1865. NIEIWS" FA ADVERTENT1MLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. ill Zalurdag VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK JAARGANG, TWINTIGSTE "5 14 Januarij. van G. Houwink cum sociis om e- betaalde stedelijke accijns op de 1848, voorzitter van de Eerste Ka- llij bereikte den hem stond. ZWOLLE. Van zeer geloofwaardige zijde zijn wij in staat gesteldhet berigt, dezer dagen in de Nieuwe Roti. Cour, medegedeeld, dat er in de pijlers van de spoorbrug over den IJssel nabij deze stad verzakking zou zijn waar te nemen tegen te spreken. Prov. Overijss. Cl. De menigvuldige diefstallen die in den laatsten lijd onder Kaalte plaats hebben gevon den, gaven den brigadier rijksveldwachter Tie- chon aanleiding om vergezeld van twee andere rijksveldwachlers eenige nachten geleden op surveillance uit te gaan. Op het vermoeden dat de dieven van den kant van het Nijverdal kwamenlegerden zij zich aldaar op den weg. Omstreeks middernacht zagen zij dan ook wer kelijk twee personen van die zijde komen waarvan de een terstond door de rijksveldwach lers voor een ouden bekende werd herkend. zijn gemak nu wordt opgevat. VERGADEROG DONDERDAG DEN 19 JANUARIJ 1865 des voormiddags ten 10 ure. PUNTEN TER BEHANDELING: Missive van den Commissaris van Politie houdende voorstel tot het geven van pensioen aan den korporaal agent van politie 2de kl. Thomas Bakker. Missive van curatoren der Latijnsche school tot verhooging der jaarwedden van een Pite- ceptor en den Comector. Brief van IJbe Slofjehoudende aanneming zijner benoeming tot hulponderwijzer in de jongensschool. Idem van het R C. P. armbestuur om te rug te komen op het besluit, waarbij de sub sidie voor 1865 ten behoeve hunner armen is vastgesteld. Rapport betrekkelijk het verzoek van Foppe Hendriks vd. Zee, over het aanleggen van een beurtveer van Oldeberkoop naar Sneek. Voorstel tot af- en overschrijving. Adres ruggave van likeuren, volgens de laatste peilstaten. Benoeming van een Geneesheer voor het O. B. weeshuis. Besluit betrekkelijk de aftrekking voor scha deloosstelling voor gemis van vrije woning van de hooidonderwijzer G. Geel. Missive van de Plaatselijke Schoolcommissie lot verhooging der post van uitgaaf op de Ge- meentebegrooting voor de bewaarschool. wijze de bepalingen van het verdrag ontdoken zouden worden Uit vrij goede bron vernemen wij dat thans tusschen het Nederlandsche kabinet en de Duitsche bondsvergadering onderhandelingcn worden gevoerd over Limburgs afscheiding van den Duilschen Bond. Onze berigtgever meldt dienaangaande nog: „Naar het schijnt zijn, de zer dagen bij een Frankfortsche dépêche, al de Nederlandsche voorstellen kategorisch verworpen met de verklaring dat de band tusschen Duitsch- land en het hertogdom Limburg behouden moet worden zoo als hij thans is, in het algemeen be lang van hel Europeesch evenwigt." Amsl. Cl. ’s HERTOGENBOSCH. In het dorpje Cromvoirt had dezer dagen het volgende plaats. Een boerenknecht had met zijn baas eene woordenwisseling en verliet zijne dienst. Daar zijn baas hem niet hel volle loon wilde betalen deed de knecht hem door een deurwaarder sommeren tot voldoening. De baas besloot daarop de zaak anders aan te pakken immers, op een goeden avond werd de knecht ontboden voor den kantonregter die in het dorp was aangekomen, en deze zei- de hem op hoogen toon, dat hij moest aanne men wat zijn voormalige baas hem had toege dacht voor loon zoo hij dit niet deedzou hij in arrest worden genomen. Geen wonder dal de in angst verkeerende knecht deed wat de kantonregter hem zeide te meer, daar men zeide dat de maréchaussée aan de deur Doch paar dagen hem kwam nu meikte genomen. De soi-disant kantonregter is niet zeer op hij ziet dal de zaak ernstig hoe stond de knecht voor een te kijken toen de maréchaussée ondervragen over die zaak en hij dat men een loopje met hem had tegen 2, en Oorlog met 27 tegen 2 stemmen. 10 dezer beraadslaging over het hoofdstuk Ko loniën. Aan de beraadslaging over het hoofdstuk koloniën hebben deelgenomen de heeren Hart- sen Boreel, Schimmelpenninck van der Oije van Nispen, Messchert van Vollenhoven en Huij- dekoper, die hunne bezwaren deden kennen en de heeren van Rhemen, Joost van Vollenhoven, van Beeck Vollenhoven, Sassen en Verschoor, die te kennen gaven, dat zij in de bezwaren der vorige sprekers niet deelen en wenschen dat de minister in de gelegenheid gesteld wordt de cultuurwet aan te bieden en te verdedigen. Morgen voortzetting. In de zitting van de Eerste Kamer 12 dezer is Hoofdstuk VI (Koloniën) aangenomen met 22 tegen 10 stemmen. De Kamer is daarop uit eengegaan. Naar wij van goederhand vernemen, heeft de heer van Limburg Brouwer, lid van de Tweede Kamer, bedankt voor het mede-re- dacteurschap van het tijdschrift de Gids. Wij kunnen niet anders dan dit besluit billijken daar toch de ondervinding geleerd heeft, dat de openbare meening bij monde van hare or ganen (zooals nog onlangs de Amst. Cour.} den mede-redacteur, niet geheel ten onregteaan sprakelijk stelt voor de opname van artikelen in het tijdschrift waarbij hij als lid der Ka mer de verantwoordelijkheid persoonlijk alhgt niet zou wenschen over te nemen. Handelsblad. Alhier is overleden de gepensioneerde luitenant-generaal II R. Trip, oud directeur- generaal van oorlog, ridder van onderscheidene orden. De overledene was geruimen tijd, en wel tot aan het in werking treden der grond wet van mer der Staten-Generaal. ouderdom van 87 jaren. Het munt- en penningkabinet der IIoo- geschool te Leiden is onder anderen vermeer derd geworden, door Z. Exc. den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indie, baron Sloet tot de Beele (vergezeld van een eigenhandigen brief) met eene banknoot van Serawak, hel bekende landschep op Borneo. Dit stuk ver toont deszelfs waardebepaling in vier talen Engelsch, Glmieesch, Maleisch en Hindostansch. Verder met twee munten, hebbende op de voor zijde de beeltenis van James Brooke, Rajah van Serawak, en op de keerzijde de waardebepaling, den naam van het Land, benevens het jaartal 1863. Wie had bij het sluiten van het trac- laat over de grenzen in den Indischen Archi pel. tusschen Groot-Brittannie en Nederland kunnen vermoeden dat er in 1863 op Borneo geld van eenen Engelschmanals Rajha van Serawak, in omloop zoude zijn en dat op deze ’s GRAVENU AGE. De minister van finantien heeft bekend ge maakt, dat er in de tweede helft van de maand February a. s. te s Gravenhage een vergelij kend onderzoek zal plaats hebben vanadspiran- ten naar de betrekking van surnumerair bij Ir t vak der posterijen waartoe tien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich uiterlijk vóór of op den 1 Fe bruarij a. s., bij een op zegel geschreven re kwest, tot den minister te wenden. Geduren- de dit jaar zal ook aan het examen kunnen worden deelgenomen door candidatendieniet vooraf als geagreëerde klerk op een van’s rijks postkantoren zijn werkzaam geweest. In de avondzitliug der Eerste Kamer van 9 Jan. zijn aangenomen de volgende hoofd- shikken der Slaalsbegrooting: Nationale Schuld, met algemeen© stemmenFinanciën met 28 B I N IV E NL A N D SNEEKER CÜÜRANT. i 1 i I 1 1 l l l 1 1 1 I s ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en L ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is’ binnen deze Stad f 1.G5 buiten do Stad franco ƒ1.90 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1