NIEUWS' EN ADVEKTEMIE-BLAII VOOll DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SATER. nu: 15 1865. J Woensdag 22 February. TWINTIGSTE JAARGANG BINNEN LAND I I A de soldaten naar i L f het water, dat reeds in de kajuit was binnen* gestroomd, en vond daar zijnen dood. Oogen- blikkelijk werd door de sloeproeijers van het Belgische loodswezen alle hulp geboden en de bemanning werd door her. gered, maar schip en lading zonken in de diepte cn zijn reddeloos verloren. Te Giessen-Nieuwkerk is woensdag over leden Jacob van t Hof, die den 5 Januarij jl. zijn 103den verjaardag heeft gevierd. MIDDELBURG. Dezer dagen gebeurde te Vlissingen hel vol gende ongeluk. De Eiueische schoener Salmars, kapt. Grei n, g daden met ijzer, van Antwerpen, lag ter reede bij het Westerhoofd voor deze stad ten anker, de bemanning in rust en de bepaalde lichten voerende. Plotseling werd dal vaartuig door de En.eische stoomboot Londos van Goole naar Antwerpen, zoo krachtig aan gezeild dat hel in zinkenden toestand geraakte. D’ brave kapitein Green wekte zeil zijne man schap, en naar beneden springende om zijne pa pteieu te redden, smoorde de ongelukkige in s GRAVENHAGE. In de Staats-Courant is dezer dagen door het kollegie voor de zeevisscherijen openbaar ge maakt hel programma van eene internationale tentoonstelling van visscherijvoortbrengselen visscherij-gereedschappen en andere voorwer pen die bij de visscherijen gebruikt worden, welke tentoonstelling, ondernomen door het sledelijk bestuur van Bergen met medewerking van de koninklijke Noordsche regering, gelijk onzen lezers bekend is, van 1 Augustus tot 16 September 1865 Ie Bergen in Noorwegen zal gehouden worden. Zij heeft ten doel alle soor ten van visscherij-produkten, de gereedschappen waarmede de visscherijen in ver chillende landen worden uitgeoefeud en de takken van nijverheid, die daarmede in verband staan, algemeen be kend te maken. De Kbln Zeilunj bevatte onlangs een hoofd artikel, dat tol opschrift voert „Nederland on der het ministerie Tlmrbecke.” in bedoeld ar tikel wordt hulde gedaan aan de buitengewone begaafdheden van den Minister en o a. gezegd, dat hij zoowel in persoonlijke hoedanigheden als in gaven des geestes groole overeenkomst heeft met den beroemdste onzer pensionarissen met Jan de Wilt. Z. M. heeft den minister van oorlog, den generaal-majoor J. W. Blanken, bevorderd tot Itiitenant-generaal. AMSTEBDAM. De Tijd zegt, dat de geschiedenis de Gor- cumsche martelaren voorstelt, niet als Spaausche Soldaten van Aiva, maar als 19 Nederiandsche geestelijken, waarvan 17 priesters. „Deze gees ts lijke personen zijn niet overvallen noch dood geschoten, maar bevonden zich te Goi iuchem, toen die stad aan de Prinsgezinde» werd over gegeven, onder de voorwaaide van aller veilig levensbehoud; echter omdat zij geestelijken wa ren, werden zij, in strijd met hel verdrag, door van Lumey gevangen genomen, Brielle vervoerd, en om hun geloot aan het saciament des altaars en hunne ouderwer- Rome na wreede ZWOLLE. Jl. Donderdag stonden twee arbeiders uit Havelte voor de reglbank alhier teregt, als be klaagd van diefstal of medepligtigheid aan den diefstal van het haar uit de staarten van drin paarden, welke geloopen hebben in een rondom afgesloten weiland in de gemeente Steenwijk. Het O. M. requircerde de schuldigverklaring van de beklaagden aan diefstal, met inklimming op eene onbewoonde plaats en tot veroordee- iing van elk hunner tot eene gevangenisstraf van drie maanden en in de kosten. Den 14 Febr. ’s morgens half acht ure werd te Raalle bij het erve Sonnenberg, op het kanaal, iets bespeurd dat bij den ee sien opslag voor eene heideplag weid aangezien. Bij onderzoek bleek bet de schedel le zijn van een mensch, die dood en stijf bevroren in het het ijs stond. De verdronkene werd er uitgehaald, cn toen herkend voor een jongman uit Deventer, die den vorigen dag een bezoek bij goede beken den in het dorp had gebragt, en gisteren a- vond, op schaatsen huiswaarts keerenJe, daar zeker was doorgevallen. De armoede drukt met ijzeren hand op menig gezin, dat van den dagelijkseben arbeid moet leven en door de aanhoudende vorst en nijpende koude is al het werk gestaakt, zoodat een aantal werklieden ledig gaan. Deze week heeft een talrijk gezin, bij gebrek aan beter voedsel, zich vergast op een paar gebraden kat ten, die als eene ware lekkernij zijn verorberd, zoo zelfs dat men vreesde, dat door le veel ruchtbaarheid aan de zaak te geven, deze proef navolging zoude vinden en het katlenvleesch dan welligt den weg van al het vleesch mogt gaan, (namelijk dat het voor den armen man te duur is) Wij deden dit evenwel als eene cu riositeit medeomdat wij de vrees dat een gebraden kat weldra een artikel van weelde zal worden, voor alsnog niet deelen. Het tegenwoordig zoo algtmeene streven naar vrije concurrentie en afschaffing van oude monopoliën heeft ook lot den wensch geleid, om het vervoer te water voor ieder vrij te la ten en dus de beurtveren, als gedeeltelijke over blijfselen der oude gilden, op le hellen. De vraag: in hoever dil wenschelijk zou zijn, werd dezer dagen in de vergadering van den gemeen teraad overwogen. Reeds meermalen was het ai of niet behouden der beurtveren een punt van beraadslaging bij den raad. Steeds heeft ping aan den H. Stoel van marteling opgehangen.” SNEEIER öüRANT. 5 I I i 5 l i 1 B 8 f ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewoon .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents behalve 35 Cents Zegelrcgt voor iedere plaatsing. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS ent ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is 1 binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco 1.90* j Dat Lumey, de admiraal der watergeuzen, een ruw en woest meuseh was, is eveneens algemeen bekend, weshalve de ouderwerpelijke handelwijze wel geen ver dediger zal vinden Maar toch doet men hem onregt, door het feit te beoordeelen naar ons tegenwoordig kalm standpunt. Men dient namelijk de wreede handelingen, die de Spanjaarden in de door hen veroverde Steden bedreven voor oogen te houden. Immers hebben dezen overal, voornamelijk in Zulplien en Naarden, huis gehouden op eene wijze, die geen pen kan beschrijven. Laatstgenoemde sta'l had na de verzekering van lijfsbe houd ontvangen te hebbed, hun de poorten geopend; de Spaausche bevelhebber Romero lokte daarop 400 burgers in eene Kerk, waar zij, gelijk hij zeide, den eed aan den Neming van Spanje zouden doen, ,,’t Lecdt niet lang, of zeker Priester,’ die eene wijl, met de Spanjaards voor de kerke heen en weder gewandeld hadt, komt de onuoozele menigte aanzeggen, dat zij op den staat baars gemoeds denken en zig ter dood bereiden moest," zoo verhaalt Wagenvar. En zijn die ongelukkigen niet al len op 4 na, in die kerk vermoord en het gebouw daarop in den brand gestokeuf „Toen de woede in de kerk haar zat hadt, zoo vervolgt hij ging 't op een plonderen en blaakem ook op een moorden van zui len, die zig verstoken (jjrdden, welker sommigen aan rappieien gereegen, met vleesclihouwers bijlen aan stuk ken gekapt; anderen, als visschengekorven werden. Sommigen dienden der wreedheid tot spel vermids de Spanjaards hen, met de spitsen van ’t geweer, el- kandtren toestieten, en lagebeude en schertsende aan huil einde hielpen; ’t verhaal der ijslijkheden, hier ge pleegd, gaat schier ’t geloof te boven. Men heeft stok ouden ’t bloed afgetapt en het gulziglijk ingezwolgen; kranken, in ’t bedde vermoord, meer durven wij kiesch- heidshalve voor eene Courant niet afschrijven. Is het nu, met het oog op deze en dergelijke gebeur tenissen te verwonderen (wij verdedigen het niet), dat de verbolgene tegenpartij een enkelen keer (want deige- gelijke voorbeelden zijn gelukkig zeldzaam) weerwraak nam, zoodra zij dit koude? Immers neen. Van weerwraak a leen waren nu de Gorcumsche geestelijken de, misschien geheel onschuldige, slachtoffers. Uitdrukkelijk lezen wij dit bij den zoo geloofwaardiger! geschiedschrijver En. van Meieren, die aan zijn verhaal de volgende woorden laat voorafgaan: Aitoo op dezen tijdt het Geuse krijghs- volck nu op veel plaelsen in llollandt Meester waren glieworden, hebben vele ghezocht haer leedt te wreeken, sommighe uijt particulieren ende andere uijt gheneralen haet, veel wijtende dese beroerten de Gheeste!ijeke. Wil men dus billijk zijn, dan dient men het onderwerp uit dit oogpunt te beschouwen. W ij meenden een en an der onzen iezeis te mogen herinneren, ten einde den iudruk van scheut c voorstellingen, in andere Couranten voorkomende, wegtencinen. Redactie. Het is een in de geschiedenis van ons land overbe kend feit, dat Lumey in 1572 verscheidene, zelfs bejaarde R. C. geestelijken, van Gorcum, op wreede wijze ter dood heeft lateu brengen. Eene Latijusche monographic daarover leverde W. Eetlus, terwijl Spoelberg haar in het Nederdlausch vertaalde, onderden titel.- Waeragtige historie van de Martelaers van Gormn. Anho. 1601. Hunne af beeldingen zijn zelfs uitgegeven, nl. Verae ud vivum Ef figies B B. Marigram Gorcomiensiam, gui Brielae, pro fide catholica obiere. Sglv. Ducis 1623 Daarom bevreemdde ons dan ook eenigzins het berigt aan het Jiagbl. van 's Grao. uit Parijs geschreven, dat onze minister-resident te Ro me zou hebben geprotesteerd tegen hunne canonisai ie, die aan onze regering ah zoodauig wel ouversohillig zal zijn- Het is eeu in de geschiedenis

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1