.1 i, BUITENLAND. I I I I va ge wi IO Ik zo sir tei tn vo Pl g< d( kt k< zi re I t< 1 geleden een manspersoon nit Franeker werd gearresteerd als vernioedelijk schuldig aan het vergiftigen van het voorkind zijner vrouw, ten einde eene som van ƒ75 uit de levensverzeke ring of het begrafenisfonds te erlangen. Eene zeer naauwkeurige instructie der zaak, benevens een chemisch onderzoek door deskundigen volg de daarop, doch de uitslag was van dien aard dat de justitie geene termen kon vinden den man langer in hechtenis te houden. Hij is mitsdien zaturdag jl. weder op vrije voeten ge steld. door den heet N. Hingst, van Sijbramlebiiren. Wegens het niet tijdig aankomen van de post kon de volgende correspondentie uit Assen, van 16 Februarij jl., in ons vorig nummer geene plaats meer vinden! Hardrijderij op schaatsen", ziedaar de woor den, die tegenwoordig op veler lippen zweven, en zeer zeker niet het minst in het land dat steeds heeft getoond de beste hardrijders te be zitten. De ambitie voor het hardrijden is echter ook de Friesche grenzen gepasseerd, en het voormalig landschap Drenthe levert tegenwoor dig menige wedstrijd in het hardrijden op vooral onder het jongere geslacht zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dal binnen weinige jaren vele Drenlhen zich met eere op eene Friesche baan zullen kunnen vertoonen. Dezer dagen op eene te Groningen gehoudene hard rijderij van jongens beneden 16 jaren, was de prijswinner een Drenth, afkomstig uit dezelfde gemeentp, als bij, die eenmaal te Sneek is ver schenen, en toen maar laat ik verder zwijgen, ten einde den toorn van misschien vele lezers dezer courant, of liever een gevod van spijt, niet op nieuw op te wekken. Sedert eenige dagen is het hondengeslacht in deze gemeente lot gevangenisstraf veroor deeld, daar in de naburige gemeente Smilde zich een dollen hond zou hebben vertoond. De genomene maatregel is zeer prijzenswaardig doch, behalve voor de honden, minder aange naam ook voor de eigenaren die er veel last van ondervinden, en niets liever vvenschen dan eene spoedige opheffing dier straf. Laatstleden maandag avond ten half twaalf ure ontstond alhier branddie zich gelukkig tot één huis heeft bepaald. Op korten afstand van dat huis bevond zich een groot houtstek dat groot gevaar geloopen zoude hebben, indien de wind, gelijk later gebeurdeiels vroeger meer oosteïijk gewoiden was, en dan zouden welligt, behalve het werkhuis der Hervormde diaconie, meerdere woningen eene prooi der vlammen geworden zijn, te meer, omdat de sterke vorst de werking der braudbluschmidde- len zeer belemmerde. Het bestuur van het landhuishoudkundig con gres, dat in de aanstaande maand Junij alhier gehouden zal worden, is reeds sedert geruimen tijd bezig met de voorbereidende werkzaamhe den voor die bijeenkomst. De taak, die het bestuur heeft op zich genomen, is voorzeker niet gemakkelijk. Als men toch in aanmerking neemt, wat in andere plaatsen geschiedt om het den bezoekers aangenaam te maken bij zooda nige gelegenheid, zou men bijna vreezen, zelfs metjden meest mogelijken ijver, tekort te schie ten. Daarom echter geen moed verloren. Ve len der bezoekers zullen voor hetgeen zij bier aan minder schitterende feesten, dan elders moeten missen, ruimschoots in de schoone na tuur vergoeding vinden, en niet te bevreemden is dan ook de gedachte van ieder: het is te hoopen, dat het in de congres-week schoon weder is.” Men leide echter uit het bovenstaande niet af, dat er geene feesten zullen zijn; integendeel beslaat daarvoor wel degelijk plan, doch is nog niet beslist, waarin deze bestaan zullen. Later zal er welligt gel genheid zijn om een en ander mede te deelen. AMERIKA. In Boston, in Noord-Amerika, woont eene weduwe, Bigsby geuaamd die vijf harer zonen op het slagveld verloren heeft; de zesde werd in een der laatste gevechten zwaar gewond. Toen president Lincoln dit vernam, schreef hij aan vrouw Bigsby den volgenden brief: „Waar de vrouw! Op de lijsten van hel departement hij zich, In het belang Van den handel dezer gemeente, wederhouden gevonden, tot de door andere gemeentebesturen voorgestelde afschaf fing of tot het afzien van het regt van uitslui tende vaart mede te werken, en ook nu weder was l^iet slot der deliberatiën, aan het aange- nomeri beginsel te blijven vasthouden. De hoofd ruiten waarom de raad de beurtveren, als wet tig bestaande, wenscht te behouden, isdal zij voor Zwolle eene behoefte zijn, even als voor alle handelplaatsen van den tweeden en derden rang, waar de verzendingen niet zoo belangrijk zijn, om geregeld vaste bevrachtingen te kunnen sluiten, maar ook weder te belangrijk, om al- lijd op eene voorkomende gelegenheid te kun nen wachten, in tegenstelling van de meer aan zienlijke handelplaatsen, waar steeds veel te ver zenden en altijd zoo veel scheepsruimte beschik baar is, dat het vervoer, ook zonder beurtveren, nimmer belemmering ondervind». En wat nu betreft het regt tot uitsluitende vaart dier beurtveren, dit kan niet woiden opgeheven inaaf behoort te blijven stand houden met in achtneming der uitzonderingen vervat in de kuniukl. besluiten van 21 Aug. 1818 en 4 Sept. 1819. Het zou met de algemeene rijks» eror- dening op de beurtveren niet alleen in strijd zijn, wanneer van de uitsluitende vaart wïerd afgezien, maar ook in strijd met het behoud der beurtvaart zelve, dewijl toch voor den schipper, die zich verbindt, om op bepaalde tijden te varen, met genot van veel of weinig vracht en onder streng toezigt en met onderwerping aan reglementaire voorschriften, in de uitsluitende vaart het éénige voordeel is gelegen. ASSEN. In 1792 waren erin Drenthe 225 Roomsch- Galholieken. In 1853 was hel cijfer van de ledematen dier gezindte 3372. In 1863 be droeg het 5237. In 1853 had Meppel 51 en in 1863 telde die gemeente 84 Roomsch-Ca- tholieken. Voor eenige jaren gingen de Roomsch-Ca- tholieken van Meppel te Steenwijk ter kerk, doch nu maken zij eene eigene gemeente uit en houden hunne godsdienstoefeningen in een gebouw dat den naam van kerk niet kan wor den gegeven. Intusschen zullen die 84 Roomsch- Calholieken weldra in het bezit van een ander bedehuis zijn; het Gouvernement komt het daar toe te hulp met eene som van ƒ5000, en die bedrage in aanmerking genomen, zal er gewis een vrij aanzienlijk gebouw worden opgerigt. Naar wij vernemen zal het opgerigt worden even builen de slad. GRONINGEN. De collecte, door de diakenen der Hervorm de gemeente alhierheeft opgebragt de aan zienlijke som van ƒ2216.75, waarbij nog van een onbekende eene gift van 500 kwam, zoo dat de geheele opbrengst 2716.75 bedroeg. Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat de jaarlijk- sche inschrijving voor de armen der Hervormde gemeente waarvan de inteekenings-biljelter. in de vorige week zijn teruggehaaid, onzuiver de som van ƒ2919.05 heeft opgebragt, zoodat in èéne week de som van f 5635.80 gecollec teerd is voor de armen der Ned. Hervormde gemeente. Men verneemt, dat de commissie, die vo.r eenige dagen het plan heeft gevormd, om aan den geachten herder en leeraar, ds. Alb. van Too- renenbergen, die voor de beroeping naar Delft heeft bedankt, een voor dat bedanken blijvend aandenken te geven, dezer dagen heeft be sloten, om bedoelden predikant cadeau te ge ven van de door de ingezetenen op een daar voor aangeboden lijst bijeengebragte ƒ710 een zilveren schenkblad, ter waarde van ƒ110, en het overige in kontanten. LEEUWARDEN. Men zal zich herinneren, dat eenige maanden SNEEK 22 Februarij. De verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedig- den koning is zondag jl. hier gevierd, door het uitsteken der vlaggen van alle openbare en zeer vete bijzondere gebouwen. - De kamer van Koophandel on Fabrieken te Sneek, heeft zich bij adres gewend tot de 2de Kamer der Staten-Generaal, nopens het ontwerp wet tot wijziging der Gemeente-wet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. Zij verzoekt op verschillende motieven aanneming van bedoeld wets-ontwerp, en zulks alleen op grond van het handelsbelang zonder zich in te laten met dbeantwoording der vraag: hoe bij afschaffing van alle plaatselijke verbruikbelas- tingen in de finnnlien der gem nt ;n behoort te worden te gemoet gekomen? Alleen geeft zij te kennen, dat het haar voorkomt, dat niet facultatie maar imperatief' de bepaling in de wet behoort te worden opgenomen, dat ƒ14 per vat gedisteleerd door het rijk aan de gemeen ten moet worden uitgekeerd. De gemeenteraad van Schoterland heeft in zijne den 16 dezer gehouden vergadering, besloten, om, onder nadere goedkeuring van hh. gedep. staten dezer provincie, voor reke ning der gemeente, deel te nemen in de Noor- der-spoorweg-maatschappij, waarvan dezer dagen de statuten bekend zijn geworden, voor honderd aandeeien, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de door die maatschappij aan te leggen spoorweg, dan ook loope van Harlingen naar het eigenlijk gezegde Heerenveen. en één sta tion voor dien weg vereenigd met dat van den staats-spoorweg van Meppel naar Leeuwarden, worde geplaatst te Heerenveen-Schoterland en niet in een naburig dorp. Bovendien circu leert daar eene lijst bij de ingezetenen, waarop onder diezelfde voorwaarde, reeds voor 114 aandeeien was ingeschreven, welk getal nog dagelijks vermeerdert. Voorzeker een tref fend blijk hoezeer men er belang stelt in eene daarstelling van spoorwegen, waarbij het alge meen belang op den voorgrond wordt gehou den. Te Wolvcga heeft zaturdag een allertreu rigst voorval plaats gehad, hetwelk zich, naar men mededeelt in dezer voege heeft toegedra- Eene jonge dochter aldaar bezorgde 's avonds ten zes ure o. a. een paar brieven in de brievenbus, geadresseerdde eene aan hare moeder en de andere aan hare tante in welke laatste zoo als gebleken is, zij mededeelde, dal zij nog dien avond een einde aan haar teven zoude maken levens wees zij daarbij de plaats aan, waar men haar lijk zoude kunnen vinden. Toen na negen ure in dien avond de brieven van het hulpkantoor werden rondgebragt en dit treurig nieuws bekend werd, vond men op de aangeduide plaats achter een tuin naasthet aan wezige dusgenaamde brand-bijt, de japon, met het gouden oorijzer en verdere sieraad van de ongelukkige te zamen gerold tol een pakje, en na het reeds wedee digtgevroren bijt te hebben opengekapt werd haar lijk van onder het ijs te voorschijn gehaald. Bij de op Donderdag jl. gehouden hard rijderij op schaatsen door hh. studenten te Utrecht werd de prijs behaald door den heer A. G. Boumavan Sneeken eene premie f gen. i i c I 2 i t I ii t s Ik nr zo uv tn da d( of di c< n is ci V b e r di oi 1) M Si b d C

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 2