18(55. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-DIAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNERK. TWINTIGSTE 28 January. )b- Dit getal 8 17 16 11 10 23 20 1 3 er !G a- n- i- l- le st .id e- Jn k, 5 jaren. 7 van Zaturdag gehuwden weduwnaars weduwen gehuwd75 waaronder jongmans en jongedochlers 65. weduwnaars en jonge dochters 7. weduwnaars en weduwen 3. Onder de overledenen waren „1250. 340. 225. 780. 's GRAVEN»AGE. Z. M. heeft benoemd tot president van het provinciaal gereglshof in Drenthe mr. J. H. Westia, thans raadsheer in gemeld gereglshof. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen van het 4e arrondissement te Amsterdam G. J. Stakman, thans te Gronin gen; tot ontvangers der directe belastingen en accijnsen: te SexbierumJ. W. Holtiuste OosterhoutW. Hopmans van Wiermondte Heusden, II. van der Calff; tot ontvangers der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsente Weld, P. F. de Bruyn Tengber- gen; ie Stavoren, B. Jonkman. Z. M. heeft benoemd tot kantonregter le Zuidhorn mr. J. Ganderheyden, thans bur gemeester en secretaris der gemeente Winsum, alsmede burgemeester der gemeente Baflo. AMSTERDAM. Men verneemt, dat in de eerste dagen van Mei te Amsterdam in het openbaar verkocht zal worden het uitmuntende en bij stad- en landgenoot wel bekende kabinet van schilde rijen, nagelaten door wijlen baron D. A. M. van Brienen van de Groote Lindt, wiens erf genamen de redactie van den katalogus en de leiding der verkooping hebben opgedragen aan den heer Etienne le Roy, kommissaris-expert van het „Musée Royal" te Brussel. ARNHEM. Zaturdag namiddag arriveerden te Baardwijk de regter-kommissaris, belast met de instruktie der strafzaken, de officier en de griffier uit de regtbank te 's Hertogenbosch met twee heeren medicinae doctoren, ten einde een geregtelijk onderzoek in te stellen naar het gerucht: „dat de jeugdige hulponderwijzer der openbare school aldaar een kind zoodanig zou hebben geslagen, dat het binnen twee dagen gezond en dood was." Of nu de dood de oorzaak van de mis handeling is geweest, blijft in het onzekere, maar zeker is het, dat de hulponderwijzer door den kantonregter van Waalwijk voorloopig is aangehouden. Het lijk van het kind is opge dolven en door de heeren doctoren genees kundig onderzocht (Volgen de Zwohche Ct. is geen schuld gebleken). Maandag namiddag is eindelijk de zoo veel besproken proefrid over de spoorwegbrug te Zutphen gedaan. Ten 3 ure bragt een telegrafisch berigt de tijding aan, dat de trein Arnhem reeds had verlaten en spoedig te Zut phen zou zijn. Kwart voor vier ure reed de lokomotief n°. 9 met twaalf verschillende wa gens langzaam over de brug. De doorbuiging was uiterst sering en het geheel werd uitmun tend bevonden. Ook de groote draaischijf op het stationsplein, alsmede de wisselsporen vol deden geheel aan de verwachting. Groot was de geestdrift van het publiek, dat nog in tijds de aankomst van den trein mogt bijwonen. ZWOLLE. In den avond van den 23 dezer, trof onze stad een gevoelig verlies. De heer E. T. Schaepman, doctor in de genees- en verloskun de, voorzitter van de plaatselijke commissie tan geneeskundig toevoorzigt alhier, en de oudste der practiserende geneesheeren le dezer stede, bezweekna eene hevige ziekte van slechts weinige dagen. De arrondissements regtbank heeft woens dag jl. vonnis gewezen in de zaak van den heer N. Pruimers tegen J. T. baronnesse van Dedem weduwe van den heer D. Pruimers. De regtbank heeft de gedaagde veroordeeld om binnen vier weken na beteekening van het vonnis voor een regter-commissaris rekeningen verantwoording te doen van haar als moeder en voogdesse gevoerd beheer en administratie over de goederen van hare minderjarige doch ter Margarelha Daniëlla Pruimers waartoe zij bij nalatigheid zal kunnen worden genoodzaakt door inbeslagneming harer goederen tot een bedrag van ƒ25,000, en verder om na die re kening en verantwoording aan den eischer af te geven alle roerende en oeroerende goederen, welke zullen blijken aan die minderjarige toe te behooren, met veroordeeling van de gedaag de in al de kosten van het proces. Dit von nis is uitvoerbaar verklaard bij voorraad, niet tegenstaande het hooger^ beroep en bij lijfs dwang. In 't geheel wareu er dus 62 leeners, waar onder 14 nieuwe, die door ons geholpen wer den. De sommen der verschillende leeningen bestonden weer grootendeels uit die van ƒ100 en ƒ50, vooral eerstgenoemde bedrag werd vaak verstrekt en toch, wij moeten het met eenige bevreemding vermelden, bleef het bij dat maximum en hebben wij nu eerst onlangs (in dit jaar) eene leening van ƒ150 gesloten. Zou deze cathegorie van leeners ook misschien buiten onze werkkring liggen of op eene andere wijze geholpen worden Wij behoeven wel niet te verzekeren, dat wij van onzen kant al leen wtnschen, dat zulke leeners, mits van vol doende borgen voorzien, tot ons kwamen en dat wij alles haren natuurlijken loop laten. Omtrent de bestemming der gelden dient het volgende: Voor groente aardappelen negotie 440* slagters diverse winkelnering turf- en houlverkoopers diverse kleinhandelaars SNEEK 27 January. Sedert onze laatste opgave is het getal huis gezinnen, aangetast door de pokken, vermeer derd met 3 totaal 38. Herstelde lijders 8. Overleden 2; totaal 8. De toestand der zieken is over het algemeen gunstig. In 1864 zijn in deze gemeente geboren 178 van het mannek en 156 van het vrouwel. geslachtte zamen 334 waaronder 4 onech- ten en 5 tweelingen. Het getal levenloos aan- gegevenen is 7 manl. en 5 vrouwl. Overleden 182 86 van het mannel. en 96 van hel vrouwel. geslacht ongehuwden 55 m., 42 vr.zamen 97, 26 m., 35 vr.zamen 61. 5. 19. 20 30 40 so 60 69 79 85 90 op 31 December 1864 66 beneden de 5 tot 10 10 20 30 40 50 59 69 79 89 De bevolking was 9023, 4271 mannel., 4752 vrouwel. Den 23 dezer maand had de 13de jaarlijk sche vergadering plaats van de aandeelhouders der alhier gevestigde Hulpbankwier voortdu rende belangstelling door eene talrijke opkomst weer overtuigend bleek. Uit het toen doorliet bestuur gedaan verslag, zijn wij verzocht het volgende mede le deelen: Met het kapitaal van f 1500. vermeerderd met het surplus der beide vorige jaren, werd uitgeleend eene som van 5400dus bijna ƒ900 meer dan het vorige jaar ei^l500meer dan het le jaar van hel derde vijfjarig tijdvak. Het strekt ons te meer tot genoegen dit te kunnen meedeelen, omdat het cijfer van het lot winst belovend doel aangevraagde, weer niet minder dan circa 95 pet. bedroeg en vooial ook, omdat de schadeposten der borgen ditmaal uiterst weinig bedroegen, zoo als nader zal blijken. Wij hebben ook weer geene enkele aanvrage behoeven af te wijzen bedroeg 97, namelijk: aan 31 personen eenmaal (31). 29 tweemaal (58). 2 viermaal (8). BINNENLAN D JAARGANG, - C SNEEKER tje 3D, 17 ccn n M l 8 8 en er- z» er, 55 >5 55 55 55 55 55 55 9f 55 55 55 55 ADVERTENTIES van 1 tot 4 regels, gewone .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. 55 - Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS ent ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden isJ binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco ƒ1.90 j COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1