1«65. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RUAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. f Woensdag 8 Maart. REGELING VAN HET G1JMNASIAAL ONDERWIJS. \o JAARGANG TWINTIGSTE BINNEN LAND N 1 s GRAVENU A GE. De minister van oorlog heeft aan de plaat selijke en garnizoens-kommandanten eene cir culaire gerigt, waarin hij zich kwijt van eene tegenwoordig deze betrekkingen met zooveel succes bekleedenwillen wij onze meening niet verbergen, dat iemand, wie hij ook zij, te veel op zich neemt, wanneer hij aanhoudend in ver schillende klassen wekelijks 33 of 33 uren wil onderwijzen, zóó dat hij over zich zelven en de belanghebbenden over zijn onderwijs volkomen te vrede zijn. Voor een korten tijd is dit met hist en opgewektheid vol te houden maar niet altoos, te minder, daar zij ook buiten de school zich aan hun vak zullen dienen te wijden. En wat zal hot geval worden, wanneer één hunner door ongesteldheid of anderzins lijdelijk in de waar neming van zijne werkzaamheden verhinderd wordt? Zal dan de andere het gehecle Gym nasiaal onderwijs voor zich nemen Dit zou immers een onmogelijk iets zijn. Of zal een der docenten van de hoogere burgerschool te hulp geroepen worden Aangenomen, dal een hunner hiertoe bevoegd was, achten wij ook dit aan vele bedenkingen onderhevig; al was het maar alleen deze, dat iemand, die niet op de hoogte is van de behoeften en de vorderingen der individuele leerlingen, zoo eenklaps den Rector of Conrector niet mei vrucht kan rem placeren zij zou in ons oog zwaar genoeg wegen, om hulp van die zijde te wraken. Welligt konden wij nog meer aanvoeren tot regtvaardiging van onze ernstige overtuiging dal de voorgestelde regeling is zij niet noodzakelijk evenmin gezegd kan worden, in het belang van ons bloeijend Gymnasium wenschelijk te zijn. Wij willen niet uitweiden over een zeker argument, dat ten faveure van het voorstel van Curatoren, als uil hunnen mond, in den Raad is aangevoerd. Door ecu zeer ougepasten aan drang, en consideration, die hier niet in aanmer king mogen komen, zal hij zich, bij de beslissing, niet van hel ware standpunt laten brengen, of meer voedsel geven aan de opmerking, die men nu reeds en niet geheel zonder grond wel een hoort, dat met het oog op andere aan gelegenheden, die noodwendig voorziening be hoeven en eerlang belangrijke uitgaven ten ge volge moeten hebben, als ook in evenrédigheid van dej liiiautieele krachten der gemeente, het onderwijs bier op een te kostbaren voet is in- gerigt Dal de Baad niet, dan na eene ernstige en rijpe overweging, in deze hoogst belangrijke zaak, eene beslissing neme! STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. In dc Raadsvergadering van gisteren is onder anderen een voorstel behandeld van de HH. Cu ratoren van liet Gymnasium, betreffende eene wijziging in de regeling van het gymnasiaal on derwijs, hetwelk hoofdzakelijk op het volgende neerkvvaniniet over te gaan lot de benoeming van een prmceplor in de plaats van Mr. van Gennep de taak van den vorigen prmccptor definitief optedragen aan den Rector en Con rector, legen eene traclementsverhooging voor ieder ad 400 door een docent van de hoogere burgerschool hel onderwijs in de cijfer kunst, geschiedenis en aardrijkskunde te doen geven, tegen eene te gemoelkoming van f 200. Blijkens eene missive van den minister van bin- nenlandsche zaken, kon Z. Exc. in het onder- werpelijk plan berusten, wanneer men in de vermeerdering der werkzaamheden van den Rec tor n Conrector geen bezwaar zag. Onderscheidene leden van den Raad, geïnfor meerd, dat tengevolge der bedoelde regeling, de Rector voortaan 3a, de Conrector 33 uren per week moesten doceren, verklaarden zich met het voorstel in alle opzigten niet te kunnen ver- eenigen. Na eenige discussien staakten de stem ming over een nader voorstel van den heer Paeblig, strekkende om zich met het voorstel van Curatoren te vereenigen onder voorwaarde op het onderwerp te kunnen terugkomen, zoo- tira dit in het belang van 't onderwijs noodig of wenschelijk geacht mogt worden. Het zij ons vergund over deze zaak twee beseheidene opmerkingen te maken In de eerste plaats heeft het ons zeer verwonderd, dat, nn eenmaal voor het vacante praeceploraat eene openbare oproeping plaats vond en zich meer dere sollicitanten hebben aangegeven, er geene voordragl ter benoeming door Curatoren is ge daan. Was onder de sollicitanten dan geen en kele bekwaam en geschikt om hier het prae- capatraat voldoende te kunnen waarnemen Men verlangt immers niet iemand, die reeds de capaciteiten voor een hoogleraarsambt of een rectoraat bezit Nu meenen wij te weten, dal onder hen twee waren, die dezer dagen voor dezelfde betrekking te Leeuwarden zijn aanbe volen. Waren zij voor ons gymnasium niet ge schikt Ondanks oplettende information hebben wij hieiop geen voldoend antwoord hooren ge ven, weshalve wij vooralsnog van de noodzake lijkheid van het voorstel van Curatoren niet zijn overtuigd. Ten tweede hebben wij tegen de voorge stelde regeling bel den Minister ook niet onop gemerkt gebleven bezwaar, dai op den duur voor den Rector en Conrector de beoogde ver meerdering van schooluren te vermoeijeud zal worden. Gaarne hulde brengende aan de talen ten en den volhardenden ijver van hen, die COURANT. SNEEKER V I ADVERTENTIES van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Ceuts, voor eiken regel daarenboven 10 Cinls, behalve 35 Cents Zcgelregt voor iedere plaatsing. 6 Maart. de tweede kamer der staten-gcneraal van het ko- 1862, na discussie, met algcmee- dc geneeskundige wetten. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco ƒ1.90* In de zitting van van heden is het wets ontwerp tot regeling loniaal batig slot van ne stemmen aangenomen. Morgen beraadslaging over Zitting can Vrijdag 3 Maart. lu deze zitting is ingekomeu eene koninklijke bood schap, houdende mededeeling van het overlijden van Hare Majesteit de Koningin Weduwe aldus luidende Mijne Hebben Het smart Mij U het treurig berigt te moeten mede- deelen dat Mijne hartelijk beminde en hoogst geëer biedigde Moeder, Hare Majesteit dc Koningin Weduwe, geboren Grootvorstinnc van Rusland, na eene ongesteld heid van slechts weinige dagen op don Isteu dezer, des namiddags omstreeks half vijf ureis overleden. Wij berusten met eerbied en diepe onderwerping i.< de aanbiddelijke wegen van den Algoeden God. (lie On-> Huis, door het tot zich roepen van Onze geliefde M<v der, diep heeft geschokt. Gij zult, Mijne Heeren, gelijk Ik vertrouw, dceien ui het gevoel Onzer regtmatige droefheid met die belang stelling, welke de natie steeds betoont in alles wat h< Koninklijk Huis wedervaart, eu welke wederkeerig dom Ons zoo hoog wordt geschat. En hiermede, Mijne Heeren, bevelen wij U in Godes heilige bescherming. ’s Gravenhage den 3den Maart 1 865. (Get.) WILLEM. De Voorzitter heeft daarop het volgende gezegd „De Kamer ontvangt met diep leedwezen de mede- deeling van den dood eener Vorstin die bijkans eeno halve eeuw innig aan Nederland was verbonden vvi< komst in het Vaderland door een gelukkig volk niet dankbaarheid en vreugde werd begroet, wie het eenmaal als zijne beminde Koningin de hulde mogt brengen van zijne liefde en trouw, en die zich door hare deugden aller hoogachting en eerbied had verworven. „De Kamer en de gehecle natie nemen oprcgtclljk deel in de diepe droefheid, welke het hart des Konings en van de leden van bet Koninklijk Huis vervult. Mo ge de overtuiging daarvan, en bovenal het vertrouwen in de wijsheid van Gods beschikkingen, bij onze bemin de Vorsten de smart lenigen en hen troosten iu hun verlies. „Ik stel u voor van onze deelneming het bewijs to geven door het aanbieden aan den Koning van eed eer biedig adres van rouwbeklag.” De Kamer zich met dat denkbeeld vereenigd hebben de, begaven de leden zich naar hunne afdeelingen ter benoeming eener commissie voor het ontwerpen van een adres van rouwbeklag, welke uit één lid van elke afdee- ling zal zijn zamengesteld. Nadat besloten was de behandeling der aau de orde gestelde werkzaamheden tot maandag aanstaande uit tu stellen, is de vergadering tot des namiddags drie uro geschorst. De zitting is te drie ure heropend, waarop aan du vergadering is medegedeeld, dat de door de afdeehugea benoemde commissie van redactie voor een adres vsu rouwbeklag een ontwerp heeft in gereedheid gebragt. Dit ontwerp zal gedrukt, rondgedeeld en naar de af deelingen verzonden worden. 4 Maart. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van hedrn het ontworpen adres van rouwbeklag aan Z, M dru Koning, wegens het overlijden van H. M. de kouingin- moeder met algemeene stemmen aangenomen. Dit adres zal aan Z. M. door de Kamer eu corps worden aange boden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1