1864. NIEUWS- EN ADVERTENT1E-RIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NEGENTIENDE C. Woensdag 30 November. geene al te dan ook bijzonder geneigd is. ing on- de mi- js stehe. I ie hij in ontwerp de spre- uitgaven a de te en. Van deg van oog dok on voor- igd, de en op undigen 'en, dat die ver is niet met al- mdcndc en voor istitiln meente waren vermaakt. GRONINGEN. In de vorige week arriveerden te I bij de Leek, de heeren officier van justitie en regter-commissaris, ten einde een onderzoek in te stellen naar den boedel van Jan Jansen, smid aldaar, welke op den 18 11. failliet was ver klaard. Dit onderzoek, hetwelk tot laat in den nacht voortduurde, had ten gevolge, dat bijna al de roerende goederen van den gefailleerde bij onderscheidene buren werden gevonden, terwijl verschillend ijzerwerk uit zijn tuin werd opgegraven. Nadat terstond verschillende ge tuigen waren gehoord, zijn de goederen met den gefailleerde naar Groningen opgezon den. Reeds is men met de voorbereidende werkzaamheden van het bouwen van het spoor weg-station alhier begonnen, en was het ter rein, gelegen buiten deze stad, tusschen de Heere- en Apoorten, met vlaggen versierd. Wij vernemen, dat het verdrag tusschen Nederland en Hannover, over de aansluiting 1 van den spoorweg HarlingenWinschoten aan want ook de ministers van marine en oorlog zijn reeds veroordeeld en wachten, gelaten en zonder veel wanhoop, hunne vervanging. Er zou dan van het liberaal kabinet van vóór nu i bijna 3 jaren, slechts de heer Thorbecke zijn overgebleven, en welligt de heer Betz, zoo de Kamer hem nog het leven laat.’’ Wij vernemen, dat ten huize van vrouw I Gereke, die jl. Maandag door de regtbank al- hier is schuldig verklaard aan het houden van een leenhuis op pand, zonder vergunning, en deswege veroordeeld, op nieuw een geregtelijk onderzoek heeft plaats gehad wegens soortgelijk wanbedrijf, en wel wegens het beleenen van gouden en zilveren voorwerpen en diamanten. Voorts vernemen wij, dat weldra eene andere vrouw voor die regtbank zal teregt staan, ins gelijks wegens hetzelfde wanbedrijf, en die ook voor beleende goederen een billijke rente be dong van 12 it 1300 pCt. Z. M. de koning heeft in een bijzonder gehoor ontvangen baren von Hodenberg, minis ter-resident van Hannover bij ons hofdie de eer heeft gehad aan Z. M. te overhandigen een brief van zijn souverein. strekkende tot beant woording van de kennisgeving nopens het op nonactiviteit stellen van den baron Stratenus. Vervolgens is door Z. M. ten gehoore ont vangen graaf de Perponcherbuitengewoon ge zant en gevolmagtigd minister van Pruissen bij ons hof, die de eer heeft gehad aan Z. M. voor te stellen baron von Gundlach, onlangs tot secretaris van het Pruissische gezantschap aan dit hof benoemd. Z. Exc. Don Juan de Rascon, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van 11. M. de koningin van Spanje bij het Nederlandsche hof, heeft de eer gehadbij Z. M. den konir.g te worden toegelaten, ter overhandiging van zijne brieven van terugroeping. Ter gelegenheid dat het Japansche schip, hetwelk te Dordrecht in aanbouw is, de doop is toegediend, hebben eenige Japansche officieren een diner aangeboden aan eenige leden van het bestuur der handelmaatschappij, van de kamer van koophandel, van het gemeentebestuur, als mede aan de bouwmeester van het vaartuig en sommige partikulieren. Het diner moet zeer prachtig zijn geweest, en zeer ongewoon was het verschijnsel, dat, na afloop van de tafel, een paar der Japansche officieren in kostuum zich eenigen tijd op de heeren-sociteit „de Harmonie” bewogen, om zich met dezen en genen eenige oogenblikken te onderhouden. AMSTERDAM. Een door burgemeester en wethouders van Amsterdam voorgedragen adres aan de Tweede Kamer, waarin de raad zijne ingenomenheid te kennen geeft met het aangeboden wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet, voor zoo- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SN EEK brengen ter kennis van de belangheb benden dat bij Raadsbesluit van 14 dezer maand no 24 is bepaald om het onderwijs in de beginselen der Fransche taal niet meer te doen geven op de jongens schoolmaar aan de leerlingen van de hoogste klasse der jongens school in een der localen van de hoogere burger schoolin eene avondcursus van 6 tol 8 uren, viermaal 's weeks, door twee Leeraren van de Hoogere Burgerschool. Sneek den 29 November 18G4. WOU DA Burgemeester. HAGA Secretaris. s GRAVENI1AGE. De Haagsche correspondent van den Echo du Parlement, het officieus orgaan der Belgische regering, schrijft o. a. het volgende: „Uit eene goede bron berigt men mij, dat de minister van financiën plan heeft, zich over de verwerping van het St. Agatha-voorstel te wreken, door middel van een nieuw, vermeer derd en verbeterd ontwerp, hetwelk hij, zoo mogelijk, nog in den loop der tegenwoordige zitting zou indienen.” In denzelfden brief wordt nog melding ge maakt van het gerucht, dat de heer Olivier, na aanneming zijner begrooting, de portefeuille van justitie zou nederleggen, om in den raad van state zitting te nemen. Aan dat berigt wordt de opmerking toegevoegd, dat de heer Olivi’er een bijzonderen aanleg heeft voor een rustig leven, waartoe hij, hoewel men hem groote activiteit verwijten kan, „Zoo de heer Thorbecke aan dezen wensch gehoor verleent dus gaat de briefschrijver voort en de heer Olivier door den heer van der Linden vervangen wordt, zal er een geheele transfor matie van het ministerie zijn tot stand gebragt, veel de plaatselijke belastingen betreft, is aan genomen met 27 tegen 5 stemmen. De Amst. Ct bevat het volgende belang rijke berigt van den 26 November: De leening van vijf millioen voor de Amsler- damsche Kanaal-maatschappij is volteekend de lang en sterk gespannen verwachting niet teleurgesteldEere en dank aan allendie daartoe hebben medegewerkt. ARNHEM. Donderdag werd voor het provinciaal geregts- hof van Gelderland behandeld de zaak van E. Lehman, B. Duivelshof en H. J. Hulsbeek, ter zake van den diefstal, opgevolgd door manslag, gepleegd ten huize van den oud pastoor Leus, onder Neede, in den nacht van 17 op 18 Ju ni] jl. Het getuigenverhoor bragt geene nieu - we omstandigheden aan het licht en de beschul digden bleven ten aanzien van het aandeel, door ieder hunner aan de misdaad genomen, bij hunne vroeger afgelegde bekentenissen vol harden. De advocaat-generaal requireerde voor al de beschuldigden, die buitendien reeds meermalen vroeger zijn veroordeeld, de straffe des doods. Na re- en dupliek bepaalde het hof de uitspraak in deze zaak op aanstaanden donderdag. MIDDELBURG. Te Yerseke zijn op het gemeentehuis uit een glazen kastje ontvreemd al de ridderorden eereteekenen, een zilveren sjerp en een paar generaals-epauletten, van wijlen den heer P. Y. Knolt, in leven gepensioneerd generaal-majoor Mulkcn 1 der infanterie en ambachtsheer van Yerseke, werpen j welke door hem als aandenken aan die ge toonde« departe ds door- ii. De Midwolde, hij lo.. justitie en rdeeling r; maar ■ter van irloopig .ntwoor- lerlegd, :gcr be- ran vrij-1 oflicie- SNEEKER BINNENLAND gewone Cents ADVERTENTIE N van 1 tot 4 regels, gewone .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco/1.90 breeds tooude het bc- voort volgen n op la >ud van uitzon- ischelijk trent de dik nog t leger, I :ind omi efenheid oorzien.l igsleisel I ugon lei rtcmeutl 'an mj 1 den on- 1 cn li en vu<M vijande- oldeden, I kunneuj en °ellaai raag, of inde ia en. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van den 28 November. In de zitting van beden heeft de heer Rochussen verlof bekomen om later vragen te rigten aan den mi nister van koloniën over het vonnis, waarbij een Javaan in hooger beroep is vrijgesproken van het feit van het omhakken van een groot aantal keffijboomen. Daarna is de beraadslaging voortgezet over de staats- begrooting voor 1865. Hoofdstuk II (hooge collegïèn van staat) is met alge- meene stemmen aangenomen. Over hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) hebben een aantal sprekers over velerlei kwestiëu het woord gevoerd en zijn deze door den minister van buitenlandsche zaken iq het breede beantwoordwaarna de algemeene beraad slaging is gesloten. Morgen zal de beraadslaging over de artikelen worden voortgezet. COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1864 | | pagina 1