No. 56. 1864. NIEUWS' EX ADVERTENTIE'BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL c.Z 13 Julij. Woensdag NIEUWE HAVEN EN ZEESLUIS TE HINDELOOPEN NEGENTIENDE JAARGANG, BINNENLAND I hnnkelijkheid op 17 Nov. 1863, aan mej. Ma- I[> - J ria van Deventer een zeer sierlijken gouden met paarlen ontzetten armband geschonken De feeslkomraissie heelt daarbij gevoegd een exem - plaar tan de feeskanlate en een verslag der feesviering tol aandenken. Door de regering is aan de tweede ka mer tier staten generaal aangeboden een wets ontwerphoudende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van hel krijgs volk en de transports en leverantien voor 's konings legers of versterkte plaatsen gevorderd. De regering acht de regeling zeer te wen- schen als zijnde eene bepaalde behoefte ge worden. AMSTERDAM. Bij beschikking van den minister van binnen), zaken van 8 Julij is bepaald, dat de verkiezing in het hoofdkiesdistrikt Hoorn, noodig geworden ten gevolge-van hel niet aannemen der benoeming tol lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal door den heer mr. A. S. van Nierop, zal geschieden op Donderdag 21 Julij aanst. en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 4 Augustus daaraanvolgende. De provinciale stalen van Noord Holland hebben in hunne vergadering van 8 dezer tot lid van de eerste kamer der staten generaal ter vervanging van wijlen den heer van Wes- sem gekozen den heer mr. H. J. Smit te Zaandam, met 41 van de 56 geldige stemmen. Deze merkwaardige waterplant, de Victo ria Regia, is dit jaar in den Hortus Botanicus alhier lot eene buitengewone ontwikkeling ge komen. Het bassin, waarin de plant vroeger werd gekweekt, had eene ruimte van 3 ’/2 ne- derl. ellen in het vierkant, zoodat het niet meer dan vier bladen kon bevatten. Thans wordt de geheele lengte van het gebouw’, ruim 17 nederl. ellen, door het bassin ingenomen In het middengedeelte prijken tien kolossale bladen, tot 17 palm diameter, en reeds ver- toonen zich verscheidene bloemknoppen, waar van de eerste vermoedelijk morgen avond (Za- turdag jl.) zal bloeijen De beide vleugels van het bassin zijn met een twintigtal verscheiden heden van waterleliën bezet, die door hare schakeringen van donker- en licht roode bloe men een prachtig effekt maken. 's HERTOGENBOSCH. De jongst verloopcn dagen hebben zich ge kenmerkt door een aantal verwondingen, eenige werklieden aan den staatsspoorweglijn Bergen op Zoom-VVoensdrecht overkómen; liet treurig ste dier gevallen was gisteren aan de ijzeren brug op den straatweg Een werkman geraakte onder een der zandwagens, met het ongelukkig gevolg, dat zijn been en een gedeelte van het onderlijf verpletterd werden. ’s GRAVEND AGE. Van hier wordt gemeld, dat aldaar in som mige kringen een gerucht looptals zouden er redenen bestaan om le veronderstellen dat jhr. mr de Koek in zijne betrekking van direc leur van het kabinet des konings door een an deren ambtenaar zal vervangen worden Z. K. H prins Frederik der Nederlanden heeft, als voorzitter van de hoofdkommissie van de nationale feestviering van Neérlands onaf- De I partc- door -1 De I ij te- eeling maar r vaal loopig 1 .woon-l rlcgd, I er bc-1 n vrij-l >flicie-l s SNEEKER rf I i EN uilgegaau. AD VERTE N TIE N van 1 tot 4 regels, gewone, .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. ent do ik nog leger, nd om 'enheid mrzien.' 'stelsel gen le on- mi- tel ie lij in werp spre- ;aven e te- Van van dok voor- de n op ligen dat ver- met it al- ende voor ititic) ''lts ment 014 n ou- I in li- I voor 1 ande- ediu, 1 innen j ehaii-J Ig. otl de ia' irecuiiJ oomlol et bc-l voort-1 olgen r1 op tul d van] litzon-l chelijk 1 COURANT. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS ent ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is J binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco ƒ1.90.1 ulkcn I srpen inden n 8TATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMFER. Uit liet voorloopig verslag nopens het ontwerp van wet op het regt van zegel blijkt dat iu sommige der af deelingen gewezen werd op het verbandwaarin deze voordragt moest geacht worden te staan tot dealgemee ne plannen van den minister van financiën omtrent de hervorming van ons belastingstelsel, men meende dat geeue afschaffing van belasnng moet plaats hebben zou- der voldoend aequivaleut doch volgens anderen kan het in dit geval in aanmerking komen om ook zonder voldoend aequivalent een altijd betrekkehjk gering deel van de opbrengst der belastingen op te offeren. De vraag, of er béhoefte bestaat om de tegenwoor dige wetgeving op het regt van zegel aan eene alge- meene herziening te onderwerpen werd slechts door weinige leden ontkennend beantwoord. Doch meer al gemeen betwijfelde menof bij de plaats gehad hebben de herziening wel van het goede beginsel is uilgegaau. Alen zou gaarne mededeel mg ontvangen van het ad vies van den raad van state nopens de voordragt. De verandering van het. evenredig zegel-egt op on- derhandsche acten van verhitting vond bij vele leden af keuring. De vraagof de voorgestelde bepaling nopens het zegelregt op binnen- en buitenlaudsob haudelspapier aan nemelijk waren, werd door vele leden ontkennend, door een grooter aantal echter toestemmend beantwoord. Met opzigt tot het voorgestelde zegelregt op de polissen en en bewijzen van verzekering zag men vrij algemeen be zwaar in de verhooging der bestaande belasting, daaren tegen vereenigde zich de meerderheid met het voorstel aangaande de onderhandsche quitantien. De vrijstelling der registers van den burgerlijken stand en van die van ontvang van gemeenten enzvond algemeen bijval, Omtrent de algeheele opheffing van het zegelregt op drukwerken dagbladen enz., heerschte vrij wat verschil van gevoelen. Velen betoonden zich met deze vrijstel ling hoog ingenomenanderen koesterden niet zoodanige gunstige verwachtingen van dien maatregel. De slotsom der overwegingen was.- dat de groote meorderheid zich vóór de afschaffijug van het zegelregt op de dagbladen verklaarde, deels omdat men zich voorstelde daardoor wezenlijke voordeelen voor de beschaving en verl ch ing van de natie zouden worden verworven, deels omdat men een maatregel niet langer wilde tegenhouden, waar van zoo veel heils werd verwacht en waarop bet uitzigt sedert eene reeks vau jaren geopend is. Ook de afschaffing van het zegelregt op advertentiën in nieuwspapieren vond bij de meerderheid bijval. An deren gingen evenwel niet zóó ver, en eenige leden meen den dat een regt van 10 a 15 ets. te behouden ware. De afschaffing der opcenten, of het zamensmelten daarvan met de hoofdsom der belastingbeschouwde men alleen als een maatregel van orde. GROOT SCHEEPSKANAAL van daar regtstreeks naar SNEEK. Van het artikel geteekend L in de Sneaker Courant van 6 Julij jL ter bestrijding onzer aanprijzing dezer belangrijke zaken hebben wij in zijn geheel,, met genoegen lecture genomen omdat die bestrijding ons zoo zwak voorkomtdat ze ongetwijfeld de strekking zal hebbenom onze aanprijzing nog meer tc verster ken. IKij hebben namelijk onze aanprijzing met redenen omkleeden hare gegrondheid zoo wij vertrouwen met houdbare bewijzen aangetoond terwijl de bestrijder eenvoudig zegt dat er geen behoefte aan bestaat, zon der één onzer motieven te weerleggen en ook, zonder op zijn standpunt, vo.r zijn beweren, één grondig be wijs te leveren. Wij zeggen zonder één grondig bewijs en dit ge- 1 zegde meenen wij met het volgende te kunnen staven. Als hij aanvoert dat Stavoren de schoonste en ruim ste haven van Friesland bezitdan vragen wij daarbij heeft men in en dadelijk voor die haven diepte genoeg? biedt ze eene veilige ligplaats aan is ze om stroom rigting en golfslag gemakkelijk in- en uitteloopen in één woord is ze ten allen tijde genoegzaam bruikbaar en dan zal het weinig gebruik dat van die schoone haven ,door de schipperij gemaakt wordt, zeker alleen voldoende zijn om die vragen ontkennend te beant woorden. Als hij beweert, dat die haven met een zeer geringe som verbeterd en in voldoenden staat kan worden ge- bragt, en dan ook voor diepgaande schepen en voor toevlugthaven kan worden gebruikt dan moeten wij zulks ook op grond van het verledene ontkennen om dat er jaarlijks met uitbaggeren enz. veel aan te koste wordt gelegd zonder iets te vorderen, en omdat die geheele verbetering bij zoo groote behoefte, tot heden n et heeft plaats gehad niettegenstaande de haven zoo als hij teregt aanmerkt een provinciaal eigendom uitmaakt. Dat er voor de kust te Stavoren meer diepte wordt aangetroffen dan voor de kust te Hindeloopenen dat er voor ieder havenwaar diepte is golfslag plaats heeft, dit zijn punten ofschoon ze niet in alle dee- len toestemmende van ondergeschikt belang, om dat in alle geval ten allen tijde voor beide kusten ruim schools water genoeg staat en het dus alleen daarop aankomt, of er dadelijk vóór en in de haven genoeg zame diepte voorhanden isen of de golfslag daar ook gevaar te weeg brengt. Eindelijk het aangehaalde over den spoorweg vatten wij niet, omdat voor dien weg nog geen concessie ver leend is, en omdat wij vertrouwen, dat er in elk geval een grondig onderzoek, naar de beide afgebakende ha- -< vengelegenheden zal plaats hebben voor dat men het uitgangspunt zeker eene gewigtige keuze voor het •welslagen der zaak daarvoor in Friesland bepaalt; wij voor ons zijn steeds van gevoelendat wil men de «enig geschikte havengelegenhcid en de voordeeligste plaatselijke ligging, met andere woorden, wil men de belangen der zaak zelvemet die der provincie Fries land op de meest gewenschte wijze met elkander ver- eenigen, dat dan eindelijk voor dat uitgangspunt Hin- deloopen gekozen moet worden. Wij sluiten hiermede dit ons antwoord, en blijven ons vleijen dat de aan het hoofd dezes genoemde za keualleen omdat ze zoo als wij vroeger betoog den voor het algemeen belang zeer wensdhelijk zijn, door de provinciale staten zullen worden aangenomen. X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1864 | | pagina 1