I i 1865. No. 3. 11 January. Woensdag JAARGANG, TWINTIGSTE 's GRAVENHAGE. i 1 ZWOLLE Naar men verneemtheeft Z. M de kouing van geen I In de Eerste Kamer heeft de minister binnenlandsche zaken gezegddat nog magtiging tot storting voor de Kanaal maatschappij gegeven is en ook ni-1 zal woi- den zonder volledige waarborgen voor het voi le kapitaal. Voor het overige zal de minister de wet lot koncessie met belangstelling blijven uitvoeren, totdat blijke dat de middelen daar toe ontbreeken. De minister kan niet vooraf zeggen wat te doen, ingeval de zaak mogt af springen. De minister heeft nader nog ver klaard, dat zelfs ingeval de toestemming lot storting van 10 pCt. werd verleend onder de noodige volledige waarborgen, daarover niet zal mogen beschikt worden, dan met goedvin den van het gouvernement. Hel hoofdstuk is vc-volge 3 aangenomen met 29 tegen 4 stem men. Vrijdag morgen omstreeks 7 ure was het werkvolk der fabriek te Fijenoord (Rotterdam) nog de Maas op de hoogte van de groote Draai- sleeg te voet gepasseerd. Tot ongeveer 9 ure werd de overtogt nog geregeld te voet of per schietschouw gedaan, doch naauwelijks waren toen de op het ijs aanwezige voetgangers aan wal gekomen of de rivier begon plotseling met ontzaggelijke drift te drijven. De schietschouw met eenige passagiers bevond zich op dat oo- genblik nog op het ijsdoch heeft ook nog bij tijds den wal kunnen bereikenzoodat ware neer de Maas slechts een paar minuten vroeger was losgebrokendit zonder twijfel tot de schromelijkste gevolgen kon geleid hebben. De oudste veer- en varenslieden kunnen zich zulk eene drift, noch eene zóó plotseling opgeko men massa drijfijs herinneren, ais zich kort na het losbreken der Maas voordeden. Hel schroef- sloomschip Bordeaux, dat aan de Willemska- de voor den wal lag te lossen, verkeeide dan ook daardoor in hagchelijken toestand. Door de kracht van ijs en vloed werd hel losgerukt en medegevoerd, waarbij het zijn achtertros brakmet den stroom rondzwaaide en avarij maakte met de stoomboot Louise, wier trossen, tijdens de Bordeaux haar op zijde was en in haar tuig zat, veel hadden door te staan, daar het zware ijs zich nu op beide stoombooten aanzelte. Gelukkiglijk hebben zij de proef dooi staan, en mogt men er in slagen de Bor deaux, na groote en doelmatige krachtsinspan ning op eene vrij veilige plaats bij het entre- pól voor de Boompjes te brengen. Het schroef- stoomschip Ary Scheffer, dat juist vóór het losbreken der rivier van wal was gestoken om de reis te aanvaarden, is er in geslaagd on middellijk weêr zijne vorige ligplaats aan de Willemskade te nemen. Sedert 10 ure des - ADVERTENTIE N van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Gents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. voormiddags was de Maasin den volstee zin des woordsdoor ongelijk opeengestapelde mas- saas drijfijs overdekt, die zoo vast ineengedron gen waren, dat er niet de minste beweging in te bespeuren was. De over'ogt geschiedde la ter daardoor, alhoewel met moeite, weêr vrij geregeld en zoo het scheen zonder gevaar door middel van schielschouvven, die echter nu en dan door het ijs heenzaklen, doch door de be manning met eenige inspanning er weêr opge baald werden. Z jne Majesteit, gelet hebbende op hoogst- deszelfs besluit van den 20 December II. no. 107. waarbij aan de bevelhebbers van de Ne- derlandsche schepen in Japan voor hun gedrag bij gelegenheid van het forceren der Straat van Simonoseki een openlijk blijk van hoogstdes- zelfs goedkeuring is geschonken en alsnu de verdiensten willende erkennen van de overige officieren en manschappen op die bodems, die, zonder onderscheid door hun moedig en dap per gedrag zoo veel tot het wel gelukken van het genoemde wapenfeit hebben bijgedragen heeft goedgevonden bij besluit van den 7 dezer no. 66 te benoemen tot ridders der Militaire Willems-orde van de 4de klasse de navolgende zeeofficieren, dienende als eerste oflicieren op de bodems die aan den strijd hebben deel ge nomen en wel de luitenants ter zee van de 1ste klasse J. W. BinkesVV. F. de Bruyn Kops jhr. T. L. Branlsen en J. J. de Hart. In de zitting van de eerste kamer van 9 Jan. heeft de minister van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat de magtiging voor de eerste storting der kanaalmaatschappij, voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, is ver leend De begrooting voor de staatsspoorwegen dienst 1865 is aangenomen met 29 tegen 2 stemmen. De begrooting voor het departement van marine is daarna aangenomen met alge- meene stemmen. AMSTERDAM. Men verneemtdat de direclie der Amster- damsche kanaalmaatschappij, na veel inspanning, er in geslaagd is, de contracten met de firma Mac Cormick Sons te verbreken, en in plaats daarvan met een ander huis op dezelfde voor waarden te contracteren, met suffisante borgen. Uit het onderzoek, te Londen ingesteld, is met volkomen zekerheid gebleken, dat noch de aannemers met wie hel kontrakt door de Kanaal-maalschappij gesloten was noch een van de leden hunner firma hunne betalingen hadden gestaakt of in staat van faillissement verkeerden. Een der leden dier firma, met de uitvoering van zeer belangrijke we;ken belast, heeft echter, tijdens de jongste financiële krisis, de belanghebbenden bij zijne zaken bijeengeroe pen, kommissarissen doen benoemen en hun Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS ent ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden isj binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco ƒ1.90 den geheelen staat van zijn vermogen openge legd. Daaruit is gebleken dat hem, na kwij ting van alle verbindtenissen, een vermogen van ruim twaalf tonnen gouds zal overig blijven. H HERTOGENBOSCH. Aangaande een broedermoord te Grave vernemen wij de volgende bijzonderheden. De broeders Frans en Piet van G., spekslagers van beroep, kregen twist over darmen, welke woor dentwist zoo hoog liepdat Frans een slagers mes nam en daarmede zijnen broeder Piet in de linkerzijde onder de zevende rib. een zoo danige wond toebragtdat het buikvlies ge troffen werd en de ingewanden letterlijk uit de opening puilden. De toestand van den onge- lukkigen Piet is hopeloos; Frans heeft zijne misdaad bekend en is naar hel huis van arrest alhier overgebragt. MAASTRICHT. Met Nieuwjaarsdag ontvingen in een huis gezin alhier twee jonge kinderen eenig suiker goed, met bloemen beschilderd, waarvoor men, zoo als later bleek, Spaanschgroen had gebruikt. De kleinen likten deze verw er afmet het gevolg dat zich weldra hevige kramppijnen bij hen voordeden. Gelukkig dienden de ouders hun onmiddellijk warme melk toe en riepen genee:kundige hulp in waardoor de kleinen behouden bleven. UTRECHT Men schrijft uit Zwolle aan de Arnh. Ct.: „De opinie ten aanzien van de kennis der veeartsen die hunne opleiding ontvingen aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht, wordt on der de landlieden gaandeweg gunstiger en meer en meer stelt men prijs op het bezit van zulk een door theorie en practijk gevormd arts. Dat de geneeskundige practijk van genoemde inrigling niet wordt verwaarloosdblijkt onder anderen uit het getal zieke koeijen, aldaar in 18621863 in behandeling genomen en dat 917 bedroeg. Daar het vroeger gebeurdedat de leerlin gen er hunne studiën eindigden zonder eena natuurlijke verlossing te hebben bijgewoond werden er in een genoemd studie-jaar 15 drag- tige kalfkoeijen aangekocht, ten einde de kwee- kelingen met kunstmatige en natuurlijke verlos singen bekend te maken en hen gelegenheid te geven in het oefenen van handgrepen.’» Dat overigens onze volksvertegenwoordiging de begroeting door een scherpen bril beziet, blijkt uit de vraag aan den minister gedaan of ook de melk, door die koeijen opgeleverd, wei be hoorlijk werd verantwoord De minister beantwoordde die vraag toe* stemmend.” E I IV NE N L A IV D SNEEKER COURANT. sums- is jramriMu» nn h sim is iui uiiomissimt ssh. 1 1 V-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1