J 1864. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RUAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. <r c N°. 104. -I; Woensdag 28 December. JAARGANG, NEGENTIENDE Voor de militie wordt niet inge ac- 'ai- rdt zal van het een gen och 1 g is A rijf-1| ngo and iaiis orl- ïlkti go- age de len <1<1 ro-l :hd 2 5 7 9 en I ing ten üijn J. en, im- iis- I lad I van I oor I De I nip j H.-tl jIIh I en I ren I <m- I an- 1 Ir- i). 1 ar I 'r,‘ 1 Ir 1 CC I die 1 te I an- I BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK. Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72.) Brengen door deze ter kennis der ingezete nen, dat, bij hoofdstuk III dier wet, handelen de over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten worden gehouden 1) hij, wiens vader of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28slen Julij 1850 (Staatsblad no. 44); 2) hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3) hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingeze ten mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienste pligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: 1) van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is deze overledende moe der, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2) van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont 3) van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is. in de ge meente, waar hij woont 4) van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont in de ge meente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. schreven 1) de in BINNENLAND S* GRAVENIIAGE. Eene in de maand Mei I. I. uitgebroede Dorking-hen, welke met andere kippen in den tuin van de Rotterdamsche Diergaarde vrij rondliep, werd onlangs vermist; men vond haar eindelijk op hare eigene eijeren broedende zit ten; sedert eenige dagen ziet men bij haar kiekens, die door de buitengewone zorgen, daarvoor besteed, goed groeijen. Uit Londen deelt men mede: De onlangs aan den heer C. Soetens ver leende koncessie voor drie raihoute-lijnen tus- schen Amsterdam en Rotterdam, is overgegaan in handen eener aanzienlijke maatschappij te Londen, zamengesteld uit Engelschen, Franschen, Duitschers en Amerikanen, met een kapitaal van 1 millioen p. st. (12,000,000 ned. ct. welke maatschappij zich levens ook, bij even tuele verleening der koncessie, zal belasten met de door den heer Soetens gevraagde rail- route-lijnen Katwijk-Leiden-Woerden, Scheve- ningen-'s Hage-Delft-Gouda en Haarlem-Lisse- Hillegom-Leiden." Aan hetgeen voor vier weken uit de om streken van Harmelen is gemeld, omtrent den overvloed van appelen en de ongekend lage prijzen waartegen zij worden aangeboden, kan een deswege uil Nieuwerbrug ontvangen berigt 1) de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, dieycen Nederlander is; 2) def in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten. 3) de zoon van den Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk die volgens art. 15 hobeort te worden ingeschreven, is verpligt, zich daar toe bij burgemeester en wethouders aan te ge it) 12 1 ven tusschen d-n Isten en 31sten Januarij Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn va Ier, of, is deze overleden, zijne moe der, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tol het doen van die aangifte verpligt. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij burgemeester en wethouders der ge meente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken burgemeester en wethouders verder be kend dat op 11e dag der maai d Januarij 1865 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zit ting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke ingezetenen, die op den Isten Janu arij 1865 hun 19de jaar zijn ingetreden, en die alzoo geboren zijn in 1846, en wel voor Wijk 1 en 2 ’s morgens om 9 uur. 4 8 's middags 10 's namiddags Terwijl overigens de inschrijving ter Secreta rie dezer Gemeente kan geschieden van's mor gens 9 tol 's namiddags 1 uur. Sneek den 28 December 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris, HAGA. SNEEKER 3) Ülii'aihlHIW 5? 55 5, >ne l.s COURANT. OS; 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en 7.ATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco ƒ1.90 ADVER TENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. van der Oije zich onthouden aan die nemen. van den heer van Beeck Vollcn- eene later te houden vergadering be- inmiddels de wet op de middelen in de afdeelingen te behandelen, daarover in de des namiddags te houd< n vergadering verslagen te doen uitbrengen, en dat ont werp zoo mogelijk nog heden af te doen, ten einde do Kamer dan op reces zou kunnen scheiden, werd eene zeer breedvoerige beraadslaging gehouden, Dit voorstel werd gemotiveerd op grond, dat de waar digheid der Eerste Kamer niet gedoogde om de staats- begroeting, waarmede de groote belangen des lands in verhand stonden, zoo maar voetstoots af te doen in do allerlaatste dagen van het jaar, en alzoo met overhaasting zonder dat de Kamer den tijd had, om gelijk het haar betaamde, met naauwgezetheid te overwagen. Het voorstel werd na discussie in stemming gebragt, waarvan de uitslag was, dat 14 leden zich daartegen en 14 leden zich daarvoor verklaarden, hebbende de heer Schitnmelpenninck stemming deel te Over het voorstel hove zal alzoo in slist worden, Aan de vergadering is voorts kennis gegeven, dat de commissien van rapporteurs gereed zijn met hare ver. slagen voor de wetsontwerpen tot onteigening van per- ceelen ten behoeve der spoorwegen van Meppel naar Heerenveen en van Venlo naar Pruissische grenzen en voor verbreeding van de Waal in de gemeente Herwijnen; voor dat ter verandering der grenscheiding tnsschen de gemeenten Egmond aan Zee en Egmond binnen, Deze wetsontwerpen zullen behandeld worden op Za- turdag, in eene ten twee ure aan te vangen zitting, Zitting van den 24 December De Eerste Kamer heeft heden met 18 tegen 9 stem men het voorstel van den heer van Beeck Vollenhoven verworpen, Dingsdag voortzetting der werkzaamheden. STATEN-GENÊRAAL. EERSTE KAMER. Zitting van 23 December. (Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn aan hangig gebleven de volgende wetsontwerpen.- 1° vasL stelling van de reglementen op het beleid der regering in de koloniën Suriname en Curapao; 2° nadere rege ling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1862; 3° regeling der schutterijen4° regeling van het geneeskundig staatstoezigt; 5° vaststelling der ta rieven van in-uit- en doorvoer in Ned.-Indie; 6° rege lingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk en trantporten en leverantiën voor ’s konings legers of versterkte plaatsen gevorderd; 7° nadere bepalingen nopens den accijns op het gedistil leerd; 10° wetboek van strafvordering; ll°regtvan zegel.) In deze zitting is medegedeeld dat o, a, benoemd zijn de rapporteurs voor de wetsontwerpen tot onteige ning van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Meppel naar Heerenveen; en dat van de Tweede Kamer der Staten Generaal zijn ingekomen onderscheidene laatste lijk door haa- aangenomen wetsontwerpen. De voorzitter heeft liet voorstel gedaan om die wets ontwerpen naar de afdeelingen te verzenden, hetwelk zonder stemming werd aangenomen. Over een voorstel van den heer van Beeck Voilenhoven, strekkende om de vergadering tot des namiddags ten drie ure te schorsen, 55 6 55

Sneeker Nieuwsblad nl | 1864 | | pagina 1