A". 53 w NIEUWS' EN ADVEHTEXIIE-IILAl) VOOR DE STAD EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1 8öa. TWINTIGSTE Julij- 5 Woensdag JAARGANG te Haarlem overleden A De ^ederlanduche maatschappij ter bevor dering der pharmacie hield jl. Diogsdag alhier hare 20e algemeene jaarlijksche vergaderii g. Verschillende voorstellen van materiëlen en we- tenschappelijken aard werden behandelden bleek het uit de verslagen der departementen dat wat in den loop van het jaar door vele dier afdeelingen was verrigt, vrij belangrijk mag worden genoemd De vergad ring benoemde den hee. C M. van Dijk, te Utrecht, die wegens zijnen Imogen leeftijd ais lid van het hoofdbe stuur verlangde af te treden, tot honorair hoofd- Op uitnoodiging van het Rotter- vverd besloten de alge- bel volgende jaar te 's GRAVENHAGE. Naar wij vernemen zijn te Leijden drie oud- stiijiers, ten gevolge dcr doorgestane vertnoeije nis als anderzins, moeten achterblijven. Hun ne ongesteldheid zou evenwel van ligten en voorbijgaande!) aard zijn. Wij vernemen thans dat reeds een der oud strijders uit die gemeente, zekere van der La ken, die aan de feestviering op 26 en 27 de zer heeft deelgenomen, zoude zijn overleden. Zijn wij goed onderrigt, dan wordt nog een ander der deelgenooten uit Munster vermist. Men vermoedt dal hij ia het water zou geraakt zijn. De Minister van Finanliën heeft voorloopig debelanghebhenden verwittigd.onverminderd cene nadere bepaalde oproeping, die later zal volgen, dat er in de maand October of November a.s. een verg lijkend examen zal plaats hebben voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterij n, waartoe minstens een getal van acht plaatsen ter vervulling zal worden opengesield, AMSTERDAM. Naar men verneemt wordt Zr. Ms. korvet Pallas te Nieuwediep verwacht om te gelijk met het transportschip Heldin, aldaar liggende, ei n kruistogt met de adelborsten le kl. in de Noordzee te doen. Zr. Ms. stoomschip Vul kaan zal naar Madera vertrekken. Dr. J W. Grarner te Amsterdam is, vol gens hel Fransche dagblad le Monde, door Z. M den paus benoemd lol kommandeur van de orde van d ir 11. Gregorius den Groote, als bewijs van erkentelijkheid voor zijne bemoeijingen, ten behoeve der plaatsing van de Romeinsche leuning van 1864, welke plaatsing geheel is opgedragen aan den heer André Langrand Dumonceau, die door den paus benoemd is tol graaf van het Roomsche rijk. ASSEN. De Prov. Dr. Cour, berigt het volgende: Voor emiige dagen dolven twee jongens bij Drouwen, terwijl zij bezig waren met spitten, een aarden potje zonder deksel, op, waarin zich bevonden eeu gouden muntstukje en 12 zilveren muntstukken. Van het zilvergeld heb ben eenige stukken de grootte van een rijks- daalder, andere van een gulden. Zij hebben allen de dikte van een rijksdaalder. De jaartallen zijn 1117 (dit is met duidelijk), 1511, 1562, 1563, 1564—74. 1567, 1588 en 1599; op een muntstuk is het jaartal met te vinden. Hel goudstukje heeft de dikte van een oud dubbeltje. LEEUWARDEN. De gewone zomervergadering der provinciale staten van dit gewest is geopend op Dingsdag den 4 Julij, des vooriuiddags 11 uur. Door de provinciale commissie van ge neeskundig onderzoek en toevoorzigt zijn in hare jongste vergaderingen nog bevorderd tot vroedmeesler ten platten lande de heeren L. H. Wigersina geboren te GorredijkF. A. H. Laurman, plattelandsheelmeester le Oosterliltens, en J. W. Romerplallelaudsheelmeesler te Warga tot apotheker de heeren S. D. B. Rompel, geboren le Leeuwarden, S. van der Meulen, geboren té Gorrèdijk, en E. D de Jong, geboren te Sneek. SNEER den 4 Julij. Uit Luik onvangen wij het herigt, dat de 1 boot Gertrude, door den scheepsbouwmeester bestuurder. damsche departement meene vergadering in Rotterdam te houden. Dezer dag’n is de heer jhr mr. D. Rutgers van Rozenburg jr. lid van de Geputeerde Staten der provincie Noord-Holland. Gisteren, 30 Junij, is het hik van den overledene, di« de algemeene achting in hooge mate genoot en wiens afsterven door velen wordt betreurd, op de begraafplaats le Haarlem ter aarde besleid. De plegligheid werd bijgewoond door den kommissaris des konings, den burgemeester der stad en vele belangstellenden. STATEN-GENERAAL, EERSTE KAMER. Zitting van 30 Junij. icn B I IV NÉ N L A ND i STH23E j 1 e C 0 a R A N T. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco 1.90 A D V E R T E N TIE N van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cents, behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing. zouden worden getroffen, terwijl andere, die het niet be hoefden, zouden gebaat worden. De heer van Andringa de Kcmpenaer wilde wel me dewerk; n om de piaatselijke verbruiksbelast'ngen lang zaam te doen verdwijnen; tegen de voorgedragen mid delen om dat oogmerk te bereiken had hij echter zoo veel bezwaren, dat hij zijnen steun daaraan niet zou kunnen verleenen. De heer van Nispen van Pannerden ontwikkelde de bedeukingen. die hij uit een grondwettig oogpunt tegen dit wetsontwerp had. In het bijzonder betoogde hij, dat de grondwet niet toeliet, bij de vaststelling van ge- meenlebelastingen den bij de voordragt aangewezen weg in te slaan; en al ware dit grondwettig, dan nog zou hij het niet wenschelijk achten, daarbij de voorgestelde middelen aan te wenden. Nadat hij de nadeelige gevolgen zoowel voor de fi nanciën des Rijks als voor die der gemeenten uit die de aanneming van dit wetsontwerp zijns inziens zullen voortvloeijen, uiteengezet had, besloot de Kamer de be raadslagingen morgen voormiddag ten half elf ure voort te zetten. In deze zittting is beraadslaagd over het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. De heer Smit, die het eerst woord voerde, bestreed dë voordragt als z, i. onnoodig, minstens ontijdig, niet in volledige overeenstemming met den geest en de let ter der grondwet en strijdig met de financiële belangen der gemeenten en des Rijks. Dc heer Schimmelpenninek van der Oije zag in het wetsontwerp veel goeds doch hij huiverde daaraan zijne goedkeuring te hechten, daar hij zich niet kon vereeui gen met aoquivalcnten, aangewezen tot vergoeding van het door de schatkist ten gevolge dezer wet te lijden verlies. De heer Viruly gaf als zijn bezwaar te kennen, dat, naar hij meende, de door de Regering aan de gemeen ten te verleenen bijstand ter bereiking van de afschaf fing der plaatselijke accijnsen te gering was; zoo hij zijne stem aan de voordragt schonk, dan zou dit zijn omdat hij met haar beginsel ingenomen was, en uit over, weging dat men bij hare verwerping verpligt zon wezen later op de zaak, wclligt op bezwarender voorwaaiden, terug te komen; terwijl deze voordragt tevens met het sluiten van een handelstraktaat met Frankrijk in naauw verband stond, en men vertrouwen mogt dat, indien de voordragt wet wierd, de bepaling van art. 10 op vrijge vige wijze zou worden toegepast. De heer van Rhemen van Rhemenshuizen zeide, waar schijnlijk voor bet onderwerp te zullen stemmen, ofschoon Lij de aanbieding daarvan liever niet had gezien. Hij achtte de door anderen geopperde bezwaren niet zoo zwaarwigtig als sommigen ze hadden voorgesteld, doch hij bleef hechten aan de bedenking betreffende de een sus-kwestie. Zou hij dienaangaande geene voldoende verklaring bekwam, zou hij zich genoopt kunnen vinden tegen de wet te stemmen. De heer Hein schetste de voordeelen van de afschaf- fiing der plaatselijke accijnsen. Tegen de wijze waarop men nu dat denkbeeld wilde verwezenlijken had hij ech ter bedenkingen, die zoowel het Rijk als de gemeenten betroffen. Met betrekking tot het rijk vreesde hij dat dè voorgesteldc aequivalenten niet zoo veel zouden op brengen als men verwachtte; eu wat de gemeenten am- ging, zoo was hij na de verklaringen van het gouverne ment beducht dat hare autonomie zeer aan banden zou worden gelegd, waartoe hij niet wcnschte mede te wer ken; hij hoopte echter te dezen opzigte voldoende in lichtingen, te zullen bekomen. Wat betrof de toepassing van artikel 10, aangaande de uitzonderingen, nam hij genoegen met de daaromtrent door de Regering in de aniere Kamer gedane toezeggingen, die hij hoopte in deze kamer te zullen hooren herhalen. De heer Michiels van Kesseuich sprak over het wets ontwerp in gunstigen zin. In den loop zijnrr rede wees hij op de wenschelijkheid van de afschaffing der leges- gelden, terwijl hij de belangen der ambtenaren, die bij aanneming der voordragt buiten betrekking zouden ge raken, uer Regering aanbeval. De heer Hengst zette de redenen uiteen, die hem de goedkeuring van dit wetsontwerp wenschelijk deden ach ten. De van Beeck Vollenhoveu schetste den minder gun stiger) indruk dien dit wets-ontwerp op hem had ge- «naakt, hij behandelde de vraag of de aan de heffing *au plaalselyke accijuscu verbonden bezwaren zoo groot -waren, dat de wegruiming daarvan met de nu voorge gen offer» behoorde gekocht te worden. Die vraag be antwoordde Lij ontkennend, en- hij zeide dat de grootere gemeenten, die door de omstandigheden in druk ver leerden, Let meest door de voorgenomen maatregelen 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1