1865. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BUAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL f N°. 29 12 April. Woensdag TWINTIGSTE JAARGANG BINNENLAND I: I-' s, n. e e 1. n en, even schoon van teekening als uitvoering, de algemeene aandacht trokken, zijn heden naar men verneemt met de gouden medaille be kroond geworden. Men zal zich herinneren dat de heer Scholte onlangs een acht'al fon teinen aan zijne fabriek exposeerdevoor de hoofdslad van Venezuela bestemd; ook de bei de nu bekroonde werken gaan derwaarts. De wakkere fabriekant mag zich dus in eene dub bele satisfaktie verheugen. Zij is allezins ver diend en het is aangenaam de Nederlandsche nijverheid, en door eene bestelling m door, eene bekrooning als deze gelijkelijk gehuldigd, te zien. - Omtrent het congres van landbouw en kruidkunde te Amsterdam vernemen vhj nader, dat de heer Louis Piré, leeraar aan het kon. athenaeum te Brussel, de openingsrede van den heer Oudemans beantwoord heeft met een toe spraak, waarin hij den alouden roem van Ne derland in t vak van tuinbouw en kruidkunde deed uitkomen, en er op wees, hoe die roem altijd was gehandhaafd. De twee sectiën, waarin het congres zich na de openings zitting verdeelde, hebben benoemd, de le, kruidkunde: tot pres. prof. Fée, van Straatsburg; tot vice pres. prof. Fenzl, van Weenen, en prof. Miquel, van Utrecht, Morren, van Luik, en Oudemans, van Amsterdamde 2e tuinbouw tot pres, prof. Koch, van Berlijn, tot vice presidenten de hh. da Cannaert d’Hamale, van Mechelen; Nisson, van Napels; prof, van Hall, van Groningen; Krelage, van Haarlem; tot secretarissen de hh. Barrel, van Parijs; prof. L. Mulder van Deven ter, en de Beurer van Antwerpen. ARNHEM. In den avond van 6 April brak van een der wagens van een kolentrein de as, juist toen de trein zich op de brug bij Westen oort be vond. Ten gevolge daarvan derailleerden de overige wagens, en was de kommunikatie tijde lijk verbroken, zoodat de gewone trein uit Em merik, die tegen zes ure hier moest aankomen, eerst ten half tien ure aankwam. Het ongeval heeft geeue andere gevolgen gehad. Hoe wei nig men op geruchten vertrouwen kan, bleek ook weder thans: het gerugl liep algemeen dat de brug bij Weslervoort was ingestort. ZWOLLE Het Openbaar Ministerie is in hooger be roep gekomen tegen het vonnis vay vrijspraak, door de arrondissements-regtbank alhier gewe zen in de zaak tegen den heer J. G van Rijn. Te Enschede is aanbesteed het herbou wen van den toren der Protestai.tsche kerk. Minste inschrijver was de heer Eijlslta 13,543. Op den 31sten Maart jt. bevonden zich twee ambtenaren der plaalselijke belastingen i sur veillance van de Vischpoort lolde Bakoven, ro d. groote zilveren 141, e. zilveren 87. Deze eereblijken waren gegeven deels door de com missie van bestuur, deels door het rijk, deels door leden van het koninklijk huis, n’. H. M. de koningin, Z. K. II. den prins van Oranje en Z. K. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, deels door een aantal maatschappijen en parti culieren, Vrijdag middag te 12 uren verschenen on der de muziek der schutterij de autoriteiten en andere genoodigden, benevens de leden van den jury, met hunne dames, die zich allen in de schilderijzaal hadden vereenigd, in de groote zaal, die tot de helft was afgeschut; de andere opgekomenen wandelden in de andere helft en op de galerijen. De lange stoet werd geopend door den heer burgemeester, die den arm gaf aan mevr. Thorbeckeechtgenoote van den min. van binnenl. zaken. Ouder de hooge personen werden voorts opgemerkt HH. Exc. de ministers van binnenl. en van buitenl. za ken, van justitie, van financiën en van koloni ën. De burgemeester der hoofdslad hield daar op de openingsrede, en rigtte zich aan het einde daarvan tot de vreemdelingen. Het congres telt weinig minder dan 400 leden. Het aantal Nederlanders is 155; de overige leden zijn uit Frankrijk, Belgie, Zwit serland, Italië, Spanje, PruisstnOostenrijk, Beijeren, Hannover, Wurtemberg, Baden, Luxem burg. Saksen-Weimar-Eisenach groothertog dom Hessen, keurvorstendom Hessen, Nassau, Hamburg, Frankfort a/M. Zweden en Noorwe gen, Denemarken, Rusland, Grootbrittanje en Ierland en Saksen, en is verdeeld in twee sec tiën: 1°. voor zuivere plantkunde 2°. voor toe gepaste plantkunde en tuinbouw’. Het werd des namiddags te 3 ure geopend, door prof. C. A. J. A. Oudemans, als voorzitter, die in de Fransche taal eene toespraak hield, welke zeer werd toegejuicht. Den 21 Maart jl. brak des avonds te Alkmaar brand uit. Daar de roerende goede ren schijnbaar hoog geassureerd waren, werd de eigenaar in verzekerde bewaring gesteld en zijne zaak onderzocht. De regtbank achtte ze niet vervolgbaar, doch de officier van justitie kwam in verzet; de stukken werden aan het provinciaal geregtshof gezonden en van daar kwam het bevel van regtsvervolging. Dezer dagen is echter die zaak van de rol geroyeerd, daar de delinquent zich door ophanging van hel leven heeft beroofd. Thans rijst de vraag: moet de assurantie betalen? Iedere exposilie, w aarop de metaalwaren fabriek van den heer J. T. Scholte vertegen woordigd wordt, verschaft haar een nieuwen triomf. Zoo ook nu weder de algemeene ten toonstelling in het Palys voor Volksvlijt. De kolossale fonteinen die de groote zaal versier m. ’s GRAVENHAGE. Door de regering is bij den Raad van state liet onderzoek aanhangig gemaakt van een ont werp van wet tot afschaffing der doodstraf. Z. Maj. de koning heeft de firma wed. Lazare en Zoon alhier gemagtigd lot het ver krijgbaar stellen van penhouders met het pho- tografisch portret van wijlen H. M. de Konin- gin-weduwe. Op deze voorwerpen, thans in den handel gebragt, meenen wij gerusteiijk de aandacht van het publiek le mogen vestigen. De penhouder, zelve van rustieken vorm, bevat in de ruimte van ongeveer een speldeknop, het photografisch portret van wijlen H. M. ten voeten uit, dat door een voorgeplaatst vergroot glaasje op eene grootere schaal gebragt, inder daad treffend van gelijkenis mag genoemd wor den. Het Weekblad van het Regl deelt mede dat bij het ontwerp, thans bij den raad van state aanhangig, wordt voorgesteld de doodstraf te vervangen door tuchthuisstraf van vijftien tot dertig jaren. AMSTERDAM. Jl. Vrijdag is in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de algemeene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw en het daarme de verbonden internationaal congres van land bouw en kruidkunde geopend. Indrukwekkend is de aanblik van de groote zaai van hel Paleis voor Volksvlijt. Waar het oog zich wendt, ontmoet het de prachtigste, edelste, fijnste bloemen, planten en gewassen, veelvuldig van soort, verschillend van herkomst, prijkende in den aangenomen en liefelijken lentedosch, gerangschikt met smaak en talent, geplaatst met oordeel om den bezoekers de be- zigtiging gemakkelijk te maken, en met eene orde, keurigheid en netheid, die niets te wen schen overlaten. De tahijke roode en witte rozen, de azalea's, de palmen, de andere gewas sen, enz. enz. op de galerijen de schoone vruch ten, a I s munt uit door voortreffelijke kwee- king. Voor hel orkest en daartegenover, digt bij hit andere uiteinde der zaal, zijn twee bassins aangebragt met fonteinen, prijkende met traaije bronzen kunstvoorwerpen. Om de fon teinen heen is eene geschikte plaats aangewe zen voor die soort van gewassen, welke met deze gedeelten dër kostbare verzamelingen het best overeenkomen. Woensdag was de jury, bestaande uit vreem delingen en Nederlanders, vergaderd tol hel toekennen van do uitgeloofde eereprijzen. De jury had te beschikken over 456 medailles, in vijf klassen aldus verdeeld: u. groote gouden 36, b. gouden 102, c. verguld zilveren 141, AN^ SNEEKER COUR WA ii a 5 1 1* i» ■t I. !S e 5 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en 2ATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad ƒ1.05; buiten de Stad franco ƒ1.901 ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Ctns, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1