I- BUITENLAND. L 1 ITALIË. De Parijsche Conslitulionnel berigt stellig dat koning Victor Emanuel Turijn voor goed ver laten heeft en zegtVoortaan zullen de be sluiten des gouvernemenls te Florence worden gedagteekend. Turijn heeft opgehouden feite lijk de hoofdstad des lijks te zijn.' De Fransche Moniteur stelt in zijn schrijven uit Turijn de gesteldheid van het Italiaansclie gouvernement als zeer bezwaarlijk vooren zegt o. a. „Te midden van zoo vele bezwa ren zou liet welligt dienstig zijn, den zetel der regering terstond naar Florence over te bren gen de kamer te ontbinden en zonder tijdver lies de algemeeuc verkiezingen uit te schrijven. DU1TSCHLAND. Te Weimar is een proces aangevangen te gen den bouwkundige von Gerstenbergh wegens bedriegerij vni den volgenden aard. Hij dreef een zeer omvangrijken en voor hem voordeeli- gen handel in handschriften, van Schiller, en overstroomde als het ware geheel Duitschland met nagemaakle eigenhandige geschriften van den" groolen dichter. Hij wist de hand tan nen, en een hunner is reeds zoo ver gegaan zilveren wielen te laten vervaardigen voor zijne karren. Tot verklaring van dezen zeldzamen overvloed van geld wordt door den briefschrij ver in herrinnering gebragt, dat de invoer uit Engeland te Bombay in het jaar 1864 bedra gen heeft 1506 millioen fr. waaronder 1000 millioen aan goud en zilver. Het parlement is door H. M. met eene troonrede geopend. De betrekkingen met de mogendheden zijn vredelievend. Engeland blijft neutraal in het Amerikaanse!; konflikt. De vei ligheid in Japan is hersteld. FRANKRIJK. Het seculariseeren van geestelijke goederen schijnt aan de orde van den dag, niet alleen in Mexico en de Donau vorstendommen, maar ook in Turkije wil men overgaan tot den verkoop der geestelijke goederen, die natuurlijk in Mexi co aan de Roomsch Katholieke, aan den Donau aan de Grieksche en in Turkije aan de Maho- medaansche geestelijkheid behooren. Gelijk het te begrijpen was, keurt le Monde, het in Frank rijk uitkomende clericale orgaan, hetgeen in de Donau-vorstendommen en Turkije geschiedt, goed, maar kan geen woorden vinden om zijne verontwaardiging over het in Mexico gebeurde aan den dag te leggen. In een geestig ge schrevene beschouwing spot het Journal des Dèbals met deze verregaande inconsequentie en zegt, dat volgens de Monde, de wettigheid van den eigendom afhangt van de vraag of men goed Katholiek, of daarentegen een ketter schismatieke, of ongeloovige is, en vraagt of soms het, in het jaar 1848 zoo beruchte werkje La proprielè est le vol door een theologant is geschreven. Men meldt uit Konstanlinopel: Voor eeni- ge dagen is een jong meisjeCordelier ge- heeten en van Belgische afkomstvan R. Ka- tholijke tot de Mahomedaansche godsdienst overgegaan teneinde met een Turk, in de hoofdstad gevestigd, in den echt le treden. Als vrij zeker wordt gemeld dal de aca demie in plaats van het overleden lid d'Am père keizer Napoleon zal benoemen als ge volg van de uitgave van zijn werk Hel leven van Juhus César. De Keizer moet op die on derscheiding voornamelijk daarom gesteld zijn, omdat Napoleon I ook lid der academie was. Indien dit berigt zich bevestigtdan zullen ze ker de redevoeringen ter gelegenheid van de receptie des keizers in de academie uitgespro ken in hooge mate de belangstelling wekken. De Moniteur bevat de decreten legen de handelingen van den bisschop van Moulins en den aartsbisschop van Besan?on, in zake de encyclica. De minister van buitenlansche zaken heeft, ingevolge bekomen bevelen des keizers, den baron de Sartiges, Fransch gezant te Rome, uitgenoodigd zich bij den Heiligen stoel te bekla gen over twee brieven, die door den pauselijken nuntius aan de bisschoppen van Orleans en Poi tiers gerigt en door de dagbladen openbaar gemaakt zijn, en wel als inbreuk makende op de regelen van het nationale regt en algemeen Fransch regt. kant van tapisseriewerken, te benoemen tot Hl), leverancier, en als zoodanig vergunning te verleenen Hr. Ms. wapen te voeren. SNEEK, 10 February. Hadden de leden van het Natuurkundig ge nootschap kortelings met veel belangstelling eene boeijende voordragt van den Heer Dr. Verver over den Zwavel aangehoord, eergisteren avond hadden zij het voorregt den hoogleeraar Cl. Mulder wederom te zien optreden. Met aandacht volgden de leden en hunnen dames den man dien men hier zoo gaarne hoort toen hij zeer bevattelijk ontvouwde waar paar lemoer en paarlen gevonden en hoe deze gevormd worden. Een aantal fraaije hoorns en schelpen, met welke het gesprokene weid toegelichl verhoogde de belangstellende aandacht van de talrijke hoorders. Het was dan ook volkomen in hunnen geest, dat een van de hh. Directeu ren den begaafden spreker hartelijk dankte voor zijne voordragt die men te meer op prijs stelde daar het barre jaargetijde den hoogleer- uar niet had afgeschrikt ten dien einde her- w aarts over te komen. Ondanks het barre en weifelende weder, had hier gisteren de aangekondigde hardrijderij plaats. Ongeveer een derde gedeelte van de 96 die zich ter mededinging hadden aangege ven, was niet opgekomen. Gerben W. Do- tinga, van Deersum, oud 28 jaren, behaalde de prijs, een fraai gouden horologie, mei dito ketting, terwijl aan Tewis Hettinga, van Uitwellingerga, 33 jaren oud, de premie, bestaande in een zil veren horologie met kelting, is toegekend. Elbe van Dijk, van Gauw, Jetze Feenstra van Allingawier, Johs. E. de Jager, van Op penhuizen en Hijlke Bakker, van Gauw, erlang den als laatsta rijders elk ƒ5. De baan, 160 ellen lang, is door Dotinga en van Dijk in 10 seconden afgereden. Het weder in aanmerking genomen, was het aantal toeschouwers van dit volksfeest groot te noemen. Naar wij vernemen, zijn, van het bouwen der directeurs woning te Sneek, aannemers ge worden de gebr. Prins alhier en P. J Sitenga, te IJsbrechtum, voor de som van 10,399. Sedert onze laatste opgave zijn door de pokken aangetast 9 hersteld 3 overleden 1 de toestand der lijders is overigens gunstiger. Bij de op den I February jl. plaats ge had hebbende stemming tot benoeming van zeven Volmagten van Wijnbritseradeels c. a. Contributie zeedijken, ten gevolge gewone af treding op den 1 Maart I860, zijn bij meer derheid van stemmen benoemd de aftredende Vohnaglen, d hoeren.* Taeke Eiberts v. Popta le IJlst, Franke Ger- bens Lanling le Goënga, Auke Sjoerds Rusticus, le Tirns, Rein Klazes Hettinga te Oudega Haring Lolles Nauta le Hommerts, Piebe Lolles Nauta te IJpecolsga en Pieter Cornells Walma te Oppenhuizen, respectievelijk met 3176, 3163, 3141, 3010, 2735 en 2352 stemmen. Het geheele getal stemmen bedroeg 23184, waarvan nog waren uitgebragt op de hh. Hantje Pieters de Boer te Oosthem 645 en Gerrit ■joerds Alberda te Gauw 453 stemmen, terwijl ie overige lusschen onderscheidene personen waren verdeeld. Schiller zoo bedr iegelijk na le bootsen, dal zelfs Schillers dochter voor meer dan 1400 thaler van die gewaande handschriften haars vaders van hem gekocht heeft Reeds in 1856 is des zelfde persoon voor hetzelfde misdrijf tot twee jarige tuchthuisstraf veroordeeld. Toen had hij meer dan 400 stuks valsche handschriften van Schiller gemaakt en verkocht. Graaf Karolyi is te Berlijn aangekomen met het antwoord van Oostenrijk. Eenige invloedrijke leden van het huis der afgevaardigden, behoorende lot de partij van vooruitgang, hebben met den minister van oor log eene bijeenkomst gehad, en bij die gelegen-, heid verklaard dat zij bereid zijn 200,000 man als definitief cijfer van het leger aan te nemen. Aangezien de koning van Pruissen in de militaire kwestie geen concessie gedaan heeft zal de meerderheid van het huis der afgevaar digden geen amendement op het ontwerp van wet betreffende de militaire dienst voorstellen, maar die wet eenvoudig verwerpen. Eene ver zoening tusschen regering en kamer is onmo gelijk geworden. ENGELAND. De Times bevat het volgende berigt Keizer Maximiliaau van Mex co heeft den heer Givin, gewezen lid van den senaat voor Californiëbenoemd tot onderkoning van de provinciën Sonora Chihuahua, Sinola Duran go en Neder-Californië en hem den titel van hertog geschonken. Deze gewesten zijn afge staan aan keizer Napoleon als belooning voor den bijstand door zijne troepen bewezen bij de oprigling van het nieuwe Mexicaansche keizer rijk. De onderkoning Givin zal geroegzame troepen hebben, die hem in de uitoefening zij ner betrekking zullen ondersteunen. De land verhuizing ten behoeve van de mijn-explotatie en van de ontwikkeling der hulpbronnen van de aan Frankrijk afgestane oorden, zal aange moedigd worden in de Zuider-staten en de Zui der inwoners van Californië. De nieuwe Staat strekt zich uit van de golf van Mexico tot de Stille zee." Reeds verscheidene malen is van bedoelden afstand gewaagd, en reeds is het be rigt half officieel gesproken, en de Indépen- dance Beige maakt de aanmerking, dat de vorm, waarin de Times dit berigt mededeelt, een nieuw bewijs is voor de onwaarschijnlijkheid van het feit. (De Moniteur spreekt het dan ook tegen.) In een partikulieren brief uit Bombay, dezer dagen ontvangen door de Correspondence Havas, worden over den toenemenden bloei van dat gedeelte van Britsch-lndie opmerkelijke bijzon derheden medegedeeld. In de laatste vier jaren is namelijk de stad van dien naam het middel punt geworden van den Indischen katoenhandel, hetgeen aanleiding geeft lot veel vertier en lol het doen van winstgevende zaken op groote schaal. Men verhaalt onder anderen van een jeugdigen inlander die vier jaren geleden nog niets meer was dan klerk op een koopmans kantoor, en die thans een kapitaal van 50 mil 1 oen fr. bezit. De tweede zoon van een rijken iulandschen handelaar, die wegens de eerstge- boortereglen van zijnen ouderen broeder geen geld van zich zelven bezat, heeft door voordec- lige spekulatien een fortuin van 65 millioen fr. welen bijeen te brengen, welk fortuin hij bin nen twee jaren tijds gemakkelijk verdubbelen kan. Deze vooibeelden zijn uitzonderingen, doch behooren niet tot de zeldzaamheden. Er worden twintig dertig personen genoemd, die ongeveer in hetzelfde g -val verkeeren als de twee genoemden. Deze voorspoed der hande- delaren heeft ook invloed gehad op de welvaart der bevolking ten platten lande. De inland- sche boeren van hel presidentschap Bombay werden voorheen lot de armste lieden van ge heel Britsch-lndie gerekend; thans daarentegen teidienen zij meer geld dan zij verteren kop- j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 2