1864. 92. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEÜ. No. 100. 14 December. Woensdag JAARGANG, NEGENTIENDE BINNENLAND iding on- I er de mi- 1 rijs stel te I die hij in I ontwerp 1 inde spre- I uitgaven I na de te- I iden. Van I auleg van I Iroog dok I kon voor- I digd, de I d, en op I kundigcn I even, dat I alle ver- I •p is met I met al- I houdende I nen voor I JustititnI Betreffende de redding der equipage van het gezonken Engelsche fregatschep Horizon, door kap. J. Stoorvogel, voerende het te Dordrecht, te huis behoorende schoenerschip Jenneke Hen drika. op zijne reis van Villa Nova naar Dord recht voorden van eene geachte zijde de vol gende bijzonderheden medegedeeldKapitein Stoorvogel zag den 21 November jl. op 47° 49° NB. en 8° 44 WL in den mond van hel Kanaal, met ontruimig en stormachtig weder een groot fregatschip onder lij opkomen, het welk noodvlag heesch. Door seinen bespeurde men dat genoemd fregatschip zeer lek was en dat men dringend verzocht om hel nabij te blijven, wijl men bevreesd was dat het schip zou zinken. Dien dag en den daarop volgen den nacht bleef kapt. Stoorvogel in de nabij heid; den volgenden morgen zag men wederom de noodvlag op het Engelsche schipwaarop kapt. Stoorvogel, onaangezien den hevigen storm achter het zinkend schip heen voer en, niettegenstaande het daaraan voor zijn schip verbonden gevaar, besloot de equipage van be doeld schip te redden. De reddingsboot, waar mede een gedeelte der equipage werd overge- bragt, werd onder den spiegel der Jenneke Hendrika door de hooge zee aan spaanders ge slagen, en met eene tweede hoot in vijf reizen i de overige bemanning behouden overgebragt. Kapitein Stoorvogel en zijne equipage hadden de voldoening, door hunne edelmoedige hulp 35 personen van een waarschijnhjken dood te heb I ben gered, welke personen door hem den 24 I November behouden te Falmouth zijn aan land I gebragt. Deze edelmoedige daad is bereids I gedeeltelijk erkend. Door de reeders van ge meld gezonken schip is aan kapt. Stoorvogel I bij een vleijend schrijveneen gouden zak- I chronometer lot aandenken aangeboden Door Z. M. is benoemd lot kommissaris I van politie te Amsterdam mr. 11. G. van Does- burgli, thans advokaat aldaar. I De Hooge Raad heeft het beroep in cas- I salie verworpen in de zaak van den voorzitter I van het waterschapsbestuur van de Lemstersluis c. a. contra W. van Andringa de Kempenaar, I betreffende het beheer der Lemstersluis. I Dr J. B. Molewaler, lector in de ge neeskundige kliniek en directeur van het zieken- I huis, mede oprigter en sedert 1853 president 1 i i*#. C. der doofstommen-inrigling te Rotterdam enz. enz. bezweek, in 52 jarigen ouderdom, aan eene ziekte, die hem sedert geruimen tijd aan zijn bed gekluisterd had. In de Staats Cl. is opgenomen het ver slag der kommissie in Friesland belast met het afnemen der examens van hen die zich in het najaar van 1864 hebben aangemeld om acten van bekwaamheid tot het geven van lager on derwijs te verkrijgen. AMSTERDAM. Met genoegen vermelden wij, dat aan onzen geachten en in hel belang van nijverheid en scheepvaart zoo onvermoeid werkzamen stadge noot, den heer Paul van Vlissmgen» eene nieu we ondeischeiding is ten deel gevallen. De keizer van Rusland heeft, als erkenning van ’s mans vele en groote verdiensten, den heer van Vlissingeti benoemd tot ridder der orde van St. Stanislas 2e klasse MAASTRICHT. Het provinciaal geregtshof in Limburg heeft in raadkamer uitspraak gedaan in de zaak van den proc. mr. A. B N. van Melsen die appel had aangeleekend tegen hel vonnis der arron- dissements-reglbank te Maastricht van 9 Nov. jl., waarbij hij voor den tijd van zes weken in de uitoefening der practijk is geschorstter zake van het andermaal gebruiken van zegels van 50 centen, die door een chemisch prae- paraat waren afgewasschen. Het hof heeft bij een breedvoerig gemotiveerd arrest het vonnis der reglbank bevestigd. Van dit arrest zal cas satie worden aangeteekend. s HERTOGENBOSCH. Zondag jl. voor 8 dagen had te Made een voorval plaats dat ongelukkiger gevolgen had kunnen hebben. Onder de eerste Godsdienst oefening der R. Kalh.op het oogenblik dat de Eerw. Heer Pastoor zich op den kansel be vond en de lichten van hel altaar uitgedoofd warenwerden vele aanwezigen door een' pa niek als stond de kerk in brand bevangen men wilde tegelijk de kerk uit, doch aangezien de deuren hier gelijk elders binnenwaats open slaan en de hoofddeur gesloten was, gelukte het slechts aan weinigen door een zijdeur te ont komen, daar deze weldra door den drang der massa als versperd was. Een verschrikkelijk tooneel ontstond. Men vlood door, op en over elkanderen. Een jammerlijk geschrei waarbij het niet mogelijk was eene stem te onderschei den, want niemand kon zich doen hooren of verslaan weergalmde door de kerkgewelven. Velen verloren hun bewustzijn, anderen bekwa men ernstige kneuzingen de kerk was als be zaaid met kleedingslukken doeken, voorschoten, mutsen, petten, schoenen, klompen, sieraden, enz. welke in den drang verloren, door me- uniuiwi’.iu SNEEKER gewone Cents A D VERTEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents» behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. Olll ister van I oorloopig gev.rr,... lartement van icden o, en en 1 iten vuori i vijand» I voldeden, n i kiiiineulj If gehaiiR vraag, oil einde in I |zen. Mulken j erwerpen toonden I ren. De I departe. I eds door-4 ren. De I s hij te-I ordeelingl Ier; maar] ister Zitting van 12 December. In de zitting van heden heeft de heer van Nierop de brieven betrekkelijk de vraag naar de soliditeit van den aannemer der Kanaalmaatschappij overgelegd, bevestigen de zijne gedane mededeelingeu. Op zijne vraag, of er magtiging was verleend tot het uitschrijven van de eerste storting, Reeft de minister ontkennend geantwoo d. utrent de I iblik nog I iet leger, I czind oinll oefenheidl] voorzien.J ingstelsel I ringen tol lantwoor- I ïderlegd, I leger be-1 van vrij-1 oflicie-1 t brecdeJ i toonda I het be- I ;d voort- I irvolgens I en op tal loud vanl 3t uitzon-l mschelijk I s GRAVENHAGE. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en l ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is? binnen deze Stad /1.65; buiten de Stad franco /1.90 I Het wets-ontwerp tot goedkeuring der begrootiug van uitgaven voor deu aanleg vau staatsspoorwegen voor 1865, ten bedrage van 21 millioen gulden, is daarna amgenomen met algemeene stemmen op één na. .Morgen beraadslaging over de begrootiug voor de marine. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van 12 December. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft hare werkzaamheden hervat. De heer H. E. Verschoor,uieuw benoemd lid, is toegelaten. Ingekomen zijn de reeds door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen en hoofd stukken der Staatsbegrooting voor 1865. TWEEDE KAMER. Zitting van den 9 December. In deze zitting is ingekomen ee i overzigt van de op brengst der belastingen enz. over de dienstjaren 1831 I 1863. De beraadslagingen over hoofdstuk V der I staatsbegrooting voor 1865 (depart, van binnenl. zaken) I zijn voottgezet De behandeling der zaak van het lager I onderwijs werd hervaten daarbij het woord gevoel d I door de heeren van Nispen van Sevenaer, Jonckbloet, de Brauw, de Laat de Kanter, Mijer, van Lynden en I den Minister van Binnenl. Zaken. Even als gisteren, I werd hoofdzakelijk de vrijheid van onderwijs besproken I en nagegaan of de wet op bet lager onderwijs zooda- I nig werd toegepast, dat die vrijheid als voldoende ge- ëerbiedigd kou worden beschouwd. Na den minister I van biimenk zaken spraken nog de heeren van Nispen I van Sevenaer, van Zuylen vau Nyevelt, van Lynden I en Kappeyne van de Coppello. De Minister van Bin- I peiilandsche Zaken beantwoordde de sprekers, waarna I de algemeene beraadslagingen over de zevende afdeeliiig I werden gesloten verklaard. I De artikelen 96 tot 121 werden achtereenvolgens zon- I der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Over artikel 122, luidende: „Bijdragen aan gemeen- I ten, door de uitgaven tot eene behoorlijke inrigting van I bet lager ouderwijs vereischt te zwaar gedrukt,” voerden I het woord de heereu IJssel de Schepper en dé Minister I van Binnenl Zaken. Dit art. werd, even als de artt. I 123 tut 128, goedgekeurd. Over de achtste afdeeling in het algemeen werd geene I discussie gehouden. De artt. 129 tot 142 werden zon- I der beraadslaging goedgekeuid, even als art. 143 „jaar- I wedden en verdere belooningen der ambtenaren en be- I dienden bij ’s Rijks museum van natuurlijke historie te I Leiden”, na eene korte woordenwisseling tussclren de I heeren van Eek en van Kerkwijk en den Minister van Binnenl. Zaken, en de artikelen 144 tot 150 zonder beraads'agiug. De hr. Simons gewaagde bij de behan deling van art. 151. „subsidie aan de koninklijke aka- demie van wetenschappen”, uitgetrokken voor de som van ƒ15,200, vau de wenschelijkheid om dat bedrag met ƒ2000 te vermeerderen, waartoe door hem een voorstel werd gedaan. Over dit vooistel spraken de hh. Dirksvan Heemstra, vau Limburg Brouwer en de Mi nister van Binnenl. zaken, waarna het met 4G tegen 28 stemmen werd verworpen. Na de aanneming <»<-r ver dere artikelen vai: de achtste afdeeling tot artikel 160, werd besloten de beraadslaging op den volgenden dag voort te zetten. In den loop der zitting zijn nog ingekomen twee wets ontwerpen, als: een tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Groningen; een tot onteigening van per- ceeleu voor den aanleg van den spoorweg van Winscho ten naar de llanuoversche grenzen. De Tweede Kamer heeft, den 10 dezer, de begroo- ting voor Binnenl. zaken aangenomen met 55 tegen 19 stemmen. COURANT.,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1864 | | pagina 1