e BUITENLAND. H 1TALIE. De minister van binnenlandsche zaken te Bij zijne ontvangst De autoriteiten heb- gansch ongegrond verklaren. W ij bejegenen hunne verzekeringen en de daarbij gevoegde aanmerkingen met de stelligste logenstraffing.” De laatste berigten omtrent den gezondheids toestand van den koning zijn iets minder gun stig dan de vorige. De hertog van Brabant is den 4 dezer van zijne reis te Marseile teruggekomen en onmid dellijk naar Brussel vertrokken. ENGELAND. De admiraal Filzroyalgemeen bekend wegens zijne meteorologische waarnemingen, is overleden tengevolge eener verwonding, die hij zich, te bed liggende met een mes aan de keel heeft toegebragt. Naar men verneemt had hij sedert eenigen tijd aanvallen van verstands verbijstering gehaddie beschouwd werden als het gevolg eener te vennoeijende studie. De te Londen te houden internationale tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd in liefdadige gestichten, van opvoeding verbetering en andere, zal den 19 dezer worden geopend en lot den 25 voortduren. De opening zal geschieden door Z. K. H. den prins van Wallis. Bij die gelegenheid zullen door een koor van duizend kinderen uit gestichten onderscheidene zangen worden uitgevoerd. De graaf van Shaftesbury zal eene toespraak houden en de aartsbisschop van Canterbury, primaat van En geland, in het gebed voorgaan. Behalve Enge land, Schotland en Ierland hebben bijdragen geleverd Baden, Belgie, Canada, Egypte, Frank rijk, Oostenrijk, Italië Malta, de Nederlanden, Pruisscn, Saksen, Vereenigde Staten, Wurtem- berg, Zwitserland. Uit Nederland werden, naar wij vernemen, vertegenwoordigd het doofstom- men-instituut te Groningen, de kantschool te Sluis en eene mrigting te Rotterdam. Behalve de vervaardigde voorwerpen, zal men er ook onderscheidene machines en werktuigen, b. v. stoommachines en cirkelzagen, diverse naaima chines voor leder en andere stoften, draaibanken, drukpersenbroodmachines, enz. in gang zien. Buitendien zal men jongens en meisjes in ver schillende handwerken bezig zien, zoo als stroo- werkers, stoelenmalters, steenvorm ;rs, glaswer kers, matten- en nettenmakers, mandemakers, borduurders en borduursters, naaisters, breidsters, tot wasschen en strijken en schoensmeren toe. l’rijsmedailles zullen des avonds 25 Mei plegtig door den graaf van Shaftesbury worden uitgereikt. kennen, die eens, ook voor de Nederlandsche industrie, van zoo groote waarde zal zijn. SNEEK 9 Maart. De heer Controleur C. Schcltus alhier is, naar wij vernemen, door Z. M. benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande regten en ac cijnsen te Groningen. Berigtlen wij in ons vorig nummer, dat hier ter stede den 3 Mei reeds nieuwe aardappelen ontvangen waren, uit llaulerwijk meldt men dat den 1 dezer bij R. W. HofF aldaar nieuwe aardappelen zijn genuttigd, die, op den kouden grond gegroeid, bij een goeden smaak de dik te bezaten van gewone poot- of zetaardappels. Van eene welingerigte zijde is ons mede gedeeld dat men van booger hand van het gevoelen heeft doen blijken, dal het hengelen in den verboden tijd, eene overtreding daar- stelt evenzeer als het visschen op eene ande re wijze. Zonder op de juistheid dezer ziens wijze iels te willen afdingen, zouder wij het betreuren wanneer dit aanleiding mogt geven tot een kruistogt tegen de hengelaars, die onzes inziens niet geacht kunnen worden groote verwoestingen in de maatschappij der visschen aanterigten. lijst van bijdragen van personen of steden openen tot een millioen doll. Bovendien zijn 25,000 doll uitgeloofd op bet vatten van G. Azerat en Da vid C. Harold, de medepligtigen van Booth. Al diegenen welke bevonden worden zich aan hel bevorderen der vhigl van een dezer mis dadigers schuldig te hebben gemaakt, zullen met den dood gestraft worden. Volgens het telegram in den Times is de overgave van Johnston nog niet officieel. New York 27 April. Booth, de moordenaar van den president Lincoln, is in Marylandter wijl hij tiachtte te ontvhigten, doodgeschoten. Zijn rnedepligtiger David C. HaroM is gevangen genomen. Generaal Sherman had eene wapenschorsing met den Zuidelijken generaal Johnstone aange gaan ten einde over eene algemeene kwijt schelding te onderhandelen. Het gouvernement der Unie heeft die wapenschorsing echter ge- desapprobeerd, en generaal Sherman bevolen de vijandelijkheden onmiddelijk te hervatten. Generaal Grant was te Raleigh gearriveerd en had, na hel eindigen van de wapenschor sing, hel beleid over de legen den Zuidelijken generaal Johnstone te nemen bewegingen op zich genomen. De toestand van den heer Seward alsmede die van zijnen zoon was gunstiger. RUSLAND. Volgens berigten uit St.-Petersburg van 26 April nam de ziekte, die onlangs daar geheerscht had, af, en was er, daar dronkenschap onder de oorzaken dier ziekte gerekend werd, eene kommissie uit hoofdambtenaren van alle minis- leriën benoemd om middelen tot vermindering van het gebruik van sterken drank op te spo ren en voor te slaan. DU1TSCHLAND. Vrijdag 5 Mei is de- Kamer van afgevaardig den te Berlijn overgegaan tot de behandeling der militaire wet. Het amendement Bonin (160,000 man in vredestijd) kon niet meer dan 8 stemmen op zich vereenigen. Paragraaf 2 van het regeringsvoorstel werd daarop met 258 tegen 31 stemmen verworpen, waarna de re geringscommissaris verklaarde, dat de regering, na de verwerping van deze paragraaf, geen be lang meer had om aan de volgende discussiën deel te nemen. De paragrafen 1, 3 en 4 wer den daarop afgeslemd. Alsnu stelde de heer Henning voor, dat de Kamer over de volgende voorstellen en Bloc zou stemmen. Hieraan ge volg gegeven zijnde, werden allen gezamenlijk verworpen. Behalve de reeds genoemde wetgevende vergadering die op de eene of andere wijze hare verontwaardiging over Lincolns moord hebben te kennen gegeven, moeten nog ver meld worden de burger-vergadering te Hamburg en de Beijersche kamer der afgevaardigden. Toen het Oostenrijksche lagerhuis hare deelne ming in het lot van den overleden president betuigde, deed zich de bijzonderheid voor, dat de ministers, tevens leden van het huis hunne zetels verlieten onder de andere leden plaats namen en tegelijk met deze opstonden om zich voor het voorstel te verklaren. De Hannoversche tweede kamer heeft met 44 legen 36 stemmen besloten de regering uit te noodigen de voornaamste bepalingen der grondwet en organieke wetten van 1848 we der in te voeren. BELGIE. Thans zegt de officiële Monilew het volgen de: „Verscheiden buitenlandsche dagbladen heb ben, naar aanleiding van 's konings jongste ver blijf in Engeland, geruchten verspreid (men be doelt zijn morganatisch huwelijk), die wij voor AMERIKA. De Courrier des Ëtats-Unis van den 19 April deelt het volgende mede betreffende de arresta tie van den moordenaar des heeren Seward. Eergisterenavond zagen eenige geheime politie agenten, geposteerd in den omtrek van een boarding-house, waarvan zekere vrouw Sturrhtt, moeder van den onderstelden voornaamsten me- depligtigc van Booth eigenareseen man na sieren, als werkman gekleed en met een schop op den schouder. Zij hielden hem aan en bragten hem in het huis, waar zij, zijn gelaat wasschende, ontdekten, dat hij zich zoodanig besmeerd had, dat men hem niet kon herken nen. Ook zijne handen, die er zwart en be morst uitzagen, werden nadat zij met water in aanraking waren geweest, blank. Toen men hem ondervroeg, wist hij geen voldoende ver klaring te geven voor zijne vermomming. In tegenwoordigheid gebragt van den neger, die huisbediende is bij den heer Seward werd hij door dezen onmiddelijk herkend als de man die den aanslag op zijn meester gepleegd had. De gearresteerde verklaarde niet te heeten Surratt, maar Payne. Surratt is dus waarschijn lijk een ander der zaamgezworenen. Payne is geboeid en wordt nacht en dag bewaakt. Wat Booth betreft weet men nog niets. Een rei ziger, gisteren te Baltimore aangekomen, heeft verklaard den vorigen dag te Point-Loohoa- van een zee-officier vernomen te hebben, dat Booth en een bende zamenzweerders ten ga tale van dertig man zich in het graafschap Sainte-Marie ophielden en trachtten den Poto rnac over te steken, die met de grootste ge strengheid bewaakt wordt. Zondag avond, zoo verhaalt de reizigeris eene kleine afdeeling kavalleric met hen slaags geraakt en terugge drongen, na echter een hunner gevangen te hebben genomen. De kavallerie was versterkt en de bandieten waren omsingeld zoodot het onmogelijk scheen, dat zij zouden ontsnappen. De berigten uit New-York tol 23 April per Edinburgh ontvangen loopen grootendeels over de plegtigheden der begrafenis van presi dent Lincoln, en de aandacht van bewind en volk schijnt zich voor het oogenblik te vestigen op hetgeen onmiddellijk in het bestuur vereischt wordt, en op de aanhouding van Booth en zijne medepligtigen. Er zijn 50,000 doll, op zijne inhechtenisneming uitgeloofdbehalve 10,000 doll, door Pensylvame en door andere staten of steden, en de dagbladen willen eene FRANKRIJK. Op het kerkhof te Montluel werd dezer da gen het lijk opgegraven van zekeren G. ta- babsverkooper, niet omdat eene misdaad werd vermoed maar omdat de erfgenamen, die wis ten dat de overledene een zeer aanzienlijke som aan papieren van waarde had nagelaten en ic niet vonden, op het denkbeeld kwamen dut met het lijk in de kist begraven konden zijn daar G. gedurende zijne ziekte de portefeuille onder zijn rug had bewaard. Inderdaad werd de schat daar gevonden. 5 Mei. De Momteur, van gisteren, bevat eene dépêche uit Algiersvan gisteren na middag ten half drie, heerschte veel geestdrift. beu hem verwelkomd. Napoleon bevindt zich in den besten welstand. Uit Marseille is tevens gisteren namiddag berigt ontvangen, dat, vol gens de Algerijnsche dagbladen van den 2 alle maires en provinciale raden waren bijeen geroepen. Met alle stoomschepen werd een buitengewone toevloed van personen aangebragt; al de hótels zijn vol. Het reisplan des keizers was nog niet openbaar bekend, doch men maak te toebereidselen tot zijne ontvangst in Oran en Constantine. t-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 2