1865. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. s p si Zaturdag 12 Augustus. TWINTIGSTE B I H JH ESE A 3S B- 4 V 5. 224. i ZWOLLE. Maandag jl.* heeft het provinciaal geregts- hof in Overijssel in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van Mevrouw de weduwe Daniël Pruimers, thans in Engeland verblijf hou dende, tegen den heer Nicolaas Pruimers te Zwolle over het regt om het kind, de minder jarige Margaretha Daniëlla Pruimers, tot zich te nemen, en voor hare opvoeding te zorgen waarop de eerste krachtens de ouderlijke magt de tweede krachtens de aan hem door den kantonregler te Zwolle opgedragene voogdij over dat kind aanspraak maakte. Het hof heeft, met niet ontvankelijkverklaring van den heer Pruimers in het incidenteel hooger beroep, het vonnis van den eersten regtex, waarbij hel kind aan den heer Nicolaas Pruimers is toege kend, bevestigd, met veroordeeling van mevrouw de weduwe Pruimers in de kosten van het appel, terwijl de heer N. Pruimers in de kos ten van hel incidenteel appel is veroordeeld. Onze landgenoot, de gewezen zee officier van de Velde heeft in Zwitserland eene Fran SNEEK, 11 Aug. De Zeilwedstrijd alhier den 16 Augustus e. k. te houden zal zeer waarschijnlijk door de tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden worden vereerd. Bereids is bij het bestuur der Zeilvereeniging berigt ontvangen, dat de Watergeus, het vaartuig van Z K. Hoogheid, heden van Amsterdam naar de Lemmer is vertrokken ten einde van daar verder naar de Sneeker meer te stevenen. Met genoegen vernemen wij dal de heer Calp met zijne welingerigte tent alhier op de Koemarkt staande, even als in vroegere jaryn eene gratis voorstelling voor de vveezen en ook voor de armen uit de verschillende armhuizen zal geVen. Deze belangelooze handeling, waar door aan velen, die aiders daarvan verstoken zouden zijn, genot wor^t verschaft verdient niet alleen lof, maar behoort de meergegoede inge zetenen aan te sporen, om hunnerzijds den heer Calp door een druk bezoek aau te moedigen. Eere den man, die voor onze arme stadge- nooten tijd, kosten en talenten jveil heeft en die daarom alle aanbeveling verdient. Uits'ag der Stemming voor een Lid voor den Gemeenteraad op den 9 Augustus jl. in de sche kaart van Palestina uitgegeven, die met het daarbij behoorende bijbelsch aardrijkskundig woordenboek algemeen geroemd wordt en groo- ten opgang maakt. De russische regering heeft er 100 exemplaren van besteld voor hare lycea. Het volgende wordt medegedeeld omtrent de ontdekking van brooden, voor 1800 jaar door een bakker te Pompeji in den oven ge legd. De meesi volledige broodbakkerij treft men aan in de straat Herculanum; waar zij een geheel huis beslaat, welks binnenvertrek ingenomen is door vier molens, waarvan het rad gedraaid wordt door middel van een spil of door menschenhanden, of door een ezel. Nog niet lang geleden had de heer Fiorelli, bij zij ne jongste opgravingen, het geluk in dergelijke bakkerij een oven zoo hermetisch gesloten, dat de asch door de voegen geen den minsten dooriogt had gehad; daarentegen vond hij er een tachtig broodjes in, gaaf en geheel geschikt in de orde waarin zij den 23 November van het jaar 65 in de oven gelegd waren. Opgetogen over deze ontdekking, ging Fiorelli persoonlijk in den oven en haalde met eigen handen de achttien eeuwenoude kostbaarheden voor den dag. De brooden hadden over 't algemeen het gewigt van een pond, in het midden eenig zins ingebogen van buiten met een opslaand randje voorzien en in acht vakjes afgedeeld; op Sicilië vindt men heden ten dage nog hetzelfde fatsoen. Professor Luca heeft ze gewogen en scheikundig onderzocht, en het verslag daarvan ingezonden fransche akademie van wetenschap pen. plaats van den heer J. H. Paehlig, die voor zijne benoeming heeft bedankt. Uitgebragte stemmen 229. van onwaarde geldige stemmen: Van dit getal zijn uitgebragt op Hendrik Joustra 130, Tjepke van der Weerdt 83, G. Cool 5. W. van Naute Lemke 2, K. K. Kooij 1, J. Zeephal 1, Dr. R. Bloemen 1, Mr M. van Heloma 1. Is derhalve verkozen lot Lid van den Ge meenteraad de Heer HENDRIK JOLSTRA. AMERIKA. De New York Herald, die zich de grootste op offering getroost om nieuws te hebben en sen satie te maken, heeft gedurende den oorlog f 1,284,500 betaald voor correspondentie» en voor bel tcekenen en drukken van kaarten en plans. Het aantal oorlogscorrespondenten voor de onderscheidene legercorpsen en escadeis was 63 Een is op het slagveld gedood, twee zijn van vermoeijenis overleden, zes zijn ge wond zeven of acht zijn krijgsgevangen gemaakt. Een van deze laatste», de heer Anderson, is veertien maanden in gezelschap van drie dieven en twee moordenaars in een donker hok gebleven. Een der correspondenten bij het eskader heeft 27 zeegevechten op pant- serschepen bijgewoond en zes wonden ontvan gen.. Men ziet dus, dat het correspondentschap van den Herald geen sinecure was en de cor respondenten verdienden goed betaald te wor den. Zij hadden allen uitmuntende paardeu, tenten, canlines en soms zelfs een fourgon. Hunne instruction waren: alles te zien, alles te te weten en hunne telegrafische dépêches en brieven met den groo'st mogelijken spoed te ver zenden, zonder op de kosten te zien. DU1TSCHLAND. Volgens telegrafische berigten uit Weenen van jl. zaturdag was de keizer daar terugge keerd en had hij een ministerraad gepresideerd; de onderhandeiingen tusschen Weenen en Gastein duurden voort. De Debatle, een Weener blad, meldt als au thentiek, dat graaf Biome met geen ander doel naar Weenen is gekomen dan om met graaf Mensdorff een onderhoud te hebben; hij zal met nieuwe instructien naar Gastein erugkee- ren, waarheen ook de heer van Beusl vertrekken zal. Van den uitslag der nieuwe onderbande lirigen zal hel afhangen of de souvereinen van Oostenrijk en Pruissen elkander te Gaslein zullen ontmoeten. Een nieuw Duitsch werk, van den gesebied- sthrijver Barn, getiteld: „Napoleon l und sein G eschichlschreiber Thiers” is in Frankrijk verbo- T*1 s GRAVENHAGE. Door Z. M. zijn o. a. pensioenen verleend ten laste van den slaat aanInne Ruurd Inneszich volgens aangenomen geslachtnaam r oemende en schrijvende Line Ruurds Wyga, gewezen hoofdonderwijzer te Hollum, gemeente Ameland, ten bedrage van f'2ll's jaars; Johannes Folkerts Johannes, volgens aangenomen familie naam zich noemende en schrijvende Johannes Folkerts Schootstra, gewezen hoofdondervvijzer te Harich, gemeente Gaasterland, ten bedrage van f 350 ’s jaars. In de vele steden van Noorwegen wordt een nieuw handelsproduct ter markt.gebragt, namelijk slokvischmeelmen roemt de uitste kende eigenschappen van dit meel, hetwelk even duurzaam als voedzaam is. MIDDELBURG. Het Noord-Amerikaansche admiraalschip Co lorado en het Unie stoomschip Frolic, zijn beden morgen vroeg naar N euwediep gestoomd, zoo dat hier gceue schepen van die natie meer aanvvtzig zijn. De koningin van Engeland zal Woensdag 9 dezer, begeleid door een eskader, voorbij deze stad naar Antwerpen gaan, en aldus hel genoegen moeten ontberen de kolos sale Ainenkaansche oorlogschepen te zien. De Middelb. Cl. deelt mede, dat de flotiile van de Vereeuigde Stalen onze en naburige zee havens bezoektten einde bekend te worden met die zeega en waarin de Amerikaansche vloot bij een eventuele» oorlog met Frankrijk en Engeland in lijd van nood zou kunnen bui- nenloopen. JAARGANG e R ii 1 V 9 t B U I T E IV L A IV D i i ’l 1 I 1 r n i» Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad f 1.65 buiten de Stad franco f 1.90 A D V E R T E N 1’ 1 E N van 1 tot 4 regels, gewone letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Ctnts behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, •i n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1