1865. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. J Woensdag 16 Augustus. JAARGANG TWINTIGSTE B 1 N S E S B A B- n e 4 's GBAVENI1AGE. In de Staats-Couranl van 12 Augs. is opge- nomen het volgende maandelijksch overzigt van den konsul der Nedei landen in China, dd. Can-- ton, 1/10 Junij 1865. „Er is sprake van de openstelling van Nan king voor den vreemden handel, krachtens het Frunsche traktaat. Doch niemand verwacht iets belangrijks van zulk een maatregel, daar Nan king in kommercieel opzigt geheel verlaten is, en alleen uitmunt in ongezondheid. Handel en scheepvaart in de havens blijven in staat van verval verkeeren. De omzettingen in nieuwe thee en zijde hebben eenige levendigheid me- degebragl te Shanghai, Foo-Chow en Canton; doch de prijzen, voor deze uitvoeren besteed, zijn veel te hoog om rekening te geven, terwijl invoerartikelen met zwaar verlies moeten ver kocht worden. Het artikel rijst, waarvan in de laatste weken enorme aanvoeren te Hong kong zijn gebragt, is overal langs de kust be reden inkoopsprijs gedaald, vooral te Emoi, werwaarts men ongelukkig een veel te groot gedeelte der aangekomen ladingen had bestemd. Op den stand van het nieuwe gewas valt niets te merken;er blijft dus den aanvoerders over dan lot eiken prijs te verkoopen. Voor scheepsruimte beslaat geen de minste vraag, terwijl alle havens wemelen van vracht zoekende bodems. Te Hongkong betreurt men weder eene ontzachgelijk groote bankbreuk en bereidt men zich op verdere kalastrolen voor.” De Koninklijke bibliotheek ie 's Graven- hage is dezer dagen in het bezit gekomen van een exemplaar van hel even belangrijke als prachtige werk van den hoogleeraar Tischen- dorf, den Codex Sinai'.icus. Het werd door den keizer van Rusland aangeboden ter vol doening aan de belofte, welke met de grootste welwillendheid door nu wijlen den grootvorst- troonopvolger aan die inrigting gedaan was tijdens deze er in den vorigen zomer een be zoek bragt. (D.) De gezanten van Frankrijk en Pruissen, de hh. Baudin en graaf de Perponcher, zullen heden (Zaturdag) de residentie verlaten, ten einde gezamenlijk de provinciën Noord-Holland en Friesland te bezoeken. Naar men zegt zullen zij niet vóór den 15 dezer hier teruggekeerd zijn, zoodat de gewoonlijke feestviering van den 15 Aug. vermoedelijk zal achterwege blijven. (D.) Ter bestrijding van de kosten van het eereteeken, ingesleld tot erkenning der dienster, van hen, die in de jaren 1813/15 in Neder landsche dienst aan de altijd gedenkwaardige krijgsverrigtingen tot herstel en bevestiging van Neêrlands volksbestaan een werkzaam aandeel zal zijn. Zijne K. K. H. wordt Woensdag morgen tusseben 10 en 11 uur alhier verwacht. Men meldt uit Assen dd. 12 dezer het volgende: Een landbouwer te Hoogeveen verkeerde in het begin dezes jaars in den waan, dat het in zijn achterhuis spookte, omdat zijne goederen op eene hem onverklaarbare wijze, dan hier en dan daar over den grond werden geworpen. Gelijk het roofgedierte op het aas, kwamen weldra ook twee duivelbanners op dit geruchtmakend voorval af. Volgaarne toonden zij zich bereid het kwaad te verdrijven, als de bijgeloovige wederpartij er ruim dertig gulden voor over had. Daar dit echter het geval niet bleek te wezen, liet een hunner zich voor/ 5, tot die ge wigtige taak vinden. Hij begaf zich dienvol gens naar het achterhuis, den boer uitnoodigen- de hem te vergezellen, ten einde deze zich met eigen oogen van de persoonlijkheid van het spooksel zou kunnen overtuigen. Nadat men hem evenwel alleen had laten gaan, kwam hij spoedig, schijnbaar zeer ontsteld, terug; en gaf toen nog twee gevouwen papiertjes over, die 3 weken onaangeroerd in het kabinet moesten blijven liggen. Terwijl de een het spook ban de had zijn medgezel aan de huisgenooten ver teld, dat bet kwaad niets anders was, dan de geest van een vróegeren knecht, die van den boer al het verdiende loon niet ontvangen had en mitsdien niet kon rusten op het kerkhof te Lubbegawaar hij begraven lagdat hij dal geld wel wilde bezorgen, waar het behoorde, enz. Na echter hunne vijf gulden ontvangen te snel zeilen van dat schip, mede, dat het op 40 graden en 41 min. Zuiderbreedte in 21 achtereenvolgende etmalen heeft afgelegd een afstand van 1380 geographischc mijlen, dus 1756 uren of 83°/10 per dag. s HERTOGENBOSCH. Te Erp, (Noord Brabantis den 7den de landbouwer T. van den Akker, zich met een voertuig in het veld bevindende, zoodanig door den bliksem getroffen, dat hij onmiddelijk over leed. Ook de os, die voor het voertuig was gespannen, werd gedood. SNEEK, 15 Augustus. Volgens ontvangen berigt bij de directie der zeilvereeniging alhier zullen Zijne Konink lijke Hoogheid prins Hendrik der Nederlanden en de heer Commissaris des konings in deze provincie den wedstrijd, door die vereening uit geschreven op woensdag 16 Augustus aanstaande met hunne tegenwoordigheid vereeren. Het vaartuig, de Watergeus, toebehoorende aan Z. K. H. is bereids zaturdag morgen van Amsler dam vertrokken en alhier gearriveerd. Te oordeelen naar de reeds gemaakte toebereidse len verwacht men dat dit feest zeer luisterijk hebben gehad, 27 en 28 Junij, van de oud-strijders en de ridders, is eene suppletoire begroeting voor het Departement van Oorlog aan de Tweede Kamer aangeboden. Het daarop uitgetrokken bedrag beloopt eene som van ƒ40,000. De zitting der Staten-Generaal van 1864 tot 1865 kan als geëindigd worden beschouwd. De volgende zal den 19 September aanstaande worden geopend. De ontwerpen, die onafge daan zijn gebleven en vermoedelijk op nieuw zuilen dienen le worden ingediend, zijn: die op de schutterij, de inkwartiering, de strafvordering, de verantwoording betreffende het Indische muntwezen, het toezigt op de stoomtoestellen de concessiën, het toezigt op de inrigting van fabrieken en de haven le Scheveningen met de daaraan verbonden spoorwegen. Woensdag 9 dezer zijn op het proefveld nabij 's Hage, legen de pantsersebijf met platen ter dikte 4 */a eng. duim, proeven genomen met het getrokken kanon van 16 duim die voorze ker hoogst bevredigend mogen genoemd wor den. Daarbij heeft men gebruik gemaakt van projektielen, ontworpen door den inspekteur over de arttillerie van de marine W. de Fre- mery, en vervaardigd van gehard ijzer in de rijksgieterij te Delft, welke projeklilen even deugdelijk als en zelfs beter zijn bevonden dan gelijksoortige, vroeger vervaardigd in de be roemde fabriek van Krupp te Essen. De be doelde projektielen waren gedeeltelijk mgerigl als springgranaat, naar het systeem van Whit worth, gedeeltelijk als brandgranaat en als zoo danig gevuld met phosphor. Alle geschoten projektielen drongen door de pantserplaten en ver nielden de stellingen waarop deze bevestigd waren. De brandgranaten slaken de houten stelling in brand, en ontwikkelden zulk een verbazenden phosphordamp, dat het in den omtrek der schijf voor eenig levend wezen niet was uit te hou den. Algemeen houdt men het er voor, dat een enkel dergelijk projektiel in staat eenig vaartuig tot de overgaaf te dwingen dewijl hel niet wel mogelijk is den damp te verwijderen, en nog minder om zich daarin slaande te hou den. Van verschillende getroffen projektielen was de punt geheel onbeschadigd gebleven. In het belang van onze verdediging zoo ter zee als te land, mag men er zich gewis in ver heugen zulke uitstekende uitkomsten te hebben verkregen, die bij proefnemingen op grooter schaal voortgezet, lot de belangrijkste gevolgen kunnen leiden. AMSTERDAM. Een passagier van het Ned. clipperschip „Kosmopoliet II', kapt. J. Bouten, den 3 April vertrokken van Brouwershaven en aangekomen te Batavia den 20 Junij, dus hebbende eene reis van 71 dagen, deelt ten bewijze van hel COUR AR T. SNEEKER l I- s- ADVEB.TENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone •letter 40 Cents, voor eiken regel daarenboven 10 Cenis behalve 35 Cents Zegelregt voor iedere plaatsing, i i i. aan niet Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATURDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is. binnen deze Stad ƒ1.65; buiten de Stad franco ƒ1.90" O'*6’"

Sneeker Nieuwsblad nl | 1865 | | pagina 1