1864. MMS- EN ADVERTENTIE-RIAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 61. negentiende 30 Julij. Zaturdag JAARGANG, - BINNENLAN D Er is kostbare ring met een robijn gevon- I »g- "tl de ml A BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken bekend aan alle gebruikers van maten en gewigten binnen deze Gemeentedat door den Arrondissements-ijker alhier voor den herijk zal worden gevaceerd op WoensdagDonderdag Vrijdag Zaturdag en Maandag den 272829 en 30 dezer en den 134, 5 6 en 8 der volgende maand, telken dage van ’s morgens 8 lol 12 en van ’s namiddags 3 tot 7 ure, met dien verstande: den eersten dag voor wijk 1 de stadsmaten en het waaggewigt, den tweeden dag vanwijk 2den derden dag van wijk 3enz; tot den tienden dag voor wijk 10. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 25 Julij 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris HAGA. s GRAVEM1AGE. De heer mr. J. D C. baron van Heeckeren van Wassenaer Twickel is naar Stuttgart ver trokken, om Z M koning Karel I van Wur- temberg, bij gelegenheid van HD. troonsbestij ging, namens Z M. den koning der Nederlan den te complimenteren. Volgens een berigt van Zr. Ms minister resident te Koppenhagen heeft het departe ment van marine aldaar den 19 dezer bekend gemaakt dat, ten gevolge van den gesloten wapenstilstand de blokkade der Pruissische havens van Colberg Cammin Swinemiinde, WolgastGreifswald Stralsund Barth, Dan zig en Pillau alsmede die der havens van Sleeswijk en Holstein opgeheven zal worden, te rekenen van 20 Julij ten 12 ure des mid dags. Het voorstel om, naar aanleiding van een vorig raadsbesluiteen geschenk in zilver aan IIH. MM. den koning en de koningin bij het 25jarig huwelijksfeest aan te bieden daarvan de som van ƒ9000 over te brengen van de uitgaven op de meerdere ontvangsten op den post gedistilleerd werd met algemeene stem men aangenomen aangezien het was gebleken dat het gedistilleerd gedurende de eerste zes maanden van dit jaarongeveer ƒ14,000 bo ven de raming had opgebragt. AMSTERDAM. In het begin van deze maand ontving de Hortus Botanicus alhier van 's lands plantentuin te Buitenzorg eijeren van zoogenaamde Vliegen' aan Z E. den minister van binnen), zaken de verzekering te gevendat de openbare school van den heer Elberts zal worden opgeheven zoodra de rijks hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus alhier wordt geopend. Door ge noemden minister was den raad kenbaar ge maakt, dal eerst dan, wanneer hem verzekerd werd dal de school van Elberts zal worden opgeheven zoodra de rijksschool wordt ge opend Z. E omtrent hare oprigting te Zwolle eene beslissing zal nemen De commissie op wier advies de raad zijn tegenwoordig besluit heeft genomen erkent in haar rapportdat de onvoorwaardelijke opheffing der school van Elbertswelke gedurende jaren zeer bevredi gende uitkomsten voor het onderwijs heeft op geleverd, en in welker behoud vele ingezete nen een levendig belang stellen, bij haar zwaar weegtte meer wanneer zij daar tegenover stelt de onzekerheid, met welken uitslag eene rijks hoogere burgerschool zal werken. Wan neer die commissie echter bedenkt, dat eene inrigling voor onderwijs bloeit alleen, of hoofd zakelijk althansdoor het bezit van eenen en kelen persoon datzoo als de ondervinding op verschillende plaatsen leertmet het verlies van dien enkelen persoon de inrigting kwijnt of gegeel te niet gaat en dat er geene waar borgen bestaan voor het langdurig bezit van een zoo verdienstelijken hoofdonderwijzer als de heer E of op zijne voldoende vervanging dan voelt zij zich gedrongen, met het oog op hetgeen door den raad als zijn verlangen is ge openbaard om namelijk alhier eene lijks hoo gere burgerschool met vijfjarigen cursus geves tigd te zien en beide scholenbij gebrek van een genoegzaam aanlal leerlingenmoeijelijk te gelijker tijd zouden kunnen blijven bestaan en eindelijk met het oog op de omstandigheid, dat, wanneer men thans het geschikte oogen- blik laat voorbijgaan, en later geene vooruit- zigten zullen bestaan op het verkrijgen van rijkswege eener diergelijke inrigtingom te ad viseren tot het geven van de zekerheid aan den minister van binnenlandsche zaken, welke door Z. Exc. wordt verlangd. De gemeenteraad te Kampen heeft besloten om hel stationsgebouw, benoodigd voor den spoorweg, naast de buiten-societeit te plaatsen, en daarvoor aan de maatschappij eene som van ƒ23,000 te verleenen. GRONINGEN. De aanvoer van nieuwe aardappelen uit de ze provincie is thans zeer aanzienlijk, zoodat de prijzen dan ook in de laatste dagen aanmerke lijk zijn gedaald. Onder anderen zijn de schip pers van Kloosterburen hier thans aangekomen, die de aardappelen, welke zeer goed zijn, aan de verkoopers leveren tegen 8 cent de vijf kop. ZWOLLE. De raad dezer gemeente heeft besloten de bladeren Phylhum pulchrifolium (het vlie gende blad) en Phasma gigas (de vliegende tak). Sedert eenige dagen zijn eenigen van deze bei de merkwaardige insecten uilgekomen en out wikkelen aanvankelijk goed. Donderdag (na middag) en Vrijdag zal de achtste bloem van Victoria regia b!oeijen. Het grootste der bla deren heeft (hans ruim 18 palmen diameter en een bladsteel van 3 '/2 Ned. el. ARNHEM. Als bewijs van algemeene belangstelling die in deze provincie beslaat in de behandeling en het gebruik van het getrokken geweer of de buks, moge dienen, dat de voornaamste scherp- schutlersgilden in de provincie Gelderland zich hebben vereenigd lot een geheel, onder den naam van Geldersche scherpschutters vereeniging. In de vergadering, welke Zondag jl te Dieren als centraalpunt der provincie gehouden werd mogt de vereeniging niettegenstaande zij zich eerst dezer dagen konstitueerdeeen getal van 350 leden tellen. Het doel is om jaarlijksche konkoersen te houden. Bij loting is bepaald dat het konkoers zal worden gehouden Maan dag 15 Augustus e. k. op de schietbaan van het gild „Oranje” le Brommen. Alle scherp- schuttersgilden in Nederland kunnen aan de vereeniging deelnemen volgens gearresteerd reglementhetwelk bij het hoofdbestuur le Arnhem verkrijgbaar is. 's HERTOGENBOSCH. Voor eenige dagen werd te 's Hertogenbosch een huwelijk gesloten tusschen een paar jonge lieden uit den burgerstand. Nadat het jeugdige paar des namiddags eene wandeling gemaakt en zich weder vrolijk aan de bruiloftstafel ge zet had, werd het gezelschap eensklaps gestoord door Iwee politie beambten, die bruidegom be kend maakten, in last te hebben beiden te ar resteren. Met tegenzin volgden zij de agenten naar het bureau van polietie, waar hun werd medegedeeld, dat de bruid aangeklaagd was van diefstal van een gouden ketting en de brui degom van medepligtigheid aan het feit. Na htt verhoor het men den bruidegom op vrije voeten, doch zijne bruid werd overgebragt naar het huis van arrest MAASTRICHT. Bij Valkenburg, tusschen Aken en Maastricht, zijn de overblijfselen van een Romeinsch leger kamp ontdekt. De opsporingen zijn met zorg en naauwgezetheid aangevangen en hebben reeds geleid tot het ontdekken van een aantal beenderen, wapens en andere voorwerpen, die voor de oudheidkunde van belang zijn, ook een den. ‘S' SNEEKER one lts :iih ui 1 onl I n ou- I in li- I lour I ainle- I 11, I 111 111 II I 'ulken 1 erpen ouden Do parte- door lij lol eelingl niaarl ir vaul loopigl twoor-1 rlegd, I er bed n vrij-l iflicieJ et op ul ld wil llifZOil-l clielijkl •ent do I ik nog I leger, nd om I fenlieidl lorzien. ntelsel [gen te on- a mi- 1 .tel ie I lij in I werp spre- taven le te- Van J van dok voor- de :n op ligen dat ver- met it al len de voor ititic) COURANT. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad 1.65 buiten de Stad franco 1.90. *3 AD VERTEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone ,lWer 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents» behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1864 | | pagina 1