NIEUWS- EN ADVERTWIMLAD VOOR BE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL 1805. -5 39 17 Mei. Woensdag JAARGANG TWINTIGSTE BINNENLAND •- 4 ST AT E N- G E N ERA A LT VV E E E K A M E R 15 Mei In <!e zitting van He tweede kamer van lie den is liet regeringsreglement voor Suriname niet 42 legen 16 stemmen aangenomen. Naar aanleiding van een amendement van den heer van hierop zullen de burgerlijke en strafwetgeving enz. voor de eerste maal bij koninklijk besluit worden ingevoerd. Morgen is liet regeringreglement voor Cura sao aan de orde. o „Lit de plaats rukte; boorde een gat in den muur, en kwam vervolgens in den gang van het huis, bewoond door den heer van Gheel Gildemees- ter, waar hij den gasmeter stuk sloeg, het gas deed ontvlammen en de gaspit uit den muur wrong; schoot toen in de voorkamer, waar hij de gaslamp en hel plafond beschadigde en baande zich eindelijk een weg door den schoor steen, waarvan hij de houten kap en den stee nen hals verbrijzelde, liet ontvlammen van het gas deed in laatstgemeld gebouw brand ont staan, die e. liter door doelmatige hulp spoedig was gebluscht. ’s GRAVENHAGE. Naar men verneemt is men voornemens de proef-walerrnijnen, waarmede eene commissie belast is, onder voorzitterschap van den luit.— gen. Steurwold, inspecteur-generaal over het wapen der artillerie, te nemen voor het ha venhoofd te Brielle. In de magazijnen te Delft zijn reeds vele toebereidselen daarvoor in ge reedheid gebragt en is men druk bezig met de vervaardiging. Door den grootmeester van het huis van wijlen H. M. de Koningin-vveduwe is, uit I1D. nalatenschap, eene gift van ƒ400 uilgcreikt aan de administratie over de kerken van de Ncderl. hervormde gemeente, en ƒ1100 ter verdeeiing onder de administratie over de ar men der onderscheidene godsdienstige gezind ten alhier. Door den Minister van Finantiën is be paald, dat de brievenbestellers en kantoorknechts op de postkantoren te AmsterdamArnhem Dordrecht, j’s Gravenhage, Groningen, Haar lem, Leeuwarden Leiden Rotterdam Utrecht co Zwolle un.forin in dienstuitoefening zal wor den gedragendie bestaan zal in donker grijs marcitgo laken jas en uitmonstering van ama rant, voorzien van dubbele rij knoopen met Koninklijk naamcijfer, pet van gelijk laken en uitmonstering voorzien van een gekroouden posthoorn metalen nornmerpla.it met Rijks- wapeti en randschrift: „Brievenposlerij zul lende op de overige postkantoren in hel Rijk door genoemde beambten alleen de vermelde pet en nomrnetplaat worden gedragen. Z. M. heeft den heer .1. W. Bungenberg, op zijn verzoek, eervol ontslagen als directeur van hel postkantoor te s Gravenhage, behoudens aanspraak op pensioen. s HERTOGENBOSCH. Woensdag laat ontlastte zich boven Breda en omstreken een hevig onweder. De bliksem sloeg in het huis, bewoond door den gep. kapt. Snoers, nikte diens vrouw eene lamp uit de hand wierp haar op den grond, schoot daarop door dep gang, waar hij de pomp van tent als zaakwaarnemer, ingelaten, met een paar jongelieden van zijn kerkgenootschap door tusschenkomst van wederzijdsche ouders, aan elkander te recommanderen, waardoor ver moedelijk een huwelijk tot stand zal komen. Ofschoon gezegden leeraar eene kleine boete moet zijn voorgesleld, heeft ZEerw. echter meend zich hierover tot den Minister te i ten wenden. Men meldt uil Delfzijl, dd. 11 Mei het programma der feestelijkheden, bij gele genheid der bijeenkomst van verschillende Duil- sche Turngezelschappen te Emden, blijkt, dat Dingsdag na Pinksteren ruim een vijfhonderd- tal Turners uit Hamburg, Bremen, Hannover, Oldenburg, Saksen en de Rijnprovinciën een feesttogt zullen maken naar Delfzijl met 3 stoombooten en eenige zeilschepen. Zij zullen hier in hun bijzonder kostuum in het publiek gymnalische oefeningen verrigten, op een daar toe beschikbaar gesteld terrein. Deze feeste lijkheid zal opf;eluisterd worden door muzijk van verschillende Duilsche korpsendie de feestgenooten zullen meêbrengen. LEEUWARDEN. Zaturdag jl. had men alhier het verlies van een menschenleven te betreuren. Twee luite nants van het 8ste regement infanteriedie hunne bekwaamheid in het zwemmen wilden toonen waren overeengekomen, geheel gekleed en zonder zich zelfs van hun wapen te ont doen, de diepe gracht achter den Prinsentuin over te zwemmen. In den namiddag omstreeks 5 uur volvoerden zij werkelijk dat plan. De een, de 1ste luitenant v. R. mogt er in sla gen, ofschoon ten laatst ook niet zonder bij stand van anderen, den overkant te bereiken de ander, de 2de luitenant v. Ling, zonk ech ter in de nabijheid daarvan eensklaps. Hoewel terstond eene menigte menschen tegenwoordig waren, kwam de hulp te laat. Het duurde meer dan een half uureer men den ongeluk kige had weten te vinden toen men hem op haalde was hij, gelijk te denken is, reeds een lijk. Langs de spoorwegtijd HarlingenLeeu warden zijn gedurende de maand April vervoerd ruim 15,300 personen, terwijl de opbrengst bedroeg circa ƒ9,500. Uit Kortezwaag wordt het volgende ge meld „Een treurig voorval heeft hier plaats gehad. Een arbeider, ’s avonds van ’t land te huis komende, gevoelde eenige pijn aan een zijner vingers. Bij onderzoek ondekte men daar aan een klein zwart stipje; weinige oogenblik- ken later zwol de linger en kort daarna ooi de hand en arm op. Ulings wordt geneeskun dige hulp ingeroepen, doch vruchteloos det volgenden morgen was de man een lijk. Mei UTRECHT. In 1864 zijn aan Rijks munt te Utrecht ge munt lo. Voor rekening van het Rijk, ten behoeve van de circulatie hier te lande: 2,026,000 centen, 2,016,000 halve centen. 2o. Voor rekening van bijzondere personen: 2,033,644 2*4 guldens, 3,d00,143 guldens, 4,001.385 */2 te zamen uitmakende eene naminale geldswaar de van ƒ10,715,285,50. ZWOLLE. Op de beestenmarkt van woensdag den 10 dezer, zijnde de eerste der grootc veemarkten te Zwolle, nu die in Schrevenweg voor dit saizoen geëindigd zijn, alsmede op de gewone Vrijdagsche markt jongstleden was aanzien lijke aanvoer van jonge en guste koeijen. Veel werd verkocht en hoog waren de prijzen, twee thans gewone verschijnsels sedert de spoor wegverbinding het vervoer zoo gemakkelijk heeft gemaakt en de boterhandel in belangrijkheid is tjegenomeir Omtrent de zeer uiteenloopende prijzen kan vermeld worden, dat pinken wer den afgezet voor ƒ60 tot ƒ75, terwijl neurende koeijen ƒ120 tol ƒ180 en guste koeijen lot 160 konden gelden. - Twee kinderen van J. 11. te Staphorst, een broeder en eene zuster, kregen dezer dagen ouder den veldarbeid verschil, hetwelk zoo hoog liep, dat de broeder wegliep naar zijne ouders om bij hen in liet gelijk te worden gesteld. Toen hij hierin niet naar wensch slaagde, heeft luj zich stil van zijne betrekkingen verwijderd, en men weet tot heden nog niet waar de veer- tienjare knaap gebleven is. Nasporingen in den omtrek, zelfs tot in Zwolle, hebben tot geene uitkomst geleid. De familie is hieromtrent zeer ongerust. Er heeft zich eene maatschappij geiotmd met een kapitaal van 400.000, om in de buurschap Lemele, gemeente Ambt Ommen, aan het Overijsselsche kanaal eene beetwortel- suikerfabriek op te rigten. GRONINGEN. De commiesen te Appingadam hebben den leeraar bij de Israëlitische gemeente te Appin gadam bekeurd, als hebbende zich, zonder pa- I SNEEKER t ft i v er in uö- 5 COURANT. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65; builen de Stad franco 1.90 ADVERTENTIES van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents» behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1