I- o- 5 B U I T n L A N D e I Het lijk de sfiij de stad zijn ge SNEEK, d. d. 11. Julij. De arrondissements regtbank alhier heeft ter vervulling der vacature ontstaan door de be noeming van Mr. W B. S. Koeles lot lid der regtbank te Assen de volgende aanbevelings lijst opgemaakt; 1. Mr. E. B •rgsina. adv en regter plaalsvervanger te Utrecht2 Mr. S. VV. Keljen, adv. en regter plaatsvervanger te Amersfoort 3. Mr. L W. »an Kleffens, adv en schoolopziener te Leeuwarden. van Nederland zijn aangewezen, onder gelijke voorwaarden als dit aan de hanzealische havens en aan België is loegeslaan. ZWOLLE. Uit Almelo wordt berigl, dat naar men me dedeelt, door eene firma de gebroeders Meul man uit Lingen, aan het kanaal aldaar een nieuw expeditie-kantoor zal worden opgerigl. koepelovens gesmolten, die niet minder dan 24 voet hoogte en 7 voel middellijn hebben. Het ijzer vloeide met een gesla ligen stroom beur- I lings door de beide fornuizen geleverd, in den vorm. Het gieten duurde 10 uur achter een. Hel metaal werd door middel van houts kool in een vloeibaren slaat gehouden tot dat de geheele massa in den vorm was gegoten. Lord Cranworlh zal waarschijnlijk tot lord kanselier benoemd worden. - Lord Palmer ston heeft le Therton tot zijne kiezers een toespraak gehouden, waarin bij geen program ma voor de toekomstige poliiek der regering mededeelde, maar slech’s op zijn vroegere han delingen wees. President Johnson heeft, blijkens berigten uit New-York van 28 Junij jlaan een depu tatie uil Zuid Carolina v.rklaard, dat hij de regering der afgevallen staten door de bevol king wil herstellen. De neger-emancipatie moet - zoo oordeelt de president door de wet gevende vergaderingen der stalen elk afzonderlijk, voimelijk bei rachtigd worden, nu de slavernij ïjne misdaad reeds beleden hebben. Ier verslagene is overgebragl naar tamer waar het vrijdag eei e geregtelijke chouwing heeft ondergaan. Nadat de boos wicht zijne misdaad had begaan, is hij terstond jer spoortrein naar ‘s llage vertrokken, keerde s middags per schuit terug en begaf zich naar de bovengenoemde werf, om zijne werkzaam heden te hervatten, doch werd aldaar door de veldwachters onmiddellijk gevangen genomen. (N. R. C.) Een der bepalingen van het nieuwe trak taat met Frankrijk behelst o a. dat, zoolang het handelstraklaat lusschen Frankrijk en Pruis sen en de overige staten van het tolverbond in werking blijft, de oorspronkelijke voortbreng selen van het tolverbond in Frankrijk ten in voer zullen worden toegelaten op dezelfde voor waarden als de gelijksoortige nedeilandsche ar tikelen, direct uil Nederland ingevoerd, en zulks op de volgende wijze; per spoor, op den voet en de voorwaal den onder de noodige douane- waarborgen in het traktaat nader omschreven en wanneer zij worden geëxpedieerd over de havens van Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Vlissingen en Harlingen met geplombeerde boo ten en onder behoorlijk toezigt bij de overlading. Hieruit volgt, dal voor het transit van tol- verbondsgoederen regtslreeks naar Frankrijk behalve per spoor, ook de voornaamste havens door den om log feitelijk is afgeschaft. De president heelt het verbod van het houden van negerbijcem>omsleii te Charleston ingetrok ken. Door generaal Ten ij is te Richmond ver klaard. dal zwarten volkomen gelijk staan met blanken wat betreft de burgerlijke regten. Het hof van assises le Edinburg heeft jl. Vrijdag uitspraak gedaan in de zoo veel gerucht makende zaak van dr. Pritchard, den schotschen La Pommerais; schuldig verklaard aan de mis daad van vergiftiging zjner vrouw en zijner, schoonmoeder, is bij ter dood veroordeeld. Vrijdag 28 dezer maan 1 zal het vo.mis ten uitvoer gelegd worden De Newcastle Chronicle göwaagt van een nieuw soort van strike. De inwoners van het dorp Barradom hebben besloten zich te ont houden van het gebruik van vleesch, tot dat de prijs tot op 6 d. per pond zal gedaald we zen. De Londensche Times behelst eene lijst van de nieuwe maatschappij van aandeelhouders, welke ia de eerste helft van dit jaar in Enge land opgerigt zijn of hare aandeelen aan het publiek hebben aangeboden. Zij zijn 160 in getal, met een gevormd of le vormen kapitaal van, te zamen 56 302 000 pd. st. In het geheele jaar 1864 waren er 282 1 zoodanige ni-mwc vereeuigingen geteld met een kapitaal van te zamen 155,887 500 pd. st. In hel geheele jaar 1863 was er slechts een kapitaal van te zamen oms'reeks 100,000 pd. st. voor nieuwe maatschappijen van aandeel houders gevraagd. Daarbij wordt i i d1 Times de aanmerking gevoegd dal de schier fabriekmatige daarstelling van maatschappijen thans weder even druk schijnt le worden gedreven als ooit vroeger siert de invoering van de beperkte verentwoordlijkheid der aandeelhouders in Eugelend het geval was geweest, maar dit de lijd zal moeten loeren, in hoe verre hel publiek daardoor bij slot van rek ning gebaat word'. Alhier zijn brieven en dagbladen uil Br.l-ch ludië ontvangen, loopende tot hel be gin der vmige maand Zij bevestigen veel van hel gewillige handelsnieuws, dat in den laat- sten lijd door den telegraaf uit Indië was aan gebragt. Zoo zegt de corre-pondent der Lon densche Times in een schrijven uit Calcutte van den 2 Junij: „Te Bombay is het treurig gesteld en er schijnt geen middel te zijn, om het kwaad te verhelpen. Naar de gematigsle berekening moeten er bankroeten zijn ten gezamenllijke bedrage van vijf en twintig rnillioen ponden sterling. Speculanten hebben geldelijke veiplig- ting. n van een nog vrij wat grooler bedrag op zich genomen, waarvan zij door de daling der koersen van alle aandeelen en actiën bekt lul len worden zich te kwijten. Nog wordt uit Almelo gemeld, dat in de na bijheid dier plaats, van de Overijs*elsche Kana lisatie Maatschappij, gelegen aan den kanaaldijk en aan den spoorweg Almelo Salzbergen, groot 34 roeden 50 ellen, behoudens hare nadere autorisatie verkocht is voordesom van ƒ9900 buiten de kosten. Dit perceel had voor 12 jaren, toen het kanaal niet bestond, naauwelijks de waarde van 800. ASSEN. 7 Julij. Naar aanleiding van een inge komen adres w'ordt thans, naar men ons me dedeelt, bij het ministerie van binnenlandsche jaaken een onderzoek bewerkstelligd omtrent het maken van een doelmatige haven op hel eiland Schokland, welke haven aan 150 vaartuigen .een schuilplaats zou kunnen bieden bij storm of vorst en alzoo in eene groote behoefte voor zien. De waterstand op den IJssel is thans zoo laag, dat de rivier op sommige plaatsen wordt bewandeld. Het plaats gehad hebbende congres te Assen lelde ruim 700 leden. Als plaats voor de vol gende bijeenkomst is Bed, aangewezen In de vergadering van den 28sten Junij jl. voerde o. a. mevrouw Storm van der Chijs het woord over de maatschaopelijkim loes'and der vrouw. Het congres heeft besloten tot het indienen van een adres aan den Koning ter zake van de liendheffing. LEEUWARDEN. In de zitting der Stalen van heden zijn be - noemd tol leden der provinciale commissiën van bet kanton Holwerd, de heer G. K. Koop man«, te Holwerd; voor het kanton Bergum, de h’er mr. Eldering Ferf; voor het kanton Heerenveen. jhr V L. Vegelin van Claerbergen, te Joure; voor het kanton Sneek, de heer P. C. Walma, te Oppenhuizen, en voor het kanton Lemmer, jhr. mr C ‘L. Betjma Ihoe Kingma Voor de zeevaartkundige school te* Harlingen is eeue subsidie voor 18'66 ad 500 verleend; RUSLAND. Russische dagbladen gewagen van eene over winning, welke de Russische troepen in Midden Azië hebben behaald op het leger van Jen vorst van Khokand, ten gevolge waarvan TascLkend in de magt der Russen zou komen Binnen 5 jaren zal er eene telegrafische verbinding tusschen Rusland en Amerika zijn tol stand gebragt, door eene lijn welke dwars door Siberia zal gelegd worden en door de Bihringsstraat en russisch Amerika gaande, San Francisco met St Petersburg zal verbinde n. DUITSCHLAND. In hel Heerei huis heeft heden de heervon Thun verklaard zich niet le kennen vereenigen met het moderne konstitutionalisme, en ontkend dat de financiële nood waarin het rijk verkeert aan hel absolutisme moet geweten worden. Hij acht het onmogelijk de belastingen hooger op le drijven en vindt het onaanneembaar weder een beroep op bet openbaar krediet te doen. Hij verlangt dal het huis in dien zin besluite ouder uitnoodiging der regering de noodige hervormingen in het staatsbeheer in liet leven te roepen, en van het huis niet weder de aan- itn in g te vergen van een budget als dat voor 1865. Dit voorstel is gesteld in handen eener kommissie tot het uitbrengen van rapport. Tc Weenen zal eerlang het licht zien de tweede druk van eene eerst in het begin van dit jaar aldaar verschenen en thans reeds geheel uitverkochte hebreeuwsclie bewerking van Gölhes Faust. De vertaler dr. Max Letleris, heeft den tijd der handeling overgebraat uit de middeneeuwen naar de tweede eeuw der chris telijke jaartelling, en zijn hoofdpersoon is de half geloovige, half ongeloorige en joodsche ge- geleerde. Elisa Ben Abuja, van wien in den Talmud gesproken w o. dt. Deskundigen roemen zeer de schoonheid der gehee'e overzetting. Bij deze gelegenheid wordt tevens het feit in herinnering gebragt, dat. eene hebreeuwsche vertaling van les Al ijs teres de Paris grooten af trek vindt ondi r de Israëlieten in Polen. De Abendpost constateert, over de ge nichten omtrent liet ministerie sprekende, dat hel ingediend onlsiaa der ministers, uitgenomen dat van de hoeren Nadasdy en Zichy, nog niet is aangenomen en het tegenwoordige ministerie tot het einde der discusriën van den Rijksraad over do finanliële wet voor 1865 nog als zoo danig zal fungeren. ENGELAND. Er zijn vele reusachtiae stoomhamers in den jongst en tijd gemaakt, maar geen evenaart in vervaarlijke giootte, den hamer, die nu in de Bollon-ijzer- en staal werken in werking zal gebragt worden. Hij wordt door de heeren Nasmijih van Patricroft vervaardigd en zal een slag aanbrengen, die met eene zwaarte van 75 ton gelijk staat. Dal voor zulk een hamer een kolossaal aanbeeld vereischt wordt, behoeft wel geen beloog, en het gieten van het monster- blok, dat daarvoor moet dienen en eene zwaarte heeft van 200 ton. was een werk van een niet alleduagschen omvang. Het ijzer werd in twe

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 2