BUITENLAND. vermeld werd, als zijnde hel onmiddellijk gevolg van hel plan. D-; hertog zou naiumlijk zich nooit kw. verbinden tot de betaling van gefióemll zonder de hertogdommen te ruïneren, en zijn ontkennend antwoord te hebben g'ekre- Eêii groot gelul LekngsteiknJvn Zatzr.ker hoogst welkom zijn; niet minder gevvenscht, voor dit feest zoo wel als voor alle andere festiviteiten hier en elders te verwachten, zal zeker de tegenwoordigheid wezen van den grooten luin- en decoratieschilder Phoebus die ons nu misschien zoolang zijne koesterende slrabm onthoudt, om er ons op den dag zelf het best mede te verrassen. president aan senator Harris verleend, en de verandering van het doodvonnis der zamenzweer ders van Indianopolis in levenslange gevange nisstraf hebben een zeer gunstigen indruk ge maakt en de hoop verlevendigd, dat president Johnson ook hel leven van Jefferson Davis wenscht te sparen. De New-York Herald bevat de lijst van een tien of twaalftal personen, welke deel geno men of bijdragen beloofd hadden in het plan van nationale schulddelging, tn waarvan de ge zamenlijke inschrijvingen twee miliioen dollars beliepen, zoo als reeds eenigen tijd geleden De firma van der Bib komt voor ten bedrage van een half miliioen dollars. RUSLAM). Uit Wilna schrijft men hel volgende: Dezer dagen volgde bijna de geheele bevolking eene lijkbaar; de winkels waren gesloten. Het lijk dal ter aarde besteld werd, was dat van een Israëlitisch bedelaar, Szyrnel Slizgsl, die gedu rende dertig jaren gebedeld had. Overal in de stad kende men zijn geroep: „Gedënkt den armen, de weduwen en de weezen!' In die dertig jaren heeft hij 90000 roebels bijeenge zameld. Hij hield echter geen kopek voor zkh zelve», maar ondersteunde er de zieken mede, die hij zelf oppaste, betaalde het onderwijs van de arme kinderen, en deelde den behoeftigen de levensmiddelen uit, die men hem gaf. 's Avonds maakte hij snuif, die hij verkocht om in eigen onderhoud te voorzien, al wat overbleef was voor de armen. DUITSCHLAND. Het Pruissische huis der afgevaardigden heeft met 212 tegen 50 stemmen de staalsbegrooting 1865 in haar geheel, zoo als zij door de com missie is gewijzigd, aangenomen. Een der te genstemmers, de heer Jakooy, verklaarde on bewimpeld, dat bij zijne goedkeuring aan de begrooling niet kon schenken,.... omdat hij den ministers hel beheer der gelden van den Staal niet kon toevertrouwen. BELGIE. De plotselinge verkoeling der weérsgestcldheid heeft den koning wel niet weder doen instorten, maar toch zijn herstel benadeeld, en hij moet dikwijls operation ondergaan, waardoor tol nu zijn bewonderendswaard ligchaamsgeslel niet lijdt. De ongerustheid blijft evenwel bestaan. ENGELAND. De torybladen beweren, dat lord Palmerston w egens gebreken des ouderdoms, na afloop der aanstaande verkiezingen, zijne waardigheid zal nederleggen. Graaf Russell zou dan hel hoofd van hel kabinet worden en de minister Glad stone het kabinet in het Lagerhuis vertegen woordigen. SPANJE. In den Senaat heeft de ministerGonzales Lra«o<i*i ontwerp van wet aangeboden, waarbij voor dc regering magliging wordt gevraagd de nakomii.g van 23 der drukperswet te schorsen. lt< de Cortes heeft dezelfde minister verkkad dat hel gerucht betreffende ongeregeldheden in eenige provinciën valsch is. De Spaansche dagbladen zeggen, dat het voornemen van de te Valencia ontdekte zameit- zwering was de vervallen verklating van de tegenwoordige dynastie en heröcnigirigvan Span je met Portugal. Zeven burgers cn acht mili tairen zijn voor de regtbank verschenen. De directeur-redacteur van het progrcsïistijchc FRANKRIJK. De lijdingen, welke ik heden uit Weenen en Londen ontving, betreffende de Sleeswijk- Holsteinsche kwestie zijn zeer belangrijk. Zie hier wal men mij schrijf!a. Uit Weenen: Een konflikt, misschien wel eene breuk met Pruissen is ophanden. De heer von Bismarck is, gelijk gij weet, eindelijk er toe geraakt Oos tenrijk op alle ondergeschikte punten te doen toegeven; thans wordt gezegd dat binnen de drie maanden, die krachtens de wet van 1851 verloopen moeten tusschen de bijeenroeping en het bijeenkomen der stenden van Sleeswijk- Holstein, Pi nissen met den meesten ijver werk zaam zal zijn. De heer von Bismarck zal aan den hertog van Augustenbuig, pretendent naar I de kropn, eene som van- 60 tol 80 miliioen thaler vragen als vergoeding van oorlogskosten. Weigert hertog Erederik, dan worden de her togdommen onmiddellijk bij Pruissen ingelijfd met dezen maatregel zal men hem althans droi- AMERIKA. Davis is naar Washington overge- bragt. Generaal Sherman heeft een dagor der aan het leger uitgevaardigd, waarin hij de soldaten vermaant lol de werkzaamheden des vredes terug te keeren en niet in vreemde lan den avonturen te zoeken. Zoo als men weet, heeft de president Johnston eene proclamatie uilvaardigd, waarbij voorvvaardelijk amnestie wordt aangeboden, van welke amnestie echter velen zijn uitgesloten. Het blijkt echter uil de proclamatie, dal indien ie mand, welke onder eene of andere van de uit zonderingen valt, zich met verzoek om vergif fenis lot den president wendt, dan aan dat verzoek voldaan zal worden, zoo veel in ieder geval met de waardigheid en den vrede der Aereenigde Staten bestaanbaar zal worden be vonden. De president heeft gelast, allen, die gedu rende den oorlog door militaire regtbanken tot gevangenisstraf waren veroordeeld, terstond op vrije voelen te stellen. New-York, 3 Junij?—De Zuider generaal Hood heeft de hem aangeboden kapitulatie aan genomen. Den heer Jefferson Davis werden p raad van diens geneesheer de boeijen afge nomen; hij had geweigerd voedsel tot zich te nemen indien hij geketend bleef. Hij is naar de gevangenis van het Kapitool te Washington overgebragt en zal te regt staan voor het hooge gereglshof, onder voorzitterschap van den heer Carter. De heer Ownor zal, naar men verneemt, zijn verdediger zijn. De krijgsraad heeft den heer Harris uil Maryland, lid van den senaat, tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Pre sident Johnson bekrachtigde wel het vonnis, doch schonk den veroordeelde genade, Aan andere personen, tol de doodstraf veroordeeld, Schonk hij lijfsbehoud. De kwijtschelding van straf, door den 7.oo zij hel! De pokken zijn thans gelukkig uit onze «tijd geweken. Reeds lang gaven wij geene wekelijksche opgave omtrent het aantal lijders meer in deze Ct., dewijl de ziekte in den laabten tijd zich tot slechts enkele getallen bepaalde. Van eene welonderrigle zijde is ons medegedeeld, dat, in 73 huizen of sche pen, 108 personen aangetast, tn van deze 20 overleden zijn. De zorgvuldige vaccinatie en hervaccinatie on der alle standen heelt gewis veel bijgedragen tol dezen gunstigen afloop. Meer dan duizend minvermogenden moeten van de gelegenheid lol gratis vaccinatie, door ons Gemeentebestuur hun geopend, gebruik hebben gemaakt. Van de vijftien personen, welke aan den veldtogt van 1815 deel namen en thans nog te Harlingen in leven zijn, hebben vier zich tijdig genoeg aangegeven voor de feestviering te Leiden. De overigen, door hel bekende ministeriële besluit uitgesloten, zullen van wege de gemeente worden uiigenoodigd tot deelneming aan een diner, op hel stadhuis te geven. Door den burgemeester, den heer S. Hingst, zullen de leerlingen der scholen op 17 Junij, den geboortedag van H. M. de koningin, feestelijk worden onthaald, terwijl dan het jubilè van den slag van Waterloo zal worden herdacht. geu. neh na i gen, zou graaf von Bismarck voor den dag ko men met den groothertog van Oldenburg, di bereid is de kroon aan te nemen, onverschillig op welke voorwaarden. 6. Uit Londen. Daar begint men te begrijpen dat de kwestie der Eibe-hertogdommen Engeland meer van nabij raakt dan men vroeger dacht. De ontsteltenis in Groot-Briltanniës hoofdstad is niet minder groot dan die te Weenen. Bij de Britsche regering is beraadslaagd over eene dépêche van 19 April jlswaarin graaf von Bismarckmet het doel den weêrstand van het kabinet d< r Tuileriën, wat de inlijving van Sleeswijk Hol stein betreft, te overwinnen, - de mogelijkheid doet doorschemeren van onderhandeliiigen over de verbetering der grenzen van Frankrijk aan den Rijnkant. Een Londensch blad, Pulmall genaamd, bevat eenige pikante uiededeelingeu dienaangaande en waarschuwt Engeland op zijne hoede te wezen. Anut. Ct. Naar men verzekert, heeft de keizer der Franschen een tweeden brief geschreven aan zijnen neef, prins Napoleon, waarin hij het ou belamelijke heeft doen uilkomen van diens han delwijze, in zoover zijne aanvragen om ontslag zijn bekend gemaakt, alvorens zij bij den sou- verein waren ontvangen. Deze tweede brief is niet voor openbaarheid bestemd. Vermoede lijk zal hel voorzitterschap der tentoonstelling aan den kroonprins opgedragen en door den minister Rouher, als eersten vice-president waar genomen worden. De keizer heeft bevolen dat een marmeren standbeeld van Lincoln te Versailles geplaatst zal worden. Alexander Dumas heeft dezer dagen in een zijner voordragten aan zijne hoorders me - degedeeld, dal hij voor de zonder arbeid zijnde werklieden te Lyon meer gegeven had dan de keizer: deze schonk fr. 20 OoO, en de opbrengst der voordragten van Dumas ten voordeele dier lieden, was veel aanzienlijken Het gevolg de zer mededeeling was, dat hem de vergunning tol het houden der voorlezingen werd ingetrok ken. In het arsenaal te Toulon wordt op nieuw eene proefneming met eene machine gereed ge maakt, welke de oude schepen, waarop de proef genomen wordt, onmiddellijk moet vernielen. ITALIË. De paus heeft aan Omer-pacha, generaal in Turksche dienst, eene particuliere audiëntie ver leend. In een brief uit Rome wordt berigtdat de moeijelijkheden nog niet uit den wég ge ruimd zijn, die betrekking hebben op den eed van getrouwheid door de bisschoppen aan den koning af te leggen. Men spreekt van opposi tie van eenige voorname personen tegen de ondeihandelingen, doch gelooft desniettemin dal de paus gunstig voor de onderhandelingon ge stemd is. e tJ a «ar som

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 3