1865. NIEUWS- E\ ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. January. Woensdag 25 JAARGANG, en uitmOntender lelterkeus gezien te De heeren Grevenstuk en Harts ver- M1DDELBURG. Men zal zich herinneren, de dat brandspuit- fabrikanten Shand, Mason Co.alhier verte genwoordigd door de heeren Peck Co.op de internationale tentoonstelling en wedstrijd van brandspuiten, brandblusch- en brandredding- toestellcn, gehouden te Middelburg ter gelegen heid van de 87e algemeene vergadering der Nederlandse)™ Maatschappij van Nijverheid en het 8e nijverheids kongres, in Julij II.twee bekrooningen ontvingen. Zij verwierven zich van de jury en de tentoonstellingskommissie een getuigschrift met premie van f 100, als de versl- wonende inzenders en werden met de eerste medaille bekroond voor eene door hen inge zonden brandspuit, en behaalden de gouden medaille ƒ500 premie met een door hen ver vaardigde stoombrandspuit. Dezer dagen wa ren wij in de gelegenheid een uitmuntend ge- kalligrafieerde vertaling der testimonia in het Engelsch te zien, vervaardigd door onze stad- genooten, de heeren Grevenstuk en Harts, kal— ligrafiën waardig in het buitenland bezigtigd te worden. Vooreerst roemen wij de geheele inrigting dier werken, waarbij de penleekenaars zich niet door hun talent tot overlading van ornament lieten verleiden, maar streng het karakter van getuigschriften bewaarden; ten andere verklaren wij zelden zuiverder letter schrift, hebben. dienen hoogén lof voor de meesterlijke vol voering hunner moeijelijke taak. ZWOLLE. Onder de voordeeleu, die de verbinding met het spoorwegnet ons aanbrengt, noemen wij gaarne het genot, dat wij thans mannen tot ons zien komen als de spreker in de jongste vergadering van het departement Zwolle der Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeen. Hoezeer het voorregt hem hier te zien, ge waardeerd werd, bleek duidelijk, toen meer dan een uur voor zijn optreden alle plaatsen in de groote zaal van het Odéon bezet waren, leder was verlangend den man te zien en te hooren, wien het Nederlandsche volk meer dan vijf en twintig jaren en ook het buitenland in zijne Camera obscuravereert. Hij had de ken nismaking met Hillebrand voorlgezet op den avond van donderdag was er zeker nie mand in die eivolle zaal, die daaraan twijfelde. Twee uren achtereen wist de spreker die scha re te boeijen, en was ieder bevreesd, een en kelen zin, een enkel woord te verliezen. Ieder zal bij hem neder, toen hij met zijn vriend Crito zamen was, en hoorde wat die mannen spra ken over de opvoeding onzer kinderen en hen, die voor kinderen geschreven en gedicht heb ben. En dat onderwerp, dat zoo velen ter harte gaat, werd dienstbaar gemaakt om ons ’s GKAVENHAGE. Er worden thans zegt het Dagblad tusschen de verschillende gouvernementen on- derhaudelingen gevoerd over de aanneming van een uniform muntstelsel. Het Fransche gou vernement heeft zich daartoe reeds bereid ver klaard. Het is te verwachten dat al de gou vernementen iu die rijken, waar het tien deelig stelsel bestaat, zich met het uniform muntstelsel zullen vereenigen. AMSTERDAM. Omtrent de vergadering jl. woensdag avond te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt dooi de inschrijvers in de kanaalmaatschappij gehou den verneemt men, dat de directie heeft me degedeeld, dat er ƒ340,000 is gestort. Zonder dat een definitief bestuur door de aandeelhou ders was benoemd, zou er over die gelden niet worden beschikt. De heer Hartsen wenschte, even als de di rectie, dat er eene commissie uit de inschrij vers benoemd werd; maar deze moet geheel onbevangen zijn, en nooit iets met de kanaal maatschappij uit te staan hebben gehadzij inoet een ruimen werkkring hebbeninzage kunnen verkrijgen van alle stukken en beschei den en van haar bevinden een uitvoerig rap port uitbrengendat aan elk der inschrijvers zal worden uitgereikt. De benoeming van de leden der commissie geschiedde door de directie. Er verhief zich toen zulk een tumult, er werd zoo van alle kanten het woerd gevoerd, dat de voorzitter de orde niet kon herstellen, en de vergadering sloot, de benoeming der leden van de commis sie door hel bestuur handhavende. De Amsl. Ct meldt: Met belangstelling en ingenomenheid vernamen wij, dal het plan tot uitbaggering der grachten hier ter stede rijp is om, behoudens hel daartoe benoodigde kapi taal, tot uitvoering te komen Wij wenschen dat vele onzer stadgenooten in die belangstel ling en ingenomenheid zullen deelen en meenen dat daarvoor alle redenen bestaan. De ver dienstelijke koncessionarissen toch voeren niet ten onregte aan, dat duizenden van scheepsla dingen rottende, dierlijke en plantaardige stof fen in onze grachten liggen opgehoopt; sloffen, thans een dood en doodend kapitaal, maar die, door hunne belangrijke waarde voor den land bouw tot levend en levengevend kapitaal kun nen en zullen worden omgezet. Neemt m n hierbij in aanmerking, dat hel benoodigde kapi taal, ƒ250.000, betrekkelijk zeer gering, en de rente door eene jaarlijksche, stedelijke subsidie ad 14,001, s‘au;Jc den geheele: duur der TWINTIGSTE vennootschap - tien jaren - ruimschoots gegaran deerd is, dan zal het wel onnoodig zijn de zaak aan te prijzen, daar zij zich zelve het best aan beveelt, zoowel door hare financiële vooruit zigten als door het tweeli dig nut dal zij zal stichten voordeel voor de stad onzer inwoning en aanwinst voor den Nederlanschen landbouw; terwijl wij verder verwijzen naar de fiks gestelde statuten en prospektus, vertrouwende dat Am stels ingezetenen, door het spoedig volteekenen der kleine, daartoe benoodigde som, de wel- meenende bedoelingen der koncessionarissen krachtdadig zullen bevorderen. (Naar aanleiding van dit berigt hebben wij ons afgevraagd, wat men toch wel met de Sneeker modderige wateringen voor heeft. Dempen? Uitbaggeren? of in den tegen- woordigen toestand laten Wie weet hel juiste antwoord te geven? BINNENLAN D SNEEKER 1 1- US ken 0 i i 4 ft 2 4 5 3 i ft COURANT. 4 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco ƒ1.90 ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. I Het vormen van groote maatschappijen voor aller lei ondernemingen ligt geheel in den geest van onzen tijd. Eiken dag zien wij er dan ook verrijzen, en waar zij handels- of uijversheids-ondernemingen ten doel heb ben, moet men over ’t algemeen het bijeenbrengen van vele krachten om een doel te bereiken, een gelukkig verschijnsel noemen. Zoo ook schijnt de generale bank ter bevordering van landbouw en openbare werken, wars van alle beursspel, wel eene aanb.veling waard. Even als de Viudobona bepaald in Oostenrijk en Hongarije werkte, door geld op hypotheek te geven, of groote landgoederen aan te koopen, en die iu kleine perceelen van de hand te doen, wil de generale bank ook in Rus land, Polen, Italië, Spanje, Belgie en enkele streken van Nederland door groote kapitalen den landbouw steunen of bevorderen; ontginningen, droogmakerijen, indijkingen bewerkstelligen, spoorwegen leggen, oude stadswijken afbreken en nieuwe in de plaats stellen, havenwerken voltooijen, enz. De werkkring is ruim genoeg dat de maatschappij zich daarloe wil in staat stellen, blijkt uit het kapitaal, dat zij wenscht te vormen, dat op 300 millioen is gesteld, terwijl daarvan reeds een groot deel is bijeengebragt. Zij, die zich aan ’t hoofd der generale bank hebben gesteld, magtigen tot de overtuiging, dat zij haar doel steeds in ’t oog zal houden en zal weten te bereiken. Het Comité van administratie voor Nederland bestaat uit de heeren: jhr. mr. 11. A M. van Ascii van Wijck, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal; mr. E. J. II. Borret, 1 d van den Raad Van State mr. J. C. Delbeeck, grondeigenaar: Aug. M. J Hendrichs, lid der firma Gebr. Hendrichs Co; jhr. VVG. llovy, kamer heer van Z. M. den Koning; Jacq H. C van der Kun, lid der firma van der Kun van Schelle; mr. J. A. Mutsaers, lid van den Raad van State mr. J. J. Ro- chussen, grondeigenaar; mr. A. J. van Royen, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Geueraal; mr. L. J. B. van Sasse van IJsselt, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; mr. 1! VV. A. E. baron Sloet tot Oldt- buis, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; jhr. A. VV. Teding van Berkhout, secretaris der maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland; baron K. G. \V. van Wassenaer, voorzitter der Gelderschc maatschappij vau landbouw. Administrateur, gedelegeerd voor Nederland is de heer dr. J. VV. Cra mer, te Amsterdam. De inschrijving is opcngesteld ten kantore van de ad ministratie voor Nederland van de Generale Bank ter be vordering van Landbouw en Openbare Herken te Amster dam, Cingel, X, 33 en hij hare agenten. Zij wordt ge sloten, zoodra het voor Nederland beschikbaar gedeelte van het kapitaal aal zijn ingeschreven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1