EN ADVERTENTIE-DIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT NIEVWS- SNEEk. L 1865. Woensdag 4 January. TWINTIGSTE JAARGANG, BINNENLAND 's GRAVENHAGE. Uil Vlaardingen wordt gemeld bij zijn kapitein te goed had, die bij behoorlij ke reklame, waarschijnlijk door zijne erven zou den te verkrijgen zijn. Onder medewerking De RURGEMEESTER van SNEEK, aan min vermogende doch door geene armenadininislra- lie bedeelde personen, welke de kinderziekte niet gehad, en de koepokinenting nog niet of vruchteloos hebben ondergaan, en die welke eene hervaccinatie voor zich noodzakelijk achten en daarvoor geschikt geoordeeld worden, gele genheid willende geven, orn gratis te worden gevaccineerd, zal tot aangifte daarvan vaceren op het huis der Gemeente iederen Maandag Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag van s morgens 11 tot 1 uur. Sneek den 30 December 1864, WOUD A Burgemeester. In 1853 verliet zekere Abraham Noordhoek deze ge meente, om als matroos van Amsterdam naar Batavia te stevenen. Van daar vertrok hij naar New-Nork, en, even als zoovele zeelieden, was hij naauwelijks op de plaats zijner bestemming gekomen toen hij van zijn schip wegliep, om daar op andere wijze fortuin te zoeken. Se dert werd door zijne betrekkingen niets van hem vernomen, voor de maand Junij jl.toen eene zijner zusters op het onverwachts een brief van hem uil Liverpool ontving, gedachteekend 10 Junij 1864. Hij meldde daarin: dat hij gedu rende eenigen tijd als scheepskok op het Zuid Amerikaansche kaperschip Alabama gevoerd door kapt. Semmes, had gevaren en een goed duitje had overgewonnen dat hij zeer naar zijne familie verlangde, die hij spoedig hoopte te ontmoeten dat hij zelfs getracht had om op Vlaardinger paardenmarkt (22 Junij) 't huis te zijn, maar dat dit niet gelukken zou daar hij, deuzelfden dag waarop hij schreef, nog eenmaal met de Alabama in zee moest steken, dewijl zijn kapitein besloten had om een groot vijandig schip slag t< L-veitn. Noordhoek drukte den wensch uit om ook nu gespaard te blijven en beloofde dan zeker voor Rollerdamsche ker mis de zijnen te zullen opzoeken. Men weet dal op den 20 Junij het gevecht tusschen de Alabama en de Kearsage werkelijk is geleverd en eerstgenoemde bodem daarbij in den grond is geboord. Volgens de berigten zijn van de 134 man, die zich zwemmende moesten red den. slechts 1 officief"6ïi 1 matroos verdron kenterwijl gedurende het gevecht circa 20 mau van den Zuid-Amerikaan sneuvelden. La ter is het gebleken, dat ook Noordhoek bij die gelegenheid het leven heeft verloren. Door den Nederlandschen konsul te Liverpool, den heer May, werd daarvan berigt gegeven, onder vermelding dat de overledene eenige gelden STATEN-GENERAAL. Degenen, die in hel jaar 1864 LEVERAN- TIEN aan de Gemeente SNEEK hebben ge daan, worden bij deze verzocht, hiervan vóór den 11 Januari] 1865 rekeningen ter Secre tarie in te leveren. De Secretaris der Gemeente HAGA. 'S SHEERER COURAHT. II rt A 1) V E ItT E N T IE N van 1 tot 4 regels, gewon? letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. 1 n men de nadeelen eerst dan zou ondervinden als het te laat zou zijn. Naar luid van het verslag heett er onder de leden eene breedvoerige wisseling van denkbeelden plaats ge had, over de middelen om de belangen der gemeenten met die vau ’s rijks schatkist overeen te brengen, en heeft men van de regering ten aanzien van verschillende punten, nog nadere inlichtingen verlangd. De heer vau Bosse heeft eene nota overgelegd, waarbij, in het belang eener meer gelijkmatige werking der wetde vervanging van de uitkeering van het verhoogd gedistilleerd doen, een rijks subsidie, daar waar dit noodig zou worden be vonden, wordt aangeprezeu en welk subsidie, naar vas ten maatstaf jaarlijks zou verminderen- TWEEDE KAMER. Op den 22 December 11. hebben de heeren van Nis pen, Guljè, van Bosse, Geertseina en Hoynck, als rap porteurs vau de afdeelingen der Tweede Kameibet voorloopig verslag vastgesteldnopens het onderzoek vau het ontwerp op de wijziging vau de gemeentewet, voor zooveel ue plaatselijke belastiugen belieft. Uit dit vrij uitgebreid verslag blijkt dat de wensche- lijkheid van de afschaffing der plaatseiijke accijnsen vrij algemeen is erkendmaar minder de dringende nood zakelijkheid van dergelijken maatregel De voorstanders hebben gewezen op de belemmeringen, welke uit het be staan der binueulandsche tolliuiën voortvloeijeu op de verhooging van de prijzen der eerste levensbehoeften op de bevordering vanonzedelijke bedrijven, welke daar van het gevolg zijn op het voorbeeld van België, al waar de dusgenaamde octrooijen geheel zijn afgeschafl op Engeland alwaar wel sommige voorwerpen vrij zwaar belast zijnmaar in de behoeften der gemeentenin weerwil der bestaande belasting op de inkomsten, door directe belastingen wordt voorzien gelijk ook op de me nigvuldige adressen van dc kamers van koophandel, welke, ter aanprijzing vau de afschaffing, bij de wet» geviug zijn iugedieud. Volgen? eenige leden zijn echter de ongelegenheden aait de plaatseiijke accijusen verbonden niet zoo belem merend als men dit doet voo komenblijkt bet niet, dal daardoor eene belangrijke verhouging vau den prijs der daaraan onderworpen voorwerpen wordt te weeg ge- btKgt; is b. v. dc prije van. het brood te ’s Gravenhage, alwaar van het gemaal nog een plaatselijk accjns wordt geheven, niet liooger dan in Rotterdam, alwaar derge- lijke accijns is afgeschaft, en bevindt men zich hier te lande in dat opzigt iu andere omstandigheden dan in België., Van die zijde is opgemerkt, dat de invoering of verhooging van directe plaatselijke belastingen ook hare nadeelen medebrengtdat thans reeds in Friesland gemeenten aanwezig zijnin welke vau landbouwers jaarlijks gemeentelijke bijdragen van 4 a 600 gulden worden gevorderden dat dergelijke belastingen in vele gemeenten, die thans reeds gebukt gaan onder de kos ter. door de armenwet en door de wet op het lager onderwijs gevorderd zeer drukkend zullen worden be vonden. Naar het oordeel van verscheidene leden, was de vraag der noodzakelijkheid reeds sedert lang door de grondwet voldoende beantwoord, bij welke in art. 142 de staf ook over de gemeentelijke accijnseu is gebro ken door het verbod om den doorvoer, in- en uitvoer tusschen de gemeenten te belemmeren. Daartegen is echter aangevoerd dat de bepalingen der grondwet in dat opzigt verkeerd worden opgeuomen; dat daarmede geenzins gemeentelijke accijusen zijn bedoeld, maar alleen een misbruikdat nergens meer bestaat. Bij het onderzoek der voordrag! is verder in aan merking genomen de invloed, wdken de maatregel op de rijks geldmiddelen zou te weeg brengen. Men beeft doeu opmerkendat de regering ten behoeve der ge meenten afstand zoude doeu van f 4300,400 aan directe belastingen en voornemens was om een derde van die som door veiliooging van andere accijusen te erlangen, en de gewone staatsinkomsten met drie millioeu te ver minderen, doch men is steeds iu bet onzekere gebleven van de middelen welke daardoor zouden getroffen wor deu. Indien daarbij mogt zijn gedacht aan eene ver hooging va'ii. de belasting -Sh-het bier, zou de wijze op welke de voorgedragen wet op dat onderwerp bij de Kamer is ontvangen, weinig uitzigt geven, dat langs dien weg eene verhooging van middelen te wachten is. Ook omtrent de suikerbelasting verkeert men in het onzekere. Ten aanzien van de te verleeiien bijdrage uit de verhooging vau deu rijksaccijiis op het gedistilleerd is opgemerkt, dat de minister is afgeweken vau zijn besluit, gelijk hij dit in Mei der Kamer had kenbaar gemaakt. Op deze en dat zij in de eerste plaats als overdreven konden den aangemerkt, gering geeue werd verlangd. dergelijke beschouwingen is geantwoord, 1i wor- maar dat iu de tweede plaats de re- verzekeriug kon geven gelijk vau haar Ten aauzien van de vraag of het thans noodig was, zich een offer te getroosten om tot de in voering van deu bedoelden maatregel te geraken, zijn de gevoelens verdeeld geweest.. Van de eene zijde is aangemerkt, dat men blijkbaar in deze opoffering wil voorzien uit de koloniale bijdragen, en dat dit bij bet uitzigt op eeue vermindering dezer bijdragen, als zeer gevaarlijk mbet worden geacht. Van den anderen kant wordt daartegen aangevoerd dat ook de voorspellingen, ten aanzien dezer bijdragen als overdreven kunnen wor den beschouwdmaar dat bet v raagstuk geenszins al daar is gelegen, vermits de minister de vergoeding der opoffering weuscht te vinden iu de toenemende opbrengst der gewone rijksmiddelen doch ook daarop is geani- woord, dat het twijfelachtig mout voorkomen, of dc zoo zeer verhoogde belasting op liet gedistilleerd aan liet oogmerk zal beantwoorden, doch dat, toegevende dat de opbrengst der belastingen steeds zal toenemen, over deze vermeerdering reeds bij voorraad voor belangrijke werkenals de Indische spoorweg eu de doorgraving in gerekend. Verder is volgens het verslagde invloed van den maatregel op de gemeentelijke geldmiddelen opz ttelijk overwogen. Men heeft op den voorgrond gesteld dat er eeue scherpe afscheiding behoort te bestaan tusschen de rijks- en de gemeente-belastingen, en gemeend dat die met hel belastingsgebied voor het gedistilleerd niet te verKrijgeu zal zijn; dat dit bij toenemend gevaar voor sluikerij, zeer nadeeiig zal werken. Ook de gedeeltelijke afstand van de personele belasting zalvolgens sommi gen uadee.ig op het stelsel werken hetwelk alleen aan leiding kan geven om het vermogen in papier te treffen, en du daardoor geheel verloren zou worden. Een al geheele afstand vau deze belasting tegen vergoeding werd alzoo meer verkieseltjk geacht maar eenige leden hebben zich bepaaldelijk daartegen verklaard, als deu weg banende tol eene inkomsten belasting, van welke Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en 1 ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden isJ binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco ƒ1.90

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1