1865. NIEUWS' EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN MET ARRONDISSEMENT SNEER. Woensdag 18 January. TWINTIGSTE In- >ij cu en van de opbrengst waarvan bij cenige aan- koopen heeft gedaan en gedurende eenigen tijd met de meergemelde dochter te Rotterdam heeft gewoond en dus het geld gebruikt. Voorts bleek het dat hij horoiogiën gekocht, bij een notaris geld op hypotheek gegeven, en bij zijne tweede visitatie onder zijne pruik eene somme gelds in papier verborgen had. Een toeval heeft gewild dat deze daden ontdekt zijn, gevolge de voorschriften van het Wetb. van Strafr. kon de dochter niet worden vervolgd, maar stond nu de dienstmeid te regt wegens diefstal door meer dan een persoon gepleegd, in eene bewoonde huizing, en dat wel als loon trekkend bediende, en met oordeel des onder- scheids, en de voormalige ambtenaar van me- depligtigheid aan dien diefstal, door het des bewust helen van het gestolene. Een groot aantal getuigen werd in deze zaak gehoord, waaronder zich de meergemelde dochter be vond. De jeugdige beschuldigde had berouw over haren misstap en bekende volledig, maar de gewezen ambtenaardie in de instruktie bekend hadontkende thans of gaf aan zijne vroegere gezegden eene andere uitlegging. Advok.- gen. Terpstra heeft de funktiën van het O. M. waargenomen en is in eene breedvoerige juri- dieke beschouwing getreden over de kwaliG- katie van de gepleegde daden, waarvan de slot som was dat adv.- gen rekwireerdedat het hof de beide beschuldigden zou schuldig ver klaren aan de feilen hen ten laste gelegd en hen te veroordeelen: de ie beschuldigde tot plaatsing in een verbeterhuis voor den tijd van 20 maanden tot 5 jaren en den 2en beschul digde tot een konfmement in een tuchthuis voor den tijd van 5 tot 10 jaren. Adv.-gen. heeft het onnoodig geacht in vele bijzonder heden te treden over de immoraliteit, waarvan dit geding van verschillende zyden de blijken oplevert, zoowel wat betreft den man en vader, die vrouw en kinderen in zorgelijke omstandig heden achterliet, als van eene dochter die haie moeder bestolen heeft. Wegens het vergevor derd uur is de voortzetting van dit belangrijk reglsgeding bepaald op Vrijdag ochtend ten 10 ure. Als verdedigers zijn aan de beschuldig den toegevoegd mr. Gregory en mr. Kramer. Uit 's Hage schrijft men aan het Utr. DagbL „Van eene zeer geloofwaardige zijde werd ons medegedeeld, dat H. M. de koningin, door middel van HDs. secretaris, den staatsraad Weck- herlin, aan de redaklie van het tijdschrift de Gids een schrijven heeft gezonden, waarin II. M. aan genoemde redaktie zeer haar ongenoegen betuigt over de hoogst onvoegzame en onkiesche wijze, waarop in het Januarij-nommer van dit d> nkwijzen zijn toegedicht, waarvoor harerzijds geene de minste bewijzen zijn gegeven." Eergisteren avond ten 5'/a ure is op de Maas nabij de (Jostmaaslaan eene boot, waarin 16 personen zich bevonden, allen werkzaam op Feijenoord, op een door den laatsten ijsgang afgebroken duc-d'alve gestooten, waardoor zij omsloeg. Elf personen zijn door aan den wal zich bevindende personen gered, doch vijf an deren verdronken, waarbij twee volwassen per sonen, vaders van huisgezinnen, en drie knapen van 14, 13 en 16 jaar. Een der verdronken werklieden, H. Everlinge, wiens zoontje zich mede in de roeiboot bevond, heeft, toen deze omkantelde, nog de tegenwoordigheid van geest gehad om den knaap te grijpen en boven water te houden. Het zoontje is ten gevolge daar van gered, doch de brave vader, die minder op eigen levensbehoud bedacht was dan op da redding van zijn kind, is verdronken. AMSTERDAM. Bij koninklijk besluit van 19 D c. 1861 is goedgekeurd het ontwerp tot vestiging eener Ne- derlandsche fregat-maatschappij, met een kapi taal van twee millioen gulden, directeuren de hh. J. H. van Marselis Harlsinck, R. C. van Marselis Hartsinck en Edouard Serruys. In het prospectus wordt uiteengezet, dat, wil men op het gebied der scheepvaart, waarop Nederland door zijne geografische ligging eenmaal den schepter zwaaide, nog iets goeds tot stand brengen en de mededinging met andere natiën volhouden, magtige en groote vereenigingen in het leven moeten worden geroepen in den vorm van naamlooze vennootschappen, die zich het in de vaart brengen van groote zeilschepen ten doel stellen. De overtuiging van de waarheid dezer stelling is de aanleiding tot het tegen woordig plan dat aan hel onderzoek, de be langstelling en medewerking van velen wordt aanbevolen en hetwelk gegrond is op het in de vaart brengen van zes schepen, van minstens 800 gemeten lasten ieder. De maatschappij wordt te Rotterdam gevestigd en aangegaan voor 60 jaren, en de inschrijving wordt open gesteld op een nader te bepalen tijd in de maand Januarij 1865. 's HERTOGENBOSCH. Nopens de zaak van den quasi-kantonregter te Cromvoirt meldt men, dat een boerenarbei der, bijgestaan door den secretaris van het dorp, de rol van kantonregter heeft gespeeld. De man was op zijne manier deftig in t zwart was ten huize van den secretaris in een grooten stoel gezeten en had den boerenknecht, na hem zijn naam te hebben gevraagd, met holle stem bevolen te gehoorzamen. De beklaagde had bevende geantwoord. UTRECHT. In deze provincie toch treft men eene ge j kabinet weg te nemen, waaruit door de doch- tijdschrift H. M. en HDs. hofhouding niet slechts ter effecten zijn weggenomen die door den j voormaligen ambtenaar te 's Hage zijn verkocht, 's GRAVENHAGE. Het Dagblad van 's Hage zegt met het oog op de mededeeling, alsof thans (usschen hel Ne- derlandsche Kabinet en de Duitsche Bondsver gadering onderhandelingen zouden worden ge voerd over Limburgs afscheiding van den Duit schen Bond: „Naar onze inlichtingen is die mededeeling minder juist. Niet tot de Bondsvergadering heeft de Nederlandsche regering zich gewend met een voorstel tot afscheiding maar zij heeft eenvoudig te Berlijn en te Weenen gepolst, of zij, bij het doen van zoodanig voorstelop den steun van deze kabinetten rekenen kon. Daarop is een ontkennend antwoord ingekomen, hetgeen te verwachten was; zoodat zelfs die handeling der regering eer als onhandig kan worden bestempeld, omdat zij den slapende noodeloos wakker maakte. „Het afdoende middel is en blijft, dat Neder land zijne toestemming weigere lot de opne ming van Sleeswijk in den Duitschen Bond. Al wat men anders beproeve, zal alleen dienen om zich den schijn (e geven van eene activi teit, waarvan men de onvruchtbare uitkomsten reeds vooraf kan berekenen.” Volgens eene opgaaf van het departement van Financiën, zijn hier te lande in het jaar 1864 met de post verzonden 22,101,271 port- betalende brieven. Daarvan waren 13,975,674 ongefrankeerde3,556,653 gefrankeerdete zamen 17,532,327 binnenlandsche brieven, en 2,670,642 ongefr. en 1,898,302 gefr. te za men 4,568,944 builcnlandsche brieven. In 1863 was hot gezamenlijke getal der verzon den brieven 21 111,840. De Slaats-Courant bevat het programma Voor een Paleis bestemd voor de Vergaderin gen van de Staten-Gem raai van het Koningrijk der Nederlanden, waarbij omschreven wordt op welke wijze het gebouw moet worden in- gerigt. Donderdag heeft voor het prov. geregts- hof in Zuid-Holland, onder voorzitterschap van mr. J A. Philipse, eene zaak gediend, die se dert eenigen tijd de algemeene belangstelling te 's Hage had opgewekt. Zekere v. H. voor malig ambtenaar bij hel departement van justi tie, had zijne vrouw en 3 kinderen verlaten, ten einde te gaan wonen en leven met eene weduwe, die te Valkenburg, lij hare moeder ook eene weduweinwoonde. Ten gevolge van eene weigering dier moeder om geld te ge'en had de dochter de dienstmaagd, een jeugdig meisje, overgehaald de sleutels van een binnenlan d sprekende zijn ingevoerd, maar waarin ook aan I 11. M. en hare hofdames openlijk gevoelens en I JAARGANG, SNEEKER COUR in (l. .es O» en Hl II er ke jrt rk au 'ij il- >0 ,3 :n 'S ■e- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco 1.90. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1