1863. MEIIIS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1 No. 104. t' 30 December. Woensdag T ACHTTIENDE JAARGANG, E I N N E N L A N D r In de zitting van 24 December zijn ‘20 ver- i De be lt ijk s •r Degenen, die in het jaar 1863, LEVE BANTIEN aan de Gemeente SNEEK hebben gedaan, worden bij deze verzocht, hiervan re keningen deswege, vóór den II Januarij 1864, ter Secretarie in te leveren. De Secretaris der Gemeente, HAGA. de bewering van sommigen waarheid behelst dat de zeegaten zich gedurig verwijden en dien ten gevolge ook do kans van hoog water en overstrooming steeds toeneemt. Maar hoe het dreigend gevaar te keeren Door langs de geheele uitgestrektheid der zee de dijken in zoodanigen slaat van tegenweer te brengendat zij tegen de aanvallen van het woedend element bestand zijn? Maar welkeen werk wi Ike kosten Zou het niet verkieslij- ker zijn om in den tot hiertoe gevoerdeu strijd tegen de golven van taktiek te verande ren en eene minder uitgestrekte lime van de fensie te kiezen Zou het niet meer afdoende en minder kostbaar zijn wanneer men de zee afdamde door een dijk te leggen van de zuid- wcslelijke kust van Friesland naar de noord oostelijke kust van Holland b. v. van Stavoren tot Enkhuizen of Medenblik Is dit werk uit voerbaar of gaat hel met onoverkomelijke zwa righeden gepaard In het algemeen belang meent steller de zes, dat het welligt zijn nut kan hebben, dat deze vraag door een der zake kundige wor de beantwoord. (Prov. Overyss. Cour.) SNEEK, 28 December. Ter vervulling der vacature van kantonregter te Hindeloopenis door de Arr. Regtbank alhier heden de vol gende lijst van aanbeveling opgemaaktMr. .1, W. G. II Baron van Sijtzama, Burgemeester en [laatsv. kantonregter te Bergum, Mr. A. Ferff, Secretaris dier gemeente en adv aldaaren Mr. A. Verhoed', advocaat bij het hoog Milit. Ge- regtshof te Utrecht. Heden avoi d had hier eene openbare ver gadering plaats van de rederijkers kamer Gijs- bert Japiksen zulks ten voordeele van nood lijdenden voor den jongsten watervloed. Een talrijk bezoek getuigde van de groote belang stelling zoo in de vereeniging zelve als op zigtelijk het lofwaardig doel dezer vergadering. O»er het algemeen mogten de sprekers de vol doening smaken van gelukkig in hunne voordragt te zijn geslaagd. Inzonderheid viel dit te zeg gen van de stukken no, 4 tot 6 van het pro gramma. Ofschoon Atli en Sigurd in "Noord en Zuid,, van Schimmel, zich verdienstelijk van hunne taak kweten maakt zoodanig stuk doch altoos minder effect, wanneer het niet in costuum word voorgedragen. Het blijspelletje Fockenbroch hebben wij tot ons leedwezen, niet gehoord. Wanneer de Rederijkers op den ingeslagen weg voortgaan zullen zij niet al leen zich zelve maar ook de overige ingeze tenen van Sneek, menigen aangenamen avond verschaffen. (Ingez,) MAKKUM, 24 December. In den afgeloo- pen nacht tusschcn 2 en 3 ure is hier de fabriek van den papiermolen van den heerAn- dreae nagenoeg geheel afgebrand. Behalve het gebouw is daardoor verloren een gre.ole Sedert geruimen tijd hadden wij voorzien wat heden gebeurt. Vermoedelijk zal onze wijze Limburg- sche minister dit ook wel weêr voor zijne ver antwoording willen nemen. SCHEVENINGEN24 December. Heden wordt alhier aan de weduwen en weezen van de zoo noodlottig in de golven omgekomen vis- schersop last en uit de fondsen van II. M. onze geëerbiedigde koningin moederrouwge waad verstrekt. Deze belangrijke gift moest op uitdrukkelijk verlangen van de hooge geef ster, buitengewoon zijn en mogt, uit aanmer king van de hooge duurte der stoffenniet met de andere gewone aanzienlijke winlerbedeelin- gen van H. M. aan de armen te Scheveningen in verband gebragt wotden maar geheel op zich zelve staan. Dat bij deze gelegenheid me nige traan en over het onherstelbaar verlies van echtgenoot en vader, en over de milddadig heid der edele vorstin gestort is kan beter worden gevoeld dan gezegd. Onder Brummen heeft in de laatste week een heer niet minder dan acht paarden ver loren die zeer kort na elkander gestorven zijn. Het schijnt, dat het hooi, waarmede zij gevoe derd werdenmet vergiftige planten vermengd is geweestdaar al deze acht dieren gebruikt hadden van hooi dat op hetzelfde stuk land was gewonnen terwijl vier veulens van don zelfden eigenaar, die daarvan niet hebben gege ten, volmaakt gezond zijn gebleven Deskundi gen te Arnhem hebben zich met het onderzoek van het voeder belast. BERGEN OP ZOOM, 22 December. He den is alhier op plegtige wijze de spoorweglijn Rosendaal Bergen op Zoom geopend. Hij zal mor gen voor het publiek in werking komen. Driemaal weiden de stads klokken geluid en van alle openbare en vele particuliere gebouwen wap porden vlaggen De feesttrein vertrok van hier te 12'/a en kwam te 4’/a uur in den namiddag terug. Te Rosendaal werd den feestgenooten een collation en te dezer stede een diner aan geboden terwijl heden avond het raadhuis door gas verlicht en een prachtig vuurwerk op het Bastion Pucelle zal worden afgeslo ken ZWOLLE. Bij den onlangs plaats gehad hebben den storm is heteven als ten vorigenjare .we derom op ontzettende wijze geblekendat de dijken om de Zuiderzee over het algemeen geen voldoenden waarborg voor de veiligheid der door die dijken beschermde streken opleverden. Het gevolg hiervan is dat de bewoners dier streken niet zonder bekommering de toekomst te gemoet zienen daar reeds de wensch uit gesproken werd dat in dezen voor velen zoo hagchelijken toestand mogt worden voorzien Een ieder zal moeten erkennen dat deze voor ziening dringend noodzakelijk ,is bovenal ir.dien schillende wetsontwerpen aangenomen handeling van dat tot verkoop van een gebouw aan den heer Regout te Maastricht is voorloopig uilgestcld. In het verslag van de Eerste Kamer over Hoofdst. V (Binnenl. zaken) gaf een aanzienlijk getal leden te kennen dat de Regering zich te veel mengt in het inwendig bestuur van provinciën en gemeenten. Men verklaarde zich tegen het opdrijven van vele uitgaven drong aan op het indienen tener wet op de konces siën, wier noodzakelijkheid de tegenwoordige minister als lid der Tweede Kamer dikwijls had betoogd; bragl de overzetveren in Gelder land ter sprake en betoogde weder de wensche- lijkheid eener splitsing van dit departement, door afzondering van de openbare werken. Zeer vele leden hebben verlangd bepaalde inlichtin gen te ontvangen aangaande den tegenwoordi- gen stand van de doorgraving van Holland op zijn smalst. Zij drukten hunne meening uit dat het groot belang van deze zaak ernstig vor dert dat te dien aanzien geene langere onze kerheid blijve bestaan. Na de herhaalde ver lenging van den termijn bij de wet bepaald was men van oordeeldat zonder verdere vertraging eene beslissing in deze zaak moet worden genomenen dat het veel beter is daaraan een einde te maken, dan de beslaande onzekerheid langer te doen voortduren. Op dit punt antwoordde de minister, dat in den tegenwoordige;) stand der zaak niets anders kan worden gezegd dan dat de maatschappij is opgerigt s GRAVENHAGE. Volgens het Nieuw Dag blad van s Gravenhage, zal Z Exc. baron von Wetterstedt, buitengewoon gezant en gevol magtigd minister van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen, dezer dagen de risiden tie verlaten met onbepaald verlofhet welk Z. Exc. in Zweden zal gaan doorbren - gen. Als wij wel ingelicht zijn zou Z. M de koning van Zweden en Noorwegenschoonzoon van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, een einde willen maken aan de rol, welke de heer v.m der Maesen de Sombreff bij voordu- ring door Zweden wil laten vervullen. SNEEKER COURANT. 1 ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regelsgewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. Staten Generaal Eerste Kamer 4 Deze COURANT verschijnt. WOENSDAGS en 1 ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco ƒ1.90.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1863 | | pagina 1