opname van velevooral buitenlandschebe- rigten en nieuwstijdingenterwijl er voor in gezonden stukken, over onderwerpen van het lands of provinciaal belang zelden eene plaats beschikbaar bleef. Daar van af lo Januarij ek. dit blad op de grootte van dit nummer te brengen hoopt hij dus aan eene lang gevoelde behoefte te ge- moet te komen; zoodat de lezers dan een meer uitgebreid overzicht van de buiten en binnen- landsche gebeurtenissen mogen verwachten Voor kunst- wetenschappelijk- kerk-en school- nieuws'zal steeds eene afzonderlijke plaats w or den ingeruimdterwijl een kort verslag van de handelingen der beide kamers staten-geneiaal niet achterwege zal blijven. Wanneer de ruim te het toelaat zal er maandelijks een politiek overzicht of eene beschouwing over het een of ander gewigtig staatkundig of provinciaal onder werp, in liberalen geest geschreven, aan de nieuwstijdingen voorafgegaan. Men verwach’.e1 eehter niet dat de Sneeker Courant zal optre den ter stelselmatige oppositie of ondersteuning van ene bepaalde staalkundige rigting. De Redactiedie van nu af aan eene ande re en naar de uitgever zich vleit daar toe geschikte hand is toevertrouwd, stelt het blad niettemin gaarne open lot het bespreken van staalkundige aangelegenhedenmits men zich houde binnen de grenzen van bescheiden heid en ernst. Dit en de eerstvolgende nummers strekken tot het geven van een denkbeeld van de voor- genomene uitgebreidheid en inrigting. De abonnementsprijs zal slechts eene geringe wijziging ondergaan, tot dekking vanhit meer dere zegelgeld. Voor de andere noodzakelijke opofferingen hoopt de uitgever vergoeding te vinden in een toenemend debietwaaraan de geringe prijs verirooging, van 25 Cts. per kwartaal, gewis niet in den weg zal staan. Dat het hier kortelijk ontwikkeld plan bij val en genoegzame ondersteuning vindel s GRaVENIIAGE. Men verzekert, dat de noodzaakt was de passagiers op de plantaadje groote ot St. Jacobstoren alhierwaaraan al - gedurende jaren wordt gerepareerd en gebouwd, en waarop thans eene groote ijzeren spits ge plaatst is zoodat men hoop had deze verbou wing en verniewing in 1864 geheel voltooid te zien nu gebleken is, van boven tot onde ren geheel gescheurd te zijnen welzoo als men meent, ten gevolge van h.t gewigt van het er boven op gebragte ijzerwerkzoodat men eindelijk zou moeten overgaan, om den geheelen toren af te breken Gelijk bekend is heeft de heer de Brauw openlijk in de 2e Kamer zijne uiting van wan trouw. n opziglelijk de waarheidsliefde van den Minister van Builenl Zaken herroepen. Thans deelt de Rolt. Cour, mede dat de heer van Lynden even zoo heeft gehandelddoor het afgeven van de volgende verklaring: „Ter wegneming van het misverstand, ge rezen ten gevolge der wooiden door mij ge bezigd in de zitting van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal van 14 December jl.verklaar ik ondergeteekendedat ik, door de waar heidsliefde van den Minister van Buitenland sche zaken in twijfel te hebben getrokken al vorens de zaak in geschil door dezen was op- gehelderd en voldoende bewijzen door mij wa- ren bijgebragt aanleiding heb gegeven tot grieven, die ik wensch weg te nemen door de verklaring, dat beleediging van het karak ter van den minister bij het bezigen van die woorden niet heeft gelegen in mijne bedoe ling, en de opvatting dcrzelve als zoodanig, waartoe zij, tot mijn leedwezen, schijnen aan leiding te hebben gegeven, derhalve onjuist ge wee st is. 's Gravenhage 16 Dec. 1863. (get.) Van Lynden." Den 16 December is te 's Hage een verdrag getekend tusschen Nederland en de vereenigde staten van Noord Amerika ter zake de emigratie van vrijverklaarde negers uit de vereenigde staten naar Suriname. In de Geertruisteeg te Amsterdamis volgens advertentie in de Amsl. Cl., op 16 December 1863 eene vrouw bevallen van een kind, van hetwelk het hoofd bedekt is met een muts van beenderen (gelijk aan eene curas- siers muts), waarop zich bevindt een pluimvan haar. De vrouw is bijgestaan doormejufvrouw Blok geb. Heukeshoven. De kraamvrouw ver keert in behoeftige omstandigheid. Een droevig ongeluk gebeurde te Texel met den molenaar Langeveldwelke in zijn molen die malende was, iets tusschen de ra deren wilde herstellentoen het rad aan zijn overhemd hechtte met dat ongelukkig gevolg, dat hij tusschen de raderen werd ingeknepeu en deerlijk beschadigd doch nog gelukkig vrij geraakte; er schijnt hoop op herstel te zijn. Mout Souci aan wal te zetten. Naar wij ver nemen is het ongeval ontstaan, doordien de schroef met zulk eene kracht op een boomstam of eenig ander zwaar voorwerp onder het water heeft gestooten dat de koppeling, welke de schroefas verbindt, is gebroken en de ijzeren plaat daar onder vaneen gespleten werd. Onmiddi llijk werd de pomp aan de machine verbonden ten einde het indringende waler to lozen en het vaartuig drijvende te houden totdat de stoom - boot Paramaribo ter hulpe opdaagde en de Vice-Admiraal Rijk, onder aanhoudend pom pen op sleeptouw nam en in den morgen stond van zaturdag voor de stad bragt. Zijn wij wel onderrigt, dan zal de schade binnen kort hersteld zijn, zoodat het vaartuig waar schijnlijk den 6 Dec. de maildienst zal kunnen hervatten StatenGeneraal, Eerste Kamer. Vrijdag 18 December. In deze zitting zijn de Rapporteurs benoemd over de wetsontwerpen ovei de staalsbegroo- ting 1864. Vervolgens zijn ingekomen o. a. een adres van den heer Stieltjes houdende het verzoek, dat het der kamer moge behagen een onderzoek in te stellenopdat de waar heid, maanden lang in nevel gehuld, klaar aan den dag kome. De beraadslaging over onderscheidene ont werpen nopens naturalisatie, voorzieningen om trent de Nederl. bank, enzj, waarover de eind verslagen zijn uitgebragt is bepaald op maan dag 21 Dec. Uit het verslag van de commissie van rapporteurs, betreffende het ontwerp van wet houdende voorzieningen omtrent de Nederl Bankblijktdat van 27 leden welke deel hebben genomen aan het onderzoek in deaf- deelingen, de groote me rderheid heeft verklaard zich over het algemeen wel met het voorstel te kunnen vereenigen. Slechts enkele leden zouden geen gevaar hebben gezien in het ver kenen van meer vrijheiddoch de groote meerderheid heeft zich verklaard voor het be houd van slechts ééne Bank onder behoorlijk toezigten dat wel in het belang van de plat telands bewoners die minder dan de geves tigde koopliedeu in de groote steden bij magte zijn de deugdelijkheid van dergelijke middelen naar eisch te beoordeelen. Sommige leden zouden gaarne de verpligte oprigting van meer bijbanken hebben gewenscht -De eerste kamer heeft gisterende bankwet aangenomen met 33 tegen 2 stemmendie van hoeren Viruly en van Vollenhoven De Midd. Cour.” meldtdat in de eer ste kamer alle krachten worden ingespannen om de be.,rooting van Bui tl. zaken te doen vallen. SNEEKER viu N. O Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco ƒ1.90 ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regelsgewone .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegclregt voor iedere plaatsing. COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1