is onbeschrijfelijk. r' van in den omtrek. f eerste helft der loopende maand zijn ster eer aar ien jek van te schrijven. de eene nls- door wee dy deze aan iark toe de laar uk- ver ;aar De uwe iren ver en raaf elijk VVS dmg •ns len ité iel es- ien est :eft jsi- jen che de lijk ven oor nk- ol den 100 van aot. het ;d.’ eelt hen den ven telt ch ses in die “g ld. iad ;en >r- it, ie, en id. Se le en het programma ten vorigen jare door hem te Liverpool ontwikkeld. Hij is dan ook derwaarts vertrokken en heeft zich daar als kandidaat ge steld. Een telegram uit Londen van heden meldt ons dat de heer Gladstone door Zuid- Lancashire als vertegenwoordiger naar het La gerhuis afgevaardigd wordt. Gladstones nederlaag herinnert aan die van sir Robert Peel, na de bill tot emancipatie der Katholieken. De Great-Eastern, met den transallanti- schen kabel aan boord, heeft gisteren Valentia bereikt. De kabel is in den besten toestand. Zoodra het weder gunstig is, zal met hel doen zinken van het eene kabeleind een aanvang ge maakt worden; twee of drie dagen zullen tot die arbeid noodig zijn. Behalve de drie Fransche oorlogschepen, welke dezer dagen te Plymouth zijn aangeko men, ligt ook aldaar ook een Oostenrijksch fre gat, en eerstdaags verwacht men er een lurksch fregat. Ook is daar het naar een nieuw stels’l gebouwde Brilsche koepelschip Royal Sovereign gearriveerd, hetwelk gevolgd zal worden door de gepantserde schepen Achilles on Prince- Consort. Buitendien zijn in de haven van Plymouth zeer vele jagten van partikulieren vereenigd, zoodal die zeeplaats thans een zeer levendig schouwspel oplevert. Tegelijk wordt te Plymouth eene luisterrijke tentoonstelling van landbouvv-voorl brengseïen en werktuigen gehouden. Te Manchester is een belangrijke diefstal gepleegd. Hel goud- en zilvermagazijn van den heer M’Ferran is van al wat draagbaar was beroofd. Men schat het geslolene op 13,000 p. st. Eene belooning van 500 p st. is uil geloofd aan hem, die den weg tot ontdekking der dieven zal aanvvijzen. De aandacht van het publiek is thans gevestigd op drie regtszaken tegelijk die van William Rouppel, Constance Kent en dr. Prit chard. De eerstgenoemde die na zijn vonnis nog voortdurend hier te lande werd gehouden, om ook ten opzigte van andere zaken gehoord te worden, zal nu binnen kart wel van alle verdere verhooren ontslagen zijn en naar Ber muda getransporteerd worden, om de stiafvan levenslangen dwangarbeid te ondergaan. Wat Constance Kent betreft, deze zou eergisteren voor het gereglshof verschijnen. Naar het zich laat aanzien, zal de algemeene verwachting haar krankzinnig te hooien verklaren wel niet ver wezenlijkt worden; vooreerst omdat zij geen het minste bewijs heeft gegeven van eenige stoornis in haar denkvermogen en ten tweede omdat dr. Buckvvill, aan wiens verklaringen op dat punt steeds een hoog gezag wordt loegekend ten krachtigste heeft geadviseerd om dal middel ter harer verdediging te laten varen. En wat eindelijk dr. Pritchard aangaat deelt de Criminal Court Circular mede, dal hij goed eet, goed slaapt, kalm en bedaard blijft en steeds zit te lezen, terwijl inmiddels de registrator van hel district, alwaar mrs. Pritchard is overleden, in den Glasgow Herald zich bezig houdt mei ver- toogeu, lot wederlegging der bescnuldigiugen die door dr. Paterson in de zaak zijn uilgj- bragt. Men verneemt uit Bern, dal drie Engel- schen, lord Francis Douglas, de predikant Hud son en de heer Haddo, den 14 dezer, bij het beklimmen van den Matterhorn of Mout Cervin, zijn omgekomen. Tot bevelhebber van de gepantserde Fransche divisie, die te Cherbourg zal stati oneren, is benoemd de vice admiraal Clément de la Ronciére de Noury; het Engelsche eskader zal worden aangevoerd door den vice-admiraal Dacres. Aan boord van diens schip, Edgard, zullen zich de hertog van Somerset, lord Paget en de andere leden der Admiraliteit bevinden. over den Theems te Blackfriars. Om een denk beeld te geven van dit kolossale werk, zal het voldoende zijn te bengten, dat de brug 9G3 voet lang en ”5 voet breed is en op vijf bogen zal rusten, waarvan een met 184 voet spanning. Volgens de bestaande teekeningen zal het werk in venetiaansch golliischen stijl worden opgetrok ken. De voltooijing zal 320,000 pond sterling kosten. Het leggen van den atlanlischen kabel is te Valentia in Ierland begonnen, onder begun sliging van schoon weder. Het Engelsche schip Hasp heeft een Arabisch vaartuig (zoogenaamde Dh.ew) met 283 slaven genomen op ongeveer tien mijlen van Zanzi bar. In den loop der laatslverloopene dagen heeft Hare Majesteit de Koningin der Neder landen verschillende bezoeken afgelegd, zoowel in de hoofdstad als in den omtrek. Heden namiddag ten 3 ure is H. M. per Cycloop naar Nederland teruggekeerd. Het lijdt geen twijfel ui onze aristocratische kringen zien met leed wezen die vorstin vertrekken, die door hare minzaamheid op den hoogsten pi ijs werd ge sleld. Men bleef hier elkander het voorregt betwisten om zich meermalen te mogen bevin den in de omgeving van die voorbeeldige vorstin die door hare schitterende begaafdheden steeds uitblinkt. Wat den prins van Oranje aangaat, deze zal nog eenigen tijd hier te lande door brengen en zal waarschijnlijk naar Schotland vertrekken gedurende het jaglsaisoen. FRANKRIJK. In de jongste zitting der academie van we tenschappen is voorgelezen een brief van den heer Boudin, chirurgijnmajoor, waarin gekon- slateerd wordt dat de lijken van twee door den bliksem gedoode mannen, nadat die ont zielde ligchamen twee uren aan den regen wa ren blootgesteld geweest, nog aan hen die ze aanraaklen elektrische schokken hadden mede gedeeld. In de te Parijs 69 faillissementen uitgesproken. Keizer Napoleon zoude zich naar badplaats Plombiéres begeven, doch door i t ongesteldheid van den keizerlijken Prins is dat vertrek een paar dagen uitgesteld. De Monileur berigt nu, dal de keizerlijke Prins geheel hersteld is. Een der voornaamste Parijsche dagbladen zegt gemagtigd te zijn, om de verzekering te geven dat er in den iaatslen tijd geenerlei ge dachten wisseling tusschen de groote mogend heden van Europa heeft plaats gehad, omtrent hel denkbeeld om een algemeen congres tot beslechting der in Europa aanhangige vraag stukken van politiek gewigt te houden. De Moniteur zegt daaromtrent nu het volgende: De geruchten aangaande de gezindheid der groote Mogendheleu tol het houden van een congres zijn van grond ontbloot, Het denkbeeld eener alge- meeue beraadslaging der Mogendheden werd vroeger door den Keizer geopperd, ten einde de bestaande moeijelijkheden uil den weg te ruimen, en de vooruitgeziene te voorkomen, De groolschheid van het denkbeeld werd niet be twist, en de strijd tusschen Denemarken en Du.tschland wettigde de juistheid er van, maar de Keizerlijke Regering laat aan de toekomst de zorg over, om ’s Keizers raadgeving nog meer te reglvaardigen. -— Lieden die lol de gemaligdste partij behooreu en als zeer verstandig bekend slaan zijn verontrust geworden door de woorden en daden van graaf Bismarck in den jongsten tijd. Koning Leopold der Belgen en lord Palmerston hebben het noodig geacht ieder voor zich en zonder dat de een van den ander wist, aan den -Jl. Woensdag werd met veel plegtigheid koning van Pruissen over dit gewigtige punt Tot dusverre heeft men geloofd, en men gelooft nog, dal de houding van gra d Bismarck snorkcrij is en niets anders, maai neen. Deze minister gevoelt dat hij in t e klem is geraakt en niet dan met zeer veel moeite daaiuit kan komen; zijne verbolgenheid de eerste steen gelegd van de nieuwe brug Te Karlsbad ontmoette hij den heer Gramonl den Fransche gezant bij het hof van Weenen, en onbewimpeld verklaarde hij aan dezen, dat bijaldien Oostenrijk niet van handelwijze mogt veranderen en mogt voort gaan hertog Fredc-rik van Augustenborg te beschermen en verdedigen, hij (Bismarck) d Oo.de..rijkers uit de hertogdommen zou verjagen* en hem dit te gemakkelijker zeu vallen, daar hij besloten had geweld te bezigen zelfs op gevaar af van een oorlog met den Oostenrijk- schen keizerstaat. Dit is zoo goed als officieel. De heer Gramont kon niet nalaten zijne bui tengewone verbazing aan den dag te leggen. „Gij speelt een gevaarlijk spel, antwoordde hij den Pruissischen premier; „mogt gij inderdaa.i hel voor u te bejammeren voornemen hebben Oostenrijk am te vallen dan zou dit voor dezen staat een geluk zijn, waarop hij niet had durven hopen. Neemt Oostenrijk den strijd aan en werpt het zich in de armen der bouds vergadering, dan hebt gij dadelijk geheel Duilsch- land tegen u."„Dit ‘s mij volkomen onver schillig, zeide de heervon Bismarck met overmoed; „mij valt het niet moeijelijk iedereen tot rede te brengen." „Gij bedriegt u, waarde minister, niet alleen Duilschland, geheel Europa, Rusland zult gij tegen u hebben." „Ónmogelijk.” „Engeland„Dat kan mij bitter weinig schelen.” „Frankrijk ook, want Frankrijk zal zich bij de bondsvergadering aansluiten. „Ik geloof het niet,” hernam de heer von Bis marek; „maar dat zullen wij afwachten." De heer de Gramont heeft onmiddellijk een relaas van dit gesprek naar Parijs gezonden, en hij heeft van den heer Drouyn de Lhuys in last gekregen het Weener kabinet over de zaak te onderhouden; graaf Mensdorff betoonde zich zeer erkentelijk voor de mededeeling, en voegde er bij dat hij alles wist en op alles voorbereid was. Abd cl Kader, ter wiens eere jl. Dingsdag een feestvoorstelling in de groote opera te Parijs gegeven werd, heeft, in weêrvvil van den aandrang waarmede men hem verzocht hel foyer der danseressen te bezoeken, geweigerd zich derwaarts te begeven. Hij ontvangt dage lijks aanzoeken van personen, die hunne op wachling bij hem vvenschen te maken. Al‘die aanzoeken worden zonder uitzondering door den emir van de hand gewezen. ITALIË. Uit Florence wordt het berigt bevestigd dat het Italiaansche gouvernement de afgebroken onderhandelingen met den Heiligen Stoel voor eerst niet wil hervatten; het zal de zaak in den legenwoordigen staal laten lot na den afloop der algemeene verkiezingen, maar daarna denkelijk nieuwe stappen doen ten einde tol verzoening met Rome te geraken. SPANJE. i De reaklionnaire beweging, veroorzaakt door het besluit van koningin Isabelle het koningrijk i Italië te erkennen, houdt aan en krijgt eiken dag meer omvang. Aartsbisschoppen, voorma- lige carlislische officieren, zelfs dames nemen deel aan den kruistogt tegen de regering. De bisschoppen van Pampeluna, Salamanca en Hu- j esca, de aartsbisschop van Santiago en andere i prelaten hebben hunne protesten aan de koning in ingezonden. De Pensamiento espanol, een orgaan der regterzijde en dat goed ingelicht zal zijn, verklaart ten stelligste, dat paus Pius IX „uiterst bedroefd is over het gedrag van de regering der koningin van Spanje,” dal mgr. Banili, ’s pausen nuntius te Madrid het protest der bisschoppen goedkeurt, en dat onder <Jiu j i n 4 1 )p- ch, e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 3