1865. NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. N°. 28 I Zaterdag 8 April. U JAARGANG TWINTIGSTE I BINNENLAND eischte kapitaal eene leening zal worden ge sloten, met magtiging aan den raad om daar bij al die maatregelen te nemenwelke hem wenschelijk zullen voorkomen. ARNHEM. In den nacht van 1 op 2 dezer heeft zekere J. A. Lindeman, verwersknecht te Amsterdam, in het logement van Evers in de Langstraat alhier een ander persoon A. Sabbé, die even als hij in dat logement verblijf hieldten ge volge eener woordenwisseling, een steek met een mes in de linker bovenzijde der borst toe- gebragt. De steek zou ligtelijk zeer treurige gevolgen gehad kunnen hebben, zoo de punt van het mes niet op een rib ware afgestuit. De verwonde, aait wien door de bemoeijing der politie onraiddellijk heelkundige hulp is ver leend, is daarna naar het stads-ziekenhuis over- gebragt. De dader is in hechtenis genomen en aan de justitie overgegeven. MAASTRICHT. Den 4 dezer zou de wegens poging tot moord tot 20jarige tuchthuisstraf veroordeelde J. S. Stratmans uit Maastricht naar de gevan genis te Leeuwarden worden getransporteerd. Vooraf moest hij zich baden en van kleederen veranderen. Toen bleek het dat bij onder de voeten een ijzeren pen en aan zijn ligchaam een ijzeren houvast door middel van teer had vastgekleefd, kennelijk met het doel om gedurende het transport uit eene minder goede bewaarplaats te ontvlugten. GRONINGEN. De gevallen van hondsdolheid vermeerderen in deze Provincie. Nu weder heeft de Com missaris des Konings bekend gemaakt, dat te Roswinkel gemeente Emmen, (Provincie Drenthe) zich die vreeselijke ziekte heeft geopenbaard bij een hond, die door het venster onlvlugt is, na eerst den zoon des eigenaars, alsmede een ander persoon en bovendien vele dieren te hebben geheten, en dat dit dier te Ter Apel, gemeente Vlagtweddc is gezien, doch de aldaar tegen hem in het werk gestelde vervolgingen is ontsnapt; weshalve de ingezetenen dezer Provincie, en vooral die zich in den omlrek van genoemde plaats bevinden, zoomede de ge meentebesturen, bij deze ernstig worden ge waarschuwd, om alle zoodanige maatregelen te nemen, als strekken kunnen, om zich en hunne mede-ingezetënen te vrijwaren voor de ver schrikkelijke gevolgen, welke de mogelijke dol heid van eigen of van vreemde honden hen zou kunnen berokkenen. Rij een door het geregtshof alhier uitge sproken arrest is zekere J. P. H., oud 36 ja- ren, daglooner te W., gehuwd en vader van 4 kinderen, schuldig verklaard aan de miscaad van geweldadtge en feitelijke aanranding der eer- OOST INDIE. Samarang, 7 Februarij. Heden morgen is op het stationsterrein alhier de eerste spoor staaf van den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden gelegd. Men verhaalt dat de gouverneur-generaal onlangs des avonds in zijn schrijfvertrek ko mende, aldaar een inlander aan de schrijftafel zag zittendie op de vraag wie hij was en wat hij daar uitrigtte, verklaarde de koning van Holland te zijn. Z. Exc. nam Z. M. bij den arm en geleidde hem naar buiten; bij onder zoek bleek de man een bekende krankzinnige te zijn. Een correspondent van de Samarangsche Ct. schrijft van Soerabaija, dat een Inlandsch zieken oppasser uit het groot hospitaal aldaar seteh’s (een Inlandsch geregt) zou hebben doen ver- koopen van menschenvleesch, en na de ont dekking van dit afschuwelijk misdrijf met vijf rottingslagen gestraft zoude zijn. Het verhaal komt ons ongelooflijk voor, en met allen eer bied voor regterlijke uitspraken, gelooven wij, dat eene straf van vijf jaren dwangarbeid aan het misdrijf, indien het gepleegd rnogt zijn, beter evenredig zou zijn geweest. s GRAVENHAGE. Naar verzekerd wordt, ligt een ontwerp van wet betreffende de kulluur-aangelegenheden in Indie gereed en zou de minister aan het departement een paar weken geleden eene kon- ferentie gehouden hebben met den raad van state over de wijze van behandeling. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arrondissemenls-regtbank te Appingedam, mr. M. Rutgers van der Loeff, te Leiden. Den 3 April hield de Tweede Kamer geene zitting. Den volgenden dag zouden hare afdeelingen de finantiële wetsontwerpen on derzoeken. Donderdag openbare zitting tot be handeling der aan de or Ie gestelde onderwer pen. Na afloop daarvan zal de Kamer een kort réces nemen en dan zullen achtervolgers de beraadslagingen over onderscheidene wets ontwerpen worden gehouden. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van donderdag heeft de heer mr. G. Groen van Prinsterer te kennen gege ven, dat hij, wegens redenen van gezondheid zijn ontslag als lid der kamer neemt. Ingekoinen is een wets-ontwerp tot regeling van het toezigl bij de oprigting van fabrieken en dergelijke inrigtingen. De plaats gehad hebbende interpellatie, be treffende de doorgraving van Holland op zijn smalst, is afgeloopen Eene motie van den hr. van Nieroptot overlegging der stukken, is verworpen met 29 legen 20 stemmen. Vervolgens is eene motie van den hr. Wint- gens, om het programma van het bouwplan voor een paleis voor de stalen-generaal aan een nader onderzoek te onderw erpen, verdaagd, omdat bij stemming een onvoldoend getal leden tegenwoordig was. De kamer is op reces gescheiden. Dingsdag avond zijn te Scheveningen met de visscherspink Eugène Charles, stuurman Arie Korving, aangebragt de bevelvoerder en zes ma trozen van de Noordsche brik Enighsaen, kipt. Torkile Toi'keldsendie jl. maandag des mor gens te ongeveer 7 ure door eene stoomboot acht mijlen van Texel is overzeild en terstond gezonken, zoodat de bemanning met moeite nog eenige goederen bergen en zich in de booten redden kon. De onverschilligheid van de be manning der stoomboot was zoo groot, dat zij haren koers vervolgde zonder zich aan iets te laten gelegen liggen Tot geluk der schip breukelingen bevond zich de Scheveningsche visscher in de nabijheid van de gezonken brik; hij haastte zich om die lieden in de pink op te nemen, liefderijk te verplegen en behouden te Scheveningen aan wal te brengen. AMSTERDAM. Met genoegen vernemen wij, en gewis ook allen, die met ons het kanaal door Holland op zijn smalst wenscher. tot stand te zien komen, dat de heeren Henry Lee en Henry Lee Jr. te Londen, het aannemings-kontrakt definitief geteekend hebben. Met die definitieve aanne ming is een gewigtige schrede voorwaarts ge daan en aan de onzekerheid een einde. De zwaartillendste zal wel tegen aannemers als deze geen bedenking hebben, en het vertrouwen, door besluurderen en kommissarissen in hen gesteld, deelen. De voorstanders der zaak zien zich in hunne aanvankelijke verwachting niet te leur gesteld, en wij vertrouwen dat thans de opinie eener ongunstige gestemde minder heid ook ten goede keeren zal. Den 30 Maart werd te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering der Holland sche IJzeren Spoorweg-Maatschappij gehouden. Vertegenwoordigd waren 148 aandeelen, gereg- tigd tol het uitbrengen van 70 stemmen. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd de ba lans over het boekjaar 1864, en het dividend vaslgesteld op ƒ69.50 per aandeel. De raad van administratie werd gemagligd tot het aan vaarden der concession: 1°. lot aanleg en ex ploitatie van een verbindingsweg lusschen den Hollandschen ijzeren spoorweg te Haarlem en den Noordholl.-Slaats-spoorweg te Uitgeest of Castricum; 2°. tot de exploitatie van den Noord- holl.-Slauts-spoorweg, beide op de met de Re gering overeengekomen voorwaardenverder aangenomen dat tot verkrijging van hel ver- I t SNEEKER i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco ƒ1.901 COURANT. ADVER TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. Ml', 'i -Li.' -B

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1