No. 10*1 1864. 4 NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 31 December. Zaturda" JAARGANG, NEGENTIENDE B1NNENLAN D den krijgen dan zon de ware oorzaak van het gebeurde gevonden zijndie nu welligt een raadsel zal blijven. Een der beide volgelingen van Singo Troeno is hoewel gewond, loch 1 levend in onze magt gekomen; de vraag is J echter of Singo Troeno hem zijne geheime drijf-I veeren had toevertrouwd. De dood van Singo: Troeno heeft in elk geval aan dezen opstand een einde gemaakt. Den resident Jellinghaus komt groote lof toe voor zijne beloonde voort varendheid en onverschrokkenheid, zonder welke het gevaar zeer zeker van ernstigen aard ge worden zoude zijn. 's GRAVENHAGE. Z. M. heeft benoemd lot notarissen te Am- 1 sterdam C. van Olst jr. en H. Richard can- didaal-notarissen aldaar tot regler in de Ar - rondissements-regtbank te Middelburg mr. D. A. BerdeuiS van Berlekom advocaat aldaar j bij de arrond.-reglbank te Rotterdam tot prc-J sident mr J. A. M. Bichon van IJsselmonde thans vice-president dier regtbank, en tot vice I president mr. G. Mees Az. thans regter in die 1 regtbanklot regter in de arrond. regtbank te Gorinchcm mr. J. C. J. Arriëns, thans kan- tonregter te Elburg. I Berigten uit Japan melden, dat in het trac-J taat door de vier mogenheden met den Tai-1 koen gesloten betrekkelijk Nagato, bepaald wordt I dat de schadeloosstelling 18 millioen francs zal 1 bedragen, of wel beslaan zal in het openen van 1 een handelshaven in de binnenzee. Den 27 December zijn te s Gravenhagu uitgewisseld de akten van bekrachtiging op de I overeenkomst, den 16 November 1864 tusschen j Nederland en Hannover gesloten nopens d<M aansluiting van den Slaats-spoorwgg van Gro-I nin.en langs Winschoten bij de HanuoverscheV westbaan. 1 Gisteren 29 Dcc. hebben aan het minis terie aan binnenlandsche zaken plaats gehad de aanbestedingen van: 1. Het maken van twee buskruidmagazijnen binnen Zutphen voor den spoorweg van Arnhem tot Heerenveen. Dc minste inschrijver was de heer G. T. Kamp i Schreur te Enschedé, voor ƒ24,860. 2. Het maken van het gedeelte van Deventer tot Zwolle van den spoorweg van Arnhem naar Heeren veen. De minste inschrijvers waren de heeren H. Jockin te Venlo en H. van Wijlick te Kesj sel, voor ƒ517,050 AMSTERDAM. Bij de Algemeene maatschappij van handel en nijverheid alhier, zal de thans vacante betrekking van president der directie eerstdaags worden buzel door den heer Martin van Parijs. Zijn wij wel onderrigtdan heeft de heer mr. J. Pinner, als direcleur-secretaris, dezer dagen, uithooide van de vele en drukkende werkzaam- |)e BURGEMEESTER van SNEEK, aan min vermogende doch door geene armenadministra- Lie bedeelde personen, welke de kinderziekte niet gehad, en de koepokinenting nog niet of vruchteloos hebben ondergaan, en die welke eene hervaccinatie voor zich noodzakelijk achten en daarvoor geschikt geoordeeld worden, gele genheid willende geven, om gratis te worden gevaccineerd, zal tot aangifte daarvan vaceren op het huis der Gemeente iederen Maandag Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag van morgens 11 tol 1 uur. Sneek den 30 December 1864, WOU DA Burgemeester. gravingen zooveel mogelijk volkomen te maken; men mag verwachten, dat de regering daartoe hare medewerking gaarne zal verleenen. Bij zijn rapport heeft de heer v. K. een 62tal pliotographische afbeeldingen van tempels, beel den beschreven steenen enz. gevoegd, die zoo voortreffelijk zijn als men regt heeft van den talentvpllen kunstenaar le verwachten, wiens naam aan hel Diëng-plateau verbonden blijven zal „Het gebeurde te Tsgal komt hierop neder: „Zekere Singo Troeno, een suikerkoker van ambachtzich ook noemende Maas Tjilik, alias Radhen Hadjiheeft om welke redenen en met welke uitzigten is nog niet bekend ge tracht de bevolking in het Tagalsche in op stand le brengen legen het Europeesch en In- landsch bestuur. Hij scheen het, behalve op de Europeanen, voornamelijk op den regent en den Djaksa gemunt te hebben, die beiden tot een in Tagal vreemde familie behoorenwelligt was dus Singo Troeno slechts hel werktuig eener particuliere wraakneming. De leus ech ter waardoor hij op de bevolking trachtte te werken was niet die eener familie wraak, maar het drukkende der cultuurdienstenhij beloof de afschaffing der dwangcultuur na verjaging der Europeanen en van de met hen bevriende Inlandsche hoofden. Ook bet fanatisme schijnt hij als hulpmiddel te hebben gebezigd. Voor waar brandstof genoeg voor een gevaarlijken brand, ind.cn de energieke maatregelen van den resident van Tagal de ontstoken vlam niet ten spoedigste hadden uitgedoofd. „In den vroegen ochtend van den 28 Octo ber begon Singo Troeno den opstand, door met een zestigtal aanhangers de kazerne der prad- joerits aan te vallen, en daaruit eenige gewe ren te rooven. Een aanval opde woningen van den regent en den Djaksa mislukte, eenige Inlanders verloren daarbij het leven. Het plan der muitelingen was daarop de fabriek Pangka af te loopen, maar hierin werden zij verhinderd door de vervolging van den resident Jellinghaus dieaan t hoofd der pradjoerits hen digt op de hielen zat. Een werkbaas bij den water staat, den heer Doen, bragten zij om het le ven; twee Europesche opzieners werden zwaar gewond. De muitelingen trokken steeds ver der terug, en werden geheel verspreid, toen eene magt van 100 militairen en 5 officieren van Samarang te Tagal aangekomen was om op deze laatste plaats de orde te handhaven en vervolging krachtig voort te zetten. Meer dan 100 kwaadwilligen vielen in handen der onzen, eenigen werden afgemaakt, en daar onder ongelukkig ook de hoofdaanlegger Singo Troeno zeil, toen hij, slechts door twee volge lingen vergezeld, naar Gheribon trachtte te ont- vlugten. Had men hem levend kunnen in han- OOST-1NDIE. Er zijn thans nadere berigten mede le deelen omtrent de opgravingen, welke op het Diëng- plateau onder toezlgt van den heer van Kins- bergen hebben plaats gehad. Dat plateau is vroeger dc zetel eener Buddhistische volksplan ting geweest, welke -naar men sints lang vermot d e daar eene aanzienlijke stad had ge sticht. Eenige van binnen met water half ge vulde tempels, groote waterleidingen en trap pen van gehouwen steen was alles wat daar van ziglbaar bleef. Het is thans den heer v. K. na veel moeite en inspanning gelukt, door af leiding van het water en uitgraving van den grondwaarin de tempels voor een vierde hun ner hoogte bedolven warendeze weder ge heel te voorschijn te brengen. Bovendien heelt het graven eener slokkan een aantal overblijf selen van straten en woningen aan het licht gebragt, waardoor het bovenvermelde vermoe den tot zekerheid wordt verheven. Ook een groot aantal beeldenbeschreven steenen en ornementen zijn ontdekt geworden en ter be schikking van het Bataviaasch genootschap van kupsten en wetenschappen gesteld. De kun stige en smaakvolle bouworde der tempels wordt door den heer v. K. bijzonder geroemd. Het beweren van Junghuhndat bij het bouwen dezer tempels geen metselspecie zoude gebe zigd zijn, is gebleken onjuist te zijn, hoewel Junghuhn op de uitmuntende afwerking der steenen teregl opmerkzaam heeft gemaakt. Naar dc meening des heeren v. K. blijft nog zeer veel te verrigten overom het werk dezer uit- Degcnen, die in het jaar 1864 LEVERAN- T1EN aan de Gemeente SNEEK hebben ge daan, worden bij deze verzocht, hiervan vóór den 11 January 1865 rekeningen ter Secre tarie in te leveren. De Secretaris der Gemeente HAGA. SNEEKER W Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad /1.65; buiten de Stad franco 1.90 COURANT. ADVERTEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1864 | | pagina 1