MEIRS- EJi AD VERTEN TIE-BUD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1865. I I Woensdag 19 Julij. JAARGANG TWINTIGSTE A J BINNEN EA ND* 1 j 1 s GRAVENHAGE. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken is een korferentie gehouden vangemagtigden der Fransche, Engelsehe, Belgische en Neder- landsche regeringen, tot verdere regeling van liet suikertraktaat. Eerlang zullen nadere proe ven te Keulen worden genomen, lot regeling van het rendement tan verschillende suiker- boorten. Men verneemt, dat de minister van kolo niën aan eene kommisie uil de heeren, die het plan tot oprigting eener ft'est Java koflïjculiuur- maatschappij hebben ontworpen, heeft te kennen gegeven, dat de minister zich in geen opzigt bereid verklaarde op deze of soortgelijke grond slagen de kofiïjluinen op Java aan parliku lieren af te staan, en mitsdien het gedaan verzoek bepaald afwees. Naar wij vernemen, is de wel tot wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, den 7 dezer door den koning geteekend en heden uitgevaardigd. 11. M. de koningin wordt den 27 dezer, van HD. buitenlandsche reis in de residentie terug vei wacht. Den 15 Julij is te 's Gravenhage over leden dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, rijksarchivarius, ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw, officier der Leopoldsorde. Volgens de laatste Oost-lndische berigten dd. 14 en 29 Mei jl. hadden de heeren A. STATEN-GENERAAL, TWEEDE KAMER. Zitting van 15 Julij. a van Hoboken en Zonen, Reynst en Vinji en Co. concessie anngevraagd voor eene regtstreek- sche inaandelijkscha stoomgemeenscliap tusschen Nederlandse!) Indie en de oostkust van Australië met een jaarlijkse!) subsidie van 100.000 ge durende tien jaren. Het Staatsblad no. 76, bevat de wet van 3 Julij 1865, houdende vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Ned. Indië. De Indép. schrijft, dat de heer Belz na het gebeurde met de zegelwet, waarschijnlijk zal aftreden en door den heer v. Bosse zal worden vervangen. De opbrengst der staatsspoorwegen van 1 Jan. tot 8 Julij dezes jaars was f 215385.57 of per dag en per mijl ƒ11.80. Dit laatste was in het zelfde tijdvak van 1864 ƒ7.89. Naar men verneemt, is onlangs door Z. M. den kening eene zeer fraaije collectie boek en plaatwerken, uit i)D particuliere bibliotheek, ten geschenke vereerd aan de boekverzameling van het koloniaal militaire invalidenhuis op Bronbeek. Dit vernieuwd bewijs van de bij zondere belangstelling des vorstelijken bescherm- heers zul voorzeker door allen, wien het Ned. Indisch leger hier ter harte gaat, maar vooral ook door dat leger zelf, met genoegen worden vernomen. Overeenkomstig het op den 6 April tus - schen Nederland en Hannover gesloten post verdrag, heeft thans de Koning bepaald, dat van den 1 Augustus af het porto van brieven tusschen beide landen zal bedragen: 5, 10 en 20 cent voor gefrankeerde en 10, 15 en 25 cent voor ongefrankeerdc brieven van en kelvoudig gewigt, al naar gelang van den af stand, dien de brief heeft af te leggen. ARNHEM. De arrondissements-regtbank alhier heeft ter vervulling van de betrekking van regter in dat kollegie, opengevallen door het verleend eervol ontslag aan den heer mr. L. J. A. van Eek, opgemaakt de navolgende aanbeveling: lo. mr. Udo de Haas, advokaat te Arnhem; 2o. mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk regter in de arrondissements regtbank te Zwol le; 3o. mr. J. II. André de la Porie, substituut- griffier bij het provinciaal gereglshof van Gel derland. Men schrijft uit Nijmegen d.d. 11 Julij aan de Arnhemsche Courant „De Calhoiieke bevolking viert heden mor gen en overmorgende zaligverklaring van Petrus Canisius die te dezer stede in 1521 het eerste levenslicht zag. Behalve de pleglige missen en lof, telken morgen en avond in de prachtig versierde kerk van de paters Jezuiten in de Molenstraat, werd heden uit de huizen der meeste Calhoiieke ingezetenen de vlag ge stoken en waren de woningen in de Broer- straat en Molenstraat met groen bekleed, ter wijl heden avond de ingang der kerk en dn pastorie met gas geïllumineerd en de woningen in genoemde stralen insgelijks op allerlei wijzen verlicht waren, terwijl talrijke chasinetten en opschriften wezen op Nijmeegs voormalige» burger, „de luister van Nijmegen’ geheeten. Eene tallooze menigte verzamelde zich den ge- heelen avond in genoemde straten. ASSEN. DeZVov. Drentsche Courant meldt het volgende: Door een groot aantal schippers, hel Zwolsche diep bevarende, is dezer dagen aan Z Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres ingediend. Daarin wordt hoofdzakelijk te kennen gegeven: lo. Dat, naar aanleiding van het plan, dal van af Zwolle langs den IJssel en Kampen, een vaarwater, geschikt voor groote of zee schepen, zou worden daargesteld, zij zich daar over, uit vrees dat het Zwolsche diep dun niet behoorlijk zou worden onderhouden, weleenig- zins hadden verontrust, doch later, door eene missive van genoemden Minister aan den ge meenteraad van Zwolle, hieromtrent zijn gerust gesteld 2o. dat, ofschoon nu voor diepte-verminde-, ring van dat vaarwater bij hen geene bezorgd heid meer bestaal, de kribwerken echter sedert langen tijd in zóó ongunstigen toestand ver- keeren, dat de vaart daarlangs bij gewoon weder reeds zorgelijk, en bij harde VV. en N. W. winden en verhoogden waterstand, zeer gevaar lijk is te noemen; 3o. dat, daar de kribben niet behoorlijk werden bebakend, zij hiervan (in April jl.) aan het Bestuur der Maatschappij hebben kennis gegeven, en haar verzocht, ter voorkoming van ongelukken, hierin te willen voorzien. 4o. dat door genoemd Bestuur hierop is „geantwoord, dat de slechte toestand der krib- „ben op bet Zwolsche diep een noodzakclijk „gevolg is van den ongunstigen geldelijken toe stand der Maatschappij, te weeg gebragt door „hunne klagten over het vroegere tarief voor „de tolheffing, en hunne belangen hieromtrent „bij de Regering moesten worden ingezonden; „dal de kribben, even als in 1863 en 1864, „zijn bebakend, en in een en ander, tot meerder „gerief voor den scheepvaart, ten gevolge der „beperkte inkomsten van tol, geene verandering „kan worden gebragt; 5. dat, daar door de gezamenlijke schippers tot dat in 1862 het toltarief is gewijzig l meer dan ƒ160.000 voor tol onbillijk is bc laald, van welk kapitaal men ook dividend enz. heeft uitgekeerd, maar de werken, in strijd met de concessie, heeft laten vervallen, luit voor hen niet alleen grievend is, te worden beschuldig!, dut zij van diet) slechten toestin^. 4 SHEERER 1 k Dezo COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZA’fÜRDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is, binnen deze Stad 1.65buiten de Stad franco 1.90* COURANT lu de zitting van gisteren zijn al de aan de orde gestel do ontwerpen, waaronder dat betreffende de exploitatie van den Nederlandschen staatsspoorweg en wijders alle conclusion op commissoriale rapporten aangenomen, De minister vau binnenlandsche zaken heeft toegezegd de herziening der onteigeningawet in de volgende zitting en zoo spoedig mogelijke opening van den sectie Nieu- wediep-Alkmaar van den staatsspoorweg, en medegedeeld dat de aansluiting van den Ned. staatsspoorweg aan de Ilannoversche baan het station Ihrhove verzekerd is <u op de medewerking van Hannover kan gerekend worden. In de zitting van heden zijn ingekomen. 1. een wets, ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VII B der staats begroting voor 1865: 2. het verslag betrekkelijk de exploitatie der staatsspoorwegen over 1864. De vergadering beeft zonder beraadslaging aangeno men het wets-ontwerp tot vaststelling der begrooting van het fonds voortspruitende uit de koopprijs van domeinendienst 1865. 17 Julij. In de zitting van heden is het wetsontwerp tot out. eigening van pereeeleu ten behoeve van den aanleg van den spoorweg van, Willemsdorp naar Dordrecht aange nomen met 44 tegen 4 stemmen. Ook de andere aan de order zijnde wetsontwerpen zijn aangenomen. Morgen beraadslaging over het trac- taat met Frankrijk. e ADVEKTINT1BN van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Ctn<» behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1