1865. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RUAD VOOR DE STAD EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK. UJ II WBM'lag 6 IMei. X-, TWINTIGSTE BINNEN LAND 7 i I i JAARGANG s GRAVENHAGE. Te ’s Hage heeft een der manschappen van het regement grenadiers en jagers, die in de provoost was opgesloten en na het einde van die straf naar de klasse van discipline zou worden opgezonden, de voorste vingers van een zijner handen zoodanig verminkt, dat hij waar schijnlijk verder voor de dienst ongeschikt zal zijn. Hij is naar het hospitaal vervoerd. Naar men verneemt zal de Eerste Kamer der Staten-Generaal op 18 dezer bijeenkomen tot behandeling der geneeskundige en andere wetten. Bij besluit van 24 April, no. 85, is door Z. M. het grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw geschonken aan Z. K. H. den Keizerly- ken prins van Frankrijk. De luitenant ter zee 2de kl. J. II. Bent- hem Beddingius, de officier van gezondheid 2e kl. T. J. J. Gorie en de officier van adminis tratie 2e kl. J. F. J. Maliieu, allen dienende op Zr. Ms. schroefsloomschip Prinses Maria, worden met den 6 dezer overgeplaatst op Zr. Ms. schroefsloomschip Bommelerwaard. Daar entegen worden met genoemden datum van laatstgenoemden bodem op eerstgemeld schip overgeplaatst de luitenant ter zee 2e kl H. H. Broer», de officier van gezondheid 2e kl B. II. Thomson, en de officier van administratie 2e kl. W. F. E. Le Rulte. ARNHEM. In het hoofdkiesdistrikt Arnhem zijn ter verkie zing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in plaats van den heer Groen van Prinsterer, die voor die betrekking bedankt heeft, 1343 geldige stemmen uitgebragt. Ge kozen is graaf van Zuylen met 916 stemmen. Mr. Henny verkreeg 601 stem. MIDDELBURG Te Hellevoelsluis is den 1 Mei met dc ge bruikelijke formaliteiten in dienst gesteld Zr. Ms. schroefstoomschip Bommelerwaard, onder bevel van den luit, ter zee 1ste kl. F. J. Abresch, bestemd naar West Indie. MAASTRICHT. Wij vernemen dat de minister van financiën, ten einde de stads kas zooveel mogelijk be vorderlijk le zijn, besloten heeft het Rijks veer te Venlo, spoedig op te heffen. Op kosten van den Staat nl. is de staatsspoorwegbrug over de Maas aldaar zoo breed gemaakt, dat deze niet alleen voor de spoorwegtreinen, maar ook voor karren, rijtuigen en voetgangers over en weder zal kunnen gebruikt worden, op voorwaarde de gemeente slechts de zeer ge ringe som van f 40,000 bijdrage; daartoe zal de s?emeente eenen tol op die brug mogen STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. SNEEKER <3 11 o ie -April u 5 a u n 5- L1 ;ix iS il. Ie a. a> 1. n 11 1. lis ir e COURANT. van den accijns door de groote A D V E RT E N TIEN van 1 tot 4 regels,gewone .letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cent», behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATÜRDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad /1.65; buiten de Stad franco /1.90 I I 3 Mei. In de zitting van lieden is de motie van den heer Wintgens; tot nader onderzoek van het bouwplan van het paleis voor dc Staten-Generaal aangenomen met 24 tegen 23 stemmen. De Minister zeide, daaraan geen gevolg te kunnen geven, omdat de antwoorden spoedig ingewacht werden. Later kan men in overleg met de Kamer treden. De orde der werkzaamheden is aldus bepaald: vrijdag, suikertraklaat en dau achtervolgens de suikeraccijns, het West-Indisch Regeringsreglement, de wijziging van de gemeentewet, van het personeel en ge distilleerd, en Let Oost-Indisch tarief. heeft zich, tot aanprijzing van den maatregel op het voorbeeld van Belgie beioepen, doch te dien aanzien is twijfel geopperd, of deze daar te lande wel zoo alge meen wordt goedgekeurd, als is voorgegeven. Verschei den leden hebben gemeend, dat de nadoelen van de pl. verbruiksbelastingen overdreven worden voorgesteld, en daarbij is o. a. gewezen op den toestand van ’s Graven- hage. Sommigen hebben bezwaar geopperd over het equivalent, dat aan het rijk zou worden toegekend voor het verlies van f 6,7 00,000, en gemeend, dat de opbrengst daarvan geenszins aan de verwachting zou beantwoor den datin stede van meer van de suiker te bekomen, het welligt bezwaarlijk zou vallen om de opbrengst van dit middel op 2 millioen te behouden; dat het kwalijk te verwachten was, dat bij de aanzienlijke verhooging van den accijns op het gedistilleerd’t welk thans reeds zoo veel aanleiding geeft tot sluikerij, de veronderstelde opbrengst zal kunnen worden verkregendat door de gevorderde hoofdelijke omslagen sommige gemeentan, boven andere begunstigden, te zwaar zouden worden gedrukt. Enkele leden hebben verklaard, dat indien de bedoel de afschaffing tot stand mogt komen, zij zich, in het be lang van de schatkist, tegen de opheffing van het ze gel der dagbladen, als niet volstrekt noodzakelijk, zou den verklaren. Wat de verdere equivalenten aangaat heeft de verhooging van den accijns op den wijn geen bezwaar ontmoet, ofschoon de meerdere opbrengst slechts tijdelijk zou zijn. Minder gunstig dachten vele leden over eene verhooging van het regt op de thee, ten bedrage van 50 cents per pond, als al te zeer drukkend voor den middenstandwaarvoor de thee eene levensbe hoefte is geworden, en de verhooging op het geslagt met 40 opcenten is meerderheid bepaaldelijk afgekeurd. De regering heeft thans hare memorie van beant woording gegeven op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betrekkelijk het ontwerp: regt van zegel. Vol gens haar wordt een voldoend equivalent voor het ver lies gevonden in de te wachten opbrengst van den sui ker accijns. lu de geringe verhooging van het zegel voor processtukken ziet de Regering geen wezenlijk be zwaar. Hoewel de Regering de vervanging van het evenredig zegelregt door een evenredig registratieregt wenschehjk blijft achten, is zulks hier nog niet uitge maakt, maar komt eerst te pas bij de wet op de regis tratie. De Regering blijft eene geheel nieuwe wet noodig achten. Overigens behandelt de memorie de détails der artikelen. Bij aanneming van het ontwerp is de invoering thans bepaald op 1 Januarij 1866. 2 Mei. De Tweede Kamer heeft heden eene motie van den heer van Zuylen, waarbij de Regering wordt uit- genoodigd, aan het kabinet van Washington de betui ging te willen overbrengen van het leedwezen en de verontwaardiging der Kamer over den verraderlijken en laaghartigcn aanslag, waarvan president Lincoln het slagtoffer is geweest, zonder huofdelijke stemming aangenomen, na de verklaring van den Minister van Buitenlandsche Zaken, dat bereids namens den Koning en den ministerraad eene gelijke betuiging was afgezon den. Den 25 April hebbeu de beeren v. Nispen, Guljé, V; Bosse, de Raedt eu Cornelisrapporteurs van de af- deelingeu der Tweede Kamer, het eidverslag vastgesteld over de wet op de perseuele belasting. Bij het nader onderzoek hebben verscheidene ledeu verklaard dat of schoon aan sommige hoofdbedenkingeji te gemoet is ge komen, andere daarentegen ook bij gewijzigd voorstel niet zijn opgelost, en wel die, welke het afzonderlijk belasten der dienstbodende belasting der vrouwelijke dienstboden, en de algemcene schatting en telling be treffen. Sommige leden hebben gemeld, dat, nu men van de opbrengst aan de gemeenten wil afstaan, het meer doeltreffend zou zijn, het beheer der belasting aan de gemeentebesturen op te dragen als wanneer beter op de zoo verschillende belangen zou kunnen wordeu gelet, en de menigte geenszins door eene algemcene schatting cn telling in onrust zou behoeven te worden gebragt Daartegen is aangevoerddat de Staat geenszins nog een vijfde van de belasting kan afstaan, en daardoor op nieuw anderhalf millioen verliezen, eu dat de regering zich uit dien hoofde met het beheer moet blijven be lasten. i Voorts is aangemerktdat men zich bepaald heeft bij het onderzoek van hetgeen bij de nieuwe voordragt is gewijzigd, maar dat intusschen vele ledeu niet willen worden geacht alles goed te keuren ’t welx ditmaal met stilzwijgen is voorbij gegaan. Omtrent art. 5 is de wijziging, die dit art. ten behoeve van den landbouwer heeft ondergaan zeer gewraakt. Na al hetgeen deswe ge is verhandeld had men zulk eeue stoute wending niet verwacht. De meerderdeid heeft er zijn zegel aan gehecht nietomdat zij tegen eenige verhooging ge stemd is, maar, omdat een element in de wet was ge bragt hetwelk daarin niet behoorde. Intusschen heeft deze meerderheid nog aanmerking gemaakt op het on bestemde van de uitdrukking van ongebouwde aanhoo- righeden »nz. Vrij algemeen heeft men bezwaar ge vonden in de bepalingdat de huizen vau bouw en veehoeven niet in de vrijstelling zouden worden begre pen, bij gebrek aan eene duidelijke aanwijzing van het geen daaronder moet worden verstaan. Véle leden blijven in de bepaling, dat het deeldat in de personele belasting ten behoeve der gemeenten zou worden betaald ook tot het behouden cu verkrij gen der kiesbevoegdheid zou strekken, eeu onoverkomelijk bezwaar zien, als in strijd met het voorschrift der grond wet, en beroepen zich daarbij op het gevoelen van den minister van binnenlandsche zaken zelven, kenbaar ge worden bij de behandeling der wet op de verkiezingen. De meerderheid vermeent echter, dat deze bedenking, zoo al niet ongegrond, toch als overdreven moet worden be schouwd, en dat de bepaling in geen geval als iu strijd met den geest der grondwet kan worden geacht. De rapporteurs van de afdeelingeu der Tweede Kamer, die het eindverslag over de wet op de persone le belasting hebben opgemaakt hebben ook den 25 April een vrij uitgebreid eindverslag over de wijziging der gemeentewet vastgesteld. Aan het onderzoek vau het alzoo gewijzigd voorstel, strekkende tot opheffing van de plaatselijke verbruiksbelastingen, hebben 54 le den deelgenomen, en daarbij zijn weder verschillende bedenkingen in het midden gebragt, ten aanzien waarvan nadere inlichting is verlangd, in het vertrouwendat de regering, dit geraden oordeelcndc, nog voor het ont werp in openbare beraadslaging zal worden gebragt hare zienswijze nopens deze bezwaren kenbaar zal ma ken. De bedenkingen gelden o. a. de vraag, of dit gewij zigd ontwerp, als een geheel nieuw voorstel moet worden aangemaakt, volgens het grondwettig voorschrift, aan het oordeel van den Raad van State is onderworpen. Men

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1