N°. 14 1865. NIEUWS- EN ADVTRTENTJHIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL I I I 1 11I L 18 February. Zaturdag I i JAARGANG TWINTIGSTE tijdstip BUITENLAN 1). k 4 t L e a 'sGRAVEMJAGE. Bij kabinetsschrijven van den minister van binnenlandsehe zaken van den 7 dezer is aan den schermmeester, M. Regoor, alhier kennis gegeven dal, aangezien de minister allezins het belang der schermkunst ook voor de jeugd, ge- lijk die der gymnastiek, erkent, Z Exc bij voor komende eekoenheid. dat vak wil aanbevelen t I eengeroepen tegen maandag den 27 dezer. AMSTERDAM. Van goederhand wordt aan hel Ilundelsblud het volgende medegedeeld „De heer Heshuijsen is uit Londen terugge keerd. Hij heeft het schriftelijk bewijs medc- gebragtdat de heeren Henry Lee en Henry Lee jr. geneigd zijn, het aannemings-contract d forfait in zijn geheel van den heer Brandeis over te nemen. De hoeren Lee hebben aan hun aanbod alleen de voorwaarde verbonden, dat een deelgenoot hunner firma, de heer Free man op het lerrein der uitvoerbaarheid der werken voor de uitgeloofde som zal komen be- oordeelen. Het onderzoek van den heer Free man zal in de loopende week geschieden. Hij wordt dingsdag of woensdag te Amsterdam ver wacht. De havenhoofden in zee zijn van dat onderzoek uitgesloten omdat het plan dier werken, door de ingenieurs Havvksbaw en Dirks ontworpenreeds door de hoeren Lee is goed gekeurd. Bovendien is in de afgeloopene week het bestek (met plan en proliiteekeningen) van 1200 el lengte kanaal in de zeeduinen vastge steld, en zalurdag door het bestuur der kanaal maatschappij aan den minister van binnenland* sche zaken ter goedkeuring aangeboden. Dez« goedkeuring kan op goede gronden in de inge treden week te gemoet worden gezien. De heeren Bik en Arnold hebben wijders schrifle lijk toestemming gegeven om in hunne duin- gronden de graving van het kanaal aan te van gen en voort te zeilen terwijl het gevorderd personeel en materieel dagelijks verwacht wordt. Niets verhindert dus ja het is zoo goed als zeker dal binnen tien dagen de spado in den grond wordt gestoken, om niet meer ter zijde te worden gelegd.' Bij de op 16 Februarij te Amsterdam op het Y gehouden hardrijderij op schaatsen is de eerste prijs behaald door Jetse Jansen, van Franckerde premie door Cornell’s van Steen, van Warmond. De zes laatst aanblij vende rijders wan u Biugt van Dijk, van Terhorn; Jacobus Bakker, Alkemade; Jacob Bos, Amsterdam; Cornells lloekst.a, Zaandam Jan Faber, Amsterdam; Theodorus Bakker, Alkemade. ARNHEM. Den 11 dezer eischte bet ijsvermaak te Doesborgh drie slagtoffèrs, Een jongen van ongeveer 13 jaar vermaakte zich met glijden op eerie min bezochte plek, a'leen in hel bij zijn van jongere kinderen; hij viel door het ijs, en ofschoon hij, niet lang daarna door een timmeimaiisknecht uit het water werd gehaald en terstond twee geneesheeren werden geroe pen, het baatte niet, hij was dood. Twee zoontjes van den heer M., die op den bepaal den tijd niet in huis terug waren, werden ver tol de hervatting van hare werkzaamheden bij- mistmen zocht hen overal, en eerst te half deel van het schoolonderwijs uil te I BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen door deze, naar aanleiding van een deswege van den heer Com missaris des Konings in Friesland ontvangen besluitter kennis van alle houders van pre- tentien, ten laste van het Rijk, de dienst van 1864 betreffende, om hunne declaration zoo spoedig mogelijk in te zenden, en het uiterste van indiening, zijnde den laatsten der maand Junij e. k„ niet aftewachtenvermits dezelve op dien tijd niet ingediend zijnde volgens de wet van den 8 November 1815 (Staatsblad no. 51) worden gehouden voor ver jaard en vernietigd. En op dat deze kome ter kennis van een ieder die hierbij eenig belang heeft, zoo wordt deze afgekondigd en geplaatst in de Snceker Courant. Sn^ek den 15 Februarij 1865. Burgemeester en Wethouders coojrnaemd, WOU DA. De Secretaris, IIAGA. om een maken. In het dezer dagen verschenen verslag aan den koning over de openbare werken 1863, leest men de navolgende merkwaardige bijzon derheid over het buitengewone verschijnsel van den laugdurigen vloed tijdens den storm in Dec. 1863. Op 3 Dec. van 's morgens 6 ure, toen het ebbe was, is het water blijven vloeijen tot 's nachts 12 ure 25 min. van 3 op 4 Dec., en dus gedurende 11 uren 25 min., zonder dat de ebbe inviel. Dit zeldzame verschijnsel is aan den Helder door de zelfregistrercnde werk tuigen bij de vloed^hoogle in het marsdiep aan- geteekend, en is in den loop der getijen en den was des waters ook elders waargenomen. De geschiedboeken des vaderlands spreken van een ebbe, die den 21 Julij 1672 gedurende 12 uren onafgebroken ;;anbield. In den nacht van den 14 dezer is alhier na eene korte ongesteldheid, overleden de heer C. G, Withuys, sedert tal van jaren directeur der landsdrukkerij, en die zich als dichter door vele voortbrengselen al vroeg een naam verwierf. Hij werd den 21 Mei 1794 te Amsterdam ge boren, en trad den 1 October 1814 als amb tenaar in dienst. Het waren de zangen van Helmers vooral die hem deden ontgloeijenen de gebeurtenissen van 18131815 droegen tot ontwikkeling van den jeugdigen zanger bij; het waren vooral vaderlandsche gebeurtenissen die zijn jeugdigen aanleg bepaalden. Hij was echter zelf nog onvoldaan over zijn werk en deed eenige jaren minder aan de kunst, tot hij in 1822 Washington bezong op eene wijze, die Immerzeels goedkeuring zoo zeer verwierf, dat zij er in 1824 den Muzen-Almanak meè open de. Hij had de eer dal John Bohwiin^, bij diens verblijf hier te lande, ook een zijner ge dichten in het Engelsch overbvagt. Hij verza melde zijne poëzij in het jaar 1830; van de gebeurtenissen van 18301831 gafhijinl856 een Gedenkboek uit Hij nam bij menige ge legenheid, met vaderlandsche herinneringen in verband slaande, de lier Ier hand, deed veel Ier herlevciidiging der redei ijkers-vergaderingen; had eenige j>ren de leiding van het tijdschrift de Vaderlandsche Letteroefeningen en arbeidde in vele opzigten ten nutte van de Neder.andsche letterkunde, van zijne medeburgers, van de menschheid in het algemeen. Hij was- de dichter der kanlale, den 1,7 November 1863 hier Ier stede gezongen, volgens de muziek van Lubeck. Withuys zong van do zickesponde nog eenige gevoelvolle woorden op. het graf van zijnen vriend; zoo spoedig moest hij dezen volgen! Withuis was 71 jaren oud Hij was ridder der orde van den Nedl. Leeuw. De tweede kamer der staten-generaal is PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEER* Gelet op art. 117 der algemeens politiever ordening voor deze gemeente, vergunnen door deze op Zondag den 19e dezer maand, zijnde de geboortedag van Zijne Majesteit onzen ge- eerbiedigden Koning, zwervers, voetzoekers enz. aflesteken, doch op geen andere plaatsen dan de Marktstraat, Schapenplein, Leeuwenburg en Kronenburg en niet vóór zeven uur des avonds, Eu zal deze worden afgekondigd, geplaatst in de Sneeker Courant en in afschrift ge zonden aan den Commissaris van Politie om te zorgen voor de naleving. Sneek den 15 Februarij 1865, Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris IIAGA. SNEEKER COURANT «I- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65; builen de Stad franco ƒ1.90* -'*aN A D V E R T E N T1 E N van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegehegt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1